PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος Στην HOL



Andreekos93
27-05-10, 23:58
Σήμερα έκανα αίτηση στήν HOL για Double Play (το full) .
Λοίπον θέλω να μού λυθούν μερικές απόριες..
Μου είπαν ότι σε 4 εβδομάδες απο σήμερα θα είμαι έτοιμος. Αληθεύει?
Έπειτα τι εξοπλίσμος θα μου έρθει?
Εχώ ακόμα Φορθνετ απ'την απο την οποία είμαι πλήρως ευχαριστιμένος,(το αλλάζω μονο λόγο προσφοράς>3μήνες δώρεαν και λόγο του νέου δίκτυου με οπτικές ίνες!) Αυτόι μού είχαν στείλει το Thomson TG587v7 <αυτό τι θα απογίνει τώρα που θα αλλάξω?
-Μού είπαν οι ανθρώποι τής HOL ότι απο 12mbps που κλειδώνω θα πάω στα 20!<Αληθεύει? (μένω στο κέντρο του Ηρακλείου Κρήτης) κοντα στον κόμβο όπως μου είχε πει κάποτε η φόρθνετ.
Αύτα! ευχαρίστω για τον χρόνο σας!!:oneup:

Νikosanagn
28-05-10, 00:04
Χοχοχο πλάκα έχεις... 1ον ποιές οπτικές ίνες? δεύτερον ο εξοπλισμός που θα σου έρθει κατα πάσα πιθανότητα θα είναι ασύρματος το Νetfaster το 2 στα πόσα θα κλειδώνεις είπες...? Στα ίδια θα κλειδώνεις μπορεί λίγο λιγότερο λίγο περισσότερο τον εξοπλισμό της forthnet μάλον θα στον ζητήσουν πίσω (λογικά μπορεί να τον πάρει και κανένας τυχερός σαν καινούργιο)

Γενικά μην πιστέυεις ότι σου λένε χωρίς αποδείξεις...

k_77
28-05-10, 00:09
Αν είναι νέος βρόχος, οι 4 εβδομάδες, σου εύχομαι να μην γίνουν 4 μήνες.
Εμένα μου έστειλαν το NetFaster αλλά για δικούς μου λόγους κράτησα το παλιό μου router, ένα linksys. Μια χαρά συνεργάζεται με το δικτυό τους. Αν θέλεις μην το αλλάζεις, αν και έχω ακούσει ότι αν δεν έχεις το δικό τους router, μπορεί να μην έχεις υποστήριξη όσον αφορά τις ρυθμίσεις. Πάρε του τηλέφωνο να τους ρωτήσεις.
Όσον αφορά το παλιό εξοπλισμό, δεν νομίζω η Forhtnet να στον ζητήσει πίσω.
Σιγά μην πας στα 20Mb! Και με Forthnet τόσο θα κλείδωνες. Στα ίδια θα συγχρονίζεις πάλι με HOL. Μήπως έχεις στατιστικά του router (attenuation / SNR) να μας δώσεις για να σου δώσουμε μια εκτίμηση; Στο forum αν ψάξεις θα βρεις αρκετά threads που αναφέρουν ανακρίβειες. Και Η forthnet σίγουρα θα είχε οπτικό δίκτυο. Αλλά αυτό φτάνει μέχρι τα DSLAM. Από εκεί και πέρα έχουμε το συμβατικό δίκτυο χαλκού που συντηρεί ο ΟΤΕ.
Μην απογοητεύεσαι, ωστόσο, δεν νομίζω ότι θα το μετανιώσεις. Και η HOL έχει καλές υπηρεσίες.

Andreekos93
28-05-10, 00:19
Μην απογοητεύεσαι, ωστόσο, δεν νομίζω ότι θα το μετανιώσεις. Και η HOL έχει καλές υπηρεσίες.

Δεν απογοητεύομαι, απο τήν στίγμη που θα έδινα 3 μήνες (Ιούλιο-Αύγουστο-Σεπτέμβριο)
στην φορθνετ(130 ευρό) τώρα δεν θα δώσω τίποτα ! αρα ακομά και τις ίδιες ταχύτητες να παίρνω εγώ καλα με βρίσκω!

Νikosanagn
28-05-10, 00:20
Εγώ πάντως έχω μείνει απόλυτα ευχαρηστημένος από την hol...

arial
28-05-10, 00:26
Εγώ πάντως έχω μείνει απόλυτα ευχαρηστημένος από την hol...

Και εγω.

Επισης σπανια εχω και αποσυνδεσεις.

Andreekos93
28-05-10, 00:31
Μήπως έχεις στατιστικά του router (attenuation / SNR) να μας δώσεις για να σου δώσουμε μια εκτίμηση;

Πώς τα βρίσκουμε τα στατιστικά?

k_77
28-05-10, 06:25
Το router σου δεν το γνωρίζω, αλλά αν είναι σαν αυτό που δίνει ο ΟΤΕ, θα πρέπει να επιλέξεις "Broadband Connection" στα αριστερά και "DSL Connection" όταν θα εμφανιστεί το υπομενού. Στα δεξιά πάνω λέει "Details". Αν είναι συνδεδεμένος, θα εμφανίσει όλα τα στατιστικά.

Όσον αφορά τη σύνδεση, συγχρονίζω λίγο λιγότερο από όσο με ΟΤΕ, αλλά δεν έχω γενικώς προβλήματα και δεν έχω παράπονο.

Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, οι 3 μήνες δωρεάν, δεν αφορά τις συνδέσεις που γίνονται από το site; Έτσι όπως το αναφέρει στο site της η HOL δεν αναφέρει τίποτα για αιτήσεις μέσω πωλητών.

Andreekos93
28-05-10, 23:37
Ορίστε!
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 16:49:01
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 13.540
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 21,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 70.420
CRC Errors (Up/Down): 0 / 364
HEC Errors (Up/Down): 867.828 / 327

antonis556
28-05-10, 23:38
Ορίστε!
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 16:49:01
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 13.540
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 21,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 70.420
CRC Errors (Up/Down): 0 / 364
HEC Errors (Up/Down): 867.828 / 327

Μπορεις να συγχρονισεις και παραπανω ...

k_77
29-05-10, 12:05
Σίγουρα μπορείς να πας καλύτερα με 1-2 Mbps χρησιμοποιώντας, όμως, τον εξοπλισμό που θα σου δώσει η HOL που δείχνει να συνεργάζεται καλύτερα με τα δικά της μηχανήματα.

DSLaManiaC
29-05-10, 12:18
-Μού είπαν οι ανθρώποι τής HOL ότι απο 12mbps που κλειδώνω θα πάω στα 20!<Αληθεύει? (μένω στο κέντρο του Ηρακλείου Κρήτης) κοντα στον κόμβο όπως μου είχε πει κάποτε η φόρθνετ.

Μάλλον σε βλέπω γύρω στα 10mbps γιατί η ForthNet έχει το target SNR πιο χαμηλά απ τη HOL.

Ψέμματα σου είπαν απλά για να κάνεις αίτηση.

andres2
30-05-10, 12:29
Μάλλον σε βλέπω γύρω στα 10mbps γιατί η ForthNet έχει το target SNR πιο χαμηλά απ τη HOL.

Ψέμματα σου είπαν απλά για να κάνεις αίτηση.


/agree :oneup:

k_77
30-05-10, 14:53
Ότι λένε ψέματα οι πωλητές, θα συμφωνήσω.
Ότι θα πιάσει 2Mb χαμηλότερα, θα διαφωνήσω.
θα δείξει...

DSLaManiaC
30-05-10, 18:49
Ότι λένε ψέματα οι πωλητές, θα συμφωνήσω.
Ότι θα πιάσει 2Mb χαμηλότερα, θα διαφωνήσω.
θα δείξει...

Έχει να κάνει με το target SNR.

Αν δεν έχει πρόβλημα η Port του ή κάτι τέτοιο δε βλέπω τον τρόπο να πιάσει μεγαλύτερη ταχύτητα εφόσον η ForthNet το έχει στα 6 και η HOL 9.

@ ADSLgr.com All rights reserved.