PDA

Επιστροφή στο Forum : Eξοπλισμός BroadbandPack



Σελίδες : [1] 2

eye
25-05-06, 13:25
Γνωρίζει κανείς τι router δίνουν και τι παίζεται μετά την λήξη του συμβολαίου? Επιστρέφεται ή παραμένει? Παίζει και με άλλους ISP ή είναι κλειδωμένο?

antreas9
25-05-06, 14:42
fritz box μου εδωσαν εμενα. μετα τη ληηξη πρεπει να το επιστρεψεις ομως!
κλειδωμενο δεν ειναι για αλλους παροχεις παντως.

lakaski
25-05-06, 14:49
Το router ειναι INTRACOM NETROUT II, προσφέρεται για όσο χρόνο κάνεις τη σύνδεση. Αν αποφασίσεις να διακόψεις επιστρέφεται. Αν θες να χρησιμοποιήσεις αλλον provider δεν έχεις πρόβλημα. Το Netrout κάνει τη δουλειά που κάνει οποιοδήποτε router.

cpnemo
25-05-06, 15:09
Τώρα πλέον δίνουν Fritz ,το οποίο στην ουσία νοικιάζεις αφού πρέπει να το επιστρέψεις όταν σταματήσεις την σύνδεσή σου με τη Hol.Δεν νομίζω να είναι κλειδωμένο

Crosstalk
25-05-06, 15:37
Μια χαρα παιζει το FritzBox Fon και δουλευει με όλα τα SIPια (i-Call, voipbuster κλπ)

eye
25-05-06, 15:53
Εφόσον το επιστρέφεις γιατί χρεώνεται 4 ευρώ το μήνα? Με 48 ευρώ που θα δώσει κάποιος για 1 χρόνο που είναι το συμβόλαιο βρίσκεις πάνω κάτω ένα router που θα μείνει με την λήξη του συμβολαίου.

Crosstalk
25-05-06, 15:57
Αποκλειεται ομως με αυτα τα λεφτα να βρεις παρομοιο VoIP router!;)

eye
25-05-06, 16:13
Φυσικά δεν βρίσκεις με αυτά τα χρήματα voip router αλλά δεν είναι απαραίτητος ένας τέτοιος router σε κάποιον που δεν σκοπεύει να χρησιμοποιήσει το voip.
Προσωπικά ενδιαφερόμουν για την προσφορά 6+2 για 512 με 142 ευρώ και 26 ευρώ για άλλους 4 μήνες. 20.5 ευρώ ο μήνας κοστίζει. Εάν όμως επιστρέφεις τον εξοπλισμό με την λήξη συμβολαίου θα αναγκαστώ να αγοράασω φίλτρα και router μετά δηλαδή ένα κόστος 50-60 ευρω. Άρα τελικά θα μου κοστίσει κοντά στα 26 ευρώ ο μήνας. Δεν αξίζει τόσο μεγάλη δέσμευση έτσι.

nnn
25-05-06, 22:29
Μια ματιά στο παρακάτω θα σου λύσει τις απορίες,έχουν απαντηθεί πολλές φορές.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=9998

cpnemo
26-05-06, 08:20
Φυσικά δεν βρίσκεις με αυτά τα χρήματα voip router αλλά δεν είναι απαραίτητος ένας τέτοιος router σε κάποιον που δεν σκοπεύει να χρησιμοποιήσει το voip.
Προσωπικά ενδιαφερόμουν για την προσφορά 6+2 για 512 με 142 ευρώ και 26 ευρώ για άλλους 4 μήνες. 20.5 ευρώ ο μήνας κοστίζει. Εάν όμως επιστρέφεις τον εξοπλισμό με την λήξη συμβολαίου θα αναγκαστώ να αγοράασω φίλτρα και router μετά δηλαδή ένα κόστος 50-60 ευρω. Άρα τελικά θα μου κοστίσει κοντά στα 26 ευρώ ο μήνας. Δεν αξίζει τόσο μεγάλη δέσμευση έτσι.

Είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις Voip.Ποιός έχει το μέλι και δεν θέλει να το γλύψει?.Το να απαλλαγείς από τον ΟΤΕ τουλάχιστον όσο αφορά τη τηλεφωνία είναι μεγάλη πρόκληση όταν είναι και δωρεάν (voipbuster,sipdiscount) ή με πολύ χαμηλότερες χρεώσεις (i-call,hol e-voice), δεν νομίζεις? :hmm: :whistle: :oneup:

eye
26-05-06, 22:12
Είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις Voip.Ποιός έχει το μέλι και δεν θέλει να το γλύψει?.Το να απαλλαγείς από τον ΟΤΕ τουλάχιστον όσο αφορά τη τηλεφωνία είναι μεγάλη πρόκληση όταν είναι και δωρεάν (voipbuster,sipdiscount) ή με πολύ χαμηλότερες χρεώσεις (i-call,hol e-voice), δεν νομίζεις? :hmm: :whistle: :oneup:

Θα το χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή σίγουρα όμως πάλι δεν αλλάζει η ουσία. Τελειώνοντας το συμβόλαιο και επιστρέφοντας τον εξοπλισμό πάλι θα χρειαστεί να τον αγοράσω. Αυτό που ουσιαστικά λέω είναι ότι το να δεσμευτώ για ένα χρόνο σε πολύ καλή τιμή για αυτή την εποχή και με προοπτική τις τυχόν μειώσεις που θα γίνουν μέσα στο χρόνο να τις καλύψω κερδίζοντας τον εξοπλισμό αξίζει. Δεν αξίζει όμως να δεσμευτώ όταν δεν μένει ο εξοπλισμός και οι τιμές μετά από 5-6 μήνες πιθανόν να είναι και στο μισό από ότι σήμερα

cosmos
31-05-06, 08:25
To (εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου για τα λεφτά του) Fritz Box Fon κοστίζει περίπου € 150. Τώρα, θα έλεγα να μην σε απασχολεί το θέμα γιατί και προσφορές κουτιού υπάρχουν που αξίζουν και σου δίνουν και τον εξοπλισμό δωρεάν.

ΥΓ: Νεκροταφείο router θα γίνω.

otinane
07-06-06, 09:52
Πόσες ethernet θύρες έχει αυτό το FritzBox;Μέχρι πόσα πισι μπορείς να βάλεις;

cpnemo
07-06-06, 10:38
Πόσες ethernet θύρες έχει αυτό το FritzBox;Μέχρι πόσα πισι μπορείς να βάλεις;
Το fritzbox fon έχει μία ethernet και μία usb.Άρα μπορεί να συνδέσεις μέχρι 2 PC.

otinane
07-06-06, 10:47
Και πως ακριβώς πέρνει ιντερνετ το πισι που είναι usb?Έχεις συνδεμένο το ένα πισι με usb κάνεις κλίση για να μπεις στο ιντερνετ και το άλλο πέρνει με εθερνετ?Και δίκτυο μεταξύ των υπολογιστών?
Μπερδεύτικα..είναι και πρωί ακόμη:hmm:
Χαζομάρα είπα γιατί πιος ο λόγος να συνδέσεις το 2ο πισι στο φριτζ αφου μπορείς να συνδέσεις τις κάρτες δικτύου
:hmm: :hmm:

veli
07-06-06, 13:26
Φυσικά δεν βρίσκεις με αυτά τα χρήματα voip router αλλά δεν είναι απαραίτητος ένας τέτοιος router σε κάποιον που δεν σκοπεύει να χρησιμοποιήσει το voip.
Προσωπικά ενδιαφερόμουν για την προσφορά 6+2 για 512 με 142 ευρώ και 26 ευρώ για άλλους 4 μήνες. 20.5 ευρώ ο μήνας κοστίζει. Εάν όμως επιστρέφεις τον εξοπλισμό με την λήξη συμβολαίου θα αναγκαστώ να αγοράασω φίλτρα και router μετά δηλαδή ένα κόστος 50-60 ευρω. Άρα τελικά θα μου κοστίσει κοντά στα 26 ευρώ ο μήνας. Δεν αξίζει τόσο μεγάλη δέσμευση έτσι.

Σκέψου και τα θετικά! Το αφήνεις να βράζει μέρα νύχτα του βάζεις και μια κουβέρτα από πάνω έτσι για πλάκα και άμα σου καεί δε δίνεις δεκάρα! Τους τηλεφωνείς και τους λές "Κύριοι τα φτυσε! Φέρτε άλλο!". Άσε που μετά το χρόνο μπορείς να ανανεώσεις πάλι στη HOL με νέα προσφορά και να μη χρειαστεί στην τελική να πάρεις ποτέ εξοπλισμό (που μπορεί μετά από 1-2 χρόνια να είναι άχρηστος λόγω τεχνολογίας)...

cpnemo
07-06-06, 13:50
Και πως ακριβώς πέρνει ιντερνετ το πισι που είναι usb?Έχεις συνδεμένο το ένα πισι με usb κάνεις κλίση για να μπεις στο ιντερνετ και το άλλο πέρνει με εθερνετ?Και δίκτυο μεταξύ των υπολογιστών?
Μπερδεύτικα..είναι και πρωί ακόμη:hmm:
Χαζομάρα είπα γιατί πιος ο λόγος να συνδέσεις το 2ο πισι στο φριτζ αφου μπορείς να συνδέσεις τις κάρτες δικτύου
:hmm: :hmm:
Εφόσον συνδέσεις το ένα με usb και το άλλο με ethernet διαμοιράζονται την ίδια σύνδεση.Δεν χρειάζεται κλήση για ιντερνετ.Αυτό που χρειάζεται είναι να περάσεις τους usb drivers και να το σετάρεις με το cd της Hol για usb σύνδεση.(εννοείται σε αυτό που συνδέεις με Usb).Αντίστοιχα για ethernet στο άλλο. ;)

otinane
07-06-06, 14:05
Με λίγα λόγια πρέπει το ένα πισι να είναι πάντα ανοιχτό, άρα δεν έχει νόημα να μην κάνω δικτυο απευθείας τα 2 πισι χωρίς να μεσολαβεί το φριτζ..

cpnemo
07-06-06, 14:12
Με λίγα λόγια πρέπει το ένα πισι να είναι πάντα ανοιχτό, άρα δεν έχει νόημα να μην κάνω δικτυο απευθείας τα 2 πισι χωρίς να μεσολαβεί το φριτζ..
Το μόνο που πρέπει να είναι ανοικτό είναι το Fritz !!! και αυτό που θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάθε φορά laptop ή desktop!!!

groove54
08-06-06, 18:19
Καλα μονο σε μενα δωσανε το Netroute? Πολυ τούβλο ρε παιδι μου. Αχωνευτο

Tsour_ee
09-06-06, 08:49
Καλα μονο σε μενα δωσανε το Netroute? Πολυ τούβλο ρε παιδι μου. Αχωνευτο

Και σε μένα netroute είχε μέσα το πακέτο 6+6 αλλά ευτυχώς κάηκε την πρώτη μέρα και μου το αλλάξανε με το fritz!!

groove54
09-06-06, 16:11
Ωραία αρχή έκανες...

LordOfRings
15-06-06, 01:41
παιδιά το netroute2 μονο ΗΟL δεχετε ? ειναι κλειδωμένο ? ..

Toubanos
15-06-06, 23:28
Παιδιά αν μπορείτε λίγη βοήθεια και σε μένα!Έχω το netRoute2 και ενώ είχα την εντύπωση ότι δεν είναι κλειδωμένο μιας και είχα μπει κάποτε με otenet(έτσι θυμάμαι τουλάχιστον) τώρα που παράγγειλα Tellas για δύο μήνες που θα βρίσκομαι στην Αθήνα δεν μπορώ να συνδεθώ!Κινησα γη και ουρανό μέσα στην Tellas και τα παιδια τράβαγαν τα μαλλια όταν τους έλεγα τι συνέβαινε!Ακόμα και σαν βλάβη στον ΟΤΕ έφτασε το θέμα μου ή βλάβη στο provider της περιοχής μου αλλά τίποτα!
Σήμερα είπα να πάρω τη HOL, τι σκ@τ@ λέω τόσα λεφτά τους έχω δώσει και πόσα θα τους δώσω ακόμα!Η απάντηση του παιδιού στο τεχνικό τμήμα ήταν ότι ναι κύριε μου είναι κλειδωμένο!Μετά απο αρκετή συζήτηση και ενώ του έλεγα ότι είχα συνδεθεί κάποτε με οτε μου λέει ότι αν είχατε συνδεθεί τότε θα ήταν με το παλιό firmware αλλά δεν εγγυόμαι τίποτα!Το μόνο firmware που υπάρχει πριν το 523 είναι το 375 μου λέει αλλά και πάλι πολυ φοβάμαι ότι το router δεν κάνει flashback!Οκ, λέω ας δοκιμάσουμε!Το κάνω και όντως η έκδοση γύρισε πίσω στην 375 αλλά να συνδεθώ δεν μπορώ!Μπορει βέβαια το σημαντικά στοιχεία που κλειδώνουν το router να μην άλλαξαν παρα το downgrade!Με τις λίγες γνώσεις που έχω βρήκα ότι αν μέσα στο interface πας στους DNS έχει σαν List of Currently Defined DNS Servers τους
Primary DNS 194.30.220.117
Secondary DNS 194.30.220.114
Προφανώς αυτοί είναι της HOL!
Πως λοιπόν μπορούμε να αλλάξουμε τη λίστα και να προσθέσουμε και τους άλλους DNS όπως ας πούμε της TELLAS στη δική μου περίπτωση???
Of the record το παλικάρι στη HOL μου είπε ότι το netRoute2 λειτουργεί με Linux και ότι μέσα τρέχει busybox αν άκουσα καλά και ότι αν κάποιος ασχολείτε με Linux είναι πολύ πιθανόν να καταφέρει αρκετά πράγματα!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας!
Με εκτίμηση,Γιάννης.:worthy:

sdikr
15-06-06, 23:41
Ηταν με το παλιό firmware, δυστήχως εκάνε αυτόματα αναβάθμιση,

Κανονικά πρέπει να το επιστρέψεις στην Hol αμα έχει λύξει η συνδρομή σου

Το οτι έχει busybox δεν σημαίνει κάτι, αν δεν γνωρίζεις εστώ τα βασικά απο Linux,

Μια λύση ειναι να το βάλεις να δουλέψει σε pppoe bridged,
και να κάνεις την κλήση απο τον υπολογιστή σου

Toubanos
15-06-06, 23:45
Επειδή είμαι λίγο αρχάριος για φώτισέ με λίγο!Εννοείς μέσω USB!Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μπορούσες να μου το πεις λίγο αναλυτικά και step by step!Ευχαριστώ πάρα πολύ!Είσαι θεός!:respekt:

sdikr
15-06-06, 23:57
Επειδή είμαι λίγο αρχάριος για φώτισέ με λίγο!Εννοείς μέσω USB!Θα σου ήμουν υπόχρεος αν μπορούσες να μου το πεις λίγο αναλυτικά και step by step!Ευχαριστώ πάρα πολύ!Είσαι θεός!:respekt:

δεν παίζει ρόλο ο Τροπος συνδεσης,


Εκεί που επιλέγεις τα στοιχεία τις συνδεσής, θα πρέπει να επιλέξεις pppoe bridged

Μετά απο τα windows, θα κάνεις μια σύνδεση pppoe

Toubanos
16-06-06, 03:19
Επειδή δεν μου δουλεύει ούτε με HOL μάλλον κάτι κάνω λάθος! Εκανα και reset to factory defaults για να είμαι σίγουρος ότι δεν έχει μείνει καμία ρύθμιση!Να τα πάρω απ'την αρχή!
Ι)Ας ξεκινήσω με τη ρύθμιση του Router:
1.Με το firmware 375 δεν μου έδινε επιλογή PPPoE Bridged οπότε πέρασα πάλι στο firmware 523!Τώρα μου εμφανίστηκε η επιλογή RFC1483 Bridged που μάλλον είναι αυτό που εννοείς!
2.Δεν πειράζω τίποτα άλλο απλά τσεκάρω την επιλογή!Τότε δεν με αφήνει να βάλω usename και password(θα τα βάλω από τα windows προφανώς)!
Ολα αυτά στο Quick Configuration.Στο Detailed Comfiguration τώρα:
3.A)ATM Options=>VPI 8 & VCI 35
B)RFC 1483 Bridged Options=>bridge name=bridge0(Δεν μπορώ να το αλλάξω) και LAN Interface=--- !Τις παυλίτσες μπορώ να τις αλλάξω με επιλογές όπως eth0,eth1.usb0.eth3!
Λογικά αφού συνδέομαι στον υπολογιστή με eth0(στο μόντεμ πίσω αναγράφεται eth1) επιλέγω την eth0!
Γ)NAT & Firewall=>Δεν πειράζω τίποτα
Δ)IP Options=>Add default route(Προεπιλογή)
Ε)DNS Options=>Use default from DHCP(Προεπιλογή)
***Μου έχει όμως να βάλω Use the following servers: (λογικά δεν βάζω Primary&Secondary DNS εδώ αφού η κλήση θα γίνει μέσω των WINDOWS!
Ζ)ADSL Line Settings (experts only)=>Δεν πειράζω τίποτα
4.Πατάω create και δημιουργείται η σύνδεση!Αν την καλέσω βλέπω ότι συγχρονίζει και συνδέεται κανονικά χωρίς φυσικά να μου δίνει IP όπως στο PPPoA και PPPoE!

ΙΙ)Αν όλα αυτά είναι σωστά τότε περνάμε στη διαδικασία δημιουργίας νέας σύνδεσης απο τα Windows!Πάμε πάλι βήμα-βήμα:
1.Δημιουργία νέας σύνδεσης->Σύνδεση στο Internet->Mη αυτόματη εγκατάσταση της σύνδεσης->Σύνδεση με χρήση σύνδεσης ευρείας ζώνης που απαιτεί όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης
2.Όνομα υπηρεσίας ISP->π.χ.HOL
3.Όνομα χρήστη και κωδικού πρόσβασης->αυτά που θα έβαζα και στο router!
4.Τέλος
Η σύνδεση τώρα πρέπει να έχει δημιουργηθεί!Αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να έχω κάνει λάθος και μου πετάει μήνυμα ότι ο υπολογιστής που καλείτε δεν ανταποκρίνεται!Επίσης δεν συμπλήρωσα πουθενά DNS, ή κάποιες ιδιαίτερες ρυθμίσεις για τη σύνδεση αυτή ή τη σύνδεση δικτύου(LAN)!Έχει κάποιες Ιδιότητες χωρίς όμως να ξέρω να τις ρυθμίσω αποτελεσματικά!
Έχω φάει χοντρό κόλλημα :(και δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να λύσω το προβλημά μου!
Οποιος ξέρει και μπορεί ας με βοηθήσει!
SDIKR μήπως μπορείς να ρίξεις τα φώτα σου?:worthy: Πιστεύω πως βοήθησα αρκετά στο να βρούμε που μπορει να είναι το πρόβλημα!Φαντάζομαι και άλλοι δεν θα μπορούν να συνδεθούν!Γιατί να αγοράσω καινούργιο router για δυο μήνες χρήσης μιας και το Σεπτέμβρη πάλι συνδρομητής της HOL θα είμαι?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Με εκτίμηση, Γιάννης.
Υ.Γ.Δεν υπάρχει περίπτωση να κόβει τις Bridged συνδέσεις αν δει διαφορετικό DNS από της HOL?

sakisf
23-06-06, 04:03
μπορώ να συνδέσω το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής απευθείας στο dsl port του fritz? από ότι πρόσεξα το γκρι καλώδιο (utp) που έρχεται με το modem έχει μόνο 4 pins όπως το τηλεφωνικό και είναι 1:1 επίσης όπως το τηλεφωνικό. ο λόγος είναι η απόσταση από τη (μοναδική) πρίζα τηλεφώνου που δεν καλύπτεται με τα 4μ του παρεχόμενου καλωδίου. επίσης ενώ πήρα την annex a συσκευασία του hol bb500 αυτό περιείχε isdn splitter και όχι φίλτρο για pstn. μήπως θα είναι καλύτερα να αγοράσω κανά φιλτράκι ή και το splitter μπορεί να κάνει την ανάλογη δουλειά?

το fritz είναι το box fon 5050

Freeboss
23-06-06, 04:39
Εγω ρε παιδια που θα βαλω το καινουργιο φοιτητικο 512, ποιο modem/router θα παρω τελικα το NETROUT 2 ή το fritz ??

Μπηκα στη Hol αλλα δεν λενε και τιποτα εκτος απο αυτο : "Εξοπλισμός (modem/router), ο μόνος με υποδοχή που μετατρέπει ένα απλό τηλέφωνο σε VoIP τηλέφωνο."

Σωπα...! :rolleyes: Τωρα με φωτησες !!!
Τελος παντων θα τους παρω τηλεφωνο αυριο.

Παντως απο αυτα τα 2 το speedtouch 530 που εχω ηδη ειναι καλυτερο ή χειροτερο ???

teris
23-06-06, 10:05
Εγω ρε παιδια που θα βαλω το καινουργιο φοιτητικο 512, ποιο modem/router θα παρω τελικα το NETROUT 2 ή το fritz ??

Μπηκα στη Hol αλλα δεν λενε και τιποτα εκτος απο αυτο : "Εξοπλισμός (modem/router), ο μόνος με υποδοχή που μετατρέπει ένα απλό τηλέφωνο σε VoIP τηλέφωνο."

Σωπα...! :rolleyes: Τωρα με φωτησες !!!
Τελος παντων θα τους παρω τηλεφωνο αυριο.

Παντως απο αυτα τα 2 το speedtouch 530 που εχω ηδη ειναι καλυτερο ή χειροτερο ???


To Fritz Box FON παιρνεις , μετατρέπει το απλό σου τηλέφωνο σε ip (voip) [http://www.avm.de/en/index.php3] , τωρα εχεις και επιλογη το ιδιο Modem.router αλλα και wireless

Freeboss
23-06-06, 15:34
Οκ πηρα τηλεφωνο σημερα και το εξακριβωσα.Οπως ειπε και ο teris ειναι το Fritz Box και εχεις και τη δυνατοτητα να διαλεξεις, με μια διαφορα τιμης ομως.
Για το απλο θα δινεις 14,90 ευρο το μηνα, ενω για το wireless 16.90.

Μπηκα και στο site της AVM να το δω, καλο φαινεται αλλα δεν προσεξα πουθενα για QoS !! :hmm:

Τωρα εσεις τι λετε, να χρησιμοποιησω το speedtouch 530 ή το Fritz ???
Οι Vo-Ip δυνατοτητες του Fritz δεν με πολυνοιαζουν (ακομα), απλα θελω να ξερω ποιο θεωρειτε οτι θα ειναι καλυτερο για p2p, ποιο σηκωνει ποιο πολλα connection και αν τελικα το Fritz εχει Qos!

Παντως οι καινουργιες προσφορες της Hol για ΔΙΟΔΟΣ ειναι οι καλητερες μεχρι στιγμης (εκτος και αν εχεις δικτυο VIVODI)

teris
23-06-06, 15:45
Οκ πηρα τηλεφωνο σημερα και το εξακριβωσα.Οπως ειπε και ο teris ειναι το Fritz Box και εχεις και τη δυνατοτητα να διαλεξεις, με μια διαφορα τιμης ομως.
Για το απλο θα δινεις 14,90 ευρο το μηνα, ενω για το wireless 16.90.

Μπηκα και στο site της AVM να το δω, καλο φαινεται αλλα δεν προσεξα πουθενα για QoS !! :hmm:

Τωρα εσεις τι λετε, να χρησιμοποιησω το speedtouch 530 ή το Fritz ???
Οι Vo-Ip δυνατοτητες του Fritz δεν με πολυνοιαζουν (ακομα), απλα θελω να ξερω ποιο θεωρειτε οτι θα ειναι καλυτερο για p2p, ποιο σηκωνει ποιο πολλα connection και αν τελικα το Fritz εχει Qos!

Παντως οι καινουργιες προσφορες της Hol για ΔΙΟΔΟΣ ειναι οι καλητερες μεχρι στιγμης (εκτος και αν εχεις δικτυο VIVODI)

To Qos δεν παιζει πολυ με το Modem παρα με την εταιρεια που σου δινει συνδεση. Εισαι και απο Διοδος, σκουρα τα πραγματα για ip tel, δυστυχως η hol και ολες οι εταιριες δινουν Inter Μεσω tou Πληροφοριακό Σύστημα ΔΙΟΔΟΣ της ΓΓΕΤ και γενικα το voip δεν παει οπως με τα αλλα πακετα .

αν δεις οτι δεν παιζει καλα το voip παιξε με 1744, δες το site.

Navigator
23-06-06, 15:52
Οκ πηρα τηλεφωνο σημερα και το εξακριβωσα.Οπως ειπε και ο teris ειναι το Fritz Box και εχεις και τη δυνατοτητα να διαλεξεις, με μια διαφορα τιμης ομως.
Για το απλο θα δινεις 14,90 ευρο το μηνα, ενω για το wireless 16.90.

Μπηκα και στο site της AVM να το δω, καλο φαινεται αλλα δεν προσεξα πουθενα για QoS !! :hmm:

Τωρα εσεις τι λετε, να χρησιμοποιησω το speedtouch 530 ή το Fritz ???
Οι Vo-Ip δυνατοτητες του Fritz δεν με πολυνοιαζουν (ακομα), απλα θελω να ξερω ποιο θεωρειτε οτι θα ειναι καλυτερο για p2p, ποιο σηκωνει ποιο πολλα connection και αν τελικα το Fritz εχει Qos!

Παντως οι καινουργιες προσφορες της Hol για ΔΙΟΔΟΣ ειναι οι καλητερες μεχρι στιγμης (εκτος και αν εχεις δικτυο VIVODI)

Τι να το κάνεις το Qos αφού έχει ΑΨΟΓΟ traffic shaping και δίνει τη δυνατότητα να κατεβάζεις full και να σερφάρεις full.
Στό εμπόριο τα ίδια μόντεμ ειναι πανάκριβα αλλά προσφέρουν και πολλά.
Το μόνο σοβαρό τους πρόβλημα ειναι οτι δεν παίζουν με ορισμένες παλιές καρτες δικτύου.

teris
23-06-06, 15:55
Τι να το κάνεις το Qos αφού έχει ΑΨΟΓΟ traffic shaping και δίνει τη δυνατότητα να κατεβάζεις full και να σερφάρεις full.
Στό εμπόριο τα ίδια μόντεμ ειναι πανάκριβα αλλά προσφέρουν και πολλά.
Το μόνο σοβαρό τους πρόβλημα ειναι οτι δεν παίζουν με ορισμένες παλιές καρτες δικτύου.

Όντως πολυ καλό Modem και ακριβό αν το πάρεις μονος σου

Freeboss
23-06-06, 15:57
Γραψτε λαθος για το Qos..
Στο product details λεει: "Bandwidth management: ADSL traffic shaping for optimum use of the ADSL line"
Οσο για τις παλιες καρτες δικτυου δεν με πολυαπασχολει επομενως νομιζω οτι με καλυψατε πληρως..
Ευχαριστω

manosone
23-06-06, 18:42
Να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου κατι.Εχω ενα speedtouch 530i.Μπορω να χρησημοποιησω αυτο αντι για το fritz?Επισης μπορω να τους πω οτι δεν το θελω και να μου δωσουν μονο τη συνδεση?(αφου εχω βρε παιδι μου αλλο)

joseph
23-06-06, 20:05
Δεν ξέρω εαν μπορείς, αλλά ξέρω ότι είναι έξτρα χρέωση όταν πληρώνεις με το μήνα ...

teris
24-06-06, 11:44
Να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου κατι.Εχω ενα speedtouch 530i.Μπορω να χρησημοποιησω αυτο αντι για το fritz?Επισης μπορω να τους πω οτι δεν το θελω και να μου δωσουν μονο τη συνδεση?(αφου εχω βρε παιδι μου αλλο)

Το παίρνεις μέσα στο πακέτο, στο δίνουν μαζί χωρίς εξτρα χρέωση, τωρα αν θες μην το συνδέσεις, αλλα έχει και υποδοχή για IP ΤΗΛΈΦΩΝΙΑ

cpnemo
26-06-06, 08:43
Να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου κατι.Εχω ενα speedtouch 530i.Μπορω να χρησημοποιησω αυτο αντι για το fritz?Επισης μπορω να τους πω οτι δεν το θελω και να μου δωσουν μονο τη συνδεση?(αφου εχω βρε παιδι μου αλλο)
Και βέβαια μπορείς να μην πάρεις εξοπλισμό και να χρησιμοποιήσεις τον υπάρχοντά σου.Αρκεί να τους το πεις όταν κάνεις αίτηση.Ο εξοπλισμός που σου δίνουν στην ουσία "ενοικιάζεται" για όσο κρατάς τη σύνδεσή σου ενεργή.Γι' αυτό και έχουν βάλει αυτή την επιλογή,για όσους έχουν ήδη εξοπλισμό.Για περισσότερες πληροφορίες δες www.hol.gr (στην επιλογή My Hol Broadband)

Metal Heart
26-06-06, 14:51
Και στην περίπτωση του φοιτητικού να υποθέσω ότι επιστρέφεται το router? Η Hellas On Line είναι η μόνη εταιρεία που απαιτεί επιστροφή εξοπλισμού.

joseph
27-06-06, 10:18
Οχι και η μόνη, και δεύτερον όταν οι άλλες εταιρίες σου δίνουν μοντεμ των 20 ευρώ, αυτή σου δίνει των 250 ευρώ και την κατηγορείς και απο πάνω;

teris
03-07-06, 15:18
!!Παιδές γενικές ερωτήσεις!!

α)Υπάρχει δυνατότητα στην έξοδο LAN του modem fritz να συνδέσω το wireless access point μου και να εχω ασύρματο δικτυο?

β) μπορεί το modem να ειναι συνεχεια συνδεδεμένο και να μην ειναι το pc ανοικτο?

Στόχος ειναι να υπάρχει πρόσβαση σε κάθε Pc στο σπίτι χωρίς να κάνουν dial apo to εικονίδιο.

Δηλαδή ειναι συνδεδεμένο το modem και οποιο Pc με wireless card αποκτά πρόσβαση

George28K
03-07-06, 16:58
!!Παιδές γενικές ερωτήσεις!!

α)Υπάρχει δυνατότητα στην έξοδο LAN του modem fritz να συνδέσω το wireless access point μου και να εχω ασύρματο δικτυο?

β) μπορεί το modem να ειναι συνεχεια συνδεδεμένο και να μην ειναι το pc ανοικτο?

Στόχος ειναι να υπάρχει πρόσβαση σε κάθε Pc στο σπίτι χωρίς να κάνουν dial apo to εικονίδιο.

Δηλαδή ειναι συνδεδεμένο το modem και οποιο Pc με wireless card αποκτά πρόσβαση

1) Κατα βάση ναι αλλά θέλει προσοχή γιατί το fritz! είναι δυσκοίλιο με κάποια access point, wireless routers.
2)Φυσικά και μπορεί.

melontas
03-07-06, 17:32
Εγω ρε παιδια που θα βαλω το καινουργιο φοιτητικο 512, ποιο modem/router θα παρω τελικα το NETROUT 2 ή το fritz ??

Μπηκα στη Hol αλλα δεν λενε και τιποτα εκτος απο αυτο : "Εξοπλισμός (modem/router), ο μόνος με υποδοχή που μετατρέπει ένα απλό τηλέφωνο σε VoIP τηλέφωνο."

Σωπα...! :rolleyes: Τωρα με φωτησες !!!
Τελος παντων θα τους παρω τηλεφωνο αυριο.

Παντως απο αυτα τα 2 το speedtouch 530 που εχω ηδη ειναι καλυτερο ή χειροτερο ???

Από όσους γνωστούς έχουν πάρει Hol από το δεκέμβρη και μετά, όλοι fritz πηραν

nrg_polini
06-08-06, 17:28
Αν παρω το my broadband pack με δυνατοτητα wireless θα μου δωσουν το FRITZ!Box Fon WLAN ? Απ'οτι εχω διαβασει μπορω να εχω δυο λογαριασμους voip ταυτοχρονα, στο fritz συνδεω μια ή δυο τηλεφωνικες συσκευες?

No-Name
06-08-06, 17:30
Αν επιλέξεις το 7050 μπορείς 3 αναλογικές και 1 isdn συσκευή αν πάρεις το απλό wlan μπορείς 2 αναλογικές.Ναι παίζει και με 2 παρόχους voip

nrg_polini
06-08-06, 17:47
H HOL ποιο απο τα δυο δινει? Εστω οτι χρησιμοποιω voipbuster&icall, μπορω να τα εχω και τα δυο με μια συσκευη και με καποιους κωδικους πριν απο καθε κληση να αλλαζω ή πρεπει απαραιτητα να εχω συνδεδεμενες και δυο συσκευες?

No-Name
06-08-06, 17:50
Η hol δίνει και τα 2 αρκεί εσύ να επιλέξεις πάνω στην αίτηση πιο από τα 2 θέλεις.Γίνεται να έχεις 2 παρόχους και αναλογα ποιόν από αυτούς θές πατάς πχ *121# + 2106666666 και καλείς μέσω voipbuster ή *122# +..... για icall και *123#+......... για να γυρνάει μέσω ΟΤΕ

δες και εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=36937

nrg_polini
06-08-06, 17:54
Η HOL προσφερει 3, το απλο fritz box, και μετα λεει ακομα ενα με δυνατοτητα wireless το οποιο φανταζομαι ειναι το wlan και ενα ακομα με δυνατοτητα συνδεσης σε τηλεφωνικο κεντρο το οποιο επισης φανταζομαι οτι ειναι το 7050.

Αυτο που θελω να κανω ειναι να χρησιμοποιω voipbuster&icall, να συνδεσω δυο υπολογιστες ειτε ενσυρματα ειτε ασυρματα. Δεν με ενδιαφερει να εχω τη γραμμη του ΟΤΕ πανω στο fritz. Συμφωνα με τις αναγκες μου καταλαβαινω οτι το wlan μου αρκει, σωστα?

Τελος, εστω οτι εχω σεταρει voipbuster&icall, μπορω να εχω default ενα απο τα δυο ωστε να χρειαζεται να πληκτρολογω κωδικο μονο οταν θελω να διαλεξω τη δευτερη υπηρεσια?

@ ADSLgr.com All rights reserved.