PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος χρήστης ΟΤΕ Conn-x Double Play και Conn-x TV, απορίες...



axinosgr
30-05-10, 22:34
Καλησπέρα,

Πρόκειται να μεταβώ και να ενεργοποιηθώ τις προσεχείς μέρες, από HOL Double Play (ιδιόκτητο δίκτυο HOL) που ήμουν, στον ΟΤΕ με Conn-x Double Play και Conn-x TV.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τον εξοπλισμό που θα παραλάβω τι να αποφύγω και τι να προτιμήσω στην περίπτωση μόντεμ...και επίσης θέλω να μάθω εάν αξίζει να αγοράσω τον αποκωδικοποιητή με τον ενσωματωμένο σκληρό δίσκο ή όχι....:hmm::hmm:

Όλες οι απαντήσεις σας καλοδεχούμενες...:)

Georgevtr
30-05-10, 23:47
O εξοπλισμός θα σου έρθει με courier και δέν έχεις περαιτέρω επιλογές.(Μπορείς φυσικά να μετατρέψεις ένα δικό σου τερματικό αλλά.....)
Δέν συμφέρει να κάνεις αγορά αποκωδικοποιητή με σκληρό( ακόμη).Μείνε με το tilgin,δές πως δουλεύει και στην συνέχεια πράξε.

axinosgr
31-05-10, 00:31
O εξοπλισμός θα σου έρθει με courier και δέν έχεις περαιτέρω επιλογές. Δεν μπορώ να πάω στο ΟΤΕshop τις περιοχής μου να προμηθευτώ τον εξοπλισμό μου...:hmm::hmm:


(Μπορείς φυσικά να μετατρέψεις ένα δικό σου τερματικό αλλά.....):oops::oops:Δεν κατάλαβα τι εννοείς:sorry::sorry:


Δεν συμφέρει να κάνεις αγορά αποκωδικοποιητή με σκληρό( ακόμη). Γιατί όχι υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος λες να γίνεται καμιά μόντα στον απλό αποκωδικοποιητή με σκληρό ή usb stick....:hmm::hmm:


Μείνε με το tilgin, δές πως δουλεύει και στην συνέχεια πράξε. Είναι καλός ο απλός από θέμα ποιότητας...:hmm::hmm:

Georgevtr
31-05-10, 02:13
1.Φυσικά και μπορείς να πάς σ ένα κατάστημα οτε,άν έχεις χρόνο.
2. Διάβασε... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=267442 και καλό ξημέρωμα:p
3.Ναι γιατί είναι πανάκριβοι ακόμη.
4.Το καλό είναι σχετικό.....Το tilgin σε σύγκριση με το motorola (http://www.holtv.gr/files/articles/12/holtv_Set_Top_Box.pdf) που δίνει η hol είναι μπρίκι.

vcn1945
31-05-10, 21:15
Αν θέλεις να γράφεις ένα πρόγραμμα για να το δεις μετά, τότε ο σκληρός δίσκος είναι απαραίτητος αφού ΔΕΝ μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο μέσο εγγραφής video ή dvd

axinosgr
04-06-10, 20:39
Αλλαγή πλεύσης στις απορίες μου....και πριν θέσω τις απορίες μου να παραθέσω το χρονικό για διευκόλυνση....;)

18 Μαΐου 2010: Γίνεται η αίτηση της μεταβίβασης μου από το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL στο δίκτυο του ΟΤΕ για Conn-x Double Play σε συνδυασμό με Conn-x TV. Η κοπέλα στο ΟΤΕShop μου είπε σε ένα 10 ήμερο θα γίνουν όλες οι διαδικασίες για την ομαλή μετάβαση στον ΟΤΕ.

Περιμένω....

28 Μαΐου 2010: Τηλεφωνώ στο 210-83ΧΧΧ00 (το οποίο τηλέφωνο μου το είχε δώσει το OTEShop) για να μάθω την πορεία. Μου λένε ότι η διακοπή θα γίνει στις 02 Ιουνίου 2010 και τότε να καλέσω το 13888 για να ζητήσω username, password και όλο το τεχνικό εξοπλισμό.

Περιμένω....

02 Ιουνίου 2010: Τηλεφωνώ στο 210-83ΧΧΧ00 για επιβεβαίωση τις διακοπής μου ώστε να πάω στο ΟΤΕshop για τον εξοπλισμό. Μου αναφέρουν ότι η διακοπή θα γίνει μέσα στη μέρα. Όπως και έγινε. Πάω στο ΟΤΕshop να παραλάβω τον εξοπλισμό. Έλα όμως που μου λένε ότι τηλέφωνο έχεις αλλά adsl δεν έχεις και θα πάρει 1-2 μέρες μέχρι να το ενεργοποιήσουν.

Περιμένω....

04 Ιουνίου 2010: Καλώ το 1242 για να μάθω την πορεία της ενεργοποίησης μου και μου λένε ότι η σήμερα το βράδυ ή το πολύ μέχρι αύριο θα έχω ενεργοποιηθεί...περιμένω μέχρι πριν καμιά ώρα και ξανά τηλεφωνώ στο 1242 και μου λένε ότι δεν θα ενεργοποιηθώ σήμερα και καλύτερα είναι να μιλήσω με το 121 (τμήμα βλαβών μου το ανέφεραν....και απορώ ο μακάκας αφού δεν έχω καν adsl πότε απέκτησα και βλάβη.....:rofl::rofl:), το οποίο 121 μου λένε από Δευτέρα....

Και ερωτώ επειδή αυτά τα από Δευτέρα με φοβίζουν λιγάκι λέτε να έμπλεξα;;;

Φίλος προσφάτως έκανε αίτηση για καινούρια τηλεφωνική γραμμή και είχε σε 2 εργάσιμες Conn-x TV και Conn-x Double play.

Τι να κάνω από εδώ και τώρα;;;;

ziovanni
05-06-10, 13:49
Καλησπέρα σε όλους.

Νέος στην υπηρεσία conn-x tv.

Μας έχουν αποσταλλεί sms No 1 κωδικοί για την προστασία του Η/Υ
sms No 2 "Η υπηρεσίας σας έχει ενεργοποιηθεί"

Ο εξοπλισμός θα έρθει σε 3 μέρες (Τετ 09-06-2010)
Θα πρέπει να κάνω κάτι από τώρα ή όταν έρθει ο εξοπλισμός θα πρέπει να γίνουν όλα τα βήματα της σύνδεσης?
Είναι κάτι απλό η συνδεσμολογία router-PC-TV?
Θα πρέπει να προσέξω κάτι στην αρχή ιδιαίτερα?

Ευχαριστώ.

axinosgr
06-06-10, 19:33
@ziovanni: Αναγκαστικά θα περιμένεις να σου έρθει ο εξοπλισμός. Μέχρι τότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι...τώρα ότι αφορά την συνδεσμολογία είναι πανεύκολο καθώς τα μηχανήματα έχουν οδηγίες.

Αυτό πάντως με την προστασία του υπολογιστή ψάχτο λιγάκι γιατί μου φαίνεται ότι ο ΟΤΕ σε χρεώνει μηνιαίως για αυτή την υπηρεσία.

........Auto merged post: axinosgr πρόσθεσε 4 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@all: Ότι αφορά το πόστ μου στις 04.06.2010 μου λέτε τι μπορεί να φταίει και δεν με έχουν συνδέσει έπειτα από 3 μέρες;;;;

ziovanni
08-06-10, 09:26
Ευχαριστώ.

Τετάρτη βράδυ θα υπάρχει ποστ με εντυπώσεις από τις νέες υπηρεσίες!

wesker
11-06-10, 12:35
Αυτό πάντως με την προστασία του υπολογιστή ψάχτο λιγάκι γιατί μου φαίνεται ότι ο ΟΤΕ σε χρεώνει μηνιαίως για αυτή την υπηρεσία.


Oι 2 πρώτοι μήνες είναι δωρεάν, μετά υπάρχει 3€ χρέωση κάθε μήνα. Γιατί να πληρώνεις όμως αφού υπάρχουν καλλίτερα και δωρεάν Firewall και Antivirus από το F-Secure που δίνει ο ΟΤΕ;

eleven
07-08-10, 00:47
Να προσέχουμε λίγο τι λέμε παρακαλώ. Το F-Secure AV θεωρείται TOP αυτή τη στιγμή στο χώρο. Επίσης έχει μακράν την καλύτερη τεχνική υποστήριξη στην Ελλάδα σε σύγκριση άλλα ανταγωνιστικά προϊόντα. Το θέμα όμως είναι τεχνική υποστήριξη θα λαμβάνεις από τον ΟΤΕ και όχι από την επίσημη ελληνική αντιπροσωπία όπου η υποστήριξη είναι σε άλλα επιπέδα. Σαν προιόν πάντως είναι μια χαρά. Σωστή επιλογή από τον ΟΤΕ.:oneup:

silegav
09-08-10, 21:56
Επειδή δε ξέρω την υπηρεσία, αυτή η προστασία είναι στο cloud ή είναι απλά άδεια για το F-Secure τοπικά στον υπολογιστή;

Και στις δύο περιπτώσεις δε νομίζω πως το F-Secure είναι και η καλύτερη λύση. Τόσο στο cloud, όσο και στο workstation υπάρχουν πολύ καλύτερες λύσεις....

vtsonos
10-08-10, 13:53
Καλησπέρα, σήμερα παρέλαβα τον αποκωδικοποιητή PIRELLI από τον ΟΤΕ. Γιατί δεν μου έστειλαν τον TILGIN όπως λέτε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.