PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχή disconnet, δήλωσα βλάβη αλλά τίποτα.



l3ft3r1s
03-06-10, 18:43
Καλησπέρα!
Έχω connx 2Mbps εδώ και 2 χρόνια χώρις κανένα θέμα ωστόσο τις τελευταίες 2 εβδομάδες υποφέρω από συνεχή disconnect.
Δήλωσα την Κυριακή βλάβη και σήμερα Πέμπτη, μη έχοντας κανένα νέο, ξαναπαίρνω 121 για να πληροφορηθώ προς έκπληξη μου προς επιδιορθώθηκε! Χωρίς φυσικά να με ειδοποιήσει κανείς και με τα disconnect να συνεχίζουν ανά τέταρο-εικοσάλεπτο (μερικές φορές ωστόσο δε μένω συνδεδεμένος πάνω από 2 λεπτά).

Φυσικά ξαναδήλωσα βλάβη και μέσα σε 2 ώρες με παίρνει τεχνικός, για να μου πει πως έκανε refresh στη γραμμή μου (όχι reset) και πως φαίνεται μια χαρά. Ήμουν στη δουλειά εκείνη την ώρα οπότε δε μπορούσα να το επιβεβαιώσω. Επίσης μου είπε πως αν συνεχιστεί, να ξαναδηλώσω βλάβη και να ζητήσω παράκαμψη του ψηφιακού ελέγχου. Από ταχύτητες δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο, εκεί που ήμουν πάντα, 200ΚΒ/s.

Και ρωτάω εγώ τώρα, αν ξαναδηλώσω βλάβη και έρθει τεχνικός και δει πως συγχρονίζει και κατεβάζει, υπάρχει περίπτωση να πει όλα καλά και να χρεωθώ με έξοδα για άσκοπη μετάβαση τεχνικού?

Και ξαναρωτάω, αν μεταφέρω το internet ΜΟΝΟ (όχι το τηλέφωνο), σε άλλο πάροχο, γίνεται κάποιο reset/ αλλάζει κάτι στην "φυσική" γραμμή που να μου δίνει ελπίδες επίλυσης?

Attached τα σημερινά στατιστικά μου για ασφαλέστερα συμπεράσματα!

antonis556
03-06-10, 19:51
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχεις disconnects . Ουτε φαινεται να μαζευει πολλα λαθη . Το SNR ειναι σε πολυ καλα επιπεδα , τι να πω ...

Υ.Γ = Η γραμμη παει full για 24αρα . Χαραμιζεται :p

domineg
03-06-10, 19:56
Φίλε ακριβώς τα ίδια κι εγώ. Εδώ και 3 βδομάδες περίπου συνεχή disconnects (μετά την αναβάθμιση). Πήρα τηλ και μου είπαν να αλλάξω φίλτρο γιατί η γραμμη φαίνεται μια χαρά. Άλλαξα φίλτρο και όλα τα καλώδια καθότι παλιά, αλλά δεν έγινε τίποτα. Τα disconnects συνεχίζουν. Να δηλώση βλάβη λέτε;

antonis556
03-06-10, 19:57
Καλησπέρα!
Έχω connx 2Mbps εδώ και 2 χρόνια χώρις κανένα θέμα ωστόσο τις τελευταίες 2 εβδομάδες υποφέρω από συνεχή disconnect.
Δήλωσα την Κυριακή βλάβη και σήμερα Πέμπτη, μη έχοντας κανένα νέο, ξαναπαίρνω 121 για να πληροφορηθώ προς έκπληξη μου προς επιδιορθώθηκε! Χωρίς φυσικά να με ειδοποιήσει κανείς και με τα disconnect να συνεχίζουν ανά τέταρο-εικοσάλεπτο (μερικές φορές ωστόσο δε μένω συνδεδεμένος πάνω από 2 λεπτά).

Φυσικά ξαναδήλωσα βλάβη και μέσα σε 2 ώρες με παίρνει τεχνικός, για να μου πει πως έκανε refresh στη γραμμή μου (όχι reset) και πως φαίνεται μια χαρά. Ήμουν στη δουλειά εκείνη την ώρα οπότε δε μπορούσα να το επιβεβαιώσω. Επίσης μου είπε πως αν συνεχιστεί, να ξαναδηλώσω βλάβη και να ζητήσω παράκαμψη του ψηφιακού ελέγχου. Από ταχύτητες δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο, εκεί που ήμουν πάντα, 200ΚΒ/s.

Και ρωτάω εγώ τώρα, αν ξαναδηλώσω βλάβη και έρθει τεχνικός και δει πως συγχρονίζει και κατεβάζει, υπάρχει περίπτωση να πει όλα καλά και να χρεωθώ με έξοδα για άσκοπη μετάβαση τεχνικού?

Και ξαναρωτάω, αν μεταφέρω το internet ΜΟΝΟ (όχι το τηλέφωνο), σε άλλο πάροχο, γίνεται κάποιο reset/ αλλάζει κάτι στην "φυσική" γραμμή που να μου δίνει ελπίδες επίλυσης?

Attached τα σημερινά στατιστικά μου για ασφαλέστερα συμπεράσματα!

By the way , δοκιμασες να αλλαξεις φιλτρα ή splitter ...

domineg
03-06-10, 19:58
Line Mode ADSL2+ Line State Show Time
Line Power State L0 Line Up Time 00:00:05:00
Line Coding Trellis On Line Up Count 3

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 6876 Kbps 863 Kbps
Attainable Line Rate 9628 Kbps 1078 Kbps
Noise Margin 13.9 dB 16.9 dB
Line Attenuation 34.0 dB 16.7 dB
Output Power 12.3 dBm 19.6 dBm

l3ft3r1s
03-06-10, 20:08
Ο τεχνικός με ρώτησε σχετικά με τη συνδεσμολογία μου, του εξήγησα πως έχω το splitter και του είπε οκ μια χαρά. Στο επόμενο disconnect βγάζω το splitter και βάζω φίλτρο...

Υ.Γ = Η γραμμη παει full για 24αρα . Χαραμιζεται
Με τέτοιο Attainable Rate που έχω ούτε για σφαίρες! :P

Τα στατιστικά απ ότι κατάλαβα επαναυπολογίζονται σε κάθε reset/reconnect. Απλά δεν θυμάμαι παλιότερα με τι ρυθμό αυξανόνταν τα errors... Τα Super Frame Errors τώρα αυξάνονται αναλογικά πάντως...

domineg, φυσικά δήλωσε βλάβη... ποτέ δεν ξέρεις.

antonis556
03-06-10, 23:32
Δεν παει ετσι . Αφου εχεις 2αρα γραμμη . Με 12 attenuation ανετα μπορεις να πας πανω απο 20 ...

l3ft3r1s
07-06-10, 23:21
Μετά από αλλαγή splitter, τα disconnect συνεχίζονται, πολλές φορές την ημέρα...
Ξέρει μήπως κανείς να μου απαντήσει σε αυτό:


...αν μεταφέρω το internet ΜΟΝΟ (όχι το τηλέφωνο), σε άλλο πάροχο (edit: που έχει ιδιόκτητο δίκτυο υποτίθεται στην περιοχή), γίνεται κάποιο reset/ αλλάζει κάτι στην "φυσική" γραμμή που να μου δίνει ελπίδες επίλυσης?
edit: ή παραμένω κολημένος στην ίδια θύρα του dslam, και μάλιστα χωρίς reset, και το μόνο που γίνεται μια επαναδρομολόγηση?


Ξέρει κανείς?

stoni90
07-06-10, 23:36
το ιδιο προβλημα εχω με τον αρχικο ποστερ εχω και γω, κοβεται το νετ διχως ομως το λαμπακι της γραμμης στο μοδεμ να σβηνει η να αναβοσβηνει . το αστειο ειναι οτι δηλωσα βλαβη και με παιρνουν τηλ να μου πουν οτι επιδιορθωθηκε με σιγουρια κιολας.
ξανα μανα τα ιδια ομως...

@ ADSLgr.com All rights reserved.