PDA

Επιστροφή στο Forum : Simens Xpresslink δεν παίζει με Ιντρακομ DSLAM προτασεις;



Theoharis
29-01-04, 14:07
λοιπόν μίλησα με ΟΤΕ και μου είπανε οτι το PPPoA και PPPoE αλλαζουνε αυτοματα, και ο λογος που δεν μπορω να συνδεθω, ειναι το μοντεμ μου.
Ο τυπος μου ειπε οτι το συγκεκριμενο μοντεμ δουλευει μονο με Siemens DSLAM γιατι ειναι κατι σαν προεκταση του DSLAM οποτε θα πρεπει να το παω πισω στο ΟΤΕ...
Εχει κανεις να προτεινει καποιο ethernet modem, απλο χωρις DHCP, DNS, firewalls κλπ; Θελω να το συνδεσω με ενα Netgear που τα έχει όλα αυτα

Ευχαριστω
Θεοχάρης

enwsitis21
29-01-04, 20:35
λοιπόν μίλησα με ΟΤΕ και μου είπανε οτι το PPPoA και PPPoE αλλαζουνε αυτοματα, και ο λογος που δεν μπορω να συνδεθω, ειναι το μοντεμ μου.
Ο τυπος μου ειπε οτι το συγκεκριμενο μοντεμ δουλευει μονο με Siemens DSLAM γιατι ειναι κατι σαν προεκταση του DSLAM οποτε θα πρεπει να το παω πισω στο ΟΤΕ...
Εχει κανεις να προτεινει καποιο ethernet modem, απλο χωρις DHCP, DNS, firewalls κλπ; Θελω να το συνδεσω με ενα Netgear που τα έχει όλα αυτα

Ευχαριστω
Θεοχάρης

Κρίμα πάντως για το modem, να μήν συγχρονίζει σε dslam Intracom, έχω ακούσει καλά λόγια για το συγκεκριμένο modem, τέλος πάντων.....μπορείς να κάνεις το εξής: αγοράζεις από τον ΟΤΕ ένα jetspeed 500/500i ανάλογα με τη γραμμή σου, και το παραμετροποιείς για PPPoE(δηλ. RFC 1483 Bridged).Αν χρησιμοποιείς Windows XP τότε δημιουργείς μόνο ένα εικονίδιο για να συνδεθείς, διαφορετικά χρειάζεσαι dialer.

mac_user
29-01-04, 21:03
λοιπόν μίλησα με ΟΤΕ και μου είπανε οτι το PPPoA και PPPoE αλλαζουνε αυτοματα, και ο λογος που δεν μπορω να συνδεθω, ειναι το μοντεμ μου.
Ο τυπος μου ειπε οτι το συγκεκριμενο μοντεμ δουλευει μονο με Siemens DSLAM γιατι ειναι κατι σαν προεκταση του DSLAM οποτε θα πρεπει να το παω πισω στο ΟΤΕ...
Εχει κανεις να προτεινει καποιο ethernet modem, απλο χωρις DHCP, DNS, firewalls κλπ; Θελω να το συνδεσω με ενα Netgear που τα έχει όλα αυτα

Ευχαριστω
Θεοχάρης
Αν ειναι το Xpresslink D,για pstn γραμμη αυτο που πουλαει το www.oteshop.gr τοτε το αγοραζω εγω αν θες.Μενω στην Καλλιθεα και αυριο θα πηγαινα στον οτε να το αγορασω.στειλε μηνυμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.