PDA

Επιστροφή στο Forum : Σέρνομαι με Conn-x 24



stamoylias
28-05-10, 12:30
Γεια σε όλους, πρόσφατα άλλαξα ISP, απο Forthnet 24αρι που είχα πήγα σε Conn-x 24αρι+ομιλία μπάς και δώ κάτι καλύτερο αφού όλοι μου λέγανε ότι λογικά θα είναι πολύ καλύτερα,αφού έφαγα μια τεράστια ταλαιπωρία μέχρι να μου συνδέσουν το DSL διότι κάνανε λάθος συνεχώς στην αιτησή μου κ δεν την δεχόταν το σύστημα με αποτέλεσμα να συνδεθώ μετά απο 15 μέρες:closed:, τελικά συνδέθηκα αλλά απο εκεί που συγχρόνιζα τουλάχιστον με 6600 kbp/s down k up 1024 , τώρα συγχρονίζω το πολύ με 5500 down και up 960, συγκεκριμένα τα στοιχεία της γραμμής μου είναι τα εξής :
Downstream Upstream
SNR Margin
7.9 10.1 db
Line Attenuation
34.9 16.2 db
Data Rate
5550 960 kbps
, το router μου είναι το Baudtec adsl+2 tw263r4-a2/b2 (wirelless) το οποίο το έχω κατευθείαν στην γραμμή του οτέ χωρίς splitter (διότι έχω ακούσει ότι ρίχνουν την ταχύτητα,αν δεν ισχύει κάτι τέτοιο παρακαλώ ενημερώστε με) και σε όλα τα τήλεφωνα έχω filter, δοκίμασα να συνδεθώ και με το προηγούμενο router της d-link μπας και φταίει το router για τον χαμηλό συγχρονισμό αλλά έδειξε τα ίδια αποτελέσματα, πήρα λοιπόν το help desk του conn-x να δηλώσω βλάβη διότι αρχικά συγχρόνιζα στα 4400 και έπειτα με φτάσανε στα 5500, αλλά δεν έβρισκαν κάποιο άλλο πρόβλημα στην σύνδεση και απλά μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό να κοιτάξει το κουτί εξωτερικά μπάς και φταίει κάτι(προσωπικά πιστεύω πως δεν θα αλλάξει κάτι έρθει δεν έρθει, έχω άδικο;:hmm:) ,γενικά μου φαίνεται ότι σέρνομαι σε σχέση με την Forthnet μήπως έκανα λάθος που έφυγα; , έχει κανείς κάποια ιδέα που θα μπορούσε να διορθώσει το πρόβλημα; λογικά αφού με την Forthner συγχρόνιζα πίο ψηλά δεν σημαίνει ότι οι ταχύτητες της γραμμής μου τουλάχιστον πρέπει να είναι ίδιες με πρίν και ίσως και καλύτερες ή απλά να θεωρήσω ότι τιποτα δεν είναι δεδομένο σε αυτόν τον κόσμο:p; :oops: Παρακαλώ όποιος έχει κάποια ιδέα και μπορεί να βοηθήσει ας απαντήσει, ευχαριστώ προκαταβολικά.

valen_gr
28-05-10, 12:47
Μου φαίνεται έχει γίνει η νέα μόδα η λέξη "σέρνομαι"....

zoug100
28-05-10, 13:04
Το μονο που ξερω εγω ειναι οτι κλειδωνεις αρκετα χαμηλοτερα απο την ταχυτητα που θα επρεπε να εχεις βαση του attenuation που εχεις.

stamoylias
28-05-10, 13:59
Δεν ξέρω τι είναι το Attenuation, γνωρίζεις μήπως πως λύνεται αυτό?

ares
28-05-10, 14:23
Διάβασε εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614 και αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820 πρώτα για να ενημερωθείς σχετικά με τα χαρακτηριστικά μιας γραμμής DSL ώστε να ξέρεις τα βασικά και να μην τη ξαναπατήσεις στηριζόμενος σε όσα λένε φίλοι κλπ. Καλύτερα να είσαι ενημερωμένος και να παίρνεις τις δικές σου αποφάσεις για τη γραμμή σου και όχι οι φίλοι σου.

Ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί γενικά ψηλότερο target SNR για λόγους σταθερότητας της γραμμής, οπότε λογικά κλειδώνεις χαμηλότερα. Βρες αυτόν που σου είπε πως θα κλειδώνεις ψηλότερα και βάρα τον. Από εκεί και πέρα, εύχομαι όταν ερθει ο τεχνικός του ΟΤΕ να βρει κάποιο πρόβλημα που δεν είχε εντοπιστεί μέχρι τώρα και να κλειδώσεις ψηλότερα. Αλλά λίγο δύσκολο.

stamoylias
28-05-10, 17:28
Απορώ με τον ΟΤΕ,με λίγα λόγια διαβάζοντας τα παραπάνω ο ΟΤΕ δίνει σταθερότητα και θυσιάζει ταχύτητα και οι άλλοι ISP ταχύτητες αλλα με περισσότερα disconnect κτλ., μάλλον την πάτησα αλλάζοντας απο Forthnet σε ΟΤΕ διότι αργώ παντού και στο κατέβασμα και στο σερφάρισμα..

billybiros
28-05-10, 17:53
Η διαφορά μεταξύ 6600 και 5500 είναι μεν υπαρκτή - αλλά δεν είναι κάτι που το βλέπεις άμεσα στο σερφάρισμα.
Έχεις κολλήματα; κάτι γενικός εμφανές στο σερφάρισμα ή απλά μόνο τα παραπάνω νούμερα;

Αν ισχύει το πρώτο (κολλήματα κοκ) δοκίμασε στο baudtec 2 ακόμη modes.

192.168.1.1 --> Advanced Setup --> ADSL
και επέλεξε το ADSL2 ή G.DMT.

stamoylias
28-05-10, 19:03
Κολληματάκια στο σερφάρισμα αλλα κ στο κατέβασμα απο 700-800 kbps που κατέβαζα τώρα πίανω 500-550
κ up απο 100-110 τώρα 60-70, δοκίμασα αυτό με τα modes και ανέβηκα στα 6,2 στο up δεν άλλαξε κάτι ευχαριστώ για το tip αλλά τι παίζει με τα modes αν μπορείς να με διαφωτίσεις θα σου ήμουν υπόχρεος.

billybiros
29-05-10, 00:16
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_digital_subscriber_line).
Απλα σε μερικές περιπτώσεις, κάποιες γραμμές μπορεί και δουλέψουν καλύτερα με άλλο dsl Mode.
Πραγματική διαφορά στο σερφάρισμα (λιγότερα κολλήματα κοκ) έχεις δει;

stamoylias
29-05-10, 10:29
Μου φαίνεται ότι τρέχει πιο γρήγορα στο σερφάρισμα τώρα στην ταχύτητα στα ίδια επίπεδα κλειδώνει...Ευχαριστώ πάντως για την ενημερωση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.