PDA

Επιστροφή στο Forum : format απο Millennium σε Win98 [blue-d]



papilt
26-05-06, 23:29
Προσπαθω να το κανω..αλλα μου λεει οτι εχω ποιο καινουρια εκδοση windows και δεν με αφηνει!

ΤΙ να κανω???

nnn
26-05-06, 23:31
Εγκατάσταση μάλλον εννοείς.
Λύση,μπουτάρεις με δισκέτα εκκίνησης των 98 και σβήνεις το partition των Millenium για να μπορέσεις να περάσεις τα 98.

Patentman
26-05-06, 23:46
Βασικα αυτο που ειπε ο nnn.

Μεσα απο τα ΜΕ πηγαινε και δημιουργησε μια δισκετα εκκινησης (αν θυμαμαι καλα απο την προσθαφαιρεση προγραμματων) και μετα εκκινησε τον Η/Υ απο δισκετα, χωρις υποστηριξη CDROM και δωσε εντολη "dir c:" Αν δεις οτι σου δειχνει αρχεια που καταλαβαινεις οτι ο C ειναι αυτος που εχει τα ΜΕ εγκατεστημενα τοτε δωσε την εντολη "format c:" και μετα το φορματ εγκαθιστας τα 98 (SE φανταζομαι).

Σελιδα για οσους δεν εχουν 98/ΜΕ και θελουν δισκετα εκκινησης: www.bootdisk.com (σε περιπτωση που δεν εχεις ουτε δισκετα ετοιμη ουτε τα ΜΕ φορτωνουν).

groove54
26-05-06, 23:51
Γιατι αυτό το πισωγυρισμα?

papilt
27-05-06, 00:11
ok me to format! Τωρα εκει που παει να ξεκινησει η εγκατασταση..κλεινει η οθονη και δεν ξαναανοιγει!!!

Γιατι ειναι ενα πολυ παλιο Laptop. Toshiba 1620.Προτεινετε καποιο καλυτερο λογισμικο?Ποιο?

Patentman
27-05-06, 00:17
Windows 2000 SP4. Αν δεν θελεις τα παραπανω του SP4 τοτε βαλε το SP2.
Θα κανει βεβαια δεκα ωρες να φορτωσει τα windows αλλα μετα θα ειναι ΟΚ.

Αν ειναι αυτο (12.1 in - CD-ROM - CPU: K6-2 - 475 MHz - HDD: 4.3 GB - 32 MB - Microsoft Windows 98 - Lifespan: 2.5 hours) μην βαλεις ουτε 2Κ. Μονο 98SE ή ME.

AddictedToChaos
27-05-06, 00:39
ok me to format! Τωρα εκει που παει να ξεκινησει η εγκατασταση..κλεινει η οθονη και δεν ξαναανοιγει!!!

Γιατι ειναι ενα πολυ παλιο Laptop. Toshiba 1620.Προτεινετε καποιο καλυτερο λογισμικο?Ποιο?

Καταλαβαινεις τι ειπες μολις τωρα; Περιμενε μεχρι να ξεσπασει το flame... :lol:
Btw λειτουργικο συστημα λεγεται (Operating System) και οχι λογισμικο (software). ;)

The Saint
27-05-06, 00:51
Γκου - χου γκου - χου .

Μηπως να εβαζες Linux ????? :)


Y.Γ. Flame starter παρωωωωων ! :p

teo_L20
27-05-06, 09:47
Κι εγώ Linux προτείνω μιας και η Microsoft τα 98 τα ξεκάνει απο τη λίστα της!
ΝΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ, ΝΟ ΑΝΑΒΑΘΜΣΕΙΣ!:whistle:

WAntilles
27-05-06, 11:58
Τί ισχύος είναι το laptop σου, και το κυριότερο, πόση RAM έχει, και μέχρι πόση μπορεί να αναβαθμιστεί;

papilt
27-05-06, 12:34
Τι λαπτοπ εχω το ανεφερε πριν 12.1 in - CD-ROM - CPU: K6-2 - 475 MHz - HDD: 4.3 GB - 32 MB - Microsoft Windows 98 )

λοιπον ακομα τιποτα..ακομα εκει που παει να ξεκινησει..κλεινει!

Patentman
27-05-06, 12:40
Διευκρινισε τα εξης:

1. Πριν απο την προσπαθεια εγκαταστασης των 98 πανω σε ΜΕ δουλευε το λαπτοπ κανονικα?
2. Τωρα δουλευει (στα ΜΕ) ?
3. Εκανες φορματ?
4. Δοκιμασες αλλο δισκακι?

XPHSTOS29
27-05-06, 12:48
Μηπως ζεσταινεται και κλεινει ?

papilt
27-05-06, 13:00
Δεν εχει κανενα φοβερο συστημα ψηξης!Ειναι πολυ παλιο το λαπτοπ.

Εχω κανει κανονικα και χωρις προβλημα.

Πριν δουλευε κανονικα αλλα αργουσε γενικα με το λειτουργικο που ειχε πανω!

Δεν εχω δοκιμασει αλλο δισκακι γιατι...δεν εχω..αλλα ουτε κανεις φιλος μου....

Δεν νομιζω να φταει το δισκακι.
Απο που μπορω να κατεβασω free win98 η 2000??

WAntilles
27-05-06, 13:03
Τι λαπτοπ εχω το ανεφερε πριν 12.1 in - CD-ROM - CPU: K6-2 - 475 MHz - HDD: 4.3 GB - 32 MB

Αν δεν μπορείς να του βάλεις παραπάνω RAM (τουλάχιστο 256MB), κυριολεκτικά πέτα το.

Αυτό το πράμα μετά βίας μπορεί να τρέξει Linux μόνο κονσόλα.

Είναι παντελώς άχρηστο.

Ούτε για κατεβαστήρι δεν κάνει με 4GB δίσκο.

papilt
27-05-06, 13:10
χαχα! Καλά για πεταμα ειναι...αλλα εχω μια δουλεια να του αναθεσω.! Αλλα θελω να του φορτοσω τα win 98! Και το ***κουτι δεν τα βαζει..

tsigarid
27-05-06, 15:59
Απο που μπορω να κατεβασω free win98 η 2000??

:rofl: :rofl: :rofl:

Πέρα από την πλάκα, αφού απαντάς στο thread πάει να πει ότι έχεις ένα υπολογιστή που δουλεύει. Θεωρώντας ότι είναι windows, κάνε format μια δισκέτα και τσέκαρε την επιλογή που λέει να είναι bootable, μετά μόλις σου βγάλει command prompt γράψε την εντολή:
sys c:
οπότε και ο δίσκος σου θα είναι bootable αλλά χωρίς windows. Καλύτερη επιλογή, ξέχνα το sys c: και κάνε εγκατάσταση απευθείας των 98, συμπεριλαμβανομένου format. Η εντολή format είναι στο c:\windows\command του υπολογιστή που δημιούργησες τη δισκέτα, μετέφερέ την με απλό copy στη δισκέτα και όλα καλά.

WAntilles
27-05-06, 16:34
Αλλα θελω να του φορτοσω τα win 98!

Ευκαιρία να τυπώσεις και μερικά πολύ ωραία T-shirts για την κοπέλα σου.

AddictedToChaos
27-05-06, 17:04
Ευκαιρία να τυπώσεις και μερικά πολύ ωραία T-shirts για την κοπέλα σου.

:rofl: :rofl: :rofl:

Αυτο "λεει" να το τυπωσει;


http://data1.blog.de/blog/k/kikita/img/willitwork98.jpg

WAntilles
27-05-06, 17:18
Όχι ρε σεις.

Αυτό εδώ το T-shirt εννοώ:

8494

Patentman
27-05-06, 17:19
Βρε σεις τι κοροϊδευετε τα 98, αντι να λετε οτι το μηχανημα δεν ειναι για παραπανω και να μην αποπροσανατολιζεται ο φιλος μας εσεις βρηκατε αφορμη? Μια χαρα ειναι τα 98SE αλλά θελουν 64ΜΒ μνημης ελαχιστο.

Παντως Κ62 και 32ΜΒ κανουν εναν συνδιασμο τελειο για σουτ. Μην ασχοληθεις παραπανω papilt, αν δεν περασεις τα 98 (σκετα, χωρις κιμα -SE) τοτε σουταρε το πριν σου φαει τον χρονο σου. Και να σου δουλεψει ολο μπλε οθονες θα εισαι απο θεμα μη SE και απο θεμα τσιπσετ (Κ62 αρα κατι σε παλιο VIA ή SIS εχει). Εκτος αυτου ο επεξεργαστης του ειναι αναλογος ενος Pentium 300ΜHz και λιγοτερο.

Ειχα ενα τετοιο μηχανακι στην δουλεια καποτε P200MMX με 32ΜΒ (ή λιγοτερο δεν θυμαμαι) και δουλευε κανονικα τα 95OS2, εμπαινε και σε τοπικο δικτυο με την προσθηκη καταλληλων αρχειων και σε remote desktop. Ενα excel ανοιγες και κολαγε το συμπαν, περιμενες εκατο ωρες μεχρι να το κλεισει (φαντασου).

Αμα ηταν καλο και σταθερο το συστημα σαν υλικο τα 98SE θα ηταν απροβληματιστα (αρκει να εγκαθιστουσες τις αναλογες εφαρμογες με βαση το λειτουργικο αυτο και το υλικο).

AddictedToChaos
27-05-06, 17:21
Όχι ρε σεις.

Αυτό εδώ το T-shirt εννοώ:

Χμμ, παταμε οπου θελουμε, ε; Αυτο ειναι!!Τζαμπα τα κατηγορουμε τα 98. Δειτε τι χαρες μας προσφερουν :p

@Patentman Εγω φιλε πατεντιαρη, δεν εχω προβλημα κανενα. Απλα καλαμπουρι κανω εδω με τον WAn :p

BTW, Windows mobile μηπως το "σηκωσει"; :lol:

papilt
27-05-06, 20:03
Den mporo na po! Me mperdepsate! Loipon na ta sinopsisoume.!
To mixanima itan kalo me ta melenium alla me ta windows98 pou eixe kapote pigene poli kalitera..
gia afto exo balei stoxo na ta peraso!

Tora mou eipate enan tropo...alla logo tou oti eimai arxarios den ta katalaba kala ta bimata.

Patentman
27-05-06, 20:17
1.Εχεις δισκετα εκκινησης των win98 ?
2. Βαλε να ξεκινησει απο την δισκετα με υποστηριξη CDROM και δωσε του την εντολη Format C:
3. Βαλε το CD μεσα και δωσε την εντολη setup.exe ή D:\setup.exe ή ξαναεκκινησε τον υπολογιστη χωρις την δισκετα μεσα (μονο το CD των 98) και θα φορτωσει την εγκατασταση.

Κανε FORMAT.

Δεν θυμαμαι να μην σε αφηνει η δισκετα εκκινησης των 98 να κανεις φορματ εναν δισκο που εχει εγκατεστημενο τα ΜΕ αλλά αμα παιζει κατι τετοιο δημιουργησε μια δισκετα απο τα ΜΕ.

WAntilles
27-05-06, 21:38
Πρόσεξε μόνο πάρα πολύ γιατί αυτό το μπλε είναι πολύ πηχτό-υπερσυμπυκνωμένο, και λεκιάζει πολύ εύκολα.

Tem
27-05-06, 21:41
Πρόσεξε μόνο πάρα πολύ γιατί αυτό το μπλε είναι πολύ πηχτό-υπερσυμπυκνωμένο, και λεκιάζει πολύ εύκολα.
σωστός :cool:

papilt
27-05-06, 21:51
Yes!! Ok! Ta perasa!!!

Pantos paei poli poio grigora me ta win98 apo oti ta milenium~!!

Thanks gia tin boitheia~!

Tem
27-05-06, 21:56
Yes!! Ok! Ta perasa!!!

Pantos paei poli poio grigora me ta win98 apo oti ta milenium~!!

Thanks gia tin boitheia~!
Ωραία :oneup:. Γιατί όμως γράφεις greeklish ?

Patentman
27-05-06, 21:58
Δεν καταλαβαινω προς τι ο χλευασμος των 98/ΜΕ. Αφου αυτα δουλευει το συστημα του και αυτα εχουν ακομα χιλιαδες (εκατομυρια) χρηστες ανα τον κοσμο. Αφου δεν εχει καν αλλη επιλογη.

Αλλο να πειτε να το πεταξει επειδη ειναι μαπα και αλλο να βγαζετε ενα λειτουργικο μπλεδιζον επειδη δεν ειχατε σταθερο μηχανημα.

Οποιοδηποτε συστημα με VIAζοντα προβληματα και driverοκαταστασεις θα πεταει ολο exception ταδε, μπλε οθονες, κρασαρισματα και λοιπα.

Εγω δεν εχω προβλημα με τετοια πραγματα, ησυχασα, καθαρισα, Ιντελ τσιπσετ και σταθεροι drivers γιατι και οι drivers δεν σημαινει οσο νεοτεροι τοσο καλυτεροι και ειδικα την εποχη των 98/ΜΕ που το υλικο που κυκλοφορουσε ηταν σαβουρα λογω μεταβατικης περιοδου απο ΑΤΑ66 σε 100 απο PC100 σε PC133, απο SLOT1 se socket370 και τα λοιπα...

WAntilles
27-05-06, 22:17
Με Intel 430TX ή 440BX: :-k

- Windows NT 4.0 Workstation -> uptime κάμποσες μέρες, μπορεί και βδομάδα (τότε δεν είχαμε DSL και κατεβαστήρια) :-k

- Windows 98SE -> μπλε οθόνη στα 30 sec :-k

Α ξέχασα.

Ήταν δήθεν "VIAζοντα προβληματα και driverοκαταστασεις". :-k

Και δήθεν "το υλικο που κυκλοφορουσε ηταν σαβουρα λογω μεταβατικης περιοδου". :-k

@ ADSLgr.com All rights reserved.