PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ BIOS ΤΗΣ MOTHERBOAD ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΣΚΟ;ΣΕ ΜΕΝΑ ΝΑΙ!ΛΥΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ?



elias76
27-05-10, 20:52
Για Σε Ολους Τους Χρηστες Και Πιστους Της Τεχνολογιας!
Εδω Και Αρκετο Καιρο Εχω Το Εξης Προβλημα Με Ενα Εξωτερικο Δισκο Western Digital Wdh1cs10000e Mybook Home Edition 1tb Triple Interface, Tοn Οποιο Τον Εχω Χωρισει Σε 2 Partition(2x465,76gb Ntfs) Αποκλειστικα Για Αρχεια,Και Ειναι Με Usb Συνδεση Στο Pc. Λοιπον, Οταν Ο Υπολογιστης Ειναι Κλειστος Και Τον Ανοιγω Λογικα Στην Οθονη Θα Εμφανιστει Για Λιγα Δευτερολεπτα Η Πληροφοριες Της Μοτηerboard...Kai Ekei Menei Koολλαει!Δεν Προχωραει Παρακατω Να Μπει Στα Windows,Παραμονο Οταν..Βγαλω Το Usb Καλωδιο Απο Τον Εξωτερικο Δισκο,Η Του Διακοψω Την Παροχη Ρευματος, Κανονικα Μετα Προχωραει Να Μπει Στα Windows. Εχω Φορτωσει Ολα Τα Προγραμματα Που Παρεχει Ο Σκληρος Απο Την Αγορα Του, Εχω Μπει Στο Bios Κοιταξα Τις Ρυθμισεις Τιποτα, Ton Εχω Συνδεση Σε Ολα Τα Usb (6χusb)Ενα Προς Ενα Αλλα Και Παλι...Κολλημα Εκει. Γνωριζει Κανεις Για Αυτο Το Προβλημα?

Το Pc Moy:
Motherboard Gigabyte Ga-P35-Ds3l
Intel Core2duo E4700 2.60ghz
Nvidia Geforce 8600 Gt 256mb
Hard Drive Wd 250 Gb Sata Εσωτερικος(Windows Και Προγραμματα)
Hard Drive Wd 500 Gb Sata Εσωτερικος(Μονο Αρχεια)
Memory 2gb Ram
Windows Xp Professinal Sp2 Version2002
Western Digital Wdh1cs10000e Mybook Home Edition 1tb Triple Interface(Εξωτερικος Μονο Αρχεια))

giorgosts
27-05-10, 21:09
1. Μη γράφεις με κεφαλαία, είναι αντίθετο στους κανόνες του forum.

2. Δοκίμασε να αποσυνδέσεις το ρεύμα, να βγάλεις τη μπαταρία από τη motherboard, να περιμένεις 5 λεπτά, να ξαναβάλεις τη μπαταρία και να συνεχίσεις από την αρχή. Θα χρειαστεί να ξαναβάλεις τις ρυθμίσεις για ημέρα/ώρα.

3. Η σωστή διαδικασία για εξωτερικό δίσκο νομίζω είναι να τον συνδέσεις αφού μπείς στα windows.

4. Η σωστή διαδικασία για να τον αποσυνδέσεις είναι να κάνεις "ασφαλή κατάργηση συσκευής" (unmount) από το taskbar, μετά να αποσυνδέσεις το καλώδιο, και μετά να σβήσεις τον υπολογιστή. Αν αποσυνδέσεις το καλώδιο χωρίς να έχεις κάνει unmount μπορεί να χαλάσεις τα δεδομένα στο δίσκο σου.

tsorbi
27-05-10, 21:12
Και βάλε SP3.

alekan
27-05-10, 21:34
Μπες στο bios και στις επιλογες του chipset ψαξε για μια επιλογη που λεγετε usb mass storage κατι (δε θυμαμαι ακριβως) και βαλε τη στο disabled.
Τσεκαρε και τυχον επιλογη που αναφερει περι usb legacy, βαλε το στο αντιθετο απο οτι ειναι τωρα.
Kαι κοιτα και το boot sequence μηπως το usb storage ειναι πριν απο τον hdd.
To SP3 δεν εχει καμια απολυτως σχεση στο επιπεδο του bios.

elias76
27-05-10, 22:23
Συγγνώμη για τα κεφάλαια! Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για την επίλυση του προβλήματος είστε πολύ καλοί! To πρόβλημα λύθηκε με το παράξενο κόλλημα, γνωρίζω ότι πρέπει να γίνει ασφαλή κατάργηση συσκευής και έτσι το έκανα, και μετά δεν κολλούσε σε περίπτωση όμως που έκλεινα το pc και δεν έκανα ασφαλή κατάργηση με την επαύριον το άνοιγα κολαγε, εκεί το μονό που έκανα όχι συχνά του έκοβα το ρεύμα από το σκληρό, και όχι από το καλώδιο usb τα αρχεία είναι πολύ σημαντικά και τα χρειάζομαι. Για SP3 ήδη ήταν εγκατεστημένο δεν το πρόσεξα ότι υπάρχει ήδη.
Με την μπαταρία δεν ασχολήθηκα και επέλεξα να κάνω αυτό που είπε ο “alekan” και η λύση ήταν αυτή μια μικρή ρύθμιση του bios. Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας, αλλά τα περισσότερα τα αξίζει ο “alekan” ! Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι πάντα καλά, η τεχνολογία πάντα κοντά σου!!!

giorgosts
27-05-10, 22:56
Με την μπαταρία δεν ασχολήθηκα και επέλεξα να κάνω αυτό που είπε ο “alekan” και η λύση ήταν αυτή μια μικρή ρύθμιση του bios. Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας, αλλά τα περισσότερα τα αξίζει ο “alekan” ! Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι πάντα καλά, η τεχνολογία πάντα κοντά σου!!!

Αν βγάλεις τη μπαταρία οι ρυθμίσεις γυρνούν συνήθως στο failsafe, οπότε δεν χρειάζεται να ξέρεις όλες τις ρυθμίσεις του bios για να μπορείς να βρεις τη λανθασμένη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.