PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα σύνδεση ΟΤΕ



gavrinos
03-06-10, 13:07
ο αδερφός μου μετακόμισε πρόσφατα σε περιοχή της Αττικής και μίλησε με τον ΟΤΕ ζητώντας νέα τηλεφωνική σύνδεση για να βάλει conn-x. ο ΟΤΕ του είπε όμως ότι δεν μπορεί γιατι δεν έχει διαθέσιμες γραμμές (ή κάπως έτσι) για την περιοχή αυτή. στη συνέχεια, μίλησε με τη forthnet η οποία τον διαβεβαιώνει ότι μπορεί να αποκτήσει τηλεφωνική σύνδεση μέσω του "ιδιόκτητου δικτύου της εταιρείας". πώς γίνεται αυτό; ειναι δυνατόν ο οτε να μη μπορεί να δώσει γραμμή και οποιαδήποτε άλλη εταιρεία να μπορει;;;

antonis556
03-06-10, 13:58
Μαλλον δεν υπαρχει διαθεσιμη πορτα ...

Georgevtr
03-06-10, 14:59
Πού είναι το παράξενο?:hmm:

ariadgr
03-06-10, 15:50
Αν ο ΟΤΕ δεν μπορεί να του δώσει ΤΗΛΕΦΩΝΟ, η φορθνετ δεν μπορει να του δώσει τίποτα.

gavrinos
03-06-10, 18:46
το "παράξενο" ειναι οτι δεν μιλάμε για τον Βόρειο Πόλο αλλά για προάστιο με πολλά σπίτια στην περιοχή. επιπλέον, πρόκειται για 3ώροφη οικοδομή στην οποία ήδη υπάρχει 1 τηλεφωνική γραμμή. τέλος, το πιο "παράξενο" ειναι πώς γίνεται να λέει ο οτε οτι δεν έχει διαθέσιμη πόρτα και η φορθνετ να λέει ότι έχει;;;

antonis556
03-06-10, 19:41
Σε ποια περιοχη μενεις ?

cmaniac
03-06-10, 19:52
Αν εχει ελλεψη ακραιου ο ΟΤΕ, ζησε Μαη μου...

gavrinos
03-06-10, 21:03
Στην Άνοιξη.

τι εννοεις έλλειψη "ακραίου";

τελικά τη φορθνετ να μην την πιστεψω, σωστά; ή υπάρχει το ενδεχόμενο να είναι υποχρεωμένος ο οτε να δώσει πόρτα σε εναλλακτικό πάροχο και ας μην εχει για δικούς του νέους πελάτες;

daywalker06
03-06-10, 21:09
Αν δεν μας πεις ακριβώς τι είπε ο OTE μονο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε

emeliss
03-06-10, 21:10
Αν δεν υπάρχει ελεύθερο ζευγάρι χαλκού δεν μπορεί να σου δώσει ο ΟΤΕ adsl και φυσικά κανένας εναλλακτικός.

Αν δεν υπάρχει ελεύθερη πόρτα στα dslam του ΟΤΕ και υπάρχει ελεύθερο ζευγάρι χαλκού τότε αν υπάρχει ιδιόκτητο dslam εναλλακτικού στο κέντρο που είσαι μπορείς να έχεις adsl από τον εναλλακτικό.

Ξέχνα το περί "ιδιόκτητου" και τις διαβεβαιώσεις των εναλλακτικών για να πάρουν την πώληση. Πες του αδελφού σου να μάθει ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα για να μην μπει σε άσκοπες και επίπονες διαδικασίες.

ariadgr
03-06-10, 22:00
Αν ζητήσει μόνο τηλέφωνο από τον ΟΤΕ, του βάζει; Αυτό να ρωτήσει.

emeliss
03-06-10, 22:03
Υπάρχουν και τα pcm. Άρα καλύτερα να μην το ρωτήσει.

ariadgr
04-06-10, 15:46
Το θέμα είναι να διευκρινήσει αν δεν έχουν πόρτες στο dslam, ή δεν έχουν ακραίο δίκτυο.

emeliss
04-06-10, 16:13
Σωστά. Μπορούν να του δώσουν ξεκάθαρη απάντηση. Σε αναμονή λοιπόν.

DONKIXOTHS
08-10-10, 19:22
ο αδερφός μου μετακόμισε πρόσφατα σε περιοχή της Αττικής και μίλησε με τον ΟΤΕ ζητώντας νέα τηλεφωνική σύνδεση για να βάλει conn-x. ο ΟΤΕ του είπε όμως ότι δεν μπορεί γιατι δεν έχει διαθέσιμες γραμμές (ή κάπως έτσι) για την περιοχή αυτή. στη συνέχεια, μίλησε με τη forthnet η οποία τον διαβεβαιώνει ότι μπορεί να αποκτήσει τηλεφωνική σύνδεση μέσω του "ιδιόκτητου δικτύου της εταιρείας". πώς γίνεται αυτό; ειναι δυνατόν ο οτε να μη μπορεί να δώσει γραμμή και οποιαδήποτε άλλη εταιρεία να μπορει;;;

Tελικά πήρε ο αδερφός σου γραμμή?? γιατι και εγω Ανοιξη μενω και εκανα εχθες αιτηση στον ΟΤΕ γιατι τον Ιουλιο που ειχα κανει στη Forthnet για καινουργιο νουμερο μου ειπανε μολις εχθες οτι δεν υπαρχει ακραιο δικτυο τα ιδια δηλαδη!!! Αν ειχε ιδιοκτητο δικτυο οντος θα με ειχανε συνδεσει τοσο καιρο!! (αν και τοσους μηνες ''συνδεμενο'' με ειχανε.....) Θελω να δω τωρα ο ΟΤΕ τι θα μου πει!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.