PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL Session και DSL Lines....



enwsitis21
28-01-04, 20:47
Καλησπέρα στο forum,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Μπορεί σε μία γραμμή dsl να τρέχουν περισσότερα από ένα sessions;
Εξηγούμαι.....ανήκω σε μια dslam κι έχω μια γραμμή dsl(x).Μπορεί στην ίδια γραμμή να τρέχουν ας πούμε 2 session;Ένας π.χ. να συνδέεται με hol και κάποιος άλλος με tellas;

Ευχαριστώ.

psyxakias
28-01-04, 20:52
Καλησπέρα,

Ναι μπορεί να γίνει. Θα σου πω την εμπειρία με το Siemens XpressLink (over ISDN)

Το είχε δοκιμάσει ένας φίλος αρχικά και μετά το δοκίμασα και εγώ.

Με το Siemens XpressLink που δεν είναι router, το συνδέσα σε HUB με cross καλώδιο, έκανα 'Connect' από 2 διαφορετικά PC χρησιμοποιώντας 2 διαφορετικά ADSL Accounts και συνδέθηκα επιτυχώς ταυτόχρονα στην OTEnet & στην FORTHnet . Και τα 2 accounts ήταν 384 και η γραμμή μου επίσης 384.

Φυσικά εννοείται πως οι ταχύτητες ήταν max 384/128 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ sessions αφού αυτό είναι το max της γραμμής.

Ευχαριστώ.

enwsitis21
28-01-04, 21:53
Καλησπέρα,

Ναι μπορεί να γίνει. Θα σου πω την εμπειρία με το Siemens XpressLink (over ISDN)

Το είχε δοκιμάσει ένας φίλος αρχικά και μετά το δοκίμασα και εγώ.

Με το Siemens XpressLink που δεν είναι router, το συνδέσα σε HUB με cross καλώδιο, έκανα 'Connect' από 2 διαφορετικά PC χρησιμοποιώντας 2 διαφορετικά ADSL Accounts και συνδέθηκα επιτυχώς ταυτόχρονα στην OTEnet & στην FORTHnet . Και τα 2 accounts ήταν 384 και η γραμμή μου επίσης 384.

Φυσικά εννοείται πως οι ταχύτητες ήταν max 384/128 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ sessions αφού αυτό είναι το max της γραμμής.

Ευχαριστώ.

Ευχαριστώ για την απάντηση Psyxakias,

αλλά άκου να δείς τι συμβαίνει με το Xpresslink....το συγκεκριμένο modem αναγνωρίζει μόνο ως πρωτόκολλο επικοινωνίας το PPPoE, και απ'ότι φαίνεται σηκώνει πάνω από ένα session όπως ανέφερες με τη πατέντα που έκανες.....αλλά αν δοκιμάσεις να φτιάξεις σε modem/router (βλέπε jetspeed 500/500i), με PPPoA δεύτερο session , τότε χτυπάει μηνυματάκι " ATM channel already in use " και πάπαλα.....δεν ξέρω εάν το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα modem/router.Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: ας πούμε ότι έχω μία γραμμή dsl 1024 και σύνδεση με το provider 512, εκ των πραγμάτων δεν εκμεταλλεύομαι όλη τη γραμμή, μπορεί κάποιος άλλος με άλλη σύνδεση , άλλου παροχέα ας έχει κι αυτός 512 σύνδεση, μπορεί να κοτσαριστεί από τον ΟΤΕ στη δική μου γραμμή;

chatasos
28-01-04, 22:20
Τα πολλαπλά sessions δουλεύουν μόνο σε PPPoE :wink: :wink: λόγω του τρόπου υλοποίησης του συγκεκριμένου πρωτοκόλλου.
Αν και υπάρχει η δυνατότητα να "κοπεί' και αυτό :evil: :evil: :evil:

Για το 2ο, επειδή δεν το κατάλαβα πολύ καλά, αν ο άλλος χρησιμοποιεί την δική σου DSL γραμμή με PPPoE (όπως και εσύ), μπορείτε να έχετε ο καθένας από μία 512 σε ISP "πάνω" από μία 1024 σε ΟΤΕ.

enwsitis21
28-01-04, 22:26
Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: ας πούμε ότι έχω μία γραμμή dsl 1024 και σύνδεση με το provider 512, εκ των πραγμάτων δεν εκμεταλλεύομαι όλη τη γραμμή, μπορεί κάποιος άλλος με άλλη σύνδεση , άλλου παροχέα ας έχει κι αυτός 512 σύνδεση, μπορεί να κοτσαριστεί από τον ΟΤΕ στη δική μου γραμμή;


Σ'αυτό το ερώτημα μπορεί να μου απαντήσει κανείς;

enwsitis21
28-01-04, 22:32
Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: ας πούμε ότι έχω μία γραμμή dsl 1024 και σύνδεση με το provider 512, εκ των πραγμάτων δεν εκμεταλλεύομαι όλη τη γραμμή, μπορεί κάποιος άλλος με άλλη σύνδεση , άλλου παροχέα ας έχει κι αυτός 512 σύνδεση, μπορεί να κοτσαριστεί από τον ΟΤΕ στη δική μου γραμμή;


Σ'αυτό το ερώτημα μπορεί να μου απαντήσει κανείς;

Μπορεί δηλαδή να συνυπάρξουν PPPoA και PPPoE σε μία γραμμή dsl;

IlliGoS
29-01-04, 06:32
enwsitis21,

Μπορεί δηλαδή να συνυπάρξουν PPPoA και PPPoE σε μία γραμμή dsl;

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά αν το δούμε θεωριτικά δεν νομίζω να γίνεται γιάτι ανάλογα με το πρωτόκολλο με το οποίο είναι ρυθμισμένο το BAS θα "περιμένει" πακέτα στη συγκεκριμένη μορφή που ορίζει το πρωτόκολλο.

chatasos
30-01-04, 18:15
Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: ας πούμε ότι έχω μία γραμμή dsl 1024 και σύνδεση με το provider 512, εκ των πραγμάτων δεν εκμεταλλεύομαι όλη τη γραμμή, μπορεί κάποιος άλλος με άλλη σύνδεση , άλλου παροχέα ας έχει κι αυτός 512 σύνδεση, μπορεί να κοτσαριστεί από τον ΟΤΕ στη δική μου γραμμή;


Σ'αυτό το ερώτημα μπορεί να μου απαντήσει κανείς;

Μπορεί δηλαδή να συνυπάρξουν PPPoA και PPPoE σε μία γραμμή dsl;

Όχι, μόνο PPPoE (εφόσον μιλάμε για το ίδιο VC).

psyxakias
30-01-04, 18:21
[quote="enwsitis21Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: ας πούμε ότι έχω μία γραμμή dsl 1024 και σύνδεση με το provider 512, εκ των πραγμάτων δεν εκμεταλλεύομαι όλη τη γραμμή, μπορεί κάποιος άλλος με άλλη σύνδεση , άλλου παροχέα ας έχει κι αυτός 512 σύνδεση, μπορεί να κοτσαριστεί από τον ΟΤΕ στη δική μου γραμμή;[/quote]
Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση.. εννοείς με μια γραμμή 1024 σπίτι σου, να χρησιμοποιείς δύο διαφορετικές συνδέσεις 512; Λογικά ναι, αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο για κάτι τέτοιο. Λογικά από θέμα τιμής σε συμφέρει καλύτερα να πάρεις μια 1024 σύνδεση και να την μοιράσεις στους PC. Θα ήθελες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες στο τι θέλεις να κάνεις;

enwsitis21
30-01-04, 18:31
[quote="enwsitis21Επίσης κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: ας πούμε ότι έχω μία γραμμή dsl 1024 και σύνδεση με το provider 512, εκ των πραγμάτων δεν εκμεταλλεύομαι όλη τη γραμμή, μπορεί κάποιος άλλος με άλλη σύνδεση , άλλου παροχέα ας έχει κι αυτός 512 σύνδεση, μπορεί να κοτσαριστεί από τον ΟΤΕ στη δική μου γραμμή;
Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση.. εννοείς με μια γραμμή 1024 σπίτι σου, να χρησιμοποιείς δύο διαφορετικές συνδέσεις 512; Λογικά ναι, αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο για κάτι τέτοιο. Λογικά από θέμα τιμής σε συμφέρει καλύτερα να πάρεις μια 1024 σύνδεση και να την μοιράσεις στους PC. Θα ήθελες να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες στο τι θέλεις να κάνεις;[/quote]

Ξεχάστε το γεγονός ότι θέλω να χρησιμοποιήσω δύο διαφορετικά dsl accounts.Ας υποθέσουμε ότι είναι τιγκαρισμένη η dslam, η γραμμή μου είναι 1024, δεν την εκμεταλλεύομαι διότι έχω 512 σύνδεση, κάποιος άλλος στην ίδια dslam πάει να μπεί με 512, αλλά ο ΟΤΕ για x,y λόγους δεν μπορεί να τον συνδέσει στη δική του γραμμή, βλέπει όμως ότι εγώ δεν εκμεταλλεύομαι όλη τη γραμμή , μπορεί να στείλει αυτό το session στη δική μου γραμμή;

blizard
02-04-04, 19:04
Δοκίμασα και εγώ επιτυχημένα 2 συνδέσεις, forthnet και netcarta σε ένα modem με μια γραμμή PPPoE.
Δεν τα κατάφερα με Tellas, και από ότι μου είπε ένας τεχνικός της Vivodi δεν γίνεται ούτε με αυτούς.

Καταλήγοντας και σε συνδυασμό με ότι διάβασα εδώ, forthnet-Otenet-A.C.N.-Sparknet είναι ΟΚ, Tellas-Vivodi όχι , και δεν ξέρω για HOL – Q telecom

Και ένα link με ένα παρόμοιο topic για σύνδεση.
http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=2222

blizard
02-04-04, 19:04
Sorry, διπλο post...
Keyword : "moderator delete"

chatasos
02-04-04, 19:13
Δοκίμασα και εγώ επιτυχημένα 2 συνδέσεις, forthnet και netcarta σε ένα modem με μια γραμμή PPPoE.
Δεν τα κατάφερα με Tellas, και από ότι μου είπε ένας τεχνικός της Vivodi δεν γίνεται ούτε με αυτούς.

Την Tellas μαζί με ποιον άλλο isp την δοκίμασες?

blizard
02-04-04, 19:53
Με forthnet netcarta και tellas που έχω τώρα η tellas δεν συνδεόταν με κανένα από τους δύο.
Ο τεχνικός τις Vivodi που πήρα φάνηκε να ήξερε και μου είπε ότι δεν γίνεται, αυτός τις tellas δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβε.

Έχω ένα usrobotics δεν είμαι και φοβερός σε αυτά, άρα μπορεί να φταίει οτιδήποτε.
Αν κάποιος έχει συνδέσει την tellas την vivodi η hol-Q πχ σε session με άλλο modem η ενδιαφέρεται να προσπαθήσει ας γράψει...

Λόγο του ότι θα μοιράζομαι την γραμμή μου πλέον με άλλα άτομα, θέλω για λόγους ασφάλειας κυρίως να έχουν δικό τους Isp, και το ψάχνω ακόμα.

chatasos
03-04-04, 03:54
Λογικά γίνεται με οποιονδήποτε ISP που χρησιμοποιεί τα dslams του ΟΤΕ, αφού το θέμα των 2 pppoe sessions (1 ανά isp) εξαρτάται μόνο από τον ΟΤΕ.

blizard
04-04-04, 00:02
Λογικά γίνεται με οποιονδήποτε ISP που χρησιμοποιεί τα dslams του ΟΤΕ, αφού το θέμα των 2 pppoe sessions (1 ανά isp) εξαρτάται μόνο από τον ΟΤΕ.
Αν έχεις χρόνο μπορείς να δοκιμάσεις με το demo της tellas,(login:guest@tellas, pass:tellas)και πήγαινε http://go.tellas.gr/ η στείλε μου κανένα pm

chatasos
05-04-04, 17:28
Aν είχα ΧΡΟΝΟ και dsl θα μπορούσα να δοκιμάσω :roll: :roll:

Πάντως εγώ συνεχίζω να ισχυρίζομαι ότι δουλεύει με τον οποιοδήποτε isp που χρησιμοποιεί τα dslams του ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.