PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχυτητες Forthnet 384/128



gegeor
29-01-04, 01:45
ΚΑλημέρα παιδιά

Ειπα και εγω να δοκιμάσω την Forthnet ,παω κανω την αγορά 384 -ολα καλα και ομορφα, κανω ρυθμίσεις παιρνω ΙΡ και τι βλέπω...

ΣΕΡΝΕΤΑΙΙΙΙΙ..... στην κυριολεξία...Εδω και 1 ωρα δεν εχω σχεδόν ΚΑΜΜΙΑ επαφή με COM NET ενω τα Ελληνικά π.χ IN.GR πάει σφαίρα...

ΤΙ γινεται παιδια..? Ξερει κανεις? Ετσι θα πηγαίνει η Forthnet??

Ντροπη...
:(

gegeor

dimond
29-01-04, 01:53
gegeor, μάλλον είναι παροδικό.Κι εμένα έτσι πηγαίνει ένα Demo της.

gegeor
29-01-04, 01:56
Μακαρι φιλε μου να ειναι ετσι....Θα το παρακολουθήσω ...Αν ειναι και αυριο ετσι θα μιλησω και μαζι τους να δω τι θα πουνε.... :shock:

Gegeor

kostthem
29-01-04, 02:13
Παιδιά, αν έχετε νεότερα τα περιμένω με ανυπομονησία γιατί είμαι υποψήφιος πελάτης της Forthnet για 384/128!

xakasou
29-01-04, 02:20
ΚΑλημέρα παιδιά

Ειπα και εγω να δοκιμάσω την Forthnet ,παω κανω την αγορά 384 -ολα καλα και ομορφα, κανω ρυθμίσεις παιρνω ΙΡ και τι βλέπω...

ΣΕΡΝΕΤΑΙΙΙΙΙ..... στην κυριολεξία...Εδω και 1 ωρα δεν εχω σχεδόν ΚΑΜΜΙΑ επαφή με COM NET ενω τα Ελληνικά π.χ IN.GR πάει σφαίρα...

ΤΙ γινεται παιδια..? Ξερει κανεις? Ετσι θα πηγαίνει η Forthnet??

Ντροπη...
:(

gegeor

αναμενόμενο ειναι τωρα να πάνε πολλοί και να "πήξει". Αλλά δεν πιστεύω να ξεκίνησε κιόλας αυτό! Πάντως δεν ειπανε τίποτα για αναβάθμιση κυκλωμάτων κι αυτό ειναι ύποπτο. Ελπίζω η απότομη μειωση τιμών κατα 50% να μη συνεπάγεται κι αντίστοιχη μείωση της ποιότητας....

tgrendo
29-01-04, 03:48
μου ειπαν οτι εχουν προβλημα με την επικοινωνια τους με USA οποτε ειναι παροδικο......ας ελπισουμε :roll:

Hik
29-01-04, 14:38
Υπήρχε πρόβλημα χθες το βράδυ τουλάχιστον σε όλη τη κίνηση προς εξωτερικό. Το πρόβλημα υπήρχε σε όλους, είτε adsl, ή dialup.

Σήμερα το πρωϊ φαίνεται να είναι ok.

psyxakias
29-01-04, 14:44
Όντως χθες παρατήρησα και εγώ κάποιο πρόβλημα για περίπου 2 (ίσως 3;) ώρες, αλλά σήμερα όλα καλά.

Τέτοιου είδους πρόβλημα (με το εξωτερικό) πάντως είναι η δεύτερη φορά που συναντώ με την ADSL της FORTHnet τους τελευταίους 6 μήνες που την χρησιμοποιώ. Οπότε εντάξει ελπίζω ότι δεν είναι κάτι που θα συμβαίνει συχνά.

Ευχαριστώ.

nnn
30-01-04, 00:41
σήμερα είναι οκ
ήταν παροδικό.

ίσως και κάποιοι κεντρικοί κόμβοι του internet να είχαν κατέβει για να θωρακιστούν απέναντι στην τεράστια εξάπλωση του mydoom,για αυτό και το domain .gr δούλευε χωρίς πρόβλημα.

nanas
30-01-04, 01:16
γιατι η τελλας νομιζετε δεν εχει παρομοια προβληματα?
παντως καλο νομιζω ειναι να μην παμε ολοι σε ενα ISP γιατι τοτε το πηξιμο θα ειναι αναποφευκτο και θα ξαναρχισουμε τις γκρινιες.
εγω μενω τελλας παντως κι ας ειναι λιγο πιο αργη απο forthnet, γιατι πολυ απλα στην τελλας πληρωνεις σε βαθος χρονου....
παω για 4 μηνες και λογαριασμος δεν εχει ερθει ακομα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ermis333
30-01-04, 03:52
γιατι η τελλας νομιζετε δεν εχει παρομοια προβληματα?
παντως καλο νομιζω ειναι να μην παμε ολοι σε ενα ISP γιατι τοτε το πηξιμο θα ειναι αναποφευκτο και θα ξαναρχισουμε τις γκρινιες.
εγω μενω τελλας παντως κι ας ειναι λιγο πιο αργη απο forthnet, γιατι πολυ απλα στην τελλας πληρωνεις σε βαθος χρονου....
παω για 4 μηνες και λογαριασμος δεν εχει ερθει ακομα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Μη χαίρεσαι και τόσο...

Όταν θα σου έρθει ο λογαριασμός και θα σε χρεώνει 4-6 μήνες μετά θα κλαίς.... :lol:

nanas
30-01-04, 17:52
δεν με πειραζει αφου ουσιαστικα πληρωνω επι πιστωσει ενω η forthnet τα θελει ατακα κι επι τοπου :mrgreen:

Born_loser
03-02-04, 20:10
εγω συνδεθηκα σήμερα με forthnet και πιανω 113kpbs ( μπαίνω μέσω δικτύου υπολογιστών)

PALADIN
03-02-04, 20:23
Πήρα καί εγώ ένα DEMO φορθνετ καί η διαφορά με την τελλάς είναι αισθητή.
Ετσι που έχει ρίξει τις τιμές η φορθνετ μου είναι λιγο δύσκολο να σκεφτώ τι θα κάνει η Τελλάς για να μας κρτήσει πελάτες.

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ρίξει την τιμή στα 20 τελική (συμπεριλαμβανομένου το φπα), πράγμα που μου φαίνεται αδύνατον άρα μάλλον ήρθε η ώρα του αποχωρισμού.

nEC
03-02-04, 21:02
dsl_ole, ενοείς ήταν αισθητά πιο γρήγορη?

PALADIN
03-02-04, 21:06
η φορθνετ ήταν πιο γρήγορη

Born_loser
03-02-04, 21:20
Εμενα παντως πρωτη μερα δεν μου εχει κανει ακόμα γρηγοροτερο download απο 12 κpbs/sec :roll:
Τα demo accounts τα εμπιστευέστε?

PALADIN
03-02-04, 21:32
κάπου πρέπει να έχεις πρόβλημα.

Αυτή την στιγμή με DEMO βλέπω 45-46

Born_loser
03-02-04, 21:36
Ισως και να χω,παντως λογικα δεν ειναι ολες οι περιοχες ιδιες.

Οσο για τα demo accounts,ποιος μας λεει οτι δεν πανε σφαιράτα σε αντίθεση με τα κανονικά?Και μενα όταν ηρθε ο π-οτετζης και συνδέθηκε με ένα απο αυτά, η 384 εδειχνε κατι 450+ στο mcafee.

ermis333
04-02-04, 00:40
dsl_ole, αισθητά πιο γρήγορη;;;;;

Υπάρχει πιο γρήγορο από αυτό για 384

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=cefc236afa7d519abfcefc236a

dantouan
04-02-04, 01:18
Παιδια εγω σημερα εβαλα κανονικη forthnet 384/128 και εχω δει μεχρι 38kb/sec αλλα το συνηθισμενο ειναι γυρω στο 28-30kb/sec :cry:

JediMasterMANIAC
04-02-04, 01:37
ισως ειναι τελιακ πως θα κατσει η καθε συνδεση στον καθενα οχι π.χ. με τελλας εχω παντα γ*μω τις ταχυτητες αλλα οχι και τα καλυτερα ping και μιας και ειμαι και πιο πολυ gamer θα δοκιμασω 4NET ...το συμφερον μου βλεπω .. οσο και αν την παω την τελλας :P

Born_loser
04-02-04, 01:53
Παιδια εγω σημερα εβαλα κανονικη forthnet 384/128 και εχω δει μεχρι 38kb/sec αλλα το συνηθισμενο ειναι γυρω στο 28-30kb/sec :cry:

αν ειχα σταθερα 30 θα χρησιμοποιούσα αυτό το εικονιδιο :D

Born_loser
04-02-04, 02:03
το συμφερον μου βλεπω .. οσο και αν την παω την τελλας :P

Αληθεια γιατι την πας?Δεν ειναι παρα η ΔΕΗ, μια κρατικοδιαιτη επιχειρηση που γιγαντωθηκε με τα λεφτα του ελληνικου λαού που τώρα την είδε ΑΕ (thanks for the money suckers),και ειναι και ακριβη σε ολα της τα προιόντα.

PALADIN
04-02-04, 09:22
ρε ερμή αφού ξέρεις ότι DSLAM από DSLAM έχουν διαφορές.

πώς μπορείς να συγκρίνεις δύο διαφορετικούς ISPs απο δύο διαφορετικά DSLAMs;
είναι αδύνατον.

πάντος την ίδια στιγμή που η φορθνετ μου έδινε 45-46,
η Τελλάς μου έδινε 42.
οπότε 3-4 Β/ς είναι κάποια διαφορά.

Born_loser
04-02-04, 13:34
να το παμε αλλιως,στο http://www.1do3.com/uk/page.php?x=5,897,4524
τι ψαρια πιανετε?
εγώ με την 384 είμαι 103.52 Kbps (12.94 KBps) και εκει παιζω,απο 98-115

ermis333
04-02-04, 14:03
ρε ερμή αφού ξέρεις ότι DSLAM από DSLAM έχουν διαφορές.

πώς μπορείς να συγκρίνεις δύο διαφορετικούς ISPs απο δύο διαφορετικά DSLAMs;
είναι αδύνατον.

πάντος την ίδια στιγμή που η φορθνετ μου έδινε 45-46,
η Τελλάς μου έδινε 42.
οπότε 3-4 Β/ς είναι κάποια διαφορά.

Απλ'α κάθε φορά που έμπαινες με Forthnet μπορεί όταν έκανες το Τέστ η γραμμή να έφτιαχνε προσωρινά, διότι όταν το επιτρέπει το DSLAM είναι πάντα στο ΜΑΧ η Τελλάς.

Πριν μια εβδομάδα που το DSLAM μου είχε κάποιο μικρό μπουκωματάκι κάθε 2 λεπτά μου έβγαζε άλλο αποτέλεσμα είτε με Τελλάς είτε με Νετκάρτα.

JediMasterMANIAC
04-02-04, 20:21
το συμφερον μου βλεπω .. οσο και αν την παω την τελλας :P

Αληθεια γιατι την πας?Δεν ειναι παρα η ΔΕΗ, μια κρατικοδιαιτη επιχειρηση που γιγαντωθηκε με τα λεφτα του ελληνικου λαού που τώρα την είδε ΑΕ (thanks for the money suckers),και ειναι και ακριβη σε ολα της τα προιόντα.μετα απο Ιντρακοννετ ειναι η ΜΟΝΗ που αποφασισε να φτιαξει δικο της δικτυο και να παει κοντρα στον πΟΤΕ ενω οι αλλοι επαιζαν με τα ... καλωδια τους :p
Και πιο ακριβη? να σου θυμισω ποιος ηταν ποιος φθηνοτερος πριν απο 1-2 βδομαδες? και με μεγαλες διαφορε ς κιολας (εξαιρηται βιβοντι)
Μονο τωρα ειναι ακριβη σε σχεση με τους αλλους καθως αν δεν ριξει τιμες αυτη χανει -_-

PALADIN
04-02-04, 20:43
JediMasterMANIAC,

το ότι η Τελλάς ΗΤΑΝ η φθηνότερη πρίν από 2 βδομάδεσ δεν λέει τιποτα.

το θεμα είναι ποιά εταιρεία είναι η φθηνότερη τώρα.

Με ανησυχεί που η Τελλάς δεν έχει αντιδράσει ακόμα στις μειώσεις τις φορθνετ.
Ισως να μην μπορεί να ρίξει τις τιμές τόσο πολύ.

ermis333
04-02-04, 21:48
dsl_ole, Είπαμε 15-20 ΦΕΒ θα έχουμε νέα από την Τελλάς.... και Φυσικά και μπορεί να δώσει κάτω από 25€ μην ξεχνάτε πως η Τελλάς έχει δικό της δίκτυο Κορμού εν αντιθέση με όλους τους άλλους που έχουν ενοικιαζόμενο.

Τώρα αν δεν δώσει φτηνότερο απο την 4ΝΕΤ...έχει ο καιρός γυρίσματα... :mrgreen:

nEC
05-02-04, 00:01
Καθήστε ρε παιδια, δηλαδή θα αλλάζεται ISP καθε μήνα ανάλογα με το ποιός είναι πιό φτηνος και ποιός έριξε πιο πολύ την τιμή???? τι να πω! γειας το κουραγιο σας!

ppet
05-02-04, 00:24
Ρε παιδιά δεν έχω τίποτα μετοχές στην Τellas αλλά μην κάνετε έτσι. Πιστεύω ότι σίγουρα θα ρίξει τις τιμές και αυτή για να μείνει στην αγορά. Μην κάνουμε και εμείς σαν υστερικοί 1 βδομάδα μετά τις μειώσεις που έκανε κάποιος ISP να κατηγορουμε γιατί δεν ακολούθησαν οι άλλοι.

JediMasterMANIAC
05-02-04, 15:47
JediMasterMANIAC,

το ότι η Τελλάς ΗΤΑΝ η φθηνότερη πρίν από 2 βδομάδεσ δεν λέει τιποτα.

το θεμα είναι ποιά εταιρεία είναι η φθηνότερη τώρα.

Με ανησυχεί που η Τελλάς δεν έχει αντιδράσει ακόμα στις μειώσεις τις φορθνετ.
Ισως να μην μπορεί να ρίξει τις τιμές τόσο πολύ.
για μενα λεει καθως αυτη τολμησε και πετυχε σε αντιθεση με ΟΛΟΥ΅τους υπλοιπους... και ναι οντως με αυτη την καθυστερηση χανει και εξαλου θελω καλυτερα pings μπουκωμενο dslam δεν εχουμε εδω ετσι κι αλλιως :P

PALADIN
05-02-04, 16:54
καλύτερα pings με τελλάς δεν θα έχεις.
το dslam δεν είναι θέμα τελλάς ή φορθνετ αλλά θέμα οτε.

GeorgeH
05-02-04, 19:15
Ερμη check me out.... By the way,σε εχει ξεπερασει κανεις??
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=312bbc43fa8673365c312bbc43
Μολις τωρα εγινε αυτο.... Δηλαδη απογευμα,που ολοι κατεβααζουν!!

JediMasterMANIAC
06-02-04, 18:36
καλύτερα pings με τελλάς δεν θα έχεις.
το dslam δεν είναι θέμα τελλάς ή φορθνετ αλλά θέμα οτε.
LOL !!! δεν ειπα αυτο το πραγμα που νομιζεις!!
εννοω οτι τα ping που εχω με τελλας δεν ειναι και τα καλυτερα.

WAntilles
07-02-04, 05:02
Για να καταλάβετε όλοι πόσο σας εμπαίζει η ΔΕΗ-Tellas, εάν είχε σκοπό να κάνει κάτι σοβαρό χωρίς να υποκύψει σε συμφέροντα, θα είχε συνδέσει εδώ και χρόνια ολόκληρο το λεκανοπέδιο με τοπικό Ethernet 10Mbps μέσω του δικτύου ρεύματος. Η τεχνολογία υπάρχει εδώ και 1-2 χρόνια και παρέχει bandwidth 10Mbps.
8)

PReD
07-02-04, 05:31
Ναι όντως είναι έτσι...
Η αλήθεια είναι όμως οτι ή μας εμπαίζει ή κάποιος δεν την αφήνει να το κάνει αυτό που λές...

ermis333
07-02-04, 12:37
Για να καταλάβετε όλοι πόσο σας εμπαίζει η ΔΕΗ-Tellas, εάν είχε σκοπό να κάνει κάτι σοβαρό χωρίς να υποκύψει σε συμφέροντα, θα είχε συνδέσει εδώ και χρόνια ολόκληρο το λεκανοπέδιο με τοπικό Ethernet 10Mbps μέσω του δικτύου ρεύματος. Η τεχνολογία υπάρχει εδώ και 1-2 χρόνια και παρέχει bandwidth 10Mbps.
8)


Η τεχνολογία υπάρχει αλλά βρίσκεται σε πιλοτικό στάδιο....το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς σε παλιότερα Thread..


Το γνωρίζουν πολύ καλά στην Tellas αυτό και όταν δουλέψει απρόσκοπτα και χωρίς κανένα πρόβλημα τότε να είσαι σίγουρος ότι θα το φέρουν στην Ελλάδα....

Η ίδια η wind πειραματίζεται ακόμα με τη συγκεκριμένη τεχνολογία...και υπάρχουν αρκέτα προβλήματα στις γραμμές υψηλής τάσεως και άλλα τέτοια καθαρά τεχνικού θέματα....

Δεν είναι ΔΕΗ-ΤΕΛΛΑΣ είναι Wind-Tellas την πλειοψηφία των μετοχών και το μάνατμεντ το έχει η Wind....το γεγονός ότι είναι μεγαλομέτοχος η ΔΕΗ δεν την κάνει αυτομάτως δημοσιοϋπαλληλική υπηρεσία....

MikePan01
22-03-04, 03:22
http://slate.msn.com/id/2097131/

Προς γνωσιν ....

http://www.enquirer.com/editions/2004/03/02/biz_biz1acin.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.