PDA

Επιστροφή στο Forum : Πεφτει το dsl οταν μιλαω στο τηλεφωνο



stuvw
04-06-10, 19:45
Εχετε καμμια ιδεα γιατι πεφτει το ιντερνετ οταν μιλαω στο τηλεφωνο?ενοειται οτι φιλτρα ,σπλιτερ ειναι ελεγμενα και αλλαγμενα,δεν εχω συναγερμο,περτει και στο ασυρματο τηλεφωνο και οταν βαζω σταθερο και εχω μονο μια πριζα τηλεφωνου στο σπιτι.Καμμια ιδεα?

Εχω Thomson 585 και χαρακτηριστικα της γραμμης τα ακολουθα
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:00:15
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 863 / 12.028
Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 534,00 / 98,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 17,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,0 / 11,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 5 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 160 / 0
FEC Errors (Up/Down): 68.336 / 0
CRC Errors (Up/Down): 26.747 / 0
HEC Errors (Up/Down): 155.194 /

Άρης13
04-06-10, 20:30
Δηλαδή έχεις δοκιμάσει άλλα φίλτρα με το ίδιο αποτέλεσμα; Όταν λες πέφτει εννοείς αποσυγχρονίζει έτσι;

stuvw
04-06-10, 20:57
ναι αποσυγχρονιζει,εχω δοκιμασει τα παντα

tsorbi
04-06-10, 21:08
Έλεγχο μπρίζας εκανες;

cmaniac
04-06-10, 22:21
Το φιλτρο το βαζεις σωστα στη γραμμη ή μηπως το βαζεις αναποδα?

stuvw
05-06-10, 11:40
τα φιλτρα τα βαζω σωστα,ελεγχο μπριζας τι ενοεις?(του ρουτερ φανταζομαι).Τι ακριβως να κοιταξω?

deniSun
05-06-10, 11:43
Μήπως έχεις λάθος συνδεσμολογία;
Προσοχή γιατί το ρούτερ δεν το συνδέουμε με φίλτρο.
Μόνο απευθείας στη μπρίζα ή μέσω splitter.
Επίσης στο splitter δεν βάζουμε και φίλτρο μαζί.

cmaniac
05-06-10, 18:29
Μαλλον επρεπε να γινω λιγο πιο σαφης.

Σωστα= Το τηλεφωνικο καλωδιο που προεξεχει απο καθε φιλτρο πηγαινει στον τοιχο κι οχι στο τηλεφωνο.

stuvw
06-06-10, 22:30
ναι,ολες οι συνδεσεις ειναι ετσι ακριβως,σπλιτερ ολα(φιλτρα δεν εχω γιατι ακομα κι αν ειχα στο τηλεφωνο παλι επεφτε).Επισης καποιες φορες το τηλεφωνο μου χτυπαει μια φορα και κλεινει χωρις να φαινεται αριθμος,αυτο τι ειναι παλι?
φωναξα τον ΟΤΕ η γραμμη τηλρφωνου ειναι ενταξει(!!!),το dsl ειναι ενταξει....
πειτε καμμια ιδεα γιατι δεν ξερω τι να κανω

Andreaslar
07-06-10, 00:13
ΟΤΕ -> Πρίζα -> Splitter -> Filter -> τηλέφωνο
ΟΤΕ -> Πρίζα -> Splitter -> ADSL Μodem/router

Το φίλτρο έχει χαλάσει, είτε το συνδέεις λάθος

deniSun
07-06-10, 07:46
ΟΤΕ -> Πρίζα -> Splitter -> Filter -> τηλέφωνο
ΟΤΕ -> Πρίζα -> Splitter -> ADSL Μodem/router

Το φίλτρο έχει χαλάσει, είτε το συνδέεις λάθος

Μετά το splitter ΔΕΝ πάει φίλτρο.
Είναι λάθος αυτό που γράφεις.
Οι δυνατές συνδεσμολογίες είναι:
ΟΤΕ -> Πρίζα -> Splitter -> ADSL Μodem/router
ΟΤΕ -> Πρίζα -> Splitter -> τηλέφωνο
ΟΤΕ -> Πρίζα -> ADSL Μodem/router
ΟΤΕ -> Πρίζα -> φίλτρο -> τηλέφωνο

masterfaster
07-06-10, 07:58
To splitter περιλαμβανει και φιλτρο ενσωματωμενο, γι'αυτο εχει και δυο εξόδους:
1. Η μια παει στη τηλεφωνικη συσκευη ή φαξ ή απλο PSTN modem
2. Η αλλη παει στο ADSL modem/router

Αν σου δωσανε φιλτρο μονο, τοτε παιρνεις ένα διακλαδωτη ή οπως το λεμε Τ και συνδεεις στη μια έξοδο το ADSL modem/router και στην αλλη το φιλτρο στο οποιο (φιλτρο) συνδεεις το τηλεφωνο.
Τωρα αν εχεις και δευτερη τηλεφωνικη πριζα μεσα στο σπιτι (πραγμα αρκετα πιθανο) στην οποια συνδεεις τηλεφωνο μονο, πρεπει να παρεις και δευτερο φιλτρο, το οποιο θα συνδεθει στην δευτερη αυτη πριζα και μετα το τηλεφωνο θα συνδεθει στο φιλτρο.

Αν εχεις ISDN τοτε ισχυει το αναποδο (οχι ακριβως - σχεδον). Ειχα ISDN οποτε ξερω τι παιζεται. Βασικα στην ISDN γραμμη, το netmod (ISDN τερματικο) συνδεεται απευθειας στην πριζα, ενω το ADSL modem/router (για ISDN) συνδετεαι μεσω φιλτρου. Μπορεις να συνδεσεις ενα Τ στην τηλεφωνικη πριζα και στη μια εξοδο βαζεις το netmod ενω στην αλλη βαζεις το ISDN φιλτρο με το ADSL modem/router. Αντιστοιχα υπάρχει και ISDN splitter που εχει το φιλτρο ενσωματωμενο. Υποψη οτι το ISDN παντοτε τρωει bandwidth απο το ADSL internet (το modem/router συγχρονιζει χαμηλοτερα).

dimitri_ns
07-06-10, 09:10
Εκτός από τα φίλτρα, δοκίμασε και με άλλη συσκευή τηλεφώνου, κατά προτίμηση όχι ασύρματη. Υπάρχει περίπτωση να είναι ελλατωματικιή και να βραχυκυκλώνει. Επίσης ξεβίδωσε την πρίζα από τον τοίχο και κοίταξε τα τηλεφωνικά καλώδια μήπως είναι φθαρμένα ή γδαρμένα.
Για να σιγουρευτείς ότι το πρόβλημα δεν οφείλεται στην εσωτερική εγκατάσταση, παίρνεις τραπεζάκι, laptop, router, ηλεκτρική μπαλαντέζα και το κινητό, και κατεβαίνεις στον κατανεμητή του κτηρίου και κάνεις εγκατάσταση.
Αν το πρόβλημα λυθεί, φταίει η εσωτερική εγκατάσταση, αν όχι το πρόβλημα είναι του οτε (δρόμος,καφαο κλπ)

tsioy
07-06-10, 10:06
Μαλλον επρεπε να γινω λιγο πιο σαφης.

Σωστα= Το τηλεφωνικο καλωδιο που προεξεχει απο καθε φιλτρο πηγαινει στον τοιχο κι οχι στο τηλεφωνο.

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Έχω φίλτρο στο τηλέφωνο (που πηγαίνει σε αυτό και όχι στον τοίχο) εδώ και 4 χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

deniSun
07-06-10, 16:21
Πρώτη φορά το ακούω αυτό.
Έχω φίλτρο στο τηλέφωνο (που πηγαίνει σε αυτό και όχι στον τοίχο) εδώ και 4 χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Τι μάρκα είναι;
Από που το αγόρασες;
Μπορείς να ανεβάσεις μια φώτο να το δούμε;

tsorbi
07-06-10, 16:32
To splitter περιλαμβανει και φιλτρο ενσωματωμενο, γι'αυτο εχει και δυο εξόδους:
1. Η μια παει στη τηλεφωνικη συσκευη ή φαξ ή απλο PSTN modem
2. Η αλλη παει στο ADSL modem/router

Αν σου δωσανε φιλτρο μονο, τοτε παιρνεις ένα διακλαδωτη ή οπως το λεμε Τ και συνδεεις στη μια έξοδο το ADSL modem/router και στην αλλη το φιλτρο στο οποιο (φιλτρο) συνδεεις το τηλεφωνο.
Τωρα αν εχεις και δευτερη τηλεφωνικη πριζα μεσα στο σπιτι (πραγμα αρκετα πιθανο) στην οποια συνδεεις τηλεφωνο μονο, πρεπει να παρεις και δευτερο φιλτρο, το οποιο θα συνδεθει στην δευτερη αυτη πριζα και μετα το τηλεφωνο θα συνδεθει στο φιλτρο.

Αν εχεις ISDN τοτε ισχυει το αναποδο (οχι ακριβως - σχεδον). Ειχα ISDN οποτε ξερω τι παιζεται. Βασικα στην ISDN γραμμη, το netmod (ISDN τερματικο) συνδεεται απευθειας στην πριζα, ενω το ADSL modem/router (για ISDN) συνδετεαι μεσω φιλτρου. Μπορεις να συνδεσεις ενα Τ στην τηλεφωνικη πριζα και στη μια εξοδο βαζεις το netmod ενω στην αλλη βαζεις το ISDN φιλτρο με το ADSL modem/router. Αντιστοιχα υπάρχει και ISDN splitter που εχει το φιλτρο ενσωματωμενο. Υποψη οτι το ISDN παντοτε τρωει bandwidth απο το ADSL internet (το modem/router συγχρονιζει χαμηλοτερα).


Είσαι λάθος.
ΟΤΕ-ΠΡΙΖΑ-ISDN SPLITER-Έξοδος LINE στο NETMOD,& Έξοδος MODEM στο ROUTER.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613659

tsioy
07-06-10, 19:10
Τι μάρκα είναι;
Από που το αγόρασες;
Μπορείς να ανεβάσεις μια φώτο να το δούμε;

Όσο ζω μαθαίνω (ή ξεχνάω και αυτά που ξέρω...)

α) Είχες δίκιο, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία. Τυπικά είναι συνδεδεμένο ανάποδα, ουσιαστικά δεν έχει σημασία.Μιλώντας στο τηλέφωνο δεν ακούω θόρυβο και το internet δε πέφτει. Μάλλον η συμπεριφορά είναι παρόμοια και στις 2 κατευθύνσεις.

β) Συνδέοντάς το με το σωστό τρόπο παρατήρησα ότι:
i) Το attenuation έπεσε κατά 7,5 dB (!!), από 28,0 στα 20,5 αλλά
ii) Η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα συγχρονισμου (RCO) και η πραγματική ταχύτητα συγχρονισμου έπεσαν κατά 3 Mbps...

Συμπέρασμα: το αφήνω ως έχει:p

deniSun
07-06-10, 19:13
Αυτό το turbox που έχεις τι είναι;

tsioy
07-06-10, 19:27
Τηλέφωνο. (http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Fixed-Phone/Corded/Turbo-X-Pl-1102-GCE5913.htm)

Andreaslar
07-06-10, 20:14
Μετά το splitter ΔΕΝ πάει φίλτρο.
Είναι λάθος αυτό που γράφεις.
Οι δυνατές συνδεσμολογίες είναι:
ΟΤΕ -> Πρίζα -> Splitter -> ADSL Μodem/router
ΟΤΕ -> Πρίζα -> Splitter -> τηλέφωνο
ΟΤΕ -> Πρίζα -> ADSL Μodem/router
ΟΤΕ -> Πρίζα -> φίλτρο -> τηλέφωνο


ναι, my bad, μου έμεινε το Filter από το copy/paste

stuvw
07-06-10, 21:00
παντως σημερα κατι σκαβανε κατω στα καλωδια του ΟΤΕ και παροτι εχω μιλησει επιτηδες στο τηλεφωνο αρκετα δεν εχει πεσει καθολου.Μακαρι να μεινει ετσι,οποτε δεν ηταν υποθετω απο μενα

cmaniac
07-06-10, 23:18
Όσο ζω μαθαίνω (ή ξεχνάω και αυτά που ξέρω...)

α) Είχες δίκιο, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία. Τυπικά είναι συνδεδεμένο ανάποδα, ουσιαστικά δεν έχει σημασία.Μιλώντας στο τηλέφωνο δεν ακούω θόρυβο και το internet δε πέφτει. Μάλλον η συμπεριφορά είναι παρόμοια και στις 2 κατευθύνσεις.

β) Συνδέοντάς το με το σωστό τρόπο παρατήρησα ότι:
i) Το attenuation έπεσε κατά 7,5 dB (!!), από 28,0 στα 20,5 αλλά
ii) Η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα συγχρονισμου (RCO) και η πραγματική ταχύτητα συγχρονισμου έπεσαν κατά 3 Mbps...

Συμπέρασμα: το αφήνω ως έχει:p

Σταματα να κανεις εγκληματα. Με το να φορτιζεις την γραμμη δεν κανεις καλο σε κανεναν. Γυρισε το φιλτρο στην σωστη πλευρα χθες.

masterfaster
08-06-10, 18:52
Είσαι λάθος.
ΟΤΕ-ΠΡΙΖΑ-ISDN SPLITER-Έξοδος LINE στο NETMOD,& Έξοδος MODEM στο ROUTER.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613659

Δεν διαβασες καλα αυτα που εγραψα. Αναφερθηκα σε φιλτρο οχι splitter. Και στο τελος των λεγομενων μου ειπα οτι υπαρχει και ISDN splitter.

Μπορει ομως να μην υπαρχει φιλτρο (μονο) για ISDN, αλλα splitter. Εκει ισως θυμαμαι λαθος. Εχουν περασει και κατι χρονια.

(Εννοειται οτι το splitter παντοτε συνδεεται απευθειας στην τηλεφωνικη πριζα)

eg29
08-06-10, 18:59
Φίλτρα πριν από όλα α τηλέφωνα του σπιτιού !

tsorbi
08-06-10, 19:18
Δεν διαβασες καλα αυτα που εγραψα. Αναφερθηκα σε φιλτρο οχι splitter. Και στο τελος των λεγομενων μου ειπα οτι υπαρχει και ISDN splitter.

Μπορει ομως να μην υπαρχει φιλτρο (μονο) για ISDN, αλλα splitter. Εκει ισως θυμαμαι λαθος. Εχουν περασει και κατι χρονια.

(Εννοειται οτι το splitter παντοτε συνδεεται απευθειας στην τηλεφωνικη πριζα)
Αναφέρομαι στην τελευταία παράγραφο που περιγράφεις την σύνδεση ISDN.
http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/faqs/faqs_adsl05.htm

masterfaster
10-06-10, 03:58
Εφαγα τον κοσμο να βρω τι χρησιμοποιουσα οταν ειχα ISDN. Τελικα εκανα λάθος, είχα ISDN splitter. Φαινεται οτι φιλτρο σκετο (οχι splitter) ADSL over ISDN που παει στο modem/router δεν υπαρχει.

Μην ξεχνιομαστε, το splitter παντοτε παει απευθειας στην τηλεφωνικη πριζα (είτε PSTN είτε ISDN).

deniSun
10-06-10, 10:00
Εφαγα τον κοσμο να βρω τι χρησιμοποιουσα οταν ειχα ISDN. Τελικα εκανα λάθος, είχα ISDN splitter. Φαινεται οτι φιλτρο σκετο (οχι splitter) ADSL over ISDN που παει στο modem/router δεν υπαρχει.

Μην ξεχνιομαστε, το splitter παντοτε παει απευθειας στην τηλεφωνικη πριζα (είτε PSTN είτε ISDN).

Σε ISDN γραμμές δεν βάζουμε ποτέ φίλτρο.
Δεν υπήρχε και δεν θα υπάρχει τέτοιο πράγμα που ψάχνεις.

masterfaster
10-06-10, 12:18
Δε θυμομουν καλα. Γραψε λαθος.

kolina
28-06-10, 14:24
Φιλε επειδη ειχα ενα παρομοιο προβλημα, θελω να κοιταξεις αν εχεις διακοπτη για να ανοιγοκλεινεις την γραμμη του τηλεφωνου. Εαν ναι αποσυνδεσε τον διακοπτη και ενωσε τα καλωδια ετσι ωστε να περναει το σημα απευθειας.

Galactica
28-06-10, 19:56
ΑΝ δεν βρεις ακρη με φιλτρα οτε γραμμες . Παρε ενα πολυμπριζο VAICOM SYSTEMS που εχει και προστασια και in /out tv/sat και τηλεφωνικα πριζακια ιν και αουτ, Βαλε το καλωδιο απο τον οτε στο ιν και συνδεσε με καλωδιο το αουτ στον ρουτερ.

Κοστιζει λιγο ακριβα αναλογα με το μεγεθος 25/50 ευρο ισως και ποιο φτηνα τωρα το εχω εδω και ενα χρονο με το ιδιο προβλημα ξαφνικα μολις κτυπουσε το τηλεφωνο η επαιρνα επεφτε το ιντερνετ.

deniSun
28-06-10, 20:02
Μην περνάτε ποτέ το Line του DSL από τέτοια κυκλώματα προστασίας.
Περιέχουν πυκνωτή σαν αυτό που έχουν οι μπρίζες του ΟΤΕ και προσθέτουν θόρυβο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.