PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι πρώτες Ηλεκτρονικές Δημοπρασίες σε δημόσιο Νοσοκομείο: Μείωση κόστους κατά 52% στο ΝΝΑ



nm96027
31-05-10, 12:40
Οι πρώτες Ηλεκτρονικές Δημοπρασίες σε δημόσιο Νοσοκομείο: Μείωση κόστους κατά 52% για το ΝΝΑ

Μέσω της υπηρεσίας ηλεκτρονικών δημοπρασιών της cosmoONE, μέλους του Ομίλου ΟΤΕ, το Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών διεξήγαγε με απόλυτη επιτυχία δύο διαγωνισμούς προμήθειας ιατρικού εξοπλισμού, σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ 60/2007 και του κανονισμού Προμηθειών του νοσοκομείου.

Ειδικότερα, την Τρίτη 11 Μαΐου 2010 και την Τρίτη 25 Μαΐου 2010, διεξήχθησαν δύο διαγωνισμοί για την προμήθεια έξι (6) τύπων πλαστικών συρίγγων και δέκα (10) τύπων χειρουργικών κουστουμιών και μπλουζών.

Και οι δυο δημοπρασίες είχαν κριτήριο κατακύρωσης την οικονομικότερη προσφορά. Στην πρώτη δημοπρασία συμμετείχαν τρεις (3) εταιρείες παροχής ιατρικού εξοπλισμού και αναλωσίμων ειδών και στη δεύτερη επτά (7) εταιρείες, που κατέθεσαν αρχικά τεχνικές προσφορές, και αξιολογήθηκαν θετικά για να υποβάλλουν προσφορές χωριστά για το κάθε είδος.

H τιμή εκκίνησης και για τις δύο δημοπρασίες ήταν εκ των προτέρων γνωστή, αντιστοιχούσε σε χίλια (1000) ή εκατό (100) τεμάχια ανά είδος, και ο προϋπολογισμός της κάθε προμήθειας ανήλθε σε σαράντα πέντε χιλιάδες (45.000) ευρώ.

Η προγραμματισμένη διάρκεια κάθε δημοπρασίας ήταν τριάντα (30) λεπτά. Ο μέσος χρόνος διάρκειας - με τις παρατάσεις – ήταν σαράντα τρία (43) λεπτά, υπεβλήθησαν συνολικά 289 προσφορές, και το μέσο ποσοστό οφέλους για το νοσοκομείο ανήλθε σε 51,8%.

Σύμφωνα με τον Πλοίαρχο (Ο) Ιωάννη Βιδάκη, Διευθυντή Οικονομικών Υπηρεσιών του Νοσοκομείου:


«Η πρόθεση μας να υιοθετήσουμε την χρήση νέων τεχνολογιών στο κομμάτι των προμηθειών σε συνεργασία με την cosmoONE, δικαιώθηκε απόλυτα με αποτελέσματα αντίστοιχα των προσδοκιών μας. Οι δύο πρώτες δημοπρασίες σχεδιάστηκαν άμεσα και εκτελέστηκαν απρόσκοπτα και αποτελεσματικά αποφέροντας μείωση κόστους μέχρι και 88% σε κάποια από τα δημοπρατηθέντα είδη.

Στόχος μας είναι να προχωρήσουμε γρήγορα και σε επόμενες δημοπρασίες με την cosmoONE, προκειμένου να αποκτήσουμε ουσιαστικότερη εμπειρία σε θέματα ηλεκτρονικών προμηθειών αφού όπως προκύπτει θα είναι ο κυριότερος σύμμαχός μας στην προσπάθεια για μείωση του λειτουργικού κόστους του νοσοκομείου μας».


Σύντομη Εταιρική Παρουσίαση της cosmoONE: Η cosmoONE, εταιρία του Ομίλου ΟΤΕ, προσφέρει υπηρεσίες ηλεκτρονικού εμπορίου ανάμεσα σε επιχειρήσεις (B2B). Εξειδικεύεται σε λύσεις ηλεκτρονικών προμηθειών παρέχοντας μέσω του Internet, συστήματα και υπηρεσίες για ηλεκτρονικές προσφορές (eRFQs), ηλεκτρονικές δημοπρασίες (eAuctions), ηλεκτρονικές παραγγελίες (eProcurement), ηλεκτρονική μεταφορά τιμολογίων (eInvoices) και υπηρεσίες διαχείρισης κινουμένων πόρων (fleet management) για επιχειρήσεις.


Πηγή: CosmoONE Hellas Marketsite Α.Ε. και Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών

Ingenius
31-05-10, 13:39
Αργά και σταθερά βήματα προς την ηλεκτρονική διακυβέρνηση. Κάτι είναι και αυτό έστω και αν είναι πολύ αργά. Τουλάχιστον η μάσα για τα λαμόγια θα ναι λιγότερη ως μηδενική. :twisted:

Αντε μακάρι να χουμε στο μέλλον και full e-procurement για τα πάντα! :worthy:

sv2evs
31-05-10, 13:52
ξυπνήσαμε ? Λέτε ? Μπα....:hmm:

NeK
31-05-10, 16:31
Αργά και σταθερά βήματα προς την ηλεκτρονική διακυβέρνηση. Κάτι είναι και αυτό έστω και αν είναι πολύ αργά. Τουλάχιστον η μάσα για τα λαμόγια θα ναι λιγότερη ως μηδενική. :twisted:

Αντε μακάρι να χουμε στο μέλλον και full e-procurement για τα πάντα! :worthy:
Η διαδικασία και το ιστορικό των δημοπρασιών είναι διαθέσιμα στο κοινό (διαφάνεια) ή όχι; :hmm: Αν ναι τότε θα είναι λιγότερη η μάσα, αν όχι τότε δεν αλλάζει τίποτα ουσιαστικό.

manuel
31-05-10, 16:47
θετικό βήμα κατά της διαφθοράς

ασχετό αλλα με το oddynet.gr έχει ασχοληθεί κανένας ?

πολύ κλειστό και περίεργο μου φαίνεται

manicx
31-05-10, 16:48
Η διαδικασία και το ιστορικό των δημοπρασιών είναι διαθέσιμα στο κοινό (διαφάνεια) ή όχι; :hmm: Αν ναι τότε θα είναι λιγότερη η μάσα, αν όχι τότε δεν αλλάζει τίποτα ουσιαστικό.

Νεκτάριε, αν εννοείς το ιστορικό προσφορών μια δημοπρασίας, τότε ναι υπάρχει πλήρης διαφάνεια. Και στο θέμα των διαδικασιών υπάρχει πλήρης διαφάνεια. Οι Ηλεκτρονικές Δημοπρασίες αυτό ακριβώς κάνουν, να εγγυώνται διαφάνεια. Το μόνο κακό είναι το αδικαιολόγητο FUD από αρκετές εταιρίες.

arkara
31-05-10, 16:59
Μπράβο πολύ θετική εξέλιξη

kran
31-05-10, 17:11
Δεν ξέρω πόσοι απο εσάς έχετε συμμετάσχει σε ηλεκτρονικές δημοπρασίες, αλλά για να λειτουργήσουν σωστά χρειάζεται θεσμικό πλαίσιο που να δεσμεύει/ προστατευει το Δημόσιο αλλά και τους προμηθευτές.

Όσοι ξέρουν από απο κλασικούς διαγωνισμούς Δημοσίου θα ξέρουν ότι όσον αφορά στο θέμα της τιμής είναι αδιάβλητοι. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όταν στέλνεις την προσφορά σου σε σφραγισμένο φάκελο και όλες οι οικονομικές προσφορές ανοίγονται με παρουσία των προμηθευτών, είναι αδύνατο να γίνει παγαποντιά.

Εκεί που γίνεται το μεγάλο πανηγυρι ειναι στα τεχνικά. Μπορεί να σε βγάλουν εκτός διαγωνισμού για "ποιοτικούς ή τεχνικούς λόγους". Αυτό μπορεί να ισχύει, αλλά πολλές φορές οι διαγωνισμοί φωτογραφιζουν προϊοντα και προμηθευτές προκειμένου να κατευθυνουν την προμηθεια σε συγκεκριμένες εταιρίες. Επίσης μπορεί ο αξιολογητής να είναι "μπάρμπας" σου και να κρίνει ότι το προϊόν σου ως καλύτερο, αν και ακριβότερο. :down:

Ξέρετε ποιον όρο έχουν όλες οι διακυρήξεις Δημοσίου????

"Το Δημόσιο επιλέγει την συμφερότερη και όχι κατ' ανάγκη την οικονομικότερη προσφορά" .

Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να προσφέρεις την χαμηλότερη τιμή, αλλά κάποιο άλλο προϊόν να θεωρείται συμφερότερο.

Οι ηλεκτρονικές δημοπρασίες θα βοηθήσουν στην επίτευξη καλύτερων τιμών απο τους προμηθευτές, αλλά αν έχεις βίσμα πάλι μπορεις να πάρεις τη δουλειά χωρίς να έχεις προσφέρει κατ' ανάγκη την καλύτερη τιμή. :hmm:

Σαράντα χρόνια φούρναρης, έχω κάψει.......

kostas007
31-05-10, 17:27
μειωση κοστους κατα 52%?
ειναι παραπλάνητικος ο τιτλος
γιατι με 100 ποδιες και συρυγγες δε μειωνεται το κοστος ολου το νοσοκομειου

nm96027
31-05-10, 17:33
μειωση κοστους κατα 52%?
ειναι παραπλάνητικος ο τιτλος
γιατι με 100 ποδιες και συρυγγες δε μειωνεται το κοστος ολου το νοσοκομειου

Ο τίτλος είναι ενδεικτικός όπως όλοι οι τίτλοι: εννοεί μείωση 52% στο κόστος του διαγωνισμού του ΝΝΑ. Δεν χρειάζεται να διαβάζουμε μόνο τους τίτλους.

netlag
31-05-10, 18:26
"Το Δημόσιο επιλέγει την συμφερότερη και όχι κατ' ανάγκη την οικονομικότερη προσφορά" .

Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να προσφέρεις την χαμηλότερη τιμή, αλλά κάποιο άλλο προϊόν να θεωρείται συμφερότερο.

Οι ηλεκτρονικές δημοπρασίες θα βοηθήσουν στην επίτευξη καλύτερων τιμών απο τους προμηθευτές, αλλά αν έχεις βίσμα πάλι μπορεις να πάρεις τη δουλειά χωρίς να έχεις προσφέρει κατ' ανάγκη την καλύτερη τιμή. :hmm:

Σαράντα χρόνια φούρναρης, έχω κάψει.......

Ειναι αστειο. Αν το δημοσιο δεν θετει ενα συγκεκριμενο επιπεδο προδιαγραφων το οποιο πρεπει πληροι η καθε προσφορα τοτε μιλαμε για ξεδιαντροπα αδιαφανεις αναθεσεις εργων.

Και φυσικα ρητρες. Το FUD που υπαρχει μεσα στις προσφορες πρεπει να τιμωρειται. Και ποινικα και διοικητικα.

Αλλα μετα γυρναμε στο φαυλο κυκλο κραξιματος -> ελλαδισταν, ανομια, διαπλοκη κλπ

mrsaccess
31-05-10, 18:49
Προσωπικά θα φοβόμουν πιο πολύ το καρτέλ. Αντί να σκοτώνονται οι εταιρείες μπορεί να επιλέξουν να φάνε όλες μαζί...

kover
31-05-10, 18:57
Να αυτό θα γίνει. Αυτό γίνεται και σε όλες τους διαγωνισμούς του δημοσίου. Τα πάντα είναι προκαθορισμένα από πριν. Το ότι φόρεσαν την ηλεκτρονική version υπερσαπισμενων διαδικασιών δεν αλλάζει και πολλά.

dimitri_ns
31-05-10, 19:27
Μπορεί νάναι αληθεια

Αλλά πρώτο το ναυτικό και όχι μεγάλα νοσοκομεία όπως ΚΑΤ, Ευαγγελισμός κλπ

Μήπως στήθηκε γιατί το ναυτικό είναι το πρώτο που θα χάσει την αυτονομία του (και πιθανά και το μαγαζί που λειτουργούσε μια χαρά τόσα χρόνια) και θα συγχωνευτεί με το 401 ??

Λεω τώρα..

NeK
31-05-10, 23:53
Νεκτάριε, αν εννοείς το ιστορικό προσφορών μια δημοπρασίας, τότε ναι υπάρχει πλήρης διαφάνεια. Και στο θέμα των διαδικασιών υπάρχει πλήρης διαφάνεια. Οι Ηλεκτρονικές Δημοπρασίες αυτό ακριβώς κάνουν, να εγγυώνται διαφάνεια. Το μόνο κακό είναι το αδικαιολόγητο FUD από αρκετές εταιρίες.

Ωραία τότε αυτό για την ώρα μου αρκεί. Μπορείς εσύ η κάποιος άλλος να μου δείξεις που βρίσκεται το online ιστορικό της συγκεκριμένης δημοπρασίας ώστε να κάνουμε ένα γρήγορο review γιατί εγώ όσο και αν έψαξα δεν βρήκα τίποτα;

* Δεν το λέω ειρωνικά, πραγματικά θέλω να το δω με τα ίδια μου τα μάτια για να σιγουρευτώ

vagsta
01-06-10, 01:13
Καλοι οι διαγωνισμοι καλα ολα αμα πληρωναν κιολας θαταν καλυτερα,

tsoukase
01-06-10, 01:47
Πρόκειται για άχρηστη είδηση χωρίς καμία σημασία. Διαλέξανε 3 κουτιά γάντια των 2 ευρώ και κάτι έγινε. Που είναι τα 12000 Ευρώ μιας ορθοπεδικής βίδας, που είναι η σπατάλη σε ημέρες και υλικό νοσηλείας, που είναι τα 5000 Ευρώ φακελάκι ακόμα και σε στρατιωτικό νοσοκομείο?

Και για να το πω με όρους του site. Η είδηση αυτή είναι σαν εκείνη που λέει ότι στην Ελλάδα μπήκαν πιλοτικά 10 γραμμές FTTH: απλά είναι για κονσομασιόν και ποτέ δε θα τη δούμε στο σπίτι μας.

aiolos.01
01-06-10, 03:37
Επιτέλους ενα βήμα μπροστά στις καταραμένες προμήθειες του δημοσίου. Ελπίζω να μην βρεθεί σύντομα παραθυράκι και παρακάμψει το νεο σύστημα όπως έγινε και με τον ΑΣΕΠ.

manicx
01-06-10, 11:48
Ωραία τότε αυτό για την ώρα μου αρκεί. Μπορείς εσύ η κάποιος άλλος να μου δείξεις που βρίσκεται το online ιστορικό της συγκεκριμένης δημοπρασίας ώστε να κάνουμε ένα γρήγορο review γιατί εγώ όσο και αν έψαξα δεν βρήκα τίποτα;

* Δεν το λέω ειρωνικά, πραγματικά θέλω να το δω με τα ίδια μου τα μάτια για να σιγουρευτώ

Αυτα Νεκτάριε είναι πληροφορίες διαθέσιμες μόνο στους συμμετέχοντες. Δεν κατάλαβα αρχικά τι ρωτούσες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.