PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφή Χρημάτων;!



CloudGR
24-05-06, 07:30
Υπάρχει περίπτωση μετά το πέρας των 12 ημερών που «χρειάζονται» για την ενεργοποίηση της γραμμής να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων;

trypokaridos
24-05-06, 09:58
12 εργάσιμων δηλαδή μισό μήνα

gallahant
24-05-06, 10:33
Νομιζω οτι μπορεις να πας και να επιστρεψεις το πακετο (εαν εχεις παρει καποιο κιτ) και να ζητησεις να σου επιστραφουν τα χρηματα (εφοσον δεν εχει γινει καμια διαδικασια για ενεργοποιηση της γραμμης σου μετα το περας των 12 εργασιμων που σου δινουν σαν οριο)

AddictedToChaos
24-05-06, 11:32
Χμμ. Δεν νομιζω να γινεται να σου επιστρεψουν χρηματα.
Το πολυ πολυ να σου κανουν μια πιστωση να παρεις κατι αλλο απο το μαγαζι.
Το κουτι το 'χεις ανοιξει;

alwaysalone
24-05-06, 17:23
Αυτη τη στιγμούλα δεν εχω προχειρη την αίτηση μου (που εκανα μαζί με το ondsl κιτ), αλλά κατά 99,9% αν θυμάμαι καλα, δικαιούσαι επιστροφή χρημάτων (του κιτ), μονον εάν εχουν περασει 30 ημερολογιακές ημέρες απο την ημερα αγορας του κιτ και δεν εγινε ενεργοποίηση της γραμμής σου..

Οπότε δυστυχως πρεπει να κανεις λίγη υπομονή ακόμα :down: :down:

No-Name
24-05-06, 17:53
Φίλε μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων εφόσον πχ στις 20 εργάσιμες δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα αν τα βρείς σκούρα επέμεινε να μιλήσεις με κάποια υπεύθυνη :whistle:

alwaysalone
24-05-06, 22:57
Φίλε μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων εφόσον πχ στις 20 εργάσιμες δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα αν τα βρείς σκούρα επέμεινε να μιλήσεις με κάποια υπεύθυνη :whistle:

Γιατί τόνισες το θηλυκό γένος "καποια υπευθυνη" ?

No-Name
24-05-06, 23:03
Διότι ξέρω απλά ποιοί εκεί μέσα νιάζονται ειλικρινά για τα προβλήματα των πελατών.

spanaks
25-05-06, 12:21
Έχει κανείς τους όρους πρόχειρους?
Ψάχνω να τους βρω για ένα φίλο... (3 μήνες τον έχουν στο περίμενε... παγκράτι...)

alwaysalone
25-05-06, 20:23
Οι οροι υπαρχουν εδώ:

http://www.otenet.gr/hd/downloads/Aitisi_OTENET_Kit.pdf

(στη σελίδα 4)

frodo
26-05-06, 03:57
ναι μπορείς να έχεις επιστροφή χρημάτων (100% refund) εγω περιμένω για ενεργοποίηση απο τις 10/3 στο κέντρο Θεσσαλονικής και μου είπαν πως δικαιούμαι επιστροφής γιατι έχουν περάσει οι 12 εργάσιμες (μισός μήνα δηλ, στην περιπτωση μου όμως 2 μήνες :p )
Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι να στείλεις με την φωτοτυπία της ταυτότητας σου ένα φαξ στο τηλ που θα σου που στο 8011135555 και θα γράψεις πάνω ότι θέλεις να διακοπεί η σύνδεση. Μετά θα πας απο εκεί που πήρες το πακέτο (Γερμανός, oteshop κ.ο.κ) και μαζί με τον εξοπλισμό θα το επιστρέψεις, δεν πειράζει αν έχει ανοιχθεί. Αυτοί ύστερα θα αναλάβουν να σου δώσουν πίσω όλο το αντίτιμο που είχες πλήρωσει.
Ελπίζω να σε κάλυψα...

leventopaido
26-05-06, 06:48
Το κορυφαίο είναι ότι αφού διακόψεις θα χάσεις τη σειρά προτεραιότητας που θα είχες όταν εγκατασταθούν ADSL θύρες στην περιοχή σου. Στην περίπτωση που δεν διακόψεις το αίτημά σου θα υλοποιηθεί γρηγορότερα από το να κάνεις νέα αίτηση όταν θα υπάρξει διαθεσιμότητα γιατί θα μπεις τελευταίος στην ήδη αυξημένη ουρά αναμονής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.