PDA

Επιστροφή στο Forum : Aσύρματα τηλέφωνα (DECT) και ακτινοβολία σε standby



cosmos
24-05-06, 10:43
Μετά από συζήτηση με ένα γιατρό έτυχε να πέσω στο ψάξιμο για την ακτινοβολία που εκπέμπουν τα ασύρματα τηλέφωνα DECT. Τα βασικά ευρήματα είναι:

Σε αντίθεση με τα κινητά GSM, τα ασύρματα (και βάση και ακουστικό) εκπέμπουν σε ένα επίπεδο ισχύος, ανεξάρτητα από την μεταξύ τους απόσταση και από την ποιότητα του σήματος. Η μπάρα ποιότητας σήματος στο ακουστικό, δείχνει μόνο πόσο καλά λαμβάνεται το σήμα. Ξαναλέω: ούτε το ακουστικό ούτε η βάση μειώνει την ισχύ εκπομπής τους.
Παρόμοια με τα GSM, όταν δε μιλάμε στο τηλέφωνο (είμαστε δλδ σε standby) η βάση στέλνει περιοδικά σήματα εντοπισμού, πάλι σε σταθερό, ανεξάρτητο από απόσταση/ποιότητα λήψης, επίπεδο ισχύος! Ακόμα και όταν το τηλέφωνο βρίσκεται πάνω στη βάση!Το κερασάκι στην τούρτα είναι κάποιες έρευνες που καταδεικνύουν τα τηλέφωνα DECT ως την κύρια πηγή ακτινοβολιών στο σπίτι (ναι, περισσότερο και από τα κινητά και από τα WiFi).

Μέχρι πρότινος, είχα τη βάση του τηλεφώνου να στρογγυλοκάθεται μισό μέτρο από μένα στο γραφείο και στο βασικό χώρο που κινείται η οικογένεια. Το τηλέφωνο αυτό είναι πλέον παρελθόν, συνεχίζει να ζορίζει όμως το γεγονός ότι παρείχε φοβερή βολικότητα.

Σύμφωνα με αυτό http://www.tetrawatch.net/media/bfs_dect.pdf έχουν βγει (Γερμανικής κατασκευής μόνο ίσως; ) ασύρματα DECT, που σταματούν την εκπομπή όταν το ακουστικό τοποθετείται πάνω στη βάση. Αν κάτι τέτοιο ισχύει, αποτελεί ένα καλό συμβιβασμό ανάμεσα στα υπέρ και κατά της τεχνολογίας. Επιπρόσθετα, από την Γερμανική Υπηρεσία (BfS) που εξέδωσε το παραπάνω κείμενο, αναφέρεται ότι θα πρέπει οι κατασκευαστές τέτοιων συσκευών να εξελίξουν το πρότυπο με γνώμονα αυτορύθμιση ισχύος σήματος (α λα GSM).

Ως εδώ το θέμα μου είναι βασικά ενημερωτικό. Έχω όμως και δύο ερωτήματα (δύσκολο όμως το κόβω να πάρω απάντηση):
1. Το DECT που είχα είναι ένα μονόχρωμο Siemens Gigaset S100. To πήρα μέσα 2005, αλλά δεν ξέρω αν ανήκει σε αυτά τα νέας γενιάς, που παύουν να εκπέμπουν όταν είναι στη βάση ξέρει κανείς τίποτα;
2. Γενικά ξέρει κανείς τέτοια πιο "ασφαλή" μοντέλα αν κυκλοφορούν Ελλάδα και ποιά;

pan.nl
24-05-06, 15:05
Δηλαδή τελικά είναι ή δεν είναι επιβλαβή για την υγεία? Η συχνότητα στην οποία εκπέμπουν δεν είναι πιο "αβλαβής" από αυτή των κινητών τηλεφώνων?

Το ασύρματο είναι γύρω στο 1 μέτρο από το κρεβάτι μου, οπότε με ενδιαφέρει το ζήτημα...

Φιλικά

cosmos
25-05-06, 11:33
Δεν υπάρχουν ξεκάθαρα αρνητικά αποτελέσματα στον τομέα αποτελεσμάτων μη ιονίζουσας ακτινοβολίας, της έντασης ενός wifi/dect. Όπως δεν υπήρχαν και για τον αμίαντο, όταν πρωτοχρησιμοποιήθηκε ... έως και περίπου 100 χρόνια μετά!

Υπάρχουν μόνο κάποια όρια που αφορούν τη θερμική επίδραση, μέσω του δείκτη SAR. Ο ίδιος οργανισμός όμως που αναφέρει το SAR, αναφέρει ξεκάθαρα ότι είναι άγνωστο το πως επηρεάζονται οι χημικοηλεκτρικές ισορροπίες του σώματος όταν βρίσκονται σε ένα μόνιμο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο (δες αμίαντος).

Για μένα better safe than sorry σ'αυτόν τον τομέα.

ΕDIT: Για να σου δώσω απάντηση ... δεν μπορώ. Διάβασε το link που παρέθεσα, ενημερώσου, πάρε μόνος σου την απόφαση.

diabibas
25-05-06, 11:52
Πάρα πολύ ωραία!
Δαλαδή εγώ που έχω 3 DECT σπίτι (2 σε ΑΤΑ VOIP + 1 OTE), 3 κινητά (δικό μου, γυναίκας, επαγγελματικό), Wireless δίκτυο και... ποιος ξέρει τί άλλο ξεχνάω

να ξεκινήσω να μου πέρνω ...μέτρα!

cyberp
25-05-06, 11:59
1. Το DECT που είχα είναι ένα μονόχρωμο Siemens Gigaset S100. To πήρα μέσα 2005, αλλά δεν ξέρω αν ανήκει σε αυτά τα νέας γενιάς, που παύουν να εκπέμπουν όταν είναι στη βάση ξέρει κανείς τίποτα;
2. Γενικά ξέρει κανείς τέτοια πιο "ασφαλή" μοντέλα αν κυκλοφορούν Ελλάδα και ποιά; Εγώ παντως για να ήμουν σίγουρος θα ρωτούσα την ίδια τη Siemens.

cosmos
25-05-06, 11:59
Άσε φίλε, δύσκολα τα πράγματα. Η Siemens δε μου έχει απαντήσει ακόμα (οπότε το DECT παραμένει νεκρό). Επόμενο θέμα για διερεύνηση το wifi (που το client είναι ο υπολογιστής της μικρής μου κόρης πανάθεμα). Αν την ψυλλιαστώ για πρόβλημα εκεί, έφυγε οσονούπω και κάρφωσα Power over Ethernet (PoE) λύση...

ΒΤW, ROFLMAO για τα ... μέτρα σου :rofl:

cosmos
25-05-06, 12:02
Εγώ παντως για να ήμουν σίγουρος θα ρωτούσα την ίδια τη Siemens.Έχω ρωτήσει ήδη μέσω e-mail, πριν ξεκινήσω το thread εδώ. Πήρα μια απάντηση η οποία λέει ότι θα καθυστερήσει η κανονική απάντηση και στο μεταξύ μου δώσαν το τηλέφωνο του helpdesk της Siemens Ελλάδος. Kατατοπιστικός σε μερικά πράγματα ο άνθρωπος (ήξερε λ.χ. την ισχύ του πεδίου) αλλά δεν μπορούσε να απαντήσει στα συγκεκριμένα μου ερωτήματα.

Κανένα πεδιόμετρο σας βρίσκεται; :D

euri
26-05-06, 18:32
Αν την ψυλλιαστώ για πρόβλημα εκεί, έφυγε οσονούπω και κάρφωσα Power over Ethernet (PoE) λύση...

Μάλλον εννοείς για Ethernet over Power, μιας και το PoE είναι για μεταφορά τροφοδοσίας πάνω από καλώδιο UTP :)

manoulamou
26-05-06, 20:20
Τελικα με τις ακτινοβολιες δεν ξερεις απο που να πρωτοφυλαχτεις.
Θυμαμαι οταν πρωτοβγηκαν τα ηλεκτρονικα ρολογια χειρος ελεγαν οτι ηταν καρκινογονα!
Μετα εγινε ο χαμος με τους φουρνους μικροκυματων.
Η χειροτερη περιπτωση ομως ειναι ο.τιδηποτε ασυρματο!
Ας ελπισουμε οτι η καταχρηση των κινητων δεν θα αποδειχτει ολεθρια.
Κι εγω ετοιμαζομουν περισυ να βαλω ασυρματα στη θεση των σταθερων στο σπιτι,
και λογω ολων αυτων περι ακτινοβολιας, το ξανασκεφτηκα, ασε που μερικοι εδω μεσα
ελεγαν οτι αν ειναι κοντα στο router, μπορει να απο-συγχρονιιζεται και το adsl !!!

cosmos
26-05-06, 21:47
Μάλλον εννοείς για Ethernet over Power, μιας και το PoE είναι για μεταφορά τροφοδοσίας πάνω από καλώδιο UTP :)Έχεις δίκιο :oneup:

dimogerontas
27-05-06, 22:00
Είμαστε πιστεύω εκτεθειμένοι από παντού!!!
Εγώ έχω 1 dect - 3 κινητά - adsl wifi + κεραίες τηλεφωνίας αρκετά κοντά στο σπίτι μου + ηλεκτοφόρα καλώδια και υποσταθμός ΔΕΗ που περνούν στο ύψος του μπαλκονιού μου + μικροκυμάτων + τηλεοράσεις + ....+... μπορεί κανείς να αριθμήσει σε πόσων ειδών ακτινοβολίες μας βολβαρδίζουν καθημερινά? :hmm:
Δύσκολη η απάντηση πιστεύω.. Ακόμη κι ο υπολογιστής που δουλεύουμε καθημερινά, έχει κι αυτός τη δόση του..
Πόσο μάλλον αν έχει κάποιος παιδιά στο σπίτι (έχω 2) που θα πρέπει ουσιαστικά να τα προστατεύσει !
Υπάρχει άραγε κάποια επίσημη έρευνα που να επισημαίνει το μέγεθος της επικινδυνότητας (που πιστεύω μας προσφέρει απλόχερα η ακτινοβολία) στην καθημερινότητα ?

hal9000
31-05-06, 00:03
Σχετικά με την ακτινοβολία, προτείνω αυτό: http://www.iaea.org/Publications/Booklets/RadPeopleEnv/pdf/radiation_low.pdf

axeman
31-05-06, 00:46
hal9000, ωραίο και περεκτικότατο κείμενο

για τα είδη της ακτινοβολίας, το φάσμα και μετρήσεις σας παραπέμπω εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=38992).

cosmos
31-05-06, 13:57
Πολύ καλό το link hal9000, αν και αφορά ιονίζουσα ακτινοβολία (DECT, Wifi εκπέμπουν μη ιονίζουσες ακτινοβολίες AFAIK).

my8os
27-06-06, 17:45
Δηλαδή τελικά είναι ή δεν είναι επιβλαβή για την υγεία? Η συχνότητα στην οποία εκπέμπουν δεν είναι πιο "αβλαβής" από αυτή των κινητών τηλεφώνων?

Το ασύρματο είναι γύρω στο 1 μέτρο από το κρεβάτι μου, οπότε με ενδιαφέρει το ζήτημα...

Φιλικά

Καλύτερα να φύγει από το κρεββάτι γιατί τρως ακτινοβολία όσο κοιμάσαι...
Πάντως παλιά που είχα ασχοληθεί με DECT και GSM, θυμάμαι ότι το DECT εκπέμπει το πολύ γύρω στα 250mW ενώ το GSM 2W! Επίσης νομίζω το DECT έχει κι αυτό power control και χαμηλώνει την ισχύ εκπομπής όταν είναι κοντά στον σταθμό βάσης.
Άρα σε σχέση με το κινητό το DECT είναι τάξη μεγέθους καλύτερο (αρκεί να μη κοιμόμαστε με αυτό).
Τέλος η ισχύς της ακτινοβολίας πέφτει αντιστρόφως ανάλογα με το τετράγωνο (ή κύβο;) της απόστασης οπότε με το 1μέτρο είσαι κάπως οκ αλλά απομάκρυνέ το καλύτερα (better safe than sorry).

maik
27-06-06, 18:45
Με τα ασυρματα ειχα το βασικο προβλημα να τα ψαχνω εναγωνιως κατω απο μαξιλαρια, πισω απο καναπεδες, μεσα σε ντουλαπες κλπ κλπ. Οποτε τραβηξα καλωδια σε καθε δωματιο και εχω μια συσκευη σε ακτινα το πολυ 3 μετρων απο εκει που βρισκομαι.

my8os
27-06-06, 18:49
Κάποιες συσκευές DECT έχουν κουμπί εντοπισμού. Πατάς το κουμπί στον σταθμό βάσης και βαράνε όλα τα φορητά DECT.

john dubi
29-06-06, 00:22
Κάποιες συσκευές DECT έχουν κουμπί εντοπισμού. Πατάς το κουμπί στον σταθμό βάσης και βαράνε όλα τα φορητά DECT.

Μεγαλη μαγκια το κουμπακι αυτο!!!!!!!!:rofl:

Patentman
29-06-06, 00:57
Στο ευρωπαϊκο site δεν λεει κατι; Στειλε email και εξω και ρωτα τους.

Τα dect κανουν καποιο χρονο να εντοπισουν το ακουστικο απο την στιγμη που δεν εχει δηλωθει (αλλαγη μπαταριας, εκτος εμβελειας, κτλ) οποτε δεν δοκιμαζεις να βγαλεις-βαλεις μπαταρια, ακουμπησεις επανω και καποιος εντωμεταξυ να καλεσει σε χρονο dt ωστε να δεις αν εχει ενεργοποιηθει το ακουστικο ή απλα να το ανοιξεις και να το σηκωσεις χωρις να εχει παρει καποιος.

Η λογικη λεει για να μπορει να απενεργοποιειται το ακουστικο σαν πομποδεκτης και να μην γινεται ουτε ερωτηση ταυτοτητας θα πρεπει ειτε: να εχει ακροδεκτες που πατανε επανω και θα ρωταει απο κει σε τακτα διαστηματα ειτε θα εχει αμεση ενεργοποιηση -πραγμα που τα κοινα δεν εχουν.

Οποτε αν δεις οτι κανει χ δευτερολεπτα μεχρι να λαβει επικοινωνια τοτε εχει το κοινο συστημα που ρωταει καθε τρεις και λιγο ακομα και οταν ειναι στην βαση.

maik
29-06-06, 01:02
Κάποιες συσκευές DECT έχουν κουμπί εντοπισμού. Πατάς το κουμπί στον σταθμό βάσης και βαράνε όλα τα φορητά DECT.

Ναι , και παιζεις τον κρυμενο θυσαυρο μεχρι να ανακαλυψεις αν ο ηχος ερχεται κατω απο το κρεβατι ή μεσα απο την ντουλαπα , ισως και απο το ψυγειο που ειναι ολα τα λεφτα.

spirosta
01-07-06, 12:03
Αν εξέπεμπε το GSM 2W θα βράζαμε σαν να είμασταν σε φούρνο μικροκυμμάτων.

Τώρα...
Τα dect δουλεύουν σε χαμηλότερη συχνότητα από τα GSM. Αρα η ακτινοβολία είναι λιγότερο διαπεραστική και άρα λιγότερο επιβλαβής. Όμως αφού είναι λιγότερο διαπεραστική πρέπει να είναι και πιο δυνατή για να περνά μέσα από τοίχους και σώματα και να έχουμε καλή ποιότητα επικοινωνίας. Εδώ και πάλι όμως το "δυνατή" αντισταθμίζεται από την απόσταση... Δηλαδή ένα gsm μπορεί να δουλεύει σε 4Km ενώ ένα DECT σε 100-200m max και με οπτική φυσικά επαφή.

Το wifi τώρα είναι σε πολύ μεγαλύτερη σθχνότητα και από το GSM πράμα που το κάνει υπερβολικά διαπεραστικό. για αυτό και η ισχύς που εκπέμπουν είναι ελάχιση και με κατάλληλες κεραίες μπορείς να κάνεις και ενίσχυση και να φτάσεις μέχρι και 4-5km χωρίς προβλήματα.


Τεσπα...Αυτά ενημερωτικά γιαί όλοι ανέφεραν σκόρπιες τις απόψεις τους. Εγώ έχω ένα κινητό δύο DECT και κατα καιρούς χρησιμοποιώ και wifi. Πιο πολύ από όλα φοβάμαι το κινητό αλλά δεν κάνω κάτι για αυτό. Και το φοβάμαι γιατί είναι πάνω στο κεφάλι μου και πέρνω άμεσα όλο σχεδόν το ποσό της ακτινοβολίας και μαζί και το θόρυβο που μπορεί να βγάζει η κεραία. Όσο για τα DECT.... θυμηθείτε τα παλιά ασύρματα... Που ήταν με κεραίες ραδιοφώνου και δούλευαν σε κάπια Mhz. Τότε δεν μας πείραζε που πέρναμε 2W στο κεφάλι μας ενώ τώρα πέρνουμε κάπια mW τα οποία έχουν γίνει μελέτες και δεν επηρεάζουν το κεφάλι μας???

Αυτα είχα να πω σορυ αν σας κούρασα.

axeman
01-07-06, 12:39
spirosta, σε παραπέμπω εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=661734&postcount=114) για τις μελέτες που αναφέρθηκες...

spirosta
01-07-06, 12:49
πολύ ενδιαφέρον δεν γνώριζα τέτοιες λεπτομέρειες.

Πάντως ακόμη και έτσι δεν ξέρουμε τι ακριβώς παθαίνουμε. Το πιο άμεσο αποτέλεσμα είναι αύξηση της θερμοκρασίας των κυττάρων...επικύνδυνο αλλά πόσο επικύνδυνο???Και επίσης κάθε οργανισμός αντιδρα τελείως διαφορετικά σε ακτινοβολίες και στο πως τις απορροφά.

alefgr
01-07-06, 22:35
Τα dect δουλεύουν σε χαμηλότερη συχνότητα από τα GSM. Αρα η ακτινοβολία είναι λιγότερο διαπεραστική και άρα λιγότερο επιβλαβής.

Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Το Dect εκπέμπει περίπου στους 1880MHz, ενώ το GSM στους 900MHz.

axeman
02-07-06, 00:16
Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Το Dect εκπέμπει περίπου στους 1880MHz, ενώ το GSM στους 900MHz.

Όχι μόνο στους 900...

GSM Frequency ranges (http://en.wikipedia.org/wiki/GSM_frequency_ranges).

Εδώ έχουμε 900 και 1800 αν δεν κάνω λάθος.

KeRMiT75
02-07-06, 02:00
1. Το DECT που είχα είναι ένα μονόχρωμο Siemens Gigaset S100. To πήρα μέσα 2005, αλλά δεν ξέρω αν ανήκει σε αυτά τα νέας γενιάς, που παύουν να εκπέμπουν όταν είναι στη βάση ξέρει κανείς τίποτα;

cosmos, απ' ότι είχα διαβάσει (γερμανόγλωσση είδηση (http://www.heise.de/newsticker/meldung/69017), στη περίπτωση που σε βοηθάει), το BfS παρουσίασε την αναφορά τέλη Γενάρη του τρέχοντος έτους και επεσήμανε πως μόλις τότε άρχισε να υπάρχει διαθεσιμότητα συσκευών που δεν εξέπεμπαν καθόλου ισχύ όταν βρίσκονταν σε standby. Οι περισσότερες συσκευές (λογικά, που κυκλοφορούσαν εκείνη τη χρονική περίοδο στη γερμανική αγορά) δεν ελάττωναν την ισχύ του σήματός τους πλησίον της βάσης τους.

Συνεπώς, το βλέπω απίθανο η δική σου συσκευή να έχει αυτό το χαρακτηριστικό, μιας και την απέκτησες μέσα 2005. Υπεύθυνα μπορεί να σου απαντήσει όμως μόνο η ίδια η siemens. Δε θα έπρεπε να δυσκολεύονται τόσο. :nono:

Η ίδια η αναφορά του BfS επισημαίνει πάντως πως τιρούνται τα ισχύοντα όρια ισχύος, μέμφεται όμως τις κατασκευάστριες εταιρίες, διότι οι υπάρχουσες συσκευές δεν κάνουν αρκετά για τη πρόληψη τυχόν παρενεργειών, ενώ θα μπορούσαν.

alefgr
02-07-06, 02:38
Όχι μόνο στους 900...

GSM Frequency ranges (http://en.wikipedia.org/wiki/GSM_frequency_ranges).

Εδώ έχουμε 900 και 1800 αν δεν κάνω λάθος.

Ναί έχεις δίκιο. Την Cosmote όλο την ξεχνάω γιατί ποτέ δεν είχα πάρε-δώσε μαζί της. Αλλά ακόμα και έτσι, το DECT πάλι είναι σε μεγαλύτερη συχνότητα.

euri
02-07-06, 23:27
Ναί έχεις δίκιο. Την Cosmote όλο την ξεχνάω γιατί ποτέ δεν είχα πάρε-δώσε μαζί της. Αλλά ακόμα και έτσι, το DECT πάλι είναι σε μεγαλύτερη συχνότητα.

Και οι άλλες δύο εταιρείες κινητής τηλεφωνίας παίζουν και στους 1800 μεγάκυκλους ;)

alefgr
03-07-06, 00:03
Πότε πήραν άδεια από το κράτος; Πριν μερικά χρόνια κατηγορούσαν την Cosmote ότι έχει πάρει την πάνω συχνότητα μονοπώλιο...

euri
03-07-06, 00:07
Δεν ξέρω, πάντως όταν είχαμε κάτι προβληματάκια πρόσβασης στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και είχαν έρθει επί τόπου τεχνικοί για να κάνουν μετρήσεις, τα συζητήσουμε (από το 3G ξεκίνησε η κουβέντα και καταλήξαμε και στο DCS δηλαδή...)

cosmos
03-07-06, 08:19
cosmos, απ' ότι είχα διαβάσει (γερμανόγλωσση είδηση (http://www.heise.de/newsticker/meldung/69017), στη περίπτωση που σε βοηθάει), το BfS παρουσίασε την αναφορά τέλη Γενάρη του τρέχοντος έτους και επεσήμανε πως μόλις τότε άρχισε να υπάρχει διαθεσιμότητα συσκευών που δεν εξέπεμπαν καθόλου ισχύ όταν βρίσκονταν σε standby. Οι περισσότερες συσκευές (λογικά, που κυκλοφορούσαν εκείνη τη χρονική περίοδο στη γερμανική αγορά) δεν ελάττωναν την ισχύ του σήματός τους πλησίον της βάσης τους.

Συνεπώς, το βλέπω απίθανο η δική σου συσκευή να έχει αυτό το χαρακτηριστικό, μιας και την απέκτησες μέσα 2005. Υπεύθυνα μπορεί να σου απαντήσει όμως μόνο η ίδια η siemens. Δε θα έπρεπε να δυσκολεύονται τόσο. :nono:Κρίμα, πολύ βολικό το ρημάδι, πρέπει να το παραδεχτώ... Φυσικά, ακόμα περιμένω απάντηση από τη Siemens, αλλά λόγω ενοποίησης με Benq για τα κινητά, δε βλέπω να έρχεται εντός της χιλιετιρίδας...


Η ίδια η αναφορά του BfS επισημαίνει πάντως πως τιρούνται τα ισχύοντα όρια ισχύος, μέμφεται όμως τις κατασκευάστριες εταιρίες, διότι οι υπάρχουσες συσκευές δεν κάνουν αρκετά για τη πρόληψη τυχόν παρενεργειών, ενώ θα μπορούσαν.Έτσι το βλέπω και γω. Μάλλον κρατάν την περιπλοκότητα του DECT χαμηλή για να μείνει χαμηλό και το κόστος ίσως, τι να πω. Το σίγουρο είναι ότι το report του BfS *είναι* ανησυχητικό.

panosaoua
12-07-06, 16:47
Γεια σας, παιδία τώρα έπεσε στην αντιληψή μου αυτό το πολυ ενδιαφέρον θέμα. Και εγώ πέρσι αναρωτιόμουνα για τις επιδράσεις (της βάσης) του ασύρματου τηλεφώνου. (το ακουστικό έχει πολύ μικρή ισχύ).
Τότε βρήκα αυτό DECT Radiation που αν το συνδυάσεις με αυτό GSM Radiation σημαίνει ότι η βάση δίπλα στο κρεβάτι (και αυτή εκπέμπει 24ωρες/24ωρο) είναι πολύ χειρότερη από μια κεραία κινητης τηλεφωνίας απέναντι από το σπίτι σου. Οποιος θέλει μπορεί να τα διαβάσει για περισσότερες λεπτομέρειες.
@cosmos Πάντως μια μπακάλικη μέθοδος για να δεις αν εκπέμπει η βάση με το ακουστικό επάνω της (αν και κατα 95% εκπέμπει) είναι με ένα ραδιοφωνάκι κοντά στην βασή. Θα ακουστεί και ο χαρακτηριστικός ήχος των 100 Ηζ.

cyberp
02-08-06, 16:32
Κρίμα, πολύ βολικό το ρημάδι, πρέπει να το παραδεχτώ... Φυσικά, ακόμα περιμένω απάντηση από τη Siemens, αλλά λόγω ενοποίησης με Benq για τα κινητά, δε βλέπω να έρχεται εντός της χιλιετιρίδας...

Έτσι το βλέπω και γω. Μάλλον κρατάν την περιπλοκότητα του DECT χαμηλή για να μείνει χαμηλό και το κόστος ίσως, τι να πω. Το σίγουρο είναι ότι το report του BfS *είναι* ανησυχητικό.Αυτοί οι πομποί παρακολούθησης μωρών άραγε δεν είνια και αυτοί επικίνδυνοι?? Ξέρει κανείς σε τι τεχνολογία βασίζονται?

con
04-08-06, 14:50
Αυτοί οι πομποί παρακολούθησης μωρών άραγε δεν είνια και αυτοί επικίνδυνοι?? Ξέρει κανείς σε τι τεχνολογία βασίζονται?Υπάρχουν και DECT (e.g. Philips) και μη. Εγώ πήρα ένα ενσύρματο μέσω δικτύου ρεύματος! Το ίδιο έκανα και με LAN στο σπίτι με ένα homeplug της devolo.

zeibekis
04-08-06, 18:39
Σίγουρα όλες οι συσκευές που διέρχεται ηλεκτρισμός από μέσα τους εκπέμπουν ακτινοβολία, ειδικότερα οι ασύρματες (κινητά, ασύρματα τηλέφωνα κτλ), έχω ακούσει μέχρι και η καλωδίωση στα μπουατ να μην ειναι κυκλική γιατί δημιουργεί ηλεκτομαγνητικό πεδίο (μου φαίνετα,ι δεν είμαι ειδικός). Μια λύση που βρήκα εγώ είναι να βάλω χρονοδιακόπτη στο γραφείο και πάνω του είναι: Τηλεόραση,DVD,λαμπατέρ,εκτυπωτής,Fax,ασύρματο τηλέφωνο και router. Από τις 11μμ μέχρι 5.30πμ είναι όλα κλειστά. Τον Η/Y τον έχω εκτός χρονοδιακόπτη γιατί είναι πάνω σε UPS και θα έπρεπε να το κλείνω χειροκίνητα, χώρια που τον αφήνω σε stand by mode. Το ISDN δουλεύει σε emergency mode και πάνω του έχω ένα απλό τηλέφωνο. Αν θέλω τώρα να κάνω κάτι μετά τις 11 πατάω απλά ένα κουμπί, αυτό είναι όλο. Πιστεύω είναι μια καλή λύση γιατί οι περισσότερες ώρες που είμαστε σπίτι είναι όταν κοιμόμαστε.

mssssee3
09-09-06, 14:40
Τι συχνότητα έχουν τα DECT?
http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic26223_1.gif

@ ADSLgr.com All rights reserved.