PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN Downgrade 35€



RyDeR
24-05-06, 19:02
Παίρνω τηλ. το 134 να τους πώ να μου υποβαθμίσουν την ISDN σε PSTN μιας και με την DSL μου είναι άχρηστη. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου λέει θα χρεωθείτε άλλα 35 ευρά για την μετατροπή:wall:.Καλά πλάκα μας κάνουν?:evil: ? Για την μετατροπή απο PSTN > ISDN έδωσα ούτε 20 ευρώ, τώρα θέλουν 35? Ο λόγος μου είπαν είναι οτι με την κατάργηση της σύνδεσης ISDN χρεώνεται σαν να ξεκινάω μια καινούρια PSTN:down: Εσείς τι γνωρίζετε?

nickolas2005
24-05-06, 19:05
Για να το λένε έτσι θα είναι...Εγώ στην θέση σου δεν θα έκανα την μετατροπή πάντως για 35 ευρώ..

Tem
24-05-06, 19:05
Παίρνω τηλ. το 134 να τους πώ να μου υποβαθμίσουν την ISDN σε PSTN μιας και με την DSL μου είναι άχρηστη. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου λέει θα χρεωθείτε άλλα 35 ευρά για την μετατροπή:wall:.Καλά πλάκα μας κάνουν?:evil: ? Για την μετατροπή απο PSTN > ISDN έδωσα ούτε 20 ευρώ, τώρα θέλουν 35? Ο λόγος μου είπαν είναι οτι με την κατάργηση της σύνδεσης ISDN χρεώνεται σαν να ξεκινάω μια καινούρια PSTN:down: Εσείς τι γνωρίζετε?
δυστυχώς αυτή η πρακτική ακολουθείται :down:

greeklad
24-05-06, 19:08
Ετσι ειναι και εγω το πληρωσα αναγκαστικα περυσι οταν ηθελα να βαλω adsl και οι πορτες της isdn ειχαν καλυφθει και μονο οι pstn ειχαν μερικες ακομα θυρες. Και ευχαριστω τους ειπα. Αλλα ειναι αλητες γιατι βλεπουν οτι το isdn σιγα σιγα θα ειναι παρελθον και προσπαθουν να τα βγαλουν και απο εκει. Τι να πεις ;;; :down:

Νικαετός
24-05-06, 19:14
Πληρώνεις και την μετάβαση του τεχνικού στο σπίτι σου , για την παραλαβή του Netmod ;)

Tem
24-05-06, 19:25
με όλα τα παραπάνω είναι σαν να έχεις πληρώσει το πάγιο της ISDN για ένα ακόμα χρόνο περίπου;)

RyDeR
24-05-06, 19:41
Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, θα δώσω 35€ για μετατροπή. Πάντως τέτοιο κωλοπιάσιμο δεν υπάρχει πουθενά...:nono: ...Αντί να μου επιστρέψουν τα 20€ που τους έδωσα τότε, αντε μωρέ χάρισμά τους, θέλουν και άλλα 35?:down:

RyDeR
24-05-06, 19:42
Πληρώνεις και την μετάβαση του τεχνικού στο σπίτι σου , για την παραλαβή του Netmode ;)
Όπα αυτό τώρα το έπιασα...Τι εννοείς?:hmm:

Hwoarang
24-05-06, 19:43
Το netmod ερχεται ένας ΟΤΕτζής και στο παίρνει

Tem
24-05-06, 19:45
Όπα αυτό τώρα το έπιασα...Τι εννοείς?:hmm:
θα δώσεις και το netmod πίσω με χρέωση δική σου. Αλήθεια αν έχει χαλάσει τι γίνεται ? Σε χρεώνουν ακόμα περισσότερο ?

civil
24-05-06, 20:49
Παίρνω τηλ. το 134 να τους πώ να μου υποβαθμίσουν την ISDN σε PSTN μιας και με την DSL μου είναι άχρηστη. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου λέει θα χρεωθείτε άλλα 35 ευρά για την μετατροπή:wall:.Καλά πλάκα μας κάνουν?:evil: ? Για την μετατροπή απο PSTN > ISDN έδωσα ούτε 20 ευρώ, τώρα θέλουν 35? Ο λόγος μου είπαν είναι οτι με την κατάργηση της σύνδεσης ISDN χρεώνεται σαν να ξεκινάω μια καινούρια PSTN:down: Εσείς τι γνωρίζετε?


Ετσι δυστυχώς ειναι.Το ίδιο έκανα κι εγώ και ειμαι χωρίς πρόσβαση Adsl πάνω από μήνα...
:evil: :down:
Και επιστρεφεις το νετμοντ στον τεχνικο του πΟΤΕ...
Εχω γραψει την δικιά μου ιστορία επι του θεματος . Θα το βρεις νομίζω στον συνδεσμο "Πινακας Ελεγχου"
ΥΓ Δεν ξερω πως γινεται να εισαγαγω το post ως link, sorry !
:sorry:
Y-Π-Ο-Μ-Ο-Ν-Η

civil
24-05-06, 21:00
Δες το μήνυμα με τιτλο:
Aπο isdn ADSL σε pstn ADSL
και το:
Μετατροπή της Adsl? Πορτες Γιοκ!

Kαταλαβες τι παίζει???
:down:

pan.nl
24-05-06, 22:03
Το netmod ερχεται ένας ΟΤΕτζής και στο παίρνει

Πάντως όταν είχα καταργήσει την ISDN στο παλιό διαμέρισμα, το πήγα μόνος μου το Netmod στο τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ (Νέου Κόσμου) και νομίζω ότι τότε δεν είχα πληρώσει κάτι επιπλέον. Αντί να μειώνουν τα τέλη τα αυξάνουν?? Ρε, ουστ!

sdikr
24-05-06, 22:10
Παίρνω τηλ. το 134 να τους πώ να μου υποβαθμίσουν την ISDN σε PSTN μιας και με την DSL μου είναι άχρηστη. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μου λέει θα χρεωθείτε άλλα 35 ευρά για την μετατροπή:wall:.Καλά πλάκα μας κάνουν?:evil: ? Για την μετατροπή απο PSTN > ISDN έδωσα ούτε 20 ευρώ, τώρα θέλουν 35? Ο λόγος μου είπαν είναι οτι με την κατάργηση της σύνδεσης ISDN χρεώνεται σαν να ξεκινάω μια καινούρια PSTN:down: Εσείς τι γνωρίζετε?

Στο www.oteshop.gr υπάρχει ο πλήρης τιμοκατάλογος για όλες τις υπηρεσίες, μέσα σε αυτές και οι μετατρόπες

Καλό θα είναι να τους ρίξετε μια ματιά,
Εσυ δηλάδη αν ειχες κάνει μια εγκατάσταση πχ adsl over isdn σε εναν πελάτη και σου έλεγε αυτός ααα ξέρεις τώρα θέλω να μου το κάνεις adsl over pstn θα το έκανες τζάμπα;


Για να δουμέ λίγο την vivodi πχ που ειναι ενας απο τους δυο που δίνουν δικές τους γράμμες

http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=373

Για να δούμε μετατρόπη pstn σε isdn 41.64με το φπα

τελος μεταφοράς 119 ευρώ για την llu

Ακομα χρεώνουν την αλλάγη ταχύτητας υπηρεσίας κάτι που ο Οτε δεν το κάνει (ουτε στην ΑΡΥΣ)

οι τιμοκατάλογοι υπάρχουν

mskalamari
24-05-06, 22:10
Εκτός απο το κόστος της μετατροπής που χρεώνει ο ΟΤΕ, θα χρειαστείς και καινούργιο router που θα είναι over PSTN. Επίσης η αναγνώριση κλήσης δεν θα είναι δωρεάν πλέον και ίσως μείνεις και χωρίς ADSL μέχρι να ολοκλξρωθεί η μεταφορά απο ISDN σε PSTN πόρτα, οπότε δεν συμφέρει και πολύ η αλλαγή.

mskalamari
24-05-06, 22:13
Ακομα χρεώνουν την αλλάγη ταχύτητας υπηρεσίας κάτι που ο Οτε δεν το κάνει (ουτε στην ΑΡΥΣ)

οι τιμοκατάλογοι υπάρχουν

Μονο η μείωση ταχύτητας χρεώνεται απο την Vivodi

http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=373

sdikr
24-05-06, 22:14
Μονο η μείωση ταχύτητας χρεώνεται απο την Vivodi

http://www.vivodi.gr/site/content.php?artid=373


Τέλος Αλλαγής Υπηρεσίας 17,85 € 17,85 €

mskalamari
24-05-06, 22:20
Έκανα πρόσφατα αλλαγή απο 384 σε 512 καθώς η διαφορά είναι 4€ και δεν χρεώθηκα. Αυτό το τέλος είναι για το αν αλλάξεις απο AΡΥΣ σε shared ή full κλπ κρατώντας το ιδιο mail account, username klp Ένα τηλεφώνημα στο 13880 και θα σου πούν το ίδιο.

sdikr
24-05-06, 22:32
Έκανα πρόσφατα αλλαγή απο 384 σε 512 καθώς η διαφορά είναι 4€ και δεν χρεώθηκα. Αυτό το τέλος είναι για το αν αλλάξεις απο AΡΥΣ σε shared ή full κλπ κρατώντας το ιδιο mail account, username klp Ένα τηλεφώνημα στο 13880 και θα σου πούν το ίδιο.

Πρόσφατα είχαν μια προσφορά για την αλλαγή ταχύτητας

Νικαετός
24-05-06, 22:33
Πάντως όταν είχα καταργήσει την ISDN στο παλιό διαμέρισμα, το πήγα μόνος μου το Netmod στο τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ (Νέου Κόσμου) και νομίζω ότι τότε δεν είχα πληρώσει κάτι επιπλέον. Αντί να μειώνουν τα τέλη τα αυξάνουν?? Ρε, ουστ!

Όταν καταργείς τελείως την γραμμή , ναι ,πηγαίνεις εσύ το νετμοντ στο κατάστημα του ΟΤΕ , που ανήκεις και δεν πληρώνεις . Όταν όμως αλλάζεις από isdn σε pstn , τότε έρχονται και το παίρνουν εκείνοι.

axeman
24-05-06, 23:46
Τα ίδια πλήρωσα κι εγώ όταν γύρισα σε PSTN για να βάλω ADSL. Τα λεφτά που δίνεις τα βγάζεις σε περίπου 1 χρόνο απο την διαφορά του παγίου.

Το ωραίο ήταν ότι όταν ήρθε ο τεχνικός και έλεγξε την γραμμή ξέχασε να πάρει το netmod απο το τραπέζι αφού ήδη το είχα παραδώσει και είχα υπογράψει. Σκεφτηκα πονηρά, αλλά με έπιασαν οι καλοσύνες και τους πήρα τηλέφωνο να έρθουν να το πάρουν...

RyDeR
25-05-06, 16:32
Το 134 μου είπαν οτι δεν χρεώνεται η παραλαβή του netMod απο τεχνικό στο σπίτι μου. Καλά αμα ήθελαν και αυτα.....:nono:

RyDeR
25-05-06, 16:36
Εκτός απο το κόστος της μετατροπής που χρεώνει ο ΟΤΕ, θα χρειαστείς και καινούργιο router που θα είναι over PSTN. Επίσης η αναγνώριση κλήσης δεν θα είναι δωρεάν πλέον και ίσως μείνεις και χωρίς ADSL μέχρι να ολοκλξρωθεί η μεταφορά απο ISDN σε PSTN πόρτα, οπότε δεν συμφέρει και πολύ η αλλαγή.
Για modem είμαι καλυμμένος. Το κινέζικο ΖΤΕ είναι Dual Annex και έτσι δεν έχω πρόβλημα. Τώρα με τις πόρτες θα δείξει......

moralas
25-05-06, 17:26
Δε συμφέρει για 2 ευρώ λιγότερα το μήνα να καταργήσεις το isdn αν ήδη το έχεις.

Tem
25-05-06, 17:32
Δε συμφέρει για 2 ευρώ λιγότερα το μήνα να καταργήσεις το isdn αν ήδη το έχεις.
συμφωνώ απόλυτα σε αυτό . Η διαφορά είναι ασήμαντη ακόμα και αν δεν σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο η γραμμή ISDN. Και επιπλέον είσαι κερδισμένος αφού δεν πληρώνεις αυτά που αναφέρονται παραπάνω.

Νικαετός
25-05-06, 18:29
Λοιπόν να διευκρινίσω μερικά πράγματα για να μην γίνονται παρεξηγήσεις :

1. Σαφώς και δεν πληρώνεις εξτρά για την παραλαβή του Νετμοντ από τον ΟΤΕ , περιλαμβάνεται μέσα στα 35 € !

2. Σαφώς και ΔΕΝ συμφέρει να καταργήσεις την isdn για να βάλεις pstn (εκτός αν υπάρχει πρόβλημα με τις πόρτες) , μόνο την αναγνώριση κλήσης να βάλεις (που στο isdn) είναι δωρεάν , έχεις καλύψει την διαφορά !

ArChEaN
26-07-06, 04:04
Sorry για τις νεκρομαντικές μου ανησυχίες και την ανάσταση του thread, αλλά είστε off.

Οι τιμές στα πάγια, όπως φαίνονται στο www.oteshop.gr, είναι 14,756€ /μήνα για απλή PSTN και 18,921€ /μήνα για ISDN. Η διαφορά είναι 4,165€ /μήνα, δηλαδή 8,3€ περίπου το δίμηνο (σε κάθε λογαριασμό!).

Απόσβεση τα 35€ που θα δώσεις θα τα κάνεις σε ακριβώς 8.5 μήνες!

Προσωπικά τη θεωρώ μεγάλη τη διαφορά για κάτι που πλέον δεν μου προσφέρει τίποτα (παλία έμπαινα με ISDN, τώρα μου είναι εντελώς άχρηστη). Αν σκεφτείτε ότι τώρα δίνω 88€ σε πάγια (2μηνο), με συμφέρει του χρόνου να μου μένουν τα 4€ το μήνα (48€/χρόνο) στην τσέπη. Δεν κατάλαβα...Μήπως του τα χρωστάγα του ΟΤΕ τα κερατιάτικα;

Στο κάτω κάτω, βάζεις άλλα τόσα περίπου και παιρνεις μια 384 συνδρομή.

IVIetaCreatoR
26-07-06, 14:30
Αναγνώριση κλησης δεν χρησιμοποιείς? Yπολόγισε 1,19 €/μήνα άρα η διαφορά πάει σε 5,19 €/δίμηνο και το 35άρι θα αποσβεστεί σε ένα χρόνο (11,86 μήνες)

Gix
26-07-06, 16:09
Δεν είναι μόνο η διαφορά του κόστους που έχει σημασία. Τώρα σε όποια πρίζα θέλω βάζω το adsl router και είμαι OK. Με το ISDN μόνο δίπλα στο netmod. Ασε που γλυτώνεις και από το nemod γενικότερα!;)

Billis
26-07-06, 16:54
Η μετατροπή μιας ISDN γραμμής σε PSTN έχει μόνο (μικρό) νόημα σε οικοκυριά που μένει κυρίως ένα άτομο. Άπαξ και μένουν δύο (και περισσότερα) άτομα στο ίδιο σπίτι υπάρχει πάντα η πιθανότητα να χρειαστεί να μιλήσουν παραπάνω από ένα άτομα στο τηλέφωνο. Τί γίνεται τότε;

RyDeR
26-07-06, 20:22
Δεν είναι μόνο η διαφορά του κόστους που έχει σημασία. Τώρα σε όποια πρίζα θέλω βάζω το adsl router και είμαι OK. Με το ISDN μόνο δίπλα στο netmod. Ασε που γλυτώνεις και από το nemod γενικότερα!;)
Tα τηλέφωνα δίπλα στο netmod. Αν βάλεις το splitter στο netmod (Συνδεσμολογία: Μπρίζα --> Line --> Tel --> Netmod)σε οποιαδήποτε άλλη μπρίζα έρχεται η U-line μπορείς να βάλεις και το router ;)

Gix
26-07-06, 21:36
Tα τηλέφωνα δίπλα στο netmod. Αν βάλεις το splitter στο netmod (Συνδεσμολογία: Μπρίζα --> Line --> Tel --> Netmod)σε οποιαδήποτε άλλη μπρίζα έρχεται η U-line μπορείς να βάλεις και το router ;)

Thanks, αλλά ήδη μας άφησε χρόνους το isdn. Από τον Μάϊο γύρισα σε PSTN. :)

civil
31-07-06, 19:15
Η μετατροπή μιας ISDN γραμμής σε PSTN έχει μόνο (μικρό) νόημα σε οικοκυριά που μένει κυρίως ένα άτομο. Άπαξ και μένουν δύο (και περισσότερα) άτομα στο ίδιο σπίτι υπάρχει πάντα η πιθανότητα να χρειαστεί να μιλήσουν παραπάνω από ένα άτομα στο τηλέφωνο. Τί γίνεται τότε;


Περιμένουν !! :whistle:
:lol:

skyliner34
11-05-07, 01:31
Το γαμάτον της ιστορίας είναι ότι σου λένε για να κάνεις την αίτηση πρέπει να μας φέρεις και το NETMOD πρώτα και μετά από καμιά βδομάδα που σου κάνουν τη μετατροπή ξανάχεις τηλέφωνο...

nnn
11-05-07, 01:36
Γιατί ??
Πριν 3 μήνες το έκανα και το Netmod το πήραν την ημέρα που έγινε η αλλαγή της γραμμής.

skyliner34
11-05-07, 03:41
Εμένα μου παν δεν γίνεται και αφήσαν το ένδοξο μου clan (RPG Guild) χωρίς leader για μιά βδομάδα!

limplixos
20-01-10, 02:56
Επειδή σε μισό μήνα θα φτάσουμε αισίως τις 1000 μέρες από την προηγούμενη ενημέρωση, θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου αν γνωρίζετε πόσο είναι το κόστος σήμερα, πόσο καιρό μένεις χωρίς τηλέφωνο ή/και ίντερνετ και πως γίνεται η ειδοποίηση αν έχεις ήδη adsl με μια ιδιωτική εταιρία. Ειδοποιείς και αυτή και τον ΟΤΕ; Πρώτα ποιόν;

Και τέλος κάτι που δεν γνώριζα : Η αναγνώριση κλήσης αλήθεια περιλαμβάνεται στο πάγιο της isdn γραμμής; Νόμιζα πως υπάρχει ξεχωριστή χρέωση για την υπηρεσία αυτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

@ ADSLgr.com All rights reserved.