PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το ίντερνετ (modem Baudtec T263R1U)



mar123
31-05-10, 02:34
Καλημέρα, θα ήθελα την βοηθειά σας όποιος μπορεί..
Έχω το ενσύρματο modem Baudtec T263R1U και απο την Παρασκευή δεν μπορώ να μπώ στο ίντερνετ. Το φωτάκι του link αναβοσβήνει συνεχόμενα και το φωτάκι του ίντερνετ δεν ανάβει καθόλου. Η θύρα ethernet ειναι συνδεδεμένη. Εντωμεταξύ μπήκα στην ip address του modem στην καρτέλα status και στο WAN status λεέι Not connected αυτό σημαίνει οτι ο οτε με έχει αποσυνδέσει;;;...Καμιά ιδέα κανείς τι μπορεί να φταίει;;;;;

markos26
31-05-10, 07:36
Το φωτακι του link που αναβοσβηνει, σημαινει οτι δεν συγχρονιζει το ADSL σου.

1.Κοιταξε τις ρυθμισεις στο modem, αν τις εχεις πειραξει, αλλιως
2.Κοιταξε την συνδεση σου στην πριζα του τοιχου.
3.Κανε και ενα reset στο modem, καπου πρεπει να εχει σχετικό κουμπακι
4.Τηλεφωνησε στον ΟΤΕ, νομιζω στο 131 (?)

Καλή τύχη !

mar123
31-05-10, 16:07
Σ'ευχαριστώ για την βοήθεια, τελικά ήθελε reset το modem..Τώρα δουλεύει κανονικά!

mar123
02-06-10, 00:59
Άκυρο τελικά ..Εξακολουθώ να μην μπορώ να μπώ στο ίντερνετ. Έκλεισα το modem και όταν το ξανάνοιξα μου έβγαλε πάλι το ίδιο πρόβλημα. Δοκίμασα πάλι reset στο modem αλλά τπτ..Μήπως τελικά πρέπει να αλλάξω την συσκευή του modem??

marcus1
02-06-10, 01:35
Πάρε στο 121 και δήλωσε βλάβη, συγκεκριμένα ότι η γραμμή σου δεν συγχρονίζει.

ΠΑΝΟΣ69
02-06-10, 22:20
κοιταξε καλα τα καλωδια.και εγω ετσι ημουν με ενα καλωδιο που δεν εκανε καλη επαφη.αν ειναι ολα σωστα δωσε βλαβη η κανε επανεγκαταταση απο την αρχη με το cb.

markos26
02-06-10, 23:03
1. Κοιταξε τις ρυθμισεις του modem.
2. Κανε μια επαναφορα των εργοστασιακών ρυθμισεων ( factory settings )
3. Στα DSL settings αφησε μονο το ADSL2+ ( ή οτι εχεις τελος παντων )
4. Ποσο μακρια εισαι απο το DSLAM ? Ξέρεις ?
5. Δοκιμασε να συγχρονισεις χωρις αλλες συσκευες πανω στην γραμμη ( τηλ., fax, κλπ )

mar123
03-06-10, 01:29
Έκανα μια επανεκκίνηση το router, έβγαλα & ξαναέβαλα το καλώδιο του link απο την πρίζα και μου επανήλθε το ίντερνετ.
Πολύ φοβάμαι πως αν ξανακλείσω την συσκευή δεν θα με βάζει στο ίντερνετ όποτε το αφήνω συνέχεια ανοιχτό.
Νομίζω οτι το πρόβλημα έχει να κάνει με την συσκευή του router προσπάθησα να κάνω upgrade το firmware αλλά δεν μου το παίρνει.
Για τα dslam τώρα δεν ξέρω και πολλά πράγματα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.