PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταλαθος διαγραφη αρχειου, no boot σε windows



takis222
26-05-06, 20:53
Παιδια καλησπερα.
Καθαριζοντας τα διπλα αρχεια του δισκου μου με το 'doublekiller' διεγραψα και καποιο αρχειο συστηματος και δεν μπουταρει στα xp.:(
Συγκεκριμενα μου γραφει τα εξης.."<windows root>\system32\ntoskrnl.exe" το αρχειο ειναι κατεστραμενο κ.τ.λ.
Τι μπορουμε να κανουμε γι 'αυτο το προβλημα?
Μπορω π.χ. να το επαναφερω απο το cd των xp ανοιγωντας το απο linux?:hmm:

Ευχαριστω πολυ!:)

sdikr
26-05-06, 20:59
Μπες με το δισκάκι των xp, πάνε στο recovery console και τρέξε ενα check disk

AddictedToChaos
26-05-06, 21:23
Χμμ. Να ρωτησω κατι και 'γω επι τι ευκαιρια. Το check disk command, διορθωνει ολα τα προβληματα σχετικα με το boot;
Δηλαδη κι αυτα του να λειπει το boot.ini, ntldr κλπ;

Hwoarang
26-05-06, 21:25
μπορείς να δώσεις sfc /scannow και να σου φτιάξει όσα αρχεία έχασες

μπορείς να δώσεις fixmbr και να φτιάξει το boot αλλα εφόσον διέγραψε αρχείο τότε θα παίξει μόνο το sfc /scannow

sdikr
26-05-06, 21:29
Χμμ. Να ρωτησω κατι και 'γω επι τι ευκαιρια. Το check disk command, διορθωνει ολα τα προβληματα σχετικα με το boot;
Δηλαδη κι αυτα του να λειπει το boot.ini, ntldr κλπ;

Οχι δυστήχως,

το boot.ini δεν μας πείραζει (αν είναι ο πρώτος δίσκος)

το ntdlr Μπορείς να το πάρεις απο κάποιον άλλον υπολογιστή σε δισκέτα και να το αντιγράψεις μέσω recovery console

AddictedToChaos
26-05-06, 21:32
Το κακο ειναι πως εχω λαπτοπ χωρις floppy (δεν θα θελα να βαλω καποιο εξωτερικο), και μου εχει συμβει αρκετες φορες αυτο, και δεν μπορω να στηνω windows απο την αρχη καθε φορα.

Οταν λες δεν μας πειραζει τι εννοεις; Αφου χωρις boot.ini, παλι δεν boot-αρει.

sdikr
26-05-06, 21:35
Το κακο ειναι πως εχω λαπτοπ χωρις floppy (δεν θα θελα να βαλω καποιο εξωτερικο), και μου εχει συμβει αρκετες φορες αυτο, και δεν μπορω να στηνω windows απο την αρχη καθε φορα.

Οταν λες δεν μας πειραζει τι εννοεις; Αφου χωρις boot.ini, παλι δεν boot-αρει.

Χωρίς boot.ini κάνει boot απο τον πρώτο δίσκο

Αυτό αν έχεις κάνει εγκατάσταση στον 1ο δισκό/partition

AddictedToChaos
26-05-06, 21:38
Α. Δυστυχως δεν κανει, γιατι στην αρχη του δισκου ειναι σε compaq setup το recovery partition. Μαλλον γι'αυτο.
Οκ τοτε. Θα εχω στημενο dual boot συστημα για να κανω τις μεταφορες απο 'κει τοτε.
Thanks για την πληροφορια :)

ibok
26-05-06, 21:43
Μα καλά αυτό το 'doublekiller' τι τόθελες αδερφέ μου??
Και κάτι ακόμα αυτά που σβύνει δεν τα κρατάει κάπου σαν Back Up για λίγες μέρες;;;;;;;;;;Ωστε να μπορέσεις να επαναφέρεις ΟΛΑ αυτά που εσβυσες;;;; ή τα στέλνει στον αγύριστο κατευθείαν;;;;;;;

takis222
26-05-06, 22:17
Μπες με το δισκάκι των xp, πάνε στο recovery console και τρέξε ενα check diskτα νεύρα μου:rant::rant:......
έχω ασύρματο πληκτρολόγιο και όταν πάω να μπω για να κάνω check disk δεν δουλεύει.
Καθυστερω να γραψω γιατι μπαινω με live cd knoppel.
Σημειωση οτι τα xp ειναι σε raid0 (2xraptor).
Eυχαριστω παιδια για το ενδιαφερον:)


Μα καλά αυτό το 'doublekiller' τι τόθελες αδερφέ μου??
Και κάτι ακόμα αυτά που σβύνει δεν τα κρατάει κάπου σαν Back Up για λίγες μέρες;;;;;;;;;;Ωστε να μπορέσεις να επαναφέρεις ΟΛΑ αυτά που εσβυσες;;;; ή τα στέλνει στον αγύριστο κατευθείαν;;;;;;; Το εχω ξαναχρησιμοποιηση και δεν ειχα προβλημα και οτι σβυνεις τα κρατας buck up oπου θες,απλα τωρα βιάστικα και οταν με ρωτησε για διαγραφει αρχειων συστηματος πατησα yes :oops:

nnn
26-05-06, 23:22
έχω ασύρματο πληκτρολόγιο και όταν πάω να μπω για να κάνω check disk δεν δουλεύει.
Sorry που ρωτάω αλλά στο Bios έχεις ενεργή την υποστήριξη Usb πληκτρολογίου ? μιας και είναι ασύρματο παίζει μέσω usb.

nnn
26-05-06, 23:27
Για το πρόβλημα με το ntoskrnl δες το παρακάτω,έχει τη λύση.
http://support.microsoft.com/kb/314477/en-us

takis222
26-05-06, 23:39
Sorry που ρωτάω αλλά στο Bios έχεις ενεργή την υποστήριξη Usb πληκτρολογίου ? μιας και είναι ασύρματο παίζει μέσω usb.Nαι ενεργη ειναι.

takis222
27-05-06, 00:08
Για το πρόβλημα με το ntoskrnl δες το παρακάτω,έχει τη λύση.
http://support.microsoft.com/kb/314477/en-us
Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να μπω σε recovery console γιατι οταν μου ζηταει να πατησω R δεν δουλευει το πληκτρολογιο,μονο τοτε δεν λειτουργει,πριν ειναι ενταξει:(

nnn
27-05-06, 00:09
Δεν παίζει κάνα ενσύρματο ?

takis222
27-05-06, 00:15
Δεν παίζει κάνα ενσύρματο ?Δεν παιζει ρε φιλε nnn:(
Copy/paste δεν μπορει να γινει?δηλαδη να ανοιξω τον φακελο system32 και να το πετεξω μεσα?

hedgehog
27-05-06, 00:43
Απο που να το πετάξεις αν δεν ξεκινάει το PC???

---EDIT

Α... :redface:
Tο Linux δεν έχει την δυνατότητα εγγραφής σε NTFS όμως :(

nnn
27-05-06, 00:53
Στη θέση σου θα έπαιρνα το http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Product_Id=190722&Merchant_Id=1&sts_cid=3
για να κάνω τη δουλειά μου,μόνο 5,5 €.

Στο σπίτι έχω 3 ασύρματα σετ αλλά στην καβάτζα για την δύσκολη στιγμή υπάρχει και ένα τέτοιο.

takis222
27-05-06, 01:05
???

---EDIT


Tο Linux δεν έχει την δυνατότητα εγγραφής σε NTFS όμως :(
Eχεις δικιο ξεχαστηκα τελειως:oops:

@nnn
ναι ενταξει,αυριο θα το βολεψω αυτο,αλλα μου λες γιατι το κανει μονο εκει??:angryr:

nnn
27-05-06, 17:25
ναι ενταξει,αυριο θα το βολεψω αυτο,αλλα μου λες γιατι το κανει μονο εκει??
Το έψαξα λίγο αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποια αιτία.
Μήπως έχεις Asus μητρική ?

takis222
27-05-06, 18:34
Το έψαξα λίγο αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποια αιτία.
Μήπως έχεις Asus μητρική ?
a8n32-sli dlx:thumbsup1

@nnn
Ν'ασαι καλα για το ενδιαφερον και ευχαριστω ολους.

Η λυση βρεθηκε στο ονομα format c:.

Περασα το αρχειο που ελειπε απο consola,περασα κι αλλο που επισεις ελειπε(ntfs.sys) με κανονικο πληκτρολογιο βεβαια,αλλα τα win δεν ηθελαν να παρουν μπρος.:(

Σταματουσε στις επιλογες για safe mode κτλ. και μετα οτι και να πατουσα black screen με τον κερσορα να αναβοσβηνει πανω αριστερα:twisted:.
Ε!,το format του το ηθελε.:cool:

AddictedToChaos
27-05-06, 18:47
Ευτυχως που το format παντα πιανει, γιατι αλλιως θα τρεχαμε και δεν θα φταναμε :lol:

nnn
27-05-06, 23:19
Έστω και με τον δύσκολο τρόπο (format) solved λοιπόν.
:oneup:

Υποψιάστηκα ό,τι έχεις Asus μιας και η δικιά μου κατά διαστήματα με το αρχικό της bios δεν αναγνώριζε το ασύρματο πληκτρολόγιο.
Με την νέα έκδοση έφτιαξε.

ibok
28-05-06, 10:31
Από φίλους αλλά και από δικιά μου εμπειρία ΞΕΡΩ πως ΜΗΤΡΙΚΕΣ ASUS θέλουν με το " ΚΑΛΗΜΕΡΑ" UPDATE .
Kαθ'ότι διορθώνουν ΠΟΛΛΑ περίεργα.
Αυτά τα λίγα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.