PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δισκό



PanosIa
29-05-10, 18:21
Γεια σας!

Πριν από 1,5 χρόνο περίπου είχα αγοράσει έναν εξωτερικό σκληρό Maxtor χωρητικότητας 750 ΜΒ. Όλη αυτήν την περίοδο τον χρησιμοποιούσα κανονικά χωρίς να έχει παρουσιάσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, εκτός από λίγες φορές που δε μπορούσα να τον διαβάσω αλλά αυτό λύθηκε απλά βγάζοντας και βάζοντας τον πάλι στην πρίζα.

Από χθες το βράδυ όμως δεν έχω καθόλου πρόσβαση στο δίσκο αφού ο υπολογιστής δεν τον αναγνωρίζει. Όταν συνδέω το USB και βάζω τον δίσκο στην πρίζα ανάβει κανονικά το φωτάκι του και αρχίζει να κάνει το φυσιολογικό θόρυβο, δεν υπάρχει όμως καμία ανταπόκριση από τον υπολογιστή. Ούτε ακούγεται κάποιος ήχος από τα ηχεία, ούτε τρέχει το autoplay, σαν να μη συνέδεσα τίποτα στον υπολογιστή.

Δεν είναι θέμα της θύρας USB ή των drivers γιατί μετά συνέδεσα και άλλες συσκευές στην ίδια θύρα του υπολογιστή και δούλεψαν κανονικά.

Δοκίμασα ακόμα να συνδέσω το δίσκο στο laptop μου και ούτε αυτό αναγνώριζε τον δίσκο σε όποια θύρα και αν τον έβαζα.

Επίσης δοκίμασα να τον συνδέσω με άλλο καλώδιο USB και με άλλο καλώδιο ρεύματος και πάλι τίποτα, οπότε ούτε κάποιο καλώδιο έχει πρόβλημα.

Κατέληξα ότι είναι πρόβλημα του δίσκου. Η ερώτηση μου είναι αν το πιο πιθανό είναι να έχει καεί ο δίσκος ή μπορεί να λυθεί το πρόβλημα αν αγοράσω ένα άλλο κουτί δίσκου και τον βάλω εκεί ή ακόμα και αν τον συνδέσω σαν εσωτερικό;

Πώς συμπερεφέρεται ένας καμμένος εξωτερικός δίσκος; Δεν αναγνωρίζεται καν από τον υπολογιστή όπως στην περίπτωσή μου ή αναγνωρίζεται αλλά ο υπολογιστής σου βγάζει μήνυμα για κατεστραμένα δεδομένα κτλ;

Ευχαριστώ πολύ.

cranky
29-05-10, 23:33
Αν ο δίσκος δουλεύει χωρίς παράξενους μηχανικούς θορύβους (όπως τότε που αναγνωριζόταν απο πισί και λαπτόπ), το πιθανότερο είναι να τα έχει φτύσει ο controller του κουτιού.
Αυτό θα το διαπιστώσεις αν ανοίξεις το κουτί και τον συνδέσεις σαν εσωτερικό στο πισί σου, χάνοντας φυσικά, την εγγύηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.