PDA

Επιστροφή στο Forum : Aπίστευτα χαμηλή ταχύτητα



Billy the Kid
03-06-10, 23:44
Παιδιά έχω απελπιστεί!!
Η ταχύτητα μου αλλά και των συντοπιτών μου εδώ στα Στύρα Εύβοιας πρέπει να έχει το ρεκόρ εδώ και ένα περίπου μήνα!
Με μέγιστη ταχύτητα τα 2mbps (ναι τόσο μας δίνουν παρ όλο που το δίκτυο οπτικών ινών έχει ολοκληρωθεί εδώ και 5-6 μήνες ,τα νεα dslams για ταχύτητες έως 24mbps δεεεεεεν τα βάζουν!) πιάνω το πολύ μέχρι 100kbps!
Δεν ξέρω που να απευθυνθώ, το ότι το πρόβλημα θα επιλυθεί σε 2 εβδομάδες είναι η μόνιμη επωδός.:whistle:
Πολλές είναι οι φορές που για να δώ τα μηνύματά μου μπαινω με dial-up, είναι πολύ πιό σταθερή!
Τι πληρώνω(ουμε) θα ήθελα να ήξερα;
Που αλλού μπορώ να απευθυνθώ;
Θα ακούσει κανείς;:down:
Σκεφτόμαστε πολλοί να διακόψουμε τις συνδέσεις μας και να προχωρήσουμε σε κάποιο απο τα πακέτα των εταιρειών κινητής παρ όλο το μεγάλο κόστος τους.

Σας παραθέτω τις μετρήσεις του φόρουμ μας αλλά και του speedtest, πιστέψτε με δεν απέχουν καθόλου απο την πραγματικότητα.

http://www.speedtest.net/result/835639634.png

Billy the Kid
04-06-10, 23:12
Απο την σημερινή μέτρηση.
Πείτε μου ρε παιδιά, έχετε ξαναδεί τέτοιο χάλι;

matelas
04-06-10, 23:54
Τέτοιο χάλι είχα δει στην Γραμμή μου αλλά και σε όλη την πόλη μου το 2007 αν θυμάμαι καλά, ούτε σελίδες δεν άνοιγαν, κράτησε 2 μήνες περίπου και από τον ΟΤΕ λέγαν πως υπήρχε πρόβλημα. Αυτά.

Τι να σου πω. Δήλωσε βλάβη, μπορείς να κάνεις και καταγγελία στην ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr)

antonis556
05-06-10, 12:39
Απο την σημερινή μέτρηση.
Πείτε μου ρε παιδιά, έχετε ξαναδεί τέτοιο χάλι;

Αυτα τα speedtest δεν ειναι πολυ αξιοπιστα . Κατεβασε ενα αρχειο απο εδω :: http://speedtest.ftp.otenet.gr/ , κατα προτιμηση αυτο των 100MB και πες μας με τι ταχυτητα κατεβαζεις ...

Billy the Kid
05-06-10, 22:19
Αυτα τα speedtest δεν ειναι πολυ αξιοπιστα . Κατεβασε ενα αρχειο απο εδω :: http://speedtest.ftp.otenet.gr/ , κατα προτιμηση αυτο των 100MB και πες μας με τι ταχυτητα κατεβαζεις ...


Μιλάμε για πολύ δράμα, χειρότερα απο dial-up.
Υπέβαλα διαμαρτυρία στην ΕΕΤΤ......για να δούμε......:rtfm:

antonis556
06-06-10, 01:43
Τι διαμαρτυριες κοκ ? Στον ΟΤΕ πηρες τηλεφωνο ?

Billy the Kid
06-06-10, 17:17
Τι διαμαρτυριες κοκ ? Στον ΟΤΕ πηρες τηλεφωνο ?

Πολλές φορές φίλε μου!
Η απάντησή τους είναι ότι το γνωρίζουν και "θα επιλυθεί":whistle:
Το γνωρίζουν εδώ και πολύ καιρό όμως.....

antonis556
06-06-10, 21:43
Τοτε καλα εκανες και προχωρησες με την ΕΕΤΤ ...

v5net
06-06-10, 23:17
εδω μιλάμε σίγουρα για πρόβλημα,δεν εχει να κάνει με dslams και τέτοια.

το ειχα και εγω για περίπου δυο μηνες το 2009,πέτυχε ελάχιστα πριν αλλάξουν τα dslam,θα το φτιάξουν ισως ομως χρειαστεί να περιμένεις λίγο.....

Billy the Kid
15-06-10, 16:33
Έχουν περάσει 12 ημέρες που ανέβασα το πόστ, έχω ενοχλήσει επανειλημένως τον ΟΤΕ και το αποτέλεσμα.......η ταχύτητα μειώθηκε κι άλλο!
Η ΕΕΤΤ ανταποκρίθηκε στέλνοντας επιστολή στον ΟΤΕ δίνοντάς του διορία ενός μήνα για την επίλυση του προβλήματος (μου κοινοποιήθηκε σήμερα).
Προσπαθώ να βρώ άλλο τρόπο για την σύνδεσή μου στο web, η παλιά dialup με εξυπηρετεί καλύτερα προς το παρόν.......αν είναι δυνατόν!

Billy the Kid
07-08-10, 19:49
Eπαναφέρω το θέμα μετα από σχεδόν 2 μήνες γιατί έχω απελπιστεί. Η κατάσταση έχει χειροτερέψει τραγικά, το download κυμαίνεται μεταξύ 10 και 15kbps όταν με dialup έχω 33kbps!
Tι επιστολές στην ΕΕΤΤ τί παράπονα στον ΟΤΕ.....τίποτα
Η διορία ενός μήνα της ΕΕΤΤ προς τον ΟΤΕ έληξε εδώ και 30+ ημέρες χωρίς να λάβω καμμία ενημέρωση
Yπ όψιν ότι έχω δύο συνδέσεις conn-x των 2Mbps σε δύο διαφορετικά dSLAMs (σπίτι και γραφείο). Και οι δύο σέρνονται το ίδιο, όπως όλων των συνδρομητών της περιοχής.
Κανένα φως στο τούνελ.
Δράμα!!!!

Ingenius
07-08-10, 23:12
Προφανώς κάποιο PVC είναι oversubscribed! :whistle:

matelas
07-08-10, 23:20
Απ' ότι βλέπω (το είχα γράψει και ποιο πάνω, post #3) είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που είχαμε και εδώ πριν λίγα χρόνια. Μας λέγαν πως το ξέρουν για θα φτιαχτεί, τελικά είχε κάνει 2 μήνες περίπου να φτιαχτεί.

Όσα τηλέφωνα και να κάναμε η απάντηση ήταν ίδια. Τι να σου πω, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις.


Προφανώς κάποιο PVC είναι oversubscribed! :whistle:

Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος; :)

djthomasd
08-08-10, 12:06
φιλε μου εαν το προβλημα ειναι γενικο προφανως εχει ντιγκαρει η γραμμη που σας ενωνει με το Backbone
ποσα dslam εχουν δωσει στα στυρα και που βρισκονται αυτα (δεν θυμαμαι εαν το κεντρο ειναι στα ανω στυρα η στην παραλια και δεν θυμαμαι επεισης εαν εχει ανεπιβλεπτο Γενικο κατανεμητη)
σε καθε περιπτωση ομως αφου ο συνχρονισμος παραμενει σταθερος και δεν εχεις σκαμπανεβασματα στο MRG σου ειναι καθα προβλημα γραμμης διασυνδεσης στο Backbone του οτε.Η λυση ειναι ενα δευτερο κυκλωμα για να αναδρομολογηθουν καποιες απο τις συνδεσεις σε αυτο και να ξεφρακαρει αλλα δεν ειναι κατι που γινεται αμεσα αυτο

Billy the Kid
09-08-10, 01:21
φιλε μου εαν το προβλημα ειναι γενικο προφανως εχει ντιγκαρει η γραμμη που σας ενωνει με το Backbone
ποσα dslam εχουν δωσει στα στυρα και που βρισκονται αυτα (δεν θυμαμαι εαν το κεντρο ειναι στα ανω στυρα η στην παραλια και δεν θυμαμαι επεισης εαν εχει ανεπιβλεπτο Γενικο κατανεμητη)
σε καθε περιπτωση ομως αφου ο συνχρονισμος παραμενει σταθερος και δεν εχεις σκαμπανεβασματα στο MRG σου ειναι καθα προβλημα γραμμης διασυνδεσης στο Backbone του οτε.Η λυση ειναι ενα δευτερο κυκλωμα για να αναδρομολογηθουν καποιες απο τις συνδεσεις σε αυτο και να ξεφρακαρει αλλα δεν ειναι κατι που γινεται αμεσα αυτο

djthomasd σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Υπάρχουν 2 κέντρα και 2 dslams (ένα στα Νέα Στύρα και ένα στα Στύρα) στα 2mbps 'εκαστο.

djthomasd
09-08-10, 11:37
djthomasd σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Υπάρχουν 2 κέντρα και 2 dslams (ένα στα Νέα Στύρα και ένα στα Στύρα) στα 2mbps 'εκαστο.

τοτε θεωρησε δεδομενο οτι υπαρχει προβλημα με αυτο που σου ειπα δηλαδη με την γραμμη μεταγωγης στα backbone.
παντα εαν δεν βλεπεις διαφορες στον συχρονισμο
κανε και ενα πειραμα να κοιταξεις το MTU στο μοντεμ σου
πολλες φορες λανθασμενη τιμη MTU μας δινει πολυ χαμηλες ταχυτητες download.
για το pppoe η σωστη τιμη ειναι 1492

Billy the Kid
26-09-10, 10:37
Ίσως τελικά άξιζαν οι γκρίνιες και οι επιστολές προς ΕΕΤΤ....
Εδώ και 3 ημέρες έγινε η πολυπόθητη αλλαγή (νεα dSLAMs στην περιοχή) συγχρονίζω συνέχεια με 23+ mbps, πχ σήμερα:
Ταχύτητα: 23110 /987
ISP: OTEnet
DSLAM: ΟΤΕ - ΣΤΥΡΑ
Router: ZyXEL P-660R-D1
SNR / Attn: 8.7(dB) / 10,9(dB)

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις συμβουλές και τις προτροπές που μου υπέδειξαν:):)

antonis556
26-09-10, 10:38
Ίσως τελικά άξιζαν οι γκρίνιες και οι επιστολές προς ΕΕΤΤ.
Εδώ και 3 ημέρες έγινε η πολυπόθητη αλλαγή (νεα dSLAMs στην περιοχή) συγχρονίζω συνέχεια με 23+ mbps, πχ σήμερα:
Ταχύτητα: 23110 /987
ISP: OTEnet
DSLAM: ΟΤΕ - ΣΤΥΡΑ
Router: ZyXEL P-660R-D1
SNR / Attn: 8.7(dB) / 10,9(dB)

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τις συμβουλές και τις προτροπές που μου υπέδειξαν:):)

Αρχοντας εισαι τωρα :oneup:

emeliss
26-09-10, 10:46
Απλά ολοκληρώθηκε το έργο και ενεργοποιήθηκε το δίκτυο adsl2+, όπως συμβαίνει σταδιακά σε πολλές περιοχές. Καμία σχέση δεν είχε η ΕΕΤΤ.

atlandis
26-09-10, 14:53
Δεν είναι συμβατός αυτός ο μετρητής με τον ΟΤΕ.. και εγώ κατεβάζω με 1.5mb το δευτερόλεπτο στο utorrent για παράδειγμα, αλλά ο μετρητής του adslgr μου βγάζει ότι εχο 1.2mbit.

stMike
01-10-10, 00:01
Δεν είναι θέμα συμβατότητας του μετρητή. Στα torrents γίνονται multiple connections και κατεβάζεις από πολλούς ταυτόχρονα στο τεστάκι αυτο ίσως δε συμβαίνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.