PDA

Επιστροφή στο Forum : Lg Rh7800h



Σελίδες : [1] 2

LiOmAs
25-05-06, 00:10
Χαίρεται,

Μόλις αγόρασα το παραπάνω μοντέλο DVD-Recorder. Ενώ λοιπόν μου παίζει όλα τις DivX ταινίες μια χαρούλα, δεν βλέπω υπότιτλους (τους έχω πάντα σε .srt format). Διάβασα στο manual ότι πρέπει να επιλέξεις στους υπότιτλους στις γλώσσες, την γλώσσα "others-6976". Το έκανα λοιπόν και τζίφος!!! Δοκίμασα με αρκετά DVD που έχω, όχι μόνο με ένα. Μπας κι έχει κανείς από δω να μου δώσει τα φώτα του? :hmm:

Thanks.

euri
31-05-06, 17:14
Δοκίμασε να τους μετονομάσεις σε .txt και πες μας. Με ενδιαφέρει και μένα.

LiOmAs
12-06-06, 12:33
Δοκίμασε να τους μετονομάσεις σε .txt και πες μας. Με ενδιαφέρει και μένα.

Χμμμμ... δεν μου ακούγεται άσχημα ιδέα. Αν και στο manual αναφέρει ότι υποστηρίζει μόνο αρχεία .srt, .sub και κάτι άλλα... δεν αναφέρει .txt.

Το ερώτημα είναι το εξής: Λες να το μετονομάσω σε *.srt.txt (να κρατήσω το srt δηλαδή) ή κατευθείαν σε *.txt???

LiOmAs
12-06-06, 14:32
Λοιπόν, μετονόμασα το αρχείο σε *.srt.txt. Το πρόβλημα εξακολουθεί (δεν παίζει τους υπότιτλους).

ROA
05-07-06, 20:49
Φρόντισε το αρχείο με τους υπότιτλους να έχει το ίδιο ακριβώς όνομα (διαφορετική όμως κατάληξη) με αυτό του βίντεο. πχ Matrix.avi και για τους υπότιτλους Matrix.srt

Να ξέρεις όμως οτι αντί για ελληνικά θα σου βγάζει ακατανόητους χαρακτηρες....

LiOmAs
07-07-06, 01:03
Βασικά την βρήκα την άκρη. Έσωσα το αρχείο των υποτίτλων μέσω του Subtitle Workshop σε μορφή SubRip (File --> Save As... --> SubRip). Έχω επίσης να σας πω ότι για να δείτε υπότιτλους, θα πρέπει να επιλέξετε στο setup την "Γλώσσα" --> other και να πληκτρολογήσετε τον κωδικό 6976. Με αυτόν τον κωδικό θα σας δείχνει τους υπότιτλους μέσα σε ένα γκρι φόντο. Καλή φάση! :oneup: Αν θέλετε να βλέπετε μόνο τους υπότιτλους (χωρίς φόντο) τότε πληκτρολογήστε τον κωδικό 1253 (αντί για 6976). Σημειώστε ότι το DVD πρέπει να κάνει reboot μετά από κάθε αλλαγή κωδικού για να φανούν οι υπότιτλοι ανάλογα με το πως τους προτιμάτε.

Tώρα όμως αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα! :worthy: Οι υπότιτλοι δεν σβήνουν παρά μόνο όταν ξεκινάει ο άλλος. Για παράδειγμα, αν πει την τελευταία ατάκα ο ηθοποιός και στην συνέχεια το έργο έχει μια συνεχή ροή 10 λεπτών χωρίς να μιλάνε, τότε βλέπω την τελευταία ατάκα του ηθοποιού που μίλησε. Μέχρι να μιλήσει κάποιος άλλος και να αλλάξει τον υπότιτλο... :hmm:

ΜΗΠΩΣ υπάρχει κανείς που του έχει τύχει κάτι παρόμοιο??? Είναι σπαστικό να βλέπεις έναν υπότιτλο επί 5-10 λεπτά συνεχώς από κάτω!!!

ROA
13-07-06, 23:03
Δοκίμασες να κάνεις update το firmware του dvd;

Βγάζει κανονικά ελληνικά στους υπότιτλούς; Ρωτώ γιατι εμένα με βγάζει ακατανόητους χαρακτήρες :evil:

WinMik
13-07-06, 23:22
Δοκίμασες να κάνεις update το firmware του dvd;

Βγάζει κανονικά ελληνικά στους υπότιτλούς; Ρωτώ γιατι εμένα με βγάζει ακατανόητους χαρακτήρες :evil:

Το συγκεκριμένο μοντέλο το έχω και εγώ. Με τη ρύθμιση που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, παίζει ελληνικούς υπότιτλους μια χαρά. Όσο για αναβάθμιση firmware, έχει βγει? Πού?

LiOmAs
14-07-06, 00:11
Πρέπει να πας στο μενού των "Υποτίτλων" να διαλέξεις "Other" και να πληκτρολογήσεις είτε τον κωδικό 6976 είτε τον 1253. Δουλεύει και με τους δύο.

Όσο για firmware, το έχω ψάξει. Δεν έχει βγει ακόμα γιατί είναι αρκετά καινούργιο το μοντέλο. Κάτι σαν τα Windows!!!! Όταν βγαίνει νέο λειτουργικό γίνεται της πουτάνας από buggs!!! :cool: Ίσως εμείς που το αγοράσαμε φρέσκο να έπρεπε να περιμένουμε λίγο!!!

WinMik
14-07-06, 01:01
Όχι ρε παιδιά και καινούριο, εγώ το αγόρασα από Pixmania 26/6/05! Έχει κλείσει και χρόνο, από τότε έπρεπε να έχουν βγάλει firmware οι της LG. Πάντως προσωπικά δεν το έχω πολυπειράξει το μηχάνημα, γιατί τηλεόραση δεν παρακολουθώ για να κάνω εγγραφές, και για dvd/divx προτιμώ το PC.

LiOmAs
14-07-06, 09:36
Όχι ρε παιδιά και καινούριο, εγώ το αγόρασα από Pixmania 26/6/05! Έχει κλείσει και χρόνο, από τότε έπρεπε να έχουν βγάλει firmware οι της LG. Πάντως προσωπικά δεν το έχω πολυπειράξει το μηχάνημα, γιατί τηλεόραση δεν παρακολουθώ για να κάνω εγγραφές, και για dvd/divx προτιμώ το PC.

Ε... ενός έτους DVD. Ουσιαστικά καινούργιο είναι! Πάντως, μπήκα ξανά στο site της LG και το μόνο που έχει να κατεβάσεις για αυτό το μοντέλο είναι το user manual.

By th way, ξέρει κανείς την λύση του άλλου προβλήματος που έθεσα? Που δεν σβήνει ο υπότιτλος παρά μόνο όταν έχει σειρά ο επόμενος? Είναι λίγο σπαστικό γιατί όταν έχει η ταινία κάνα 5λεπτο χωρίς λόγια (σε σκηνές δράσης κυρίως) ο τελευταίος υπότιτλος φαίνεται καθ' όλη την διάρκεια αυτών των 5 λεπτών!!!

WinMik
14-07-06, 10:35
Εμένα δεν θυμάμαι αν μου το κάνει αυτό, γιατί όπως είπα σπάνια το χρησιμοποιώ σαν divx player. Πάντως αν το έκανε σίγουρα δεν είχα ασχοληθεί να το φτιάξω, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω...

LiOmAs
15-07-06, 00:02
Εμένα δεν θυμάμαι αν μου το κάνει αυτό, γιατί όπως είπα σπάνια το χρησιμοποιώ σαν divx player. Πάντως αν το έκανε σίγουρα δεν είχα ασχοληθεί να το φτιάξω, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω...

Λογικά θα στο κάνει... αν παίξεις κάνα divx αρχείο θα δεις. Φαντάζομαι θα λυθεί το πρόβλημα αυτό στο πρώτο firware... αλλά που είναι το firware! oεο!!!:rainy:

ROA
15-07-06, 12:09
Firmaware θα βρείτε εδώ http://se.lgservice.com/index_b2c.jsp και επιλέγετε
DEVICE DRIVER -> DVD&VIDEO&SET TOP (Product) -> Software to RH 7000 series Ver (νεότερη)
έχει και αναλυτικές οδηγίες.
Ένα άλλο site είναι http://pl.lgservice.com/index_b2c.jsp που είναι στα Πολωνικά αλλά τα βήματα είναι τα ίδια και έχει ποιό καινούργιους οδηγούς.

WinMik
15-07-06, 20:04
ωραίος! Τώρα μένει μόνο να βρω το θάρρος να το flash-άρω (δεν είναι και μικρή η αξία του)...

btw το αρχείο δυστυχώς δεν έχει changes log, και η γλώσσα στο readme είναι polska (νομίζω)!

LiOmAs
16-07-06, 14:58
Firmaware θα βρείτε εδώ http://se.lgservice.com/index_b2c.jsp και επιλέγετε
DEVICE DRIVER -> DVD&VIDEO&SET TOP (Product) -> Software to RH 7000 series Ver (νεότερη)
έχει και αναλυτικές οδηγίες.
Ένα άλλο site είναι http://pl.lgservice.com/index_b2c.jsp που είναι στα Πολωνικά αλλά τα βήματα είναι τα ίδια και έχει ποιό καινούργιους οδηγούς.

Πολύ φοβάμαι ότι τα firmwares αυτά αφορούν το RH7800 και όχι το RH7800H. Προσοχή παιδιά μην πάτε να τρέξετε κάποιο άλλο firmware από αυτό που πρέπει γιατί... πετάξτε το μετά. Βέβαια θα μου πεις ότι η διαφορά είναι μόνο στον σκληρό δίσκο. Δεν ξέρω, εγώ θα το απέφευγα.

Εξάλλου, μου φαίνεται λίγο περίεργο να έχει κυκλοφορήσει firmware για κάποιο μοντέλο μόνο στο σουηδικό ή στο πολωνικό site... γιατί όχι και στο ελληνικό? Ή το γερμανικό ή το αγγλικό?

WinMik
16-07-06, 21:04
Όντως είναι λίγο περίεργο, και γενικά το site της lg δεν είναι και πολύ εύχρηστο.Αλλά:

-η διαφορά 7800 με 7800H αν θυμάμαι καλά δεν είναι ο σκληρός, αλλά η υποστήριξη HDMI. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

-το f/w λέει ότι είναι για 7800 series. Δεν ξεκαθαρίζει ακριβώς, αλλά μάλλον κάνει και για το "Η". Ούτε εγώ το ρισκάρω πάντως, δεν είναι και κανά Yamada των 50-60 ευρώ...

ROA
16-07-06, 21:12
Εγώ το flash-αρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Αλλά δεν είδα και καμία (εμφανή) βελτίωση.... Οπότε αν όλα δουλευουν καλά δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο...

LiOmAs
17-07-06, 00:16
Εγώ το flash-αρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Αλλά δεν είδα και καμία (εμφανή) βελτίωση.... Οπότε αν όλα δουλευουν καλά δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο...

Γεια σου φίλε,

Εσύ έχεις αυτό το πρόβλημα με τους υπότιτλους? Να μην σβήνουν παρά μόνο όταν αρχίζει ο επόμενος? Ή σου παίζει κανονικά?

ROA
17-07-06, 15:52
Τους παίζει κανονικά.

LiOmAs
18-07-06, 00:20
Τους παίζει κανονικά.

Κι αυτό έγινε μετά το flash-άρισμα του DVD? Ή στους έπαιζε και πριν καλά (εννοώντας όχι ότι δεν τους έδειχνε καθόλου, αλλά ότι δεν έσβηνε τον πρηγούμενο υπότιτλο μέχρι να εμφανιστεί ο επόμενος).

Κι αν στους έπαιζε από την αρχή σωστά, τότε για πες ρε φιλαράκο, σε τι format τους σώζεις και με ποιο πρόγραμμα...! Εγώ χρησιμοποιώ το Subtitle Worshop και τους σώζω σαν SubRip. Μου ους παίζει κανονικά αλλά... τους αλλάζει μόνο όταν υπάρχει ο επόμενος υπότιτλος!

ROA
25-07-06, 17:29
Δεν γνωρίζω αν η αναβάθμηση έκανε την διαφορά γιατι δεν είχα δοκιμάσει πριν να παίξω Divx.
Πάντως μπορείς να δεις την έκδοση του firmaware χωρίς να προχωρίσεις σε update.

Δυστυχώς φίλες δεν θυμάμαι πως έκανα τους υπότιτλους (πέρασε πολύ καιρός). Το αρχείο στο ανέβασα για να το δεις.

Μήπως μπορείς να ανεβάσεις και εσύ ένα που παίζει να το συγκρίνω με τα δικά μου.

LiOmAs
27-07-06, 00:36
Δεν γνωρίζω αν η αναβάθμηση έκανε την διαφορά γιατι δεν είχα δοκιμάσει πριν να παίξω Divx.
Πάντως μπορείς να δεις την έκδοση του firmaware χωρίς να προχωρίσεις σε update.

Δυστυχώς φίλες δεν θυμάμαι πως έκανα τους υπότιτλους (πέρασε πολύ καιρός). Το αρχείο στο ανέβασα για να το δεις.

Μήπως μπορείς να ανεβάσεις και εσύ ένα που παίζει να το συγκρίνω με τα δικά μου.

Δεν την έχω την ταινία αυτή, θα το δοκιμάσω πάντως. Σου στέλνω και ένα δικό μου να το τσεκάρεις. Το έχω κάνει save as SubRip με το Subtitle Workshop.

(Δεν με αφήνει να ανεβάσω .srt αρχείο εδώ, οπότε μπορείς να το κατεβάσεις από το παρακάτω link):

http://www.sendspace.com/file/312cjz

ROA
28-07-06, 13:00
Δεν χρειάζεται να έχεις την ίδια ταινία!!! Απλά αντέγραψε τους με τον τίτλο της ταινίας που θέλεις. Οι υπότιτλοι θα παίξουν αλλα φυσικά δεν θα ανταποκρίνονται στα λόγια της ταινίας.

Αυτοί που μου έστειλες παίζουν κανονικά και φευγουν ΠΡΙΝ να βγουν οι επόμενοι υπότιτλοι.

Δυστυχώς το δικό μου ΔΕΝ λέει να δείξει ελληνικά :evil:

BlueChris
28-07-06, 13:31
Καλησπέρα παιδιά... Έχω και εγώ το 7800Η απο το Νοέμβριο.... Έχω κάνει αναβάθμιση πριν κάνα 3μηνο (χωρίς να νιώσω κάπου κάποια διαφορά) αλλά το θέμα με τους υπότιτλους δεν το έχω τσεκάρει. Θα δώ και θα πω και εγώ τι μου κάνι.

LiOmAs
29-07-06, 15:05
Δεν χρειάζεται να έχεις την ίδια ταινία!!! Απλά αντέγραψε τους με τον τίτλο της ταινίας που θέλεις. Οι υπότιτλοι θα παίξουν αλλα φυσικά δεν θα ανταποκρίνονται στα λόγια της ταινίας.

Αυτοί που μου έστειλες παίζουν κανονικά και φευγουν ΠΡΙΝ να βγουν οι επόμενοι υπότιτλοι.

Δυστυχώς το δικό μου ΔΕΝ λέει να δείξει ελληνικά :evil:

Δεν έχω σώσει ακόμα να δοκιμάσω το αρχείο σου, αλλά πιστεύω μέσα στο weekend να το κάνω. Θα σε ενημερώσω λοιπόν.

Όσο για τα ελληνικά, αυτό είναι απλό ρε σύ... πρέπει να πας στο Menu ---> Subtitles κι εκεί να επιλέξεις "other" και να βάλεις τον κωδικό 6976 (ή 1253). Κλείσε το DVD σου, άναψέ το πάλι και θα είσαι ΟΚ. Ποια γλώσσα έχεις επιλέξει εσύ για τους υπότιτλους?

ROA
01-08-06, 12:56
Όσο για τα ελληνικά, αυτό είναι απλό ρε σύ... πρέπει να πας στο Menu ---> Subtitles κι εκεί να επιλέξεις "other" και να βάλεις τον κωδικό 6976 (ή 1253). Κλείσε το DVD σου, άναψέ το πάλι και θα είσαι ΟΚ. Ποια γλώσσα έχεις επιλέξει εσύ για τους υπότιτλους?

Την έχω κάνει την διαδικασία αλλα τιποτα.....

LiOmAs
02-08-06, 01:06
Τελικά μου φαίνεται πρέπει να βγει ένα καλό firmware για να λύσουμε τα προβλήματα που έχουμε με το συγκεκριμένο player. By the way... ξέχασα να σας αναφέρω και το άλλο: Όταν οι υπότιτλοι έχουν italics σας τα δείχνει σαν italics? Εμένα πάντως μου τους δείχνει με το ... (αυτό που χρησιμοποιούμε δηλαδή για να κάνουμε το κείμενο italics.

BlueChris
24-08-06, 12:08
Λοιπόν έβαλα την τελευταία έκδοση από το Πολωνικό site και ότι και να κάνω ... βλέπω τους υπότιτλους ακαταλαβίστικα.... εκανα επενικνησεις με 1253 και 6976 αλλά τζίφος.... στο PC οι υπότιτλοι είναι μια χαρά και δουλέυουν ρολόι και αναγκάζομαι να περνάω τα Divx από Virtualdub να βάζω εκεί τους υπότιτλους και να ξαναριπάρω την ταινία....

Εχει κανείς καμία λύση ρε παιδιά?

BlueChris
24-08-06, 23:44
Παιδιά το έλυσα το βρήκα τι πρέπει να κάνεις να βλέπεις σωστούς υπότιτλους...
Απλά βάζεις το Divx να παίζει και πατάς στο χειριστήριο πάνω από 3 δευτερόλεπτα το κουμπί subtitle. Διαλέγεις Latin-2 και όλα είναι καλα!!!!!!

LiOmAs
25-08-06, 12:00
Ψάχνοντας αρκετά στο Internet βρήκα το εξής link:

http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=8666&KW=icon

Ρίξτε του μια ματιά. Το βρήκα μόλις πριν λίγο και μόλις πάω σπίτι λέω να δοκιμάσω αυτό το firmware update. Από ότι είδα, διορθώνει το bug με τους υπότιτλους που δεν σβήνουν :oneup:

BlueChris, αυτό το firmware update είναι το 60126Α. Αυτό κατέβασες κι εσύ από το Πολωνικό site?

LiOmAs
26-08-06, 08:59
Ψάχνοντας αρκετά στο Internet βρήκα το εξής link:

http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=8666&KW=icon

Ρίξτε του μια ματιά. Το βρήκα μόλις πριν λίγο και μόλις πάω σπίτι λέω να δοκιμάσω αυτό το firmware update. Από ότι είδα, διορθώνει το bug με τους υπότιτλους που δεν σβήνουν :oneup:


Λοιπόν, έκανα αυτό το firmware update και πραγματικά έλυσα το πρόβλημα που είχα με τους υπότιτλους που δεν σβήναν πριν ξεκινήσει ο επόμενος!!! :oneup:

Τώρα, το μόνο που μένει είναι να λύσω και το πρόβλημα των italics... :hmm:

BlueChris
26-08-06, 10:38
Οχι... από το πολωνικό εμένα μου βγήκε η 60330Α
Επίσης έκανα ένα λαθάκι που είπα Latin-2 .... Greek-2 διαλέγεις αφού πατήσεις ώρα το κουμπάκι.

ROA
26-08-06, 21:41
Παιδιά το έλυσα το βρήκα τι πρέπει να κάνεις να βλέπεις σωστούς υπότιτλους...
Απλά βάζεις το Divx να παίζει και πατάς στο χειριστήριο πάνω από 3 δευτερόλεπτα το κουμπί subtitle. Διαλέγεις Greek-2 και όλα είναι καλα!!!!!!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :yahoo:

LiOmAs
27-08-06, 00:57
Οχι... από το πολωνικό εμένα μου βγήκε η 60330Α
Επίσης έκανα ένα λαθάκι που είπα Latin-2 .... Greek-2 διαλέγεις αφού πατήσεις ώρα το κουμπάκι.

Ναι όντως... το φαντάστηκα ότι μάλλον Greek-2 ήθελες να γράψεις (και όχι Latin-2). Το έβαλα στο Latin-2 και μου έδειχνε "καλλιγραφικά"!!!

Anyway, πάει αυτό το λύσαμε!!! Italics βλέπετε? Εγώ όχι ακόμα. Τα βλέπω κανονικά και με το σύμβολο μπροστά και πίσω. Δηλαδή βλέπω:

<i> Κείμενο... μπλα... μπλα... μπλα </i>

:(

Akis Giorgiou
29-08-06, 09:10
Έχω κι εγώ το ίδιο μοντέλο RH7800H αλλά έχω ένα άλλο πρόβλημα. Το σήμα που βγάζει στη τηλεόραση είναιι μετατοπισμένο προς τα αριστερά με αποτέλεσμα να κόβονται 3-4 εκατοστά! Θα μπορούσε να φταίει η τηλεόραση αλλά και εντός των πλαισίων που βγάζει το dvd πάλι υπάρχει το ίδιο πρόβλημα και τα κόβει. Ξέρει κανείς τι θα μπορούσα να κάνω για αυτήν την περίπτωση;

Akis Giorgiou
02-09-06, 18:55
Τελικά το βρήκα η ρύθμιση RGB από πίσω... πήρα και την LG και έναν τοπικό τεχνικό τους και μου έλεγαν να το πάω να του δουν ενώ τους ρώτησα αν υπάρχει καμμιά σχετική ρύθμιση που να επηρεάζει το σήμα γρκκκ...

Antonis Anarvas
12-09-06, 13:07
Μολις αναβάθμισα το RH7800H με το 60330Α Firmware από το http://se.lgservice.com/index_b2c.jsp και διορθώθηκε το πρόβλημα με τους υπότιτλους που δεν έσβηναν. Να σημειωθεί ότι στην λίστα των υποστηριζόμενων συσκευών δεν το συμπεριλαμβάνει ρητά (RH7500 RH7800 RH7900 ver 60330A.zip) (javascript:downloadFile('ECSWL000013365','ECSWL000013365-b1-a1.zip','RH7500 RH7800 RH7900 ver 60330A.zip'))

LiOmAs
14-09-06, 00:21
Μολις αναβάθμισα το RH7800H με το 60330Α Firmware από το http://se.lgservice.com/index_b2c.jsp και διορθώθηκε το πρόβλημα με τους υπότιτλους που δεν έσβηναν. Να σημειωθεί ότι στην λίστα των υποστηριζόμενων συσκευών δεν το συμπεριλαμβάνει ρητά (RH7500 RH7800 RH7900 ver 60330A.zip) (javascript:downloadFile('ECSWL000013365','ECSWL000013365-b1-a1.zip','RH7500 RH7800 RH7900 ver 60330A.zip'))

Βλέπεις italics?

izerman76
13-02-07, 20:24
Παιδιά κατ'αρχάς γειά σας. Είμαι καινούργιος στο forum.

Έχω ένα πρόβλημα με το 7800Η που έχω. Δοκίμασα να γράψω σε dvd+r μια ταινία avi μαζί με τους srt υπότιτλους, αλλά το dvd player δεν μου διαβάζει το δισκάκι.

Πρέπει να πώ ότι είχα γράψει παλιότερα σκέτη ταινία avi χωρίς υπότιτλους σε dvd και την έπαιζε κανονικά. Επίσης, έχει παίξει πολλές ταινίες αφού πρώτα τις έχω μετατρέψει σε μορφή dvd, οπότε τα δισκάκια δεν είναι ασύμβατα.

Τι μπορεί να φταίει; Ο τρόπος που γράφω την ταινία; (με nero burning rom, ISO μορφή - την ταινία και τους υπότιτλους τους βάζω χύμα στο dvd).

Πύρρος
15-02-07, 01:50
Μήπως χρησιμοποιείς multisession; Από ότι δοκίμασα διαβάζει μόνο το πρώτο session. Οταν λες δεν διαβάζει το δισκάκι εννοείς δεν βλέπει τίποτα ή ότι βλέπει την ταινία χωρίς τους υπότιτλους; Τα ονόματα των αρχείων πως είναι;

izerman76
16-02-07, 11:08
Μήπως χρησιμοποιείς multisession; Από ότι δοκίμασα διαβάζει μόνο το πρώτο session. Οταν λες δεν διαβάζει το δισκάκι εννοείς δεν βλέπει τίποτα ή ότι βλέπει την ταινία χωρίς τους υπότιτλους; Τα ονόματα των αρχείων πως είναι;

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Το έλυσα το πρόβλημα χθές το βράδυ - είχε πρόβλημα το πρόγραμμα που μετέτρεπε τους υπότιτλους σε srt, μου έβγαζε corrupt τα αρχεία και δεν μπορούσε να διαβάσει το δισκάκι το dvd. Μετά από αρκετά κατεστραμένα δισκάκια, το βρήκα το πρόβλημα τελικά. Ευχαριστώ πάντως.

astratos
04-03-07, 14:06
Το προβλημα που εχω ειναι off topic σχετικα με τα παραπανω, αλλα αφορα το RH7800H. Εκανα εγγραφη απο σκληρο στο DVD και δεν μου το διαβαζει ουτε το ιδιο το redcorder. Διαβασα στο manual οτι πρεπει να κανει την ολοκληρωση του DVD, αλλα στο menu δεν μου παει στο συγκεκριμενο υπομενου. Δηλαδη οταν παω στο setup μεχρι το menu εγγραφη με αφηνει να παω. Στο εικονιδιο με το δισκακι (οπου γινεται η ολοκληρωση του DVD ) δεν εχω τη δυνατοτητα να παω.
Το δισκσκι μου ειναι DVD-R και ειναι αυτα που χρησιμοποιω και για τον Η/Υ.

astratos
05-03-07, 11:01
Μιλησα σημερα με LG και μου ειπαν οτι ειναι λογικο το παραπανω μηνυμα, επειδη δεν χρησιμοποιησα δισκακι της SONΥ ή TDK ή VERBATIN. Είναι λογικο αυτό? Αν κάνω update το firmware θα μου δουλευει και με αλλα δισκακια?

cosmos
05-03-07, 15:27
Υπάρχουν ελάχιστα DVD players που να παίζουν formatted αρχεία υποτίτλων. Δείτε λ.χ. τις απαντήσεις στο test SUB-02 (SubRip .srt WITH tags) του http://www.divxtest.com/form/divxtest2_list.php?lang=eng

Θα δείτε είτε ότι είναι κόκκινο (που σημαίνει ότι η συγκεκριμένη συσκευή και δεν κάνει formatting και εμφανίζει τα tags μέσα στον υπότιτλο) ή στην καλύτερη περίπτωση πορτοκαλί (που σημαίνει ότι η συγκεκριμένη συσκευή δεν κάνει formatting, αλλά τουλάχιστον δεν εμφανίζει τα tags μέσα στον υπότιτλο)...

astratos
11-03-07, 14:22
Δεν μου παιζει ολα τα divx αρχεια. Θεωρω οτι ειναι λογω εκδοσης. Χρησιμοοποιω την εκδοση 6.4
Υπαρχει τροπος να κανω αναβαθμιση στο RH7800H την εκδοση του divx?

astratos
22-03-07, 17:36
Κατεβασα το firmware απο την lg αλλα οι οδηγιες ειναι στα σουηδικα. υπαρχουν καπου στα αγγλικα?

izerman76
26-03-07, 15:19
Κοίταξε σε αυτό το link, κάπου αναφέρει πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία.

http://www.recordere.dk/forum/forum_posts.asp?TID=9725&PN=1

vikos1908
22-01-08, 18:06
Το προβλημα που εχω ειναι off topic σχετικα με τα παραπανω, αλλα αφορα το RH7800H. Εκανα εγγραφη απο σκληρο στο DVD και δεν μου το διαβαζει ουτε το ιδιο το redcorder. Διαβασα στο manual οτι πρεπει να κανει την ολοκληρωση του DVD, αλλα στο menu δεν μου παει στο συγκεκριμενο υπομενου. Δηλαδη οταν παω στο setup μεχρι το menu εγγραφη με αφηνει να παω. Στο εικονιδιο με το δισκακι (οπου γινεται η ολοκληρωση του DVD ) δεν εχω τη δυνατοτητα να παω.
Το δισκσκι μου ειναι DVD-R και ειναι αυτα που χρησιμοποιω και για τον Η/Υ.

Βρήκες πως να κάνεις ολοκλήρωση στο δισκακι; Εάν όχι, μάλλον κάτι λάθος κάνεις. Πρέπει να επιλέξεις Home>δίσκος>TV/DVD και μετά πατάς Setup κάτω δεξιά στο χειριστήριο, πηγαίνεις στο τελευταίο εικονίδιο κάτω-κάτω, δεξί βελάκι δύο φορές και είσαι έτοιμος. Το πιθανότερο είναι οτι θα το έχεις βρεί, αλλά είπα να το πω κι ας πέσει κάτω.

registrato
07-02-09, 12:08
γεια σε ολους.
αν και εχει περασει καιρος απο το τελευταιο ποστ εδω,ελπιζω καποιος να μπορει να με βοηθησει.
οταν παιζω divx ταινιες το παραξενο ειναι οτι δε μπορω να παω μπρος-πισω.υπαρχει καποια λυση γιαυτο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.