PDA

Επιστροφή στο Forum : να μοιρασουμε την συνδεση



foten21
02-06-10, 23:06
για να μοιραζομαι την συνδεση με τον αδερφο μου
εγω ειμαι ισογειο κ αυτος 2ο στην ιδια πολυκατοικια ενας φιλος μου προτεινε να ενωσω τα καλωδια απο την δικια μου γραμμη απο τον κατανεμητη με τα καλωδια του αδερφου μου οποτε ουσιαστικα να εχουμε την ιδια γραμμη και να βαλω ενα απλο ενσυρματο μοντεμ στο σπιτι μου...
καλωδιο απο 2ο σε ισογειο αποκλειετε και επισης νομιζω οτι και το wifi δεν θα πιανει..
κατι τετοιο ειναι εφικτο η μου ειπε λαλακια??:hmm:

jimpan
02-06-10, 23:22
Έτσι θα μοιράζεστε την τηλεφωνική γραμμή οπότε θα μπορεί να συνδεθεί στο διαδίκτυο (με οποιοδήποτε τρόπο) ο ένας από τους δύο και όχι και οι δύο ταυτόχρονα.
Δυστυχώς για σένα η καλύτερη λύση (αφού λογικά το WiFi δε θα πιάνει) είναι να περάσεις καλώδιο ethernet από το ένα διαμέρισμα στο άλλο. Βρες κάποιο τρόπο να το περάσεις.

cranky
02-06-10, 23:40
Έτσι θα μοιράζεστε την τηλεφωνική γραμμή οπότε θα μπορεί να συνδεθεί στο διαδίκτυο (με οποιοδήποτε τρόπο) ο ένας από τους δύο και όχι και οι δύο ταυτόχρονα.
Αυτό είναι το λιγότερο.
Θα καλούν τον αδελφό του στο τηλέφωνο, και δεν θα το σηκώνει ποτέ.
Θα τον βρίσκουν, όμως, πάντα στο τηλέφωνο του αδελφού του, στο ισόγειο.

foten21
02-06-10, 23:56
σκ@τα με λιγα λογια..
το προβλημα ειναι οτι η πολυκατοικια εχει περιεργη διαρυθμιση και δεν γινεται να περασει utp χωρις να περναει μεσα απο δωματια(πανω απο 1)
οποτε με βλεπω για νεα συνδεση(α ρε Γιωργακη και το ιντερνετ θα κοψουμε με σενα και το ΔΝΤ σου) εκτος και αν με ενα wifi draft N πιασω τπτ... χλωμο μεν αλλα μια δοκιμη θα μας πεισει

jimpan
03-06-10, 00:33
Εξωτερικά δε μπορεί να περάσει; Τρυπάς τον εξωτερικό τοίχο στο κατάλληλο σημείο και είσαι έτοιμος. Από το γραφείο μου έχω στείλει στο σαλόνι και στο παιδικό. Και απο δωμάτιο σε δωμάτιο μπορείς να εκμεταλλευτείς πιθανές τρύπες (π.χ. από εγκατάσταση σωληνώσεων καλοριφέρ κλπ) και τελικά να μη φαίνεται σχεδόν τίποτε. Το πολύ-πολύ να το κάνεις καμιά βόλτα το καλώδιο και να χρειαστείς παραπάνω μέτρα.

cranky
03-06-10, 00:47
Δεν είναι τό ίδιο εύκολο, jimpan.
Απο δωμάτιο σε δωμάτιο, αλλά ακόμα και απο διαμέρισμα σε διαμέρισμα στον ίδιο όροφο, είναι απλή δουλειά.
Εδώ, όμως, έχουμε απο 2° όροφο σε ισόγειο.
Η μέρα, με την νύχτα.
Μάλλον δεν γλυτώνουν την δεύτερη σύνδεση.
Για ασύρματο δίκτυο, δεν ξέρω.

obillias
03-06-10, 10:43
αν φυγει στο μπαλκονι του 2ου και κατεβει εξωτερικα μεχρι το ισογειο?
ή απο τον φωταγωγο?
και τελος αν βαλει μια εξωτερικη κεραια ο "ισογειος" για να βρισκει πιο δυνατα το σημα?

Georgevtr
03-06-10, 14:57
Για ασύρματο ξεχασέτο.
Η καλύτερη και οικονομικότερη λύση είναι καλώδιο ethernet (50 μ)απο το ρούτερ σου στο μπαλκόνι του κατευθείαν.

Το έχω κάνει και έχουμε βρεί την υγεία μας.

jimpan
03-06-10, 16:36
αν φυγει στο μπαλκονι του 2ου και κατεβει εξωτερικα μεχρι το ισογειο?
ή απο τον φωταγωγο?

Κάτι τέτοιο εννοούσα κι εγώ. Ανάλογα την οικοδομή, τον ακάλυπτο, πιθανό φωταγωγό, καμινάδα για εξαερισμό κλπ είναι από απλό έως σχεδόν αδύνατο να περαστεί καλώδιο.
Μερικές φορές παίζει ρόλο και το πόσο "βολικός" είναι ο ένοικος του 1ου ορόφου στο να περάσει ένα τέτοιο καλώδιο.
Πάντως η καλύτερη λύση είναι όντως το ethernet γι' αυτό αξίζει μια προσπάθεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.