PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet και ADSL 1024



chrysanthako
27-05-06, 00:17
Την καλησπερα μου σε ολους... Δεν ειχα καταλαβει και ποτε δεν ημουν θυμα προβληματος απο την ΟΤΕΝΕΤ... Τωρα να πω και εγω την ιστορια μου... Λοιπον, εδω και 7 μηνες ημουν συνδρομητης της ΟΤΕΝΕΤ στα 384, στην Ν. Ερυθραια.. Δεν ειχα κανενα προβλημα... καμπανα 36-38kb per sec Τωρα σε τι DSLAM ειμαι, δεν ξερω... Αποφασισα να κανω 12μηνη δεσμευση και να αναβαθμιστω στα 1024... Και μετα απο 4 μερες, ηρθε η στιγμη... Με πηραν και τηλεφωνο το πρωι στην δουλεια και καταχαρηκα(η δουλεια μου ειναι υπευθυνος πληροφορικης σε καταστημα Η/Υ) και ετσι παιζει και να προωθουσα απο την χαρα μου σε γνωστους πελατες ΟΤΕΝΕΤ.. Μεγαλε, παρε 1024, κανε και 12μηνο και 43 γιουρια το μηνα.. Πανικο παθαν ολοι...
Ελα ομως που επαθα πανικο και εγω μολις γυρισα σπιτι... Κανω ena reconnect τον ρουτερακι μου και βουρ για την 1024... Που ομως 1024... με μεγιστο bandwidth 56kb... Για 512 καλα ειναι, αλλα για 1024... Αφηστε τα να πανε... Παιρνω τηλεφωνο, μου λενε το dslam μοιραζει το υπαρχον bandwidth, αναμεσα σε εσας και σε ενα μικρο φασμα χρηστων... ειναι δηλαδη σαν να μου λενε, ξερεις φιλαρακι "αν μπουνε και αλλοι, θα κατεβαζεις με 40, αντε να χαιρεσαι που εχεις και 384 καθαρα..." Μια δικαιολογια, που δεν ξερω αν στεκει, ειναι οτι μου ειπε οτι κανουν αναβαθμησεις στο DSLAM και γιαυτο το λογο τραβανε πολυ απο το bandwidth.. Το καλυτερο που θα εχετε να κανετε ειναι να περιμενετε να δειτε μηπως φτιαξουν τα πραγματα, γιατι και η ταχυτητα σας δεν ειναι και λιγη ωστε να δηλωσουμε βλαβη." Ρε παιδια, πειτε μου και εσεις, ειναι πραγματα αυτα, η αγανακτω για λαθος λογο... ΔΗλαδη, να πληρωνω τζαμπα για μιση ταχυτητα?? Δεν μπορω να καταλαβω αυτα τα πραγματα.... Α, ρε Αγγλια αθανατη... 10mbit... 30 pounds το μηνα..... και απλα 1mb per sec..... Περιμενω σχολια σας και τυχον κινησεις που θα κανατε... Παντως για να πω την αληθεια, μεχρι και χτες, ειχα πολυ καλη εξυπηρετηση και support... Τωρα γιατι χαλασε ετσι, δεν ξερω.....

greeklad
27-05-06, 00:25
Γιατι οπως και μονος σου ειπες μεγαλε τωρα εχεις το προβλημα τωρα καταλαβαινεις ποσο κοπανοι ειναι. Οταν ολα ειναι μια χαρα δεν εχουμε την περιεργια να σκαλιζουμε πραγματα. Το καλο το service φαινεται οταν εχεις καποιο προβλημα οχι οταν ολα βααινουν καλως και απλα εισαι εκει για να εισπρατεις τα μπραβο. Ο ΟΤΕ ειναι πικρη ιστορια για μενα, οπως και η TELLAS, οπως και η VIVODI πιο προσφατα. Η εξυπηρετηση πελατών στην Ελλαδα ειναι 70% για να κανει πωλησεις και το υπολοιπο για να τις υποστηριζει. Ισως να λεω και πολύ. :down:

sdikr
27-05-06, 03:05
Εγω θα έλεγε να περιμένεις πρώτα 1-2 μερες, υπάρχει περίπτωση να μην κάναν την συνδρομή σου 1024

πάντως αυτό που λένε περι μοιρασιάς ισχύει

είναι 20:1, που σημαίνει οτι 20 χρήστες έχουν να δουλέψουν μεσα απο μια γραμμη 1024

power
27-05-06, 06:04
Δώσε βλάβη, να κοιτάξουν τη γραμμή σου.

Αυτά τα περι μοιράσματος και αναβαθμίσεων είναι @@ριες. Όλοι μοιράζονται bandwidth αλλά δεν έχουν 50k στην 1000αρα.

manoulamou
27-05-06, 14:09
Μερικοι εδω στο Μαρουσι ;) παρακαλαμε να μας κανουν μια γενναια αναβαθμιση στα dslams
κι ας ειμαστε για λιγο πεσμενοι για ενα μικρο διαστημα, ετσι κι αλλιως δεν εχουμε και τις φοβερες ταχυτητες!
Φιλε chrysanthako καλως ορισες,
ποσον καιρο ειναι που σε ειδοποιησαν για την αναβαθμιση και απο που: απο τον ΟΤΕ ή απο την ΟΤΕνετ?
Αν ηταν μονο απο τον ΟΤΕ, παρε στην ΟΤΕνετ και ρωτα αν εχει αναβαθμιστει και η συνδρομη σου!
Εαν εγινε και απο την Οτενετ και θεωρεις οτι περασε πολυς καιρος κανε δηλωση βλαβης στο 121.

chrysanthako
27-05-06, 18:49
Εχει γινει η αναβαθμιση, κανονικοτατα. με πηραν τηλ απο την Οτενετ... Δεν ξερω τι να πιστεψω... και ενας αλλος φιλος εκανε το ιδιο πραγμα στο μαρουσι με οτενετ και κατεβαζει με 100 - 110.. Εχω πελαγωσει... Μου λενε εντομεταξυ, οτι η γραμμη πηγαινει μεσα στα αποδεκτα ορια για 1024... απο 30 και κατω λενε μπορω να δηλωσω βλαβη.... Παμε καλα??? Αν χασουν 20 ΟN DSL kiτ την ημερα τζιρο, απο ενα απο τα δυνατοτερα καταστημα πληροφορικης στην Αθηνα, θα τους πω εγω... Απλα θα διαφημισω την περιπτωση μου στους πελατες μου.... Και δεν θα συμφωνησω σε αυτο που λες greeklad... μπορει ενα μεγαλο ποσοστο, να εχει το 70% πωληση και λιγοτερο service, αλλα αυτο σημαινει πως θα κλεισουν γρηγορα... Εγω ποτε δεν εχω αφησει πελατη χωρις να του δωσω σωστη λυση στο προβλημα του, και ολοι ξερετε πως με pc kai tech υπαρχουν πολλα... αλλωστε και το username μου δηλωνει κατα ενα μεγαλο ποσοστο ποιος ειμαι, οποτε οσοι πιστοι (πελατες) καταλαβατε, προσελθετε να με επιβεβαιωσετε...

power
28-05-06, 00:14
Θα στο ξαναπώ.

Πάρε τηλέφωνο στην οτενετ και δώσε βλάβη.

chrysanthako
28-05-06, 02:32
Πηρα τηλ και στην ΟΤΕΝΕΤ και στο 1242 και δηλωσα βλαβη, παραδοξως τωρα, κατεβαζω με 100-110... Μακαρι να ειναι ολα καλα και να παραμεινει αυτο το καλο bandwidth... ειναι στο 90 με 95% του 1024... Τωρα, μπορει και να διαβασαν το thread, η πολυ απλα να τους πειραξε που τους ειπα τι δουλεια κανω και που δουλευω και ποσο επιρεαζει η συνδεση μου τις πωλησεις της ΟΤΕΝΕΤ στο καταστημα(για ευνοητους λογους δεν αναφερω που) οταν υπαρχουν αλλοι 4-5 provider, η στην καλυτερη των περιπτωσεων να εκαναν κατι απο μονοι τους

sdikr
28-05-06, 02:36
Πηρα τηλ και στην ΟΤΕΝΕΤ και στο 1242 και δηλωσα βλαβη, παραδοξως τωρα, κατεβαζω με 100-110... Μακαρι να ειναι ολα καλα και να παραμεινει αυτο το καλο bandwidth... ειναι στο 90 με 95% του 1024... Τωρα, μπορει και να διαβασαν το thread, η πολυ απλα να τους πειραξε που τους ειπα τι δουλεια κανω και που δουλευω και ποσο επιρεαζει η συνδεση μου τις πωλησεις της ΟΤΕΝΕΤ στο καταστημα(για ευνοητους λογους δεν αναφερω που) οταν υπαρχουν αλλοι 4-5 provider, η στην καλυτερη των περιπτωσεων να εκαναν κατι απο μονοι τους

Λες η οτενετ να "μασησει" για το κάθε καταστήμα; όσο μεγάλο να είναι αυτό

Μπα, μάλλον υπήρχε πρόβλημα και το φιάξανε απλα

chrysanthako
28-05-06, 02:41
Δεν λεω οτι θα μασησει, αλλα απλα φαντασου 30.000 το μηνα μονο απο ondsl kit

sdikr
28-05-06, 02:46
Δεν λεω οτι θα μασησει, αλλα απλα φαντασου 30.000 το μηνα μονο απο ondsl kit

Ε και;

Αυτό ειναι ενα 0.0001% απο τα κέρδη τους ;)

chrysanthako
28-05-06, 15:00
Καλως, παντως αυτο που θελω να πω ειναι οτι τελικα ηταν πολυ γρηγοροι στην επιλυση του προβληματος. Απο την στιγμη που ανεφερα βλαβη, μετα απο 6 ωρες και μεχρι τωρα, δουλευω με αψογες ταχυτητες... Ισως να υπερεβαλα και λιγο... Ενα μεγαλο ευχαριστω στην ΟΤΕΝΕΤ για το γρηγορο support...

@ ADSLgr.com All rights reserved.