PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για αγορα κλιματιστικου



kostantis
31-05-10, 01:10
Καλησπερα παιδια.
Ηρθε η ωρα για κλιματιστικο μιας και η κατασταση δεν παλευεται αλλο...

Ο χωρος που θελω να καλυψω ειναι ~15τμ.Η ψυξη με ενδιαφερει και οχι η θερμανση για τυχον προτασεις inverter κλπ..
Επειδη θα το καιω και το βραδυ θελω να ειναι και λιγακι αθορυβο...τοσο η εσωτερικη αλλα και η εξωτερικη μοναδα...
Ενα 9αρακι κλιματιστικο με καλυπτει?
Μεχρι ~400ευρω πανω κατω υπολογιζω να μπορεσω να δωσω...οσο φθηνοτερα και καλυτερα γινεται...


Γενικα τι ειναι καλυτερο για την ψυξη ενος σπιτιου?
Ξεχωριστα κλιματιστικα σε καθε χωρο η μια μεγαλη μοναδα στο σαλονι και να καλυπτει ολο το σπιτι?

vamvakoolas
31-05-10, 11:03
θα σου προτεινα κλιματιστικο απο carrefour και/ή funai

Πιστευω οτι ειναι στα πλαισια που περιγραφεις;)

tsavman
31-05-10, 11:19
Γενικα τι ειναι καλυτερο για την ψυξη ενος σπιτιου?
Ξεχωριστα κλιματιστικα σε καθε χωρο η μια μεγαλη μοναδα στο σαλονι και να καλυπτει ολο το σπιτι?

Εξαρτάται από τη διαμόρφωση των χώρων.

Σε ένα διαμέρισμα 85τ.μ. στη Θεσσαλονίκη έχουμε κάνει το εξής: ένα μεγάλο inverter της fujitsu (22 ή 24 χιλιάδες btu) στο σαλόνι δροσίζει όλο το σπίτι. Βέβαια για να ψυχθούν επαρκώς τα πίσω δωμάτια (δες το σχέδιο) πρέπει το σαλόνι να είναι ψυγείο.. Συνήθως όμως τοποθετούμε έναν περιστρεφόμενο ανεμιστήρα δαπέδου στο διαδρομάκι κ αυτός "σπρώχνει" τον κρύο αέρα στα δωμάτια.

73115

kostantis
31-05-10, 13:06
Κοιταξε ο χωρος που θελω να ψυξω ολος ειναι ~60τμ.
Διαδρομος για τα δωματια δεν υπαρχει δηλαδη γενικα ειναι ανοιχτος ο χωρος σαλονι,κουζινα και 2 πορτες για τα υπνοδωματια.
Ισως να μην χρειαζεται κιολας ανεμιστηρας για να σπρωχνει κρυο αερα στα δωματια...

Το μονο κακο το οποιο το ειπες και εσυ ειναι οτι πρεπει να κανει το σαλονι ψυγειο για να ερθει ο κρυος αερας στα υπνοδωματια και αυτο ισως δεν βολευει σε περιπτωση που θελει να κατσει καποιος στο σαλονι.
Για αυτο ειμαι και σκεπτικος για το τι να κανω...

Για τα 15 και τα 60τμ ποσα btu προτεινεται αντιστοιχα?
Απο μαρκες τι προτεινεται?
Οσο πιο φθηνα και καλα...
Προτεινεται και για τις 2 περιπτωσεις και θα προσπαθησω να αποφασισω τι θα κανω...
Θελει λιγακι σκεψη το θεμα για το που θα μπει το κλιματιστικο...

@Vamv θα το ψαξω να δω τι παιζει με τα a/c απο carrefour;)

stavrostroch
31-05-10, 13:13
Tα inventor κάτι αμερικάνικα τα ξέρετε; Είναι καλά; είδα είναι πολύ οικονομικά αλλά είμαι επιφυλακτικός...

vamvakoolas
31-05-10, 22:35
Κοιταξε ο χωρος που θελω να ψυξω ολος ειναι ~60τμ.
Διαδρομος για τα δωματια δεν υπαρχει δηλαδη γενικα ειναι ανοιχτος ο χωρος σαλονι,κουζινα και 2 πορτες για τα υπνοδωματια.
Ισως να μην χρειαζεται κιολας ανεμιστηρας για να σπρωχνει κρυο αερα στα δωματια...

Το μονο κακο το οποιο το ειπες και εσυ ειναι οτι πρεπει να κανει το σαλονι ψυγειο για να ερθει ο κρυος αερας στα υπνοδωματια και αυτο ισως δεν βολευει σε περιπτωση που θελει να κατσει καποιος στο σαλονι.
Για αυτο ειμαι και σκεπτικος για το τι να κανω...

Για τα 15 και τα 60τμ ποσα btu προτεινεται αντιστοιχα?
Απο μαρκες τι προτεινεται?
Οσο πιο φθηνα και καλα...
Προτεινεται και για τις 2 περιπτωσεις και θα προσπαθησω να αποφασισω τι θα κανω...
Θελει λιγακι σκεψη το θεμα για το που θα μπει το κλιματιστικο...

@Vamv θα το ψαξω να δω τι παιζει με τα a/c απο carrefour;)

ti να ψαξεις, εγω ο ιδιος εχω βαλει και ειναι σκυλι:p
Ασε που φιλος ψυκτικος μου ειπε και τι παιζει με μαρκες οποτε χαλαλι τα 199 ευρα που ειχα δωσει για 12αρι
Γενικα απο εβδομαδα θα βγαλουν προσφορες πολλα μαγαζια

kostas007
31-05-10, 22:40
θα σου προτεινα κλιματιστικο απο carrefour και/ή funai

Πιστευω οτι ειναι στα πλαισια που περιγραφεις;)

ΜΑΚΡΙΑ
ειναι οτι χειροτερο υπαρχει
τριζουν,καινε αβερτα και ο αερας που βγαζουν ειναι χειροτερος και απο κλανια αγελαδας.

καλυτερα να δωσεις 100 ευρω παραπανω και να παρεις κατι καλο,θα κανεις αποσβεση πολυ γρηγορα με τη μειωμενη καταναλωση
κοιτα σε daikin klimatair


Ο χωρος που θελω να καλυψω ειναι ~15τμ.Η ψυξη με ενδιαφερει και οχι η θερμανση για τυχον προτασεις inverter κλπ..
το Inverter δεν εχει σχεση με τη θερμανση.
παρε το μικροτερο σε btu αλλα να ειναι ποιοτικο

JERY
31-05-10, 22:42
οτι πληρωσεις θα παρεις , αφου το θες για μεγαλο χωρο, μη παρεις κινεζικο, θα εχεις απο τριξιματα μεχρι μειωμενη αποδοση.
Παρε inverter.. αλλα πρεπει να δωσεις λεφτα
Επισης το σπιτι εχει μονωση? ειναι ρετιρε? το βαραει πολυ ο ηλιος.
Απο btu θελεις 12αρι τουλαχιστον.
Ποσα λεφτα διαθετεις?

Τωρα αν δεν εχεις 600ε δεν θα κατσεις να σκασεις απο τη ζεστη θα παρεις ενα που δεν ειναι ,
αλλα πιστευω οτι για τοσο μεγαλο χωρο και για τοσα btu , το inverter αξιζει

vamvakoolas
31-05-10, 22:43
οκ δικη σου αποψη αλλα οπως εγραψα εχω παρει ενα και 2 χρονια αψογο. Ουτε θορυβο ουτε νερα ουτε αλλες@#@ιες..Επισης στη καταναλωση ειναι νορμαλ (δεν ειναι inverter). Επισης εχω και καποια "επωνυμα" πιο μεγαλα και να μη πω ποσο #@$43ας αισθανομαι που τα εσκασα

kostas007
31-05-10, 22:46
τα μη Inverter δουλευουν ειτε 100% ειτε 0%
τα inverter δουλευουν αναλογικα με τη ψυξη που θελεις να κανεις.
επειδη εχω σπιτι 2 daikin και 1 mitsubishi παρολο που το Mitsubishi ειναι 5 χρονια νεοτερο,ειναι κλασεις κατωτερο απο τα daikin
τα ιδια μου λεει και ενας φιλος μου ψυκτικος.

JERY
31-05-10, 23:09
http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?29238
TOYOTOMI 12.900btu 365e δεν ειναι inverter, ενεργειακη κλαση Α
Σε αυτα τα btu δεν βρηκα τιποτα σε κινεζικο και σε τετοια τιμη, τωρα αν βγει καμια προσφορα kerosan στα 250ε και ενεργειακη κλαση F.... δεν αξιζει

........Auto merged post: JERY πρόσθεσε 14 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


τα μη Inverter δουλευουν ειτε 100% ειτε 0%
τα inverter δουλευουν αναλογικα με τη ψυξη που θελεις να κανεις.
επειδη εχω σπιτι 2 daikin και 1 mitsubishi παρολο που το Mitsubishi ειναι 5 χρονια νεοτερο,ειναι κλασεις κατωτερο απο τα daikin
τα ιδια μου λεει και ενας φιλος μου ψυκτικος.

mitsubishi εχω δει και εγω , με φιλτρο πλασματος κτλ, πραγματικα δεν παιζονται, αθορυβα και σκυλια.daikin δεν εχω δει για να συγκρινω

kostantis
31-05-10, 23:14
Mitsubishi εχω στο πατρικο μου...Ξερω τι παιζει με τα mitsubishi...Σκυλι μαυρο..
Εχουνε ανεβασμενη τιμη βεβαια...

JERY
01-06-10, 01:36
Mitsubishi εχω στο πατρικο μου...Ξερω τι παιζει με τα mitsubishi...Σκυλι μαυρο..
Εχουνε ανεβασμενη τιμη βεβαια...

δεν λες και ποσα λεφτα διαθετεις?

Sebu
01-06-10, 13:08
Μεχρι ~400ευρω πανω κατω υπολογιζω να μπορεσω να δωσω...οσο φθηνοτερα και καλυτερα γινεται...


Γνώμη μου ότι είναι να κάνεις κάντο τις επόμενες 10 ημέρες. Μετά συνήθως οι ψυκτικοί/εγκαταστάτες τρέχουν πανικόβλητοι και μπορεί να μείνεις μέρες χωρίς κλιματισμό.

vamvakoolas
01-06-10, 13:29
Γνώμη μου ότι είναι να κάνεις κάντο τις επόμενες 10 ημέρες. Μετά συνήθως οι ψυκτικοί/εγκαταστάτες τρέχουν πανικόβλητοι και μπορεί να μείνεις μέρες χωρίς κλιματισμό.
+10000000000
ασε που εχουν αρχισει και οι συντηρησεις οποτε...κλαψτα (ασε που παιζει να σου κανουν χαλια εγκατασταση για να τελειωνουν)

nmakry
01-06-10, 13:58
+10000000000
ασε που εχουν αρχισει και οι συντηρησεις οποτε...κλαψτα (ασε που παιζει να σου κανουν χαλια εγκατασταση για να τελειωνουν)

Φέτος καθυστερούν και περισσότερο σε κάθε δουλειά γιατί κόβουν και αποδείξεις... :rofl:

manicx
01-06-10, 14:03
Η εγκατάσταση γενικώς, και να μην βιάζονται, αν δεν τους βαράς με μαστίγιο χάλια θα είναι. Θέλει από πάνω και συνεχώς να τους λες τις θες. Εγώ 10 λεπτά τους άφησα και τα έκαναν μαντάρα.

vamvakoolas
01-06-10, 14:41
Η εγκατάσταση γενικώς, και να μην βιάζονται, αν δεν τους βαράς με μαστίγιο χάλια θα είναι. Θέλει από πάνω και συνεχώς να τους λες τις θες. Εγώ 10 λεπτά τους άφησα και τα έκαναν μαντάρα.

:rofl::rofl::rofl:

εμενα απο την αλλη μου λενε οτι σωληνα αποχετευσης βαζουμε 0.5μετρα ετσι μας ειπε η εταιρια....(ηθελε 2 μετρα). Ωραια του λεω ετοιμασου να κοιμηθεις γιατι αν δε βαλεις 2 μετρο δε φευγεις απο εδω:evil::evil:
(εννοειται οτι εβαλε)

manicx
01-06-10, 14:57
Αυτό δεν είναι τίποτε. Εμένα έβαλε σημάδι τα κουτιά στον τοίχο (είναι σε νέα πολυκατοικία που είναι κρυμμένα πίσω από κανά πόντο σοβά) κι έναν σωλήνα τον τσάκισε τόσο πολύ που άρχισε να σφυρίζει όταν υπάρχει μεταφορά στο φρέον. Και το θέμα είναι άντε τώρα να ξαναβάζεις σωλήνα. Άσε που επειδή έχω ξύλινα πατώματα, πέρασα 3 στρώσεις χαρτόνι όλο το σπίτι μην το κάνουν κόσκινο. Εκεί την πάτησα, πήγα σε 2 περιπτώσεις να στρώσω τα χαρτόνια και αυτοί έκαναν ότι να ταν... :evil:

Γι'αυτό λέω στον φίλο, και φθηνιάρικο να πάρει, από πάνω στους μαστόρους γιατί μετά θα βρίζει το a/c ενώ θα έπρεπε να τα χώσει και σε αυτούς που του το εγκατέστησαν.

JERY
01-06-10, 16:40
δες εδω τη λιστα ειναι με ενεργειακη κλαση Α και απο 12-14,000btu
http://www.skroutz.gr/c/407/klimatistika/f/6256_6252/10001-14000-btu.html?keyphrase=%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF

το toyotomi ειναι μονοδρομος στα 12,9000 btu, θεωρω οτι ειναι τιμια αγορα.
Τωρα βαλε και την εγκατασταση ενα 100αρι-80αρι.
Ρωτα και το μαστορα αν αρκουν τα btu.
Tα inverter τα ξεχνας σε αυτα τα λεφτα

http://www.skroutz.gr/s/79784/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A135TR.html

Xouzouris
01-06-10, 16:56
Μην ξεχνας τι λεει ο σοφος λαος: η φτηνια τρωει τον παρα.

Τα φτηνα, μη-inverter κλιματιστικα, θα τα πληρωσεις σε βαθος χρονου σε ρευμα και, ενδεχομενως, με τα νευρα σου (θορυβος). Ειχα παλιοτερα 2 κλιματιστικα του Carrefour και, ενω σαν αποδοση ηταν τιμια (δροσιζαν δηλαδη), τη νυχτα ακουγονταν αρκετα και η ΔΕΗ... ασ'τα να πανε.

Για τα 15 τμ ενα 9αρι ειναι αρκετο, για τα 60 τμ θες οπωσδηποτε μεταξυ 18 και 24αρι.

Απο μαρκες σιγουρα Mitsubishi, Daikin και Toshiba ειναι κορυφαιες σε ποιοτητα, αλλα δυστυχως και σε τιμη. Καλη σχεση ποιοτητας/τιμης εχουν τα LG Mirror (η σειρα AWR ενεργειακης κλασης Α/Α ομως) εχω βαλει 4 στο σπιτι, δυο 9αρια και δυο 18αρια, και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης.

kostantis
01-06-10, 19:43
Λοιπον επειδη μπορω να διαθεσω πολυ λιγοτερα απο οσα υπολογιζα και επειδη με αυτα που μπορω να διαθεσω το μονο που μπορω να παρω ειναι κανα 9αρακι απο carrefour,η αγορα αναβαλλεται...
Προτιμω τελικα να βαλω ενα καλο μια και εξω και να διαθεσω οσα χρειαζεται παρα να δωσω τωρα λεφτα για κανα φτηνιαρικο και να το μετανιωσω διοτι θα του βρω 1,2,3 κουσουρια κλπ..

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα μπει μια μοναδα τελικα στο σαλονι για ολο το σπιτι.
~60τμ ο συνολικος χωρος οποτε ενα 18αρι πιστευω θα ειναι καλα.

Το ζητημα ειναι τωρα αν θα το αναβαλλω για φθινοπωρο/χειμωνα που ισως εχουνε μια πτωση οι τιμες των κλιματιστικων λογω μειωμενης ζητησης ή για του χρονου το καλοκαιρι..
Φθινοπωρο/χειμωνας υπαρχει οντως πτωση τιμων στα κλιματιστικα ή οχι?

Ευχαριστω για τις απαντησεις/συμβουλες.

JERY
01-06-10, 19:48
με 14,000 btu εισαι στο οριο για 60τμ καλυτερα 18,000 btu για να μην ζοριζεται και πολυ το μηναμα
Βολεψου με ανεμιστηρες φετος, καλυτερα κανενα καλο μια και καλη παρα φτηνο και να το μετανιωσεις
την εχω παθει πολλες φορες με διαφορα φτηνιαρικα πραγματα
Παντως και εγω με ανεμιστηρα ειμαι τωρα:p δεν το εχω αναψει ακομα

nmakry
01-06-10, 20:10
Αν ο χώρος έχει απώλειες -παράθυρα, εξωτερικούς τοίχους, ταράτσα, πολύ ηλιοφάνεια κλπ- στα 15τμ θα σου συνέστηνα 12000. Άλλωστε, τα 12άρια με τα 9άρια του carrefour δεν έχουν τρελή διαφορά.

Πάντως, θα σου πρότεινα να αποφύγεις τη λογική του ενός κλιματιστικού για μεγάλο χώρο, ειδικά εάν υπάρχουν τοίχοι. Γιατί αφενός θα παγώνεις εκεί που είναι το κλιματιστικό και δεν θα έχεις τα αναμενόμενα στα απομακρυσμένα σημεία και αφετέρου ως μεγάλη μονάδα θα καίει περισσότερο ακόμα κι όταν θες να δροσίσεις ένα απομακρισμένο σημείο.

Τα του carrefour είναι εξαιρετικά τίμια. Δεν θα το μετανιώσεις και σίγουρα δεν θα πληρώσεις πολλά στην αρχή. Όσο για το ρεύμα, πάνω κάτω τα ίδια καίνε όλα. Τα inverter που μπορούν να έχουν οικονομικότερη λειτουργία, κοστίζουν υπέρμετρα πολλά, και χρειάζεσαι πολλές χρονιές για να κάνεις απόσβεση.

JERY
01-06-10, 22:43
Αν ο χώρος έχει απώλειες -παράθυρα, εξωτερικούς τοίχους, ταράτσα, πολύ ηλιοφάνεια κλπ- στα 15τμ θα σου συνέστηνα 12000. Άλλωστε, τα 12άρια με τα 9άρια του carrefour δεν έχουν τρελή διαφορά.

Πάντως, θα σου πρότεινα να αποφύγεις τη λογική του ενός κλιματιστικού για μεγάλο χώρο, ειδικά εάν υπάρχουν τοίχοι. Γιατί αφενός θα παγώνεις εκεί που είναι το κλιματιστικό και δεν θα έχεις τα αναμενόμενα στα απομακρυσμένα σημεία και αφετέρου ως μεγάλη μονάδα θα καίει περισσότερο ακόμα κι όταν θες να δροσίσεις ένα απομακρισμένο σημείο.

Τα του carrefour είναι εξαιρετικά τίμια. Δεν θα το μετανιώσεις και σίγουρα δεν θα πληρώσεις πολλά στην αρχή. Όσο για το ρεύμα, πάνω κάτω τα ίδια καίνε όλα. Τα inverter που μπορούν να έχουν οικονομικότερη λειτουργία, κοστίζουν υπέρμετρα πολλά, και χρειάζεσαι πολλές χρονιές για να κάνεις απόσβεση.

σε αυτο εχεις δικιο nmakry,δεν το ειχα σκεφτει
...
αφου δινεις 400ε καλυτερα να βαλεις 2 μικρα στα υπνοδωματια.
αλλα και σε κινεζικο να πας πρεπει να δωσεις 150ε για το καθε ενα τουλαχιστον + την εγκατασταση.Αμα ειναι να σκασεις παρε κινεζικα μπορει να βγουν καλα.
Αλλα ειναι βλακεια να παγωνεις ενα μεγαλο χωρο και κοιμασαι στα δωματια, παλι σπαταλη ειναι.
Στο σπιτι μου εχουμε 2 μικρα σε 2 υπνοδωματια που ειναι στο δευτερο και επειδη ειναι αιθριο αμα αφησεις ανοιχτες τις πορτες σε μια-δυο ωρες παγωνει και το κατω, αλλα εχει μονωση.Βεβαια ποτε δεν το εχω κανει, μια φορα εγινε επειδη τα ξεχασα ανοιχτα

Leonidas33
02-06-10, 05:32
Inverter και ξεχνας το ρεύμα και θόρυβο

nmakry
02-06-10, 11:11
Ένα κλιματιστικό που δουλεύει 5 ώρες την ημέρα, εάν είναι 20% πιο ενεργοβόρο από ένα άλλο, με τις τρέχουσες τιμές της ΔΕΗ σε 120 ημέρες λειτουργίας καταναλώνει επιπλέον 20 ευρώ. Εάν είναι 300 ευρώ ακριβότερο το λιγότερο ενεργοβόρο, θες 15 χρόνια για να κάνεις απόσβεση τη διαφορά κόστους.

Αν είναι 40% πιο ενεργοβόρο -που δεν παίζουν τέτοιες διαφορές, αλλά λέμε τώρα- θες 7,5 χρόνια με τις ίδιες παραπάνω συνθήκες. Πόσες μονάδες θα χρησιμοποιούνται επί 10 και 15 χρόνια για να δικαιολογήσουν το επιπλέον κόστος αγοράς; Σε αυτά βάλτε και τα τακτικά service για να αντέξουν...

kostas007
02-06-10, 11:14
Ένα κλιματιστικό που δουλεύει 5 ώρες την ημέρα, εάν είναι 20% πιο ενεργοβόρο από ένα άλλο, με τις τρέχουσες τιμές της ΔΕΗ σε 120 ημέρες λειτουργίας καταναλώνει επιπλέον 20 ευρώ. Εάν είναι 300 ευρώ ακριβότερο το λιγότερο ενεργοβόρο, θες 15 χρόνια για να κάνεις απόσβεση τη διαφορά κόστους.

Αν είναι 40% πιο ενεργοβόρο -που δεν παίζουν τέτοιες διαφορές, αλλά λέμε τώρα- θες 7,5 χρόνια με τις ίδιες παραπάνω συνθήκες. Πόσες μονάδες θα χρησιμοποιούνται επί 10 και 15 χρόνια για να δικαιολογήσουν το επιπλέον κόστος αγοράς; Σε αυτά βάλτε και τα τακτικά service για να αντέξουν...

με βαση ποιο τιμολογιο?
το 0-800?
αν παει 5 ευρω η κιλοβατωρα τι θα κανεις?:hmm:

nmakry
02-06-10, 11:47
με βαση ποιο τιμολογιο?
το 0-800?


Do the math by yourself. Με το τιμολόγιο των 2000 και κατανάλωση 1KW/h



αν παει 5 ευρω η κιλοβατωρα τι θα κανεις?:hmm:

Θα πηδηχθώ απ' το παράθυρο

Leonidas33
13-06-10, 05:34
Με υποθέσεις και γενικά δεν υπολογίζει κανείς τίποτε.
Παίζει ρόλο και σε τι κατάσταση δουλεύει το κλιματιστικό (ειδικά τα Inverter), και η ποιότητα του κλιματιστικου αν όντως καίει όσα υπόσχεται.Tα καλά κλιματιστικά δίνουν 5 έτη εγγύηση και τα αναλώσιμα τους φθίρονται σε 10 έτη με βαση χρήση τις οδηγίες.Τώρα αν πέσεις σε ελαττωματικό κομμάτι ή τους βγάζεις τα μάτια σε χειρισμό ....

Επιπλέον κόστος αγοράς δεν υπάρχει,όταν κάνουν πλέον 10-30% πράγματικη έκπτωση τα περισσότερα καταστήματα λόγω κρίσης ή μπορείς να ψωνίσεις και από eshop φθηνά...και τα συμβατικά είναι είδος προς εξαφάνιση στους καταλόγους των εταιριών...

JERY
13-06-10, 12:11
Με υποθέσεις και γενικά δεν υπολογίζει κανείς τίποτε.
Παίζει ρόλο και σε τι κατάσταση δουλεύει το κλιματιστικό (ειδικά τα Inverter), και η ποιότητα του κλιματιστικου αν όντως καίει όσα υπόσχεται.Tα καλά κλιματιστικά δίνουν 5 έτη εγγύηση και τα αναλώσιμα τους φθίρονται σε 10 έτη με βαση χρήση τις οδηγίες.Τώρα αν πέσεις σε ελαττωματικό κομμάτι ή τους βγάζεις τα μάτια σε χειρισμό ....

Επιπλέον κόστος αγοράς δεν υπάρχει,όταν κάνουν πλέον 10-30% πράγματικη έκπτωση τα περισσότερα καταστήματα λόγω κρίσης ή μπορείς να ψωνίσεις και από eshop φθηνά...και τα συμβατικά είναι είδος προς εξαφάνιση στους καταλόγους των εταιριών...

ενα inverter κανει 700ε και ενα απλο καλης μαρκας κανει 300 το πολυ

Leonidas33
13-06-10, 23:33
Φυσικα θα είναι συνεχώς φθηνότερα μέχρι να ξεπουλήσουν,γιατί απλά είναι υπό καταργηση,δεν εξελίσονται νέα ,σχεδόν δεν υπάρχουν πλέον στους καταλόγους των εταιριών,η κατασκευή τους συνολικά είναι της πλάκας Κινέζικα,Ινδονησίας για να τα ξεφορτωθούν....για τα φίλτρα τους απλα δεν μιλάμε για τη ποιότητα αέρα, είναι σαν να μην υπάρχουν,μέτριας ψύξης και θέρμανσης σε απόδοση (pοη αέρα κλπ σύνολο BTU) ,είναι πιό θορυβώδες,τρίζουν τα εσωτερικά....

Σε κάθε περίπτωση κοιτάμε συγκριτικά για ίδιας φίρμας μηχανήματα αν υπάρχουν και ίδιας ενεργιακής κλάσης.Οι διαφορες απόδοσης/τιμής είναι το πολύ 200 ευρώ αν υπάρχουν σε μια εταιρία πλεον invertet με μη inverter.Δεν συγκρίνουμε πχ ενα Daikin με ένα Κalvinator

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37777
http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37767


Τέλoς τα Ιnverter η οικονομία τους φαίνεται και από το ρεύμα που θέλουν για εκκίνηση.Αρκετά 17000ΒTU ψύξη δουλεύουν με 10Α ασφαλεια (για παλιά σπίτια,μικρα διαμερίσματα) ενώ τα συμβατικά θέλουν 16Α και ξεχωριστή γραμμή στον πίνακα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.