PDA

Επιστροφή στο Forum : Firefox 64 bit για Windows σε δοκιμαστική έκδοση



ipo
03-06-10, 00:40
Οι επεξεργαστές προσωπικών υπολογιστών έχουν περάσει στα 64bit εδώ και χρόνια. Τα λειτουργικά συστήματα ακολούθησαν με διαφορά φάσης, ενώ φαίνεται ότι πλέον έχει φτάσει ο καιρός για να πάει με το ρεύμα ο Mozilla Firefox, που χρησιμοποιείται από εκατοντάδες εκατομμύρια ανθρώπους.

Ο προγραμματιστής Armen Zambrano Gasparnian ανακοίνωσε (http://groups.google.com/group/mozilla.dev.planning/browse_thread/thread/9715187d7b1fdbf9) τις πρώτες 64bit εκδόσεις του Firefox για Windows, δίνοντας ένα site FTP για όσους θέλουν να τις κατεβάσουν. Το λογισμικό δεν είναι ακόμα πλήρως έτοιμο για τον τελικό χρήστη, αφού βρίσκεται ακόμα σε δοκιμαστική έκδοση για τους προγραμματιστές, ενώ δεν περιλαμβάνει πρόγραμμα εγκατάστασής του. Η υποστήριξη επεξεργαστών 64bit είναι μία από τις προγραμματισμένες ιδιότητες για το Firefox 4, τον οποίο η Mozilla φιλοδοξεί να δώσει στο κοινό στο τέλος του ερχόμενου Νοεμβρίου (http://news.cnet.com/8301-30685_3-20004620-264.html).

Η πλατφόρμα 64 bit συνήθως προσφέρει βελτίωση στις επιδόσεις του υπολογιστή, αλλά ο κύριος λόγος της μετάβασης στο σχετικό λογισμικό είναι η υπερκέραση του του ορίου των 4GByte μνήμης RAM των 32bit συστημάτων. Μιας και σχετικά λίγες εφαρμογές απαιτούν σήμερα μεγάλο ποσό μνήμης, ακόμα και σε συνδυασμό με εκείνη που δεσμεύεται από το λειτουργικό σύστημα και άλλες εφαρμογές, η μετάβαση στα 64bit δεν επισπεύθηκε.

Ο browser Safari της Apple, πέρασε ήδη στα 64 bit με το Mac OS X 10.6 το 2009, ενώ ο Internet Explorer στα Windows 64 bit έρχεται τόσο με 32 όσο και με 64 bit έκδοση. Η Google εξελίσσει τον 64 bit Chrome για Windows, ενώ έχει δώσει μεγαλύτερη προτεραιότητα στις 64 bit εκδόσεις για Mac OS X και Linux.

Ένα από τα εμπόδια που συναντώνται κατά τη μετάβαση στις 64 bit εκδόσεις είναι η συμβατότητα με τα πρόσθετα στοιχεία (add-on και plug-in), με χαρακτηριστικό παράδειγμα το Flash της Adobe Systems, που είναι διαθέσιμο σε 64 bit μόνο για Linux (http://labs.adobe.com/technologies/flashplayer10/64bit.html). Επίσης ανασταλτικός παράγοντας είναι το γεγονός ότι μπορεί οι επεξεργαστές προσωπικών υπολογιστών να είναι στην πλειοψηφία τους 64 bit, αλλά δεν ισχύει το ίδιο για εκείνους που τοποθετούνται στα σύγχρονα smartphone.



Πηγή: CNET (http://news.cnet.com/8301-30685_3-20006380-264.html?part=rss&subj=news&tag=2547-1_3-0-20)

m3ltd0wn
03-06-10, 00:45
Άντε και το περιμένουμε πως και πως. Μακάρι να είναι και σταθερή έκδοση απαλλαγμένη από τα λάθη της κληρονομιάς.

CamClone
03-06-10, 00:52
Τι να το κανεις αν δεν παιζει φλας και μιντια πλειερ..

no flash, no party.

Καιρος ηταν να ξεκινησουν τις 64μπιτες....ιντερνετικες εφαρμογες

WAntilles
03-06-10, 00:53
Το πρόβλημα είναι στο λειτουργικό, και όχι στο software.

Τα σοβαρά λειτουργικά συστήματα - aka UNIX/Linux - έχουν περάσει πλήρως - καί σε kernelspace καί σε userspace - σε amd64, εδώ και πάνω από 5.5 χρόνια (φθινόπωρο 2004).

Από τότε φυσικά, και όλα τα Μοζιλοειδή - άρα καί ο Firefox - όπως και όλο το software του UNIX/Linux - υπάρχουν διαθέσιμα σε native amd64 μορφή.

Αυτό λοιπόν δεν είναι κάτι καινούριο.

Οι χρήστες δυστυχώς δεν ενημερώθηκαν έγκαιρα, και έχουν μείνει 5.5 χρόνια πίσω.

ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/1.0/source/

MNP-10
03-06-10, 01:05
Το πρόβλημα είναι στο λειτουργικό, και όχι στο software.

Τα σοβαρά λειτουργικά συστήματα - aka UNIX/Linux - έχουν περάσει πλήρως - καί σε kernelspace καί σε userspace - σε amd64, εδώ και πάνω από 5.5 χρόνια (φθινόπωρο 2004).

Από τότε φυσικά, και όλα τα Μοζιλοειδή - άρα καί ο Firefox - όπως και όλο το software του UNIX/Linux - υπάρχουν διαθέσιμα σε native amd64 μορφή.

Αυτό λοιπόν δεν είναι κάτι καινούριο.

Οι χρήστες δυστυχώς δεν ενημερώθηκαν έγκαιρα, και έχουν μείνει 5.5 χρόνια πίσω.

ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/1.0/source/

Δυστυχως το θεμα δεν ειναι το 64 bit αλλα η τελικη αποδοση. Και η αποδοση των 32 bit υλοποιησεων windows σε σχεση με τη συντριπτικη πλειοψηφια των 32/64 bit υλοποιησεων σε linux, ειναι απλα ταχυτερη (συνηθως λογω ελλειψης PGO).

leros2004
03-06-10, 01:43
Όπως είπε και ο Camclone τι να τον κάνω αν δεν είναι συμβατός με το 99,9% των sites λόγο flash ?
Υπάρχει και ο IE 64bit τόσο καιρό, ε και ?

DaveMurray
03-06-10, 01:59
και για windows, υπήρχαν unofficial 64bit builds για τον firefox, εδώ και πάρα πολύ καιρό....

WAntilles
03-06-10, 02:01
και για windows, υπήρχαν unofficial 64bit builds για τον firefox, εδώ και πάρα πολύ καιρό....

Τα οποία μάλιστα είναι εξαιρετικής ποιότητας.

Όπως υπάρχουν καί για τον Thunderbird.

Scorpios77
03-06-10, 03:09
Windows 7 64bit είναι ότι καλύτερο. Ο καιρός που έβαζα 32bit Windows τελείωσε. Χώρια που αν έχεις μνήμη παραπάνω από 3 GB στην μητρική σε 32bit Windows δεν τα βλέπει. Ενώ στα 64bit τα βλέπει όλα. Οι απαιτήσεις παιχνιδιών και προγραμμάτων έχουν αυξηθεί. Τα 64bit Windows είναι ότι χρειάζεται ένα PC.
Όσο για το Firefox 64bit ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΗΣΕ. Έπρεπε να το είχαν βγάλει ήδη.

WAntilles
03-06-10, 03:18
Υπάρχει και ο IE 64bit τόσο καιρό, ε και ?

Αντί για 32 πόδια, τα ζωύφια έχουν 64 ποδάρια.

manosdoc
03-06-10, 03:52
Αντί για 32 πόδια, τα ζωύφια έχουν 64 ποδάρια.

Δεν ήξερα ότι βγήκε 64bit έκδοση Flash για Windows ! Ωραίο νέο.

vkonstad
03-06-10, 08:21
Αν αλλάξει κανείς τον firefox 32bit με firefox 64bit, και αν αλλάξει κανείς τον firefox 32bit με chrome, που θα καταλάβει μεγαλύτερη αύξηση ταχύτητας άραγε?

Ρητορικό.

Mimisss
03-06-10, 10:12
To 64bit λογισμικό δυστυχώς (μας) λείπει... όπως και να έχει, καλή είδηση. Αγκάθι η Adobe όμως. Είχε δίκιο ο Jobs που τους τα έχωσε για τη βαρεμάρα τους.

@WAntilles

Ακόμα και όταν λες κάτι σωστό, ο τρόπος που το λες ποτέ δεν θα σε βοηθήσει να βρεις το δίκιο σου. Στη συγκεκριμμένη περίπτωση, δεν έχεις δίκιο.

xolloth
03-06-10, 10:50
τον εβαλα και τον εβγαλα,flash γιοκ και χωρις flash ειναι γιουβετσι χωρις κρεσς!

grayden
03-06-10, 11:11
τον εβαλα και τον εβγαλα,flash γιοκ και χωρις flash ειναι γιουβετσι χωρις κρεσς!
Κάνε πως έχεις iPad... :p

mathcore
03-06-10, 12:26
Πολύ καλό το νέο αλλά τίποτα για multithreading έχει ακουστεί???

c4lex
03-06-10, 12:32
Πολύ καλό το νέο αλλά τίποτα για multithreading έχει ακουστεί???

web workers (http://blog.mozbox.org/post/2009/04/10/Web-Workers-in-action) υποστηρίζει από την έκδοση 3.5. Για multi-process architecture, έρχεται στην έκδοση 4.0.

marios32
03-06-10, 12:43
Κάνε πως έχεις iPad... :p

lol:rofl::rofl::rofl:

argosholos
03-06-10, 14:15
Αν αλλάξει κανείς τον firefox 32bit με firefox 64bit, και αν αλλάξει κανείς τον firefox 32bit με chrome, που θα καταλάβει μεγαλύτερη αύξηση ταχύτητας άραγε?

Ρητορικό.

Δεν ξερω για τα υπολοιπα που ρωτας αλλα σε debian 64
iceweasel vs chrome = dial up vs dsl

Caret
03-06-10, 16:12
Δεν ξερω για τα υπολοιπα που ρωτας αλλα σε debian 64
iceweasel vs chrome = dial up vs dsl

Ο chrome είναι πιο γρήγορος, αλλά δεν υπάρχει η διαφορά που υποννοείς με τη σύγκριση που κάνεις.
Επίσης το παν σε ένα περιηγητή δεν είναι η ταχύτητα.

flamelab
03-06-10, 16:45
τον εβαλα και τον εβγαλα,flash γιοκ και χωρις flash ειναι γιουβετσι χωρις κρεσς!

Γι'αυτό και εμφανίστηκε ο FF στα Win 64bit, γιατί δεν θα μας νοιάζει το Flash σε λιγο :p

WebM+HTML5=win :p

DaveMurray
03-06-10, 17:38
Τα οποία μάλιστα είναι εξαιρετικής ποιότητας.

Όπως υπάρχουν καί για τον Thunderbird.

γιατί αμφιβάλεις....; ένα απλό recompile, με switches και flags της μαμάς, δεν κάνει κάποια διαφορά στην ποιότητα, ένα απλό compile, που δεν έγινε απλά από την "μαμά"....

WAntilles
03-06-10, 19:17
γιατί αμφιβάλεις....; ένα απλό recompile, με switches και flags της μαμάς, δεν κάνει κάποια διαφορά στην ποιότητα, ένα απλό compile, που δεν έγινε απλά από την "μαμά"....

Δεν κατάλαβα τί θες να πεις.

DaveMurray
03-06-10, 19:19
τι δεν κατάλαβες...; τέσπα....

εννοώ, νομίζοντας, ότι το σχόλιο σου πιο πάνω, εννούσε, πως τα builds αυτά, ήταν χάλια ποιοτικά, και σου είπα αυτό ότι: ένα απλό recompile δεν κάνει καμία διαφορά στην ποιότητα... (γράψε λάθος αφού δεν κατάλαβες/βα)

flamelab
03-06-10, 19:42
Δεν ήταν ειρωνικό το σχόλιό του.

Errik
03-06-10, 19:45
Καλά ρε παιδιά, και εγώ που είμαι με Shiretoko (Firefox x64) τον τελευταίο χρόνο σε ςWin & x64, γιατί αυτό δεν μου φαίνεται είδηση;
http://wiki.mozilla-x86-64.com/Download
Τι έχει αλλάξει; Υπάρχει πλέον πιο "επίσημη" υποστήριξη;
Φυσικά χωρίς flash (αυτό είναι feature όχι έλλειψη!)
Αν θέλω να δώ κανα βιντεάκι youtube (η μόνη χρησιμοτητά του flash, ευτυχώς προσωρινή), ανοίγω τον IE.

WAntilles
03-06-10, 20:45
τι δεν κατάλαβες...; τέσπα....

εννοώ, νομίζοντας, ότι το σχόλιο σου πιο πάνω, εννούσε, πως τα builds αυτά, ήταν χάλια ποιοτικά, και σου είπα αυτό ότι: ένα απλό recompile δεν κάνει καμία διαφορά στην ποιότητα... (γράψε λάθος αφού δεν κατάλαβες/βα)

Μα δεν ήταν ειρωνικά τα γραφόμενά μου.

Τα builds αυτά είναι πολύ καλής ποιότητας και τα έχω χρησιμοποιήσει και ο ίδιος πολλές φορές τα τελευταία χρόνια.

sakisf
04-06-10, 09:49
Έχει τα προβλήματα με τη μνήμη (leaks) πού έχει ακόμα ο 32bit (μετά από τόσα χρόνια); Νομίζω το 'χει χάσει το παιχνίδι μετά την εμφάνιση του chrome.

c4lex
04-06-10, 10:20
Έχει τα προβλήματα με τη μνήμη (leaks) πού έχει ακόμα ο 32bit (μετά από τόσα χρόνια); Νομίζω το 'χει χάσει το παιχνίδι μετά την εμφάνιση του chrome.

Από την έκδοση 3 (http://blog.pavlov.net/2008/03/11/firefox-3-memory-usage/). Αυτή τη στιγμή είναι ο browser που καταναλώνει την λιγότερη μνήμη. Έχεις μείνει καμιά διετία πίσω. :P

sakisf
04-06-10, 12:09
Από την έκδοση 3 (http://blog.pavlov.net/2008/03/11/firefox-3-memory-usage/). Αυτή τη στιγμή είναι ο browser που καταναλώνει την λιγότερη μνήμη. Έχεις μείνει καμιά διετία πίσω. :P

Πριν 1 μήνα το αντικατέστησα με το chrome γι αυτόν ακριβώς το λόγο (πρόλαβα και το 3.6). Ειδικά σε sites με βαρύ flash περιεχόμενο είναι ο browser με τη μεγαλύτερη κατανάλωση μνήμης σε σχέση με ΙΕ & Chrome καθώς και τα περισσότερα παγώματα σε παιχνίδια flash (fb, friv κλπ).

flamelab
04-06-10, 12:36
Πριν 1 μήνα το αντικατέστησα με το chrome γι αυτόν ακριβώς το λόγο (πρόλαβα και το 3.6). Ειδικά σε sites με βαρύ flash περιεχόμενο είναι ο browser με τη μεγαλύτερη κατανάλωση μνήμης σε σχέση με ΙΕ & Chrome καθώς και τα περισσότερα παγώματα σε παιχνίδια flash (fb, friv κλπ).

O FF 3.6.4 θα τρέχει σε ξεχωριστό process τα plugins (flash κι άλλα παρόμοια) και δεν θα τον ξαναδείς να κρασάρει.

WAntilles
04-06-10, 13:22
Έχει τα προβλήματα με τη μνήμη (leaks) πού έχει ακόμα ο 32bit (μετά από τόσα χρόνια); Νομίζω το 'χει χάσει το παιχνίδι μετά την εμφάνιση του chrome.

Ουδέποτε είχε τέτοια προβλήματα.

Είσαι μή ενημερωμένος.

c4lex
04-06-10, 13:51
Πριν 1 μήνα το αντικατέστησα με το chrome γι αυτόν ακριβώς το λόγο (πρόλαβα και το 3.6). Ειδικά σε sites με βαρύ flash περιεχόμενο είναι ο browser με τη μεγαλύτερη κατανάλωση μνήμης σε σχέση με ΙΕ & Chrome καθώς και τα περισσότερα παγώματα σε παιχνίδια flash (fb, friv κλπ).

Έχεις μπλέξει πάρα πολλά πράγματα μαζί.

Η χρήση μνήμης κατ' αρχήν δεν σημαίνει leak. Όλοι οι browsers δεσμεύουν μνήμη για το caching, για να είναι ακριβώς πιο αποκρίσιμο το browsing. Έχω postάρει screenshot όπου σε μηχάνημα με 256mb ram και 5 βαριές σελίδες ανοιχτές, ο FF να καταναλώνει περίπου 100mb.

Δεύτερον, το flash είναι plugin. Είναι ξένο ως προς το browser. Τι προβλήματα συνάντησες σε site με flash στον FF και όχι σε άλλον browser? Έχεις κάποιο link να το κοιτάξουμε?

Τσέκαρε και το Tomshardware, είχε ένα δοκιμαστικό στη χρήση μνήμης κάποιο διάστημα πριν όπου ο firefox έβγαινε νικητής. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν προτιμάς chrome ή opera ή safari πχ πάνω από τον firefox, αλλά ας μην αναφέρουμε επιχειρήματα που δεν ισχύουν πια για να το δικαιολογήσουμε. Ο firefox απλά δεν έχει τα προβλήματα που είχε η έκδοση 2.

Για παράδειγμα, τι καλό θα έφερνε στο τραπέζι να ισχυριστώ ότι τα windows έχουν απαίσιο memory management (όπως είχαν τα 9x) ή ανύπαρκτο user seperation (9x again), no preempitive multitasking ενώ το είχε ακόμα και το amiga OS για χρόνια (windows < 3.11)... Τίποτα. Stick with the facts.

uncharted
05-06-10, 01:38
Τσέκαρε και το Tomshardware, είχε ένα δοκιμαστικό στη χρήση μνήμης κάποιο διάστημα πριν όπου ο firefox έβγαινε νικητής.
ειχα την εντυπωση οτι τα test του Tom ειναι de facto αναξιοπιστα :hmm:

sakisf
05-06-10, 02:06
Ουδέποτε είχε τέτοια προβλήματα.

Είσαι μή ενημερωμένος.

http://support.mozilla.com/en-US/forum/1/626951

Δε νομίζω πώς είμαι ο μόνος πού είχε τέτοια προβλήματα. Υπάρχουν κι άλλα παρόμοια θρεντ με το από πάνω στην υποστήριξη του firefox.


Δεύτερον, το flash είναι plugin. Είναι ξένο ως προς το browser. Τι προβλήματα συνάντησες σε site με flash στον FF και όχι σε άλλον browser? Έχεις κάποιο link να το κοιτάξουμε?

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν προτιμάς chrome ή opera ή safari πχ πάνω από τον firefox, αλλά ας μην αναφέρουμε επιχειρήματα που δεν ισχύουν πια για να το δικαιολογήσουμε.

Νομίζω πώς οι browsers κρίνονται κι από τη συμβατότητα τους με τα πιο "βασικά" plugins. Για το facebook και το friv μιλάω όπου έπειτα από μισή ώρα τα πάντα κολλάνε/σέρνονται. Όταν βλέπω πώς μου γονατίζει ένα λάπτοπ με 4gb ram κι επεξεργαστή T7500 τότε κάτι δεν πάει καλά, δλδ αν είχα netbook;

Δε γράφω για προτίμηση λόγω του ότι είναι το firefox ή επειδή το άλλο είναι της microsoft. Είναι θέμα προσωπικής ευκολίας πχ. εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιούσα το ff αντί για ΙΕ γιατί απλά μου έκανε τη δουλειά μου πιο εύκολη, πλέον to Chrome μου την κάνει καλύτερα.

c4lex
07-06-10, 10:34
http://support.mozilla.com/en-US/forum/1/626951

Δε νομίζω πώς είμαι ο μόνος πού είχε τέτοια προβλήματα. Υπάρχουν κι άλλα παρόμοια θρεντ με το από πάνω στην υποστήριξη του firefox.

Γιατί δεν το διαβάζεις όλο το thread. Κυρίως τις απαντήσεις του Morbus πχ?

http://support.mozilla.com/en-US/forum/1/626951?forumId=1&comments_threshold=0&comments_parentId=626951&comments_offset=100&comments_per_page=20&thread_style=commentStyle_plain

Σε όλους τους browser υπάρχουν παράπονα για memory leaks ή περίεργες συμπεριφορές. Λογισμικό είανι. Αλλά το thread που δίνεις δεν είναι κάποιο επιβεβαιωμένο memory leak. Μπορεί να είναι κάποιο κακογραμμένο plugin, κάποιο anti-virus, κάποιο ασύμβατο 3rd party λογισιμικό. Οτιδήποτε.



Νομίζω πώς οι browsers κρίνονται κι από τη συμβατότητα τους με τα πιο "βασικά" plugins. Για το facebook και το friv μιλάω όπου έπειτα από μισή ώρα τα πάντα κολλάνε/σέρνονται. Όταν βλέπω πώς μου γονατίζει ένα λάπτοπ με 4gb ram κι επεξεργαστή T7500 τότε κάτι δεν πάει καλά, δλδ αν είχα netbook;

Δε γράφω για προτίμηση λόγω του ότι είναι το firefox ή επειδή το άλλο είναι της microsoft. Είναι θέμα προσωπικής ευκολίας πχ. εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιούσα το ff αντί για ΙΕ γιατί απλά μου έκανε τη δουλειά μου πιο εύκολη, πλέον to Chrome μου την κάνει καλύτερα.

Από την άλλη, εγώ βάζω firefox σε low-end μηχανήματα γιατί ακριβώς οι πόροι που χρησιμοποιεί είναι λίγα συγκριτικά με άλλους σύγχρονους browsers. Ποτέ δεν είχα παράπονα. Και μιλάμε για heavy FB users. Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση αυτά που λες. Ο chrome είναι γρηγορότερος όταν έχει περισσότερους πόρους σίγουρα.

xolloth
29-06-10, 19:39
επι τη ευκαιρια,σημερα κυκλοφορησε η πρωτη beta του firefox 4.0 και την οποια δοκιμασα για λιγο.
με εντυπωσιασε η ταχυτητα,αλλα δεν μπορω να τον συγκρινω με ολα τα addons που χρησιμοποιω μιας και ακομα μονο το adblock ειναι συμβατο.
επισης μου φερνει πολυ σαν ui στον chrome μιας και οποιος θελει μπορει να τον εχει με κρυμενη την μπαρα εργαλειων,τελειως λιτος.
δυστυχως τα κολπακια που χρησιμοποιουσαμε για ενεργοποιοηση των addons στις αλλες σειρες,δεν πιανουν εδω και απο οτι υπολογιζω θα γινει μεγαλο ξεσκαρταρισμα στα addons.

manuel
29-06-10, 20:35
εγώ με firefox 3.6.6 και 2 tabs ανοιχτά adslgr και sportfm χωρίς κανένα περιέργο plugin η CPU μου χτυπάει μεταξύ 46-49 %

αυτά για όσους λένε ότι ο Firefox δεν έχει πρόβλημα με το flash

με I.E και Chrome δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα

c4lex
29-06-10, 22:20
Το sportfm παίζει να είναι η πιο κακοσχεδιασμένη σελίδα που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Την υπερβολή με το flash content την ξεπεράσαμε οι περισσότεροι με την αλλαγή της χιλιετίας...

manuel
29-06-10, 22:34
c4lex συμφωνώ απόλυτα...με την μόνη διαφορά ότι σε όλους τους άλλους browser δεν έχει πρόβλημα

c4lex
29-06-10, 22:39
Αυτό δεν είναι περίεργο. Κρίνοντας από την υπερβολή τους στα flash animations, δεν αποκλείεται καθόλου να κάναν optimize για έναν browser αδιαφορώντας για όλα τα υπόλοιπα.

manuel
29-06-10, 22:45
μακάρι να ήταν το μόνο που έχει πρόβλημα με flash στον firefox

c4lex
29-06-10, 22:52
Γούγλαρε cpu usage + όποιον browser θέλεις. Θα δεις ότι plugins σαν το flash player είναι συνήθως η αιτία. Από αυτές τις περιπτώσεις, το πιο πιθανό είναι να μην φταίει καν ο flash player, αλλά κακογραμμένος για αυτόν κώδικα. Η γενίκευση που προσπαθείς να εξάγεις εδώ (εδώ και αρκετό καιρό βασικά :p) απλά δεν στέκει. =]

manuel
29-06-10, 23:01
απλά παρατηρώ.....και γράφω. βλέπω ότι σε ένα site (κακογραμμένο και γεμάτο flash) με τον firefox έχω πρόβλημα ενώ με άλλους δεν έχω...

ως χρήστης δεν με ενδιαφέρει γιατί γίνεται...με ενδιαφέρει να παίζει σωστά εφόσον παίζει σωστά και αλλού.

δεν έχω κανένα κόλλημα με το firefox αν αυτό υπονοείς...εδώ και χρόνια αυτόν χρησιμοποιώ. αυτό όμως δεν θα με απαγορεύσει να δω και τα στραβά

c4lex
29-06-10, 23:06
Όταν η άσφαλτος είναι κατεστραμένη όμως, δεν κατηγορείς τα λάστιχα γιατί "σαν χρήστης δεν σε ενδιαφέρει τι γίνεται". Μιλάς με τον δήμαρχο. Ακόμα κι αν με χιονολάστιχα παίζει και να μην καταλάβεις τίποτα, ρώτα τον τύπο με τα λάστιχα παντός καιρού τη γνώμη του...

manuel
29-06-10, 23:10
εγώ να δεχτώ ότι το πρόβλημα είναι το flash...ας το εξαλείψουν να τελειώνουμε
stop το support από όλους και να μεταβούμε σε άλλη λύση...από όλους όμως

c4lex
29-06-10, 23:12
Όπως σου είπα και στο προηγούμενο post, πιθανότατα δεν φταίει καν ο flash player αλλά κακογραμμένος κώδικας του ίδιου του site. Αυτό που προτείνεις είναι αντικουνουπικό powered by S-300...

@ ADSLgr.com All rights reserved.