PDA

Επιστροφή στο Forum : αίτηση μεταφοράς και προωρη διακοπη τηλεφώνου



waste
27-05-10, 19:38
Λοιπόν αυτό που συνέβη μου το έλεγαν αλλά δεν το πίστευα.

Έκανα αίτηση μεταφοράς από την τελλάς στη φορθνετ πριν κάποιες μέρες και η μετάφορά από τον ΟΤΕ είναι να γίνει στις 2/6.

Κανονικά όπως συμβαίνει μετά το RUO 2007, η υπηρεσία δεν διακόπτεται παρά για λίγες ώρες την ημέρα της μεταφοράς.

Είχα το παράπονο από άλλους πρώην συνδρομητές της τελλάς, πως η εταιρία κόβει τη γραμμή αρκετές μέρες πιο πριν τιμωρητικά (επειδή και καλά φεύγεις), αλλά η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε πολύ ηλίθια ενέργεια οπότε το θεώρησα υπερβολή.

μέχρι που μου συνέβη κι εμένα σήμερα και στην εξυπηρέτηση πελατών έκαναν την πάπια. Φυσικά τους είπα πως αυτό που κάνουν είναι παράνομο συμφωνα με το RUO και συνέχισαν να κάνουν την πάπια.

υπάρχουν κι άλλοι με την ίδια εμπειρία?
διότι θέλω να τους κάνω λίγο ρεντίκολο και θα με βολευε να ξέρω άλλους 5 που την έχουν πατήσει ;)

akkiiss55
27-05-10, 19:45
Λοιπόν αυτό που συνέβη μου το έλεγαν αλλά δεν το πίστευα.

Έκανα αίτηση μεταφοράς από την τελλάς στη φορθνετ πριν κάποιες μέρες και η μετάφορά από τον ΟΤΕ είναι να γίνει στις 2/6.

Κανονικά όπως συμβαίνει μετά το RUO 2007, η υπηρεσία δεν διακόπτεται παρά για λίγες ώρες την ημέρα της μεταφοράς.

Είχα το παράπονο από άλλους πρώην συνδρομητές της τελλάς, πως η εταιρία κόβει τη γραμμή αρκετές μέρες πιο πριν τιμωρητικά (επειδή και καλά φεύγεις), αλλά η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε πολύ ηλίθια ενέργεια οπότε το θεώρησα υπερβολή.

μέχρι που μου συνέβη κι εμένα σήμερα και στην εξυπηρέτηση πελατών έκαναν την πάπια. Φυσικά τους είπα πως αυτό που κάνουν είναι παράνομο συμφωνα με το RUO και συνέχισαν να κάνουν την πάπια.

υπάρχουν κι άλλοι με την ίδια εμπειρία?
διότι θέλω να τους κάνω λίγο ρεντίκολο και θα με βολευε να ξέρω άλλους 5 που την έχουν πατήσει ;)

Βασικα η γραμμη δν κοβεται απο τν παροχο ΠΟΤΕ γιατι απλα δν μπορει να το κανει.η γραμμη κοβεται απο τεχνικο τ ΟΤΕ και ο τεχνικος τ αλλου παροχου τη μεταφερει στο dslam του αλλου παροχου.
τετοιου ειδους προβληματα αντιμετωπιζε κ η τελας κατα τν αντιστροφη διαδικασια.απλα ο ΟΤΕ δν κοιταζει την ημ.μεταβασης αριθμου και κατασκευαζει τις γραμμες νωριτερα και αυτο βεβαια ειναι πλεον ενα προβλημα π μεταφερεται στο συνδρομητη.
δυστυχως το προνομιο π εχεις φιλε μ εσυ μεσω της τελας το εχουν αρκετοι π μεταφερονται απο παροχο σε παροχο

waste
27-05-10, 20:30
επειδη λογω δουλειας έχω κανει αρκετές μεταφορές, μετα το 2007 αυτό δεν ηταν πρόβλημα και η διακοπή κρατούσε μερικες ωρες άντε μία μέρα.

Ο τεχνικός του ΟΤΕ εχει δωσει ημερομηνια μεταφορας στις 2/6.
το ζητημα ειναι πως η τελάς ζήτησε διακοπή γραμμής από τον οτε νωρίτερα και αυτό το επιβεβαιωσα με την τελας.
Και αυτό είναι παράνομο σύμφωνα με το RUO, διότι η διακοπή δεν πρέπει να γίνει νωρίτερα, αλλά μολις το προγραμματίσει ο ΟΤΕ.

Οπότε δεν πρόκειται για κάποια τυχαία διακοπή που ο κακός ΟΤΕτζής απλά ξέχασε να πριζώσει το καινούργιο καλώδιο :)

akkiiss55
27-05-10, 20:52
επειδη λογω δουλειας έχω κανει αρκετές μεταφορές, μετα το 2007 αυτό δεν ηταν πρόβλημα και η διακοπή κρατούσε μερικες ωρες άντε μία μέρα.

Ο τεχνικός του ΟΤΕ εχει δωσει ημερομηνια μεταφορας στις 2/6.
το ζητημα ειναι πως η τελάς ζήτησε διακοπή γραμμής από τον οτε νωρίτερα και αυτό το επιβεβαιωσα με την τελας.
Και αυτό είναι παράνομο σύμφωνα με το RUO, διότι η διακοπή δεν πρέπει να γίνει νωρίτερα, αλλά μολις το προγραμματίσει ο ΟΤΕ.

Οπότε δεν πρόκειται για κάποια τυχαία διακοπή που ο κακός ΟΤΕτζής απλά ξέχασε να πριζώσει το καινούργιο καλώδιο :)

αν ξερεις καλυτερα τις διαδικασιες τι να πω.αν κ οπως βλεπω δν τις ξερεις καθως δν πριζωνει ο κακος ΟΤΕτζης το καλωδιο.
απλα ο ΟΤΕ βλεπει μια αιτηση εκεινος και ΜΟΝΟ εκεινος αποκαλωδιωνει απο εναν παροχο αλλα ο τεχνικος τ νεου παροχου το πριζωνει.

........Auto merged post: akkiiss55 πρόσθεσε 2 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αν ξερεις καλυτερα τις διαδικασιες τι να πω.αν κ οπως βλεπω δν τις ξερεις καθως δν πριζωνει ο κακος ΟΤΕτζης το καλωδιο.
απλα ο ΟΤΕ βλεπει μια αιτηση εκεινος και ΜΟΝΟ εκεινος αποκαλωδιωνει απο εναν παροχο αλλα ο τεχνικος τ νεου παροχου το πριζωνει.

ΑΑΑ!!!και ξεχασα...ο τεχνικος του νεου παροχου το καλωδιωνει μονο αν το καλωδιο ειναι σε καλη κατασταση.διαφορετικα το καλωδιο παραμενει ξεκουμπωτο μεχρι να επισκευαστει απο τν ΟΤΕ.αυτο το προβλημα π εχεις παρουσιαστηκε απο τν ΟΤΕ πριν απο καμποσους μηνες κ τους τελευταιους το ειχε μετριασει.

ariadgr
29-05-10, 17:27
Κλασική πλέον περίτωση, κατά τη μετάβαση από εναλλακτικό σε εναλλακτικό.

Αν πάρεις username από forhnet και το βάλει στο web interface του modem, 99% θα έχεις Internet.

Επίσης θα έχεις εξερχόμενες αν σου τις ενεργοποιήσει η forthnet.

Εισερχόμενες θα έχεις με την υλοποίηση της φορητότητας.

akkiiss55
29-05-10, 20:06
Κλασική πλέον περίτωση, κατά τη μετάβαση από εναλλακτικό σε εναλλακτικό.

Αν πάρεις username από forhnet και το βάλει στο web interface του modem, 99% θα έχεις Internet.

Επίσης θα έχεις εξερχόμενες αν σου τις ενεργοποιήσει η forthnet.

Εισερχόμενες θα έχεις με την υλοποίηση της φορητότητας.

Ακριβως

waste
31-05-10, 08:49
λολ το ιντερνετ δεν το εχουν κόψει μόνο το τηλέφωνο.

πάντως από μεταβίβαση σε otenet δεν είχα ποτέ πρόβλημα , ούτε σε on , ουτε σε HOL που είχα 2-3 παραδείγματα από το καθένα.

και τελοσπάντων συνεχίζω να θεωρώ απαράδεκτο που έχουν το RUO γραμμένο κανονικά και συμπεριφέρονται εκδικητικα

ariadgr
31-05-10, 21:22
Μπορείς να πας στο whatismyip.com για να δουμε αν παίρνεις IP της Tellas? (κρύψε τα τελευταία ψηφία)

@ ADSLgr.com All rights reserved.