PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν πάει (;;;) πάνω από 8, comtrend και παγώματα...



gavrinos
01-06-10, 09:19
εδώ και 4 μήνες έχω ένα conn-x στα 8 Mbps στην Αγία Παρασκευή, στην Αθήνα. χρησιμοποιώντας εξ αρχής ενσύρματο ρουτερ μάρκας comtrend, αυτό που δίνει ο οτε, είχα και εξακολουθώ να έχω το πρόβλημα ότι καθημερινά, μετά τις 6 περίπου το απόγευμα, η γραμμή να "παγώνει" - τα λαμπάκια συνεχίζουν να δείχνουν ότι το ιντερνετ δουλευει κανονικά όμως οποιαδήποτε σελίδα και αν ανοίξω, το μήνυμα που βλέπω στο κάτω μέρος του browser ειναι website found, waiting for reply και τίποτα να μη γίνεται. μόνη λύση κάθε φορά είναι να ανοιγοκλείνω το router και το πρόβλημα αυτό να επαναλαμβάνεται μετά από λίγη ώρα. υπάρχουν ημέρες που μπορει να χρειαστεί να το κάνω 3 και 4 φορές.

το έχω δηλώσει πολλές φορές ως βλάβη στον οτε, μου άλλαξαν το ρουτερ δίνοντάς μου πάλι comtrend γιατι "δεν έχουμε άλλο στην αποθήκη".

ευελπιστούσα ότι κάτι θα μπορούσε να αλλάξει με την αναβάθμιση της ταχύτητας. μόλις έμαθα ότι οι αναβαθμίσεις τελείωσαν στην περιοχή μου εδώ και καιρό όμως η ταχύτητα παραμένει σε 383/8191. από τον οτε μου είπαν πως ενδέχεται να μην επιδέχεται αναβάθμισης η ταχύτητα. ήδη έχω ζητήσει απο το 121 να κάνουν τον έλεγχο και να με ενημερώσουν σχετικά.

θέλω να ρωτήσω λοιπόν: υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει η αναβάθμιση αλλά το comtrend να μη σηκώνει πάνω από 8 Mbps;

wesker
01-06-10, 12:37
Δώσε μας στατιστικά από το ρουτερ σου.

gavrinos
01-06-10, 16:05
Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 15.4 25.5
Attenuation (dB): 30.5 13.7
Output Power (dBm): 25.5 11.8
Attainable Rate (Kbps): 10696 49708
Rate (Kbps): 8191 383
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 10
B (number of bytes in Mux Data Frame): 254 11
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 4
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9922 0.9796
L (number of bits in PMD Data Frame): 2056 98
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 3172 3410
Super Frame Errors: 0 1
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 0 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 981562 46308
Data Cells: 5131 582
Bit Errors: 0 0

Total ES: 0 1
Total SES: 0 0
Total UAS: 16 0

billybiros
01-06-10, 16:38
Αν μπορείς δοκίμασε το παρακάτω

telnet 192.168.1.1
Login: Administrator
Password: OteAdmin
adsl configure --mod 2
και πες μας, πρώτον αν γίνεται (αν δουλεύουν οι εντολές)
και δεύτερον αν είδες διαφορά.

gavrinos
01-06-10, 17:25
Αν μπορείς δοκίμασε το παρακάτω

telnet 192.168.1.1
Login: Administrator
Password: OteAdmin
adsl configure --mod 2
και πες μας, πρώτον αν γίνεται (αν δουλεύουν οι εντολές)
και δεύτερον αν είδες διαφορά.

μαλλον δουλεψαν οι εντολες, στο adsl configure --mod 2, μου έκανε restart το ρουτερ. ωστοσο, μετά τι εννοεις ως "διαφορά"; στην ταχύτητα; ή στα παγώματα; τα στατιστικά της γραμμής μου δεν ειναι καλά;

για την αναβάθμιση υπάρχει το ενδεχόμενο να μην είναι εφικτή για την περιοχή μου;;;

billybiros
01-06-10, 17:34
τι εννοεις ως "διαφορά"; στην ταχύτητα; ή στα παγώματα;
Κυρίως στα παγώματα.


τα στατιστικά της γραμμής μου δεν είναι καλά;
Δεν δείχνουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, το αντίθετο θα έλεγα.


Για την αναβάθμιση υπάρχει το ενδεχόμενο να μην είναι εφικτή για την περιοχή μου.
Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

gavrinos
01-06-10, 17:39
μολις ξαναμιλησα με το 1242 και μου ειπαν οτι θα το κοιταξουν και θα μου πουν, ειναι πιθανο παντως παρά την ονομαστική αναβάθμιση, η ταχύτητα που "αντέχει" η γραμμή να ειναι το πολύ μέχρι 8.......

για τα παγώματα, ας δούμε και απόψε...

ευχαριστώ πάντως!

billybiros
01-06-10, 18:13
Με snr margin 15.4 έχεις αρκετά περιθώρια ακόμα (για αύξηση της ταχύτητας).
Από εκεί και πέρα μερικά από τα νούμερα που δείχνει το μόντεμ σου, μάλλον είναι λάθος.


Output Power (dBm): 25.5 11.8
Attainable Rate (Kbps): 10696 49708

Επίσης με την παραπάνω εντολή που έτρεξες θέτεις το μέγιστο στα 12Mbps (ADSL2).

pooky
08-06-10, 00:05
Είχα κάνει αίτηση για αναβάθμιση της 2άρας σε 24άρα και μου είχαν δώσει το Comtrend.

Ερώτηση κρίσης:

Μήπως έχεις συνδέσει το modem με USB; Αν ναι, τότε, ναι, τρώει σκαλώματα και μάλιστα φρικτά. Σε Lan όλα μια χαρά. Το είχα συνδεμένο σε USB διότι μου είχε καεί η ενσωματωμένη κάρτα δικτύου και λόγω mobo (micro atx) δεν είχα χώρο να βάλω άλλη κάρτα lan.

Για την ιστορία εδώ και μερικές μέρες δουλεύω έναν matr-X που πήρα δωρεάν από φίλο, ο οποίος είναι πενταστάθερος μέχρι στιγμής, αν και περίμενα να είναι σκουπίδι. Σχεδιάζω σε κανένα μήνα να αλλάξω το server οπότε είμαι με Wifi.

cmaniac
08-06-10, 14:25
Με snr margin 15.4 έχεις αρκετά περιθώρια ακόμα (για αύξηση της ταχύτητας).
Από εκεί και πέρα μερικά από τα νούμερα που δείχνει το μόντεμ σου, μάλλον είναι λάθος.


Output Power (dBm): 25.5 11.8
Attainable Rate (Kbps): 10696 49708

Επίσης με την παραπάνω εντολή που έτρεξες θέτεις το μέγιστο στα 12Mbps (ADSL2).

Με λιγη φαντασια, αυτο εδω ειναι προφιλ VDSL...

Σε ποιο Α/Κ ειπαμε ειναι ο φιλος? Γιατι εχουν ενεργοποιησει VDSL πιλοτικα σε μερικους χωρις να το ξερουν, επιτηδες για να δουν τι συμπεριφορα εχει η γραμμη σε backwards compatibility mode... :whistle:

gavrinos
09-06-10, 09:10
τελικά έγινε η αναβάθμιση πριν 3 μέρες. μου είπαν ότι θα κλειδώνει μεχρι 12-13 διότι απέχω 3 χιλιόμετρα από το κέντρο. φαινόταν, λέει, ότι είχε γίνει η αναβάθμιση αλλά η γραμμή είχε...μπλοκάρει...

τωρα κλειδωνω στα 12 Μ / 800 k.

από τότε που έγινε πάντως η αναβάθμιση, σταμάτησαν και τα παγώματα. σαν να ξεμπούκωσε η γραμμή...

@ ADSLgr.com All rights reserved.