PDA

Επιστροφή στο Forum : Αιτημα υπαναχωρησης



MANTHES
04-06-10, 23:34
Μπορει να μου πει καποιος σιγουρα αν υπαρχει δυνατοτητα για αιτημα υπαναχωρησης απο την Tellas και αν ναι μεσα σε ποσες μερες μπορει να γινει αυτο οπως επισης αν εχει καποιο κοστος;

akkiiss55
05-06-10, 11:53
Μπορει να μου πει καποιος σιγουρα αν υπαρχει δυνατοτητα για αιτημα υπαναχωρησης απο την Tellas και αν ναι μεσα σε ποσες μερες μπορει να γινει αυτο οπως επισης αν εχει καποιο κοστος;

υπαρχει δυνατοτητα υπαναχωρησης
περνας απο καταστημα wind και απο εκει γινεται
δν υπαρχει κοστος

MANTHES
05-06-10, 12:49
To χρονικο διαστημα ειναι 10 ημερολογιακες ημερες ή 10 εργασιμες οπως γνωριζω οτι ισχυει για αλλες εταιριες ; Εκανε ενας φιλος μου αιτηση και ειναι στο οριο κυριολεκτικα

jhon_mers
05-06-10, 13:12
Εξαρταται ποτε θα γινει το αιτημα πριν την ενεργοποιηση η μετα την ενεργοποιηση.
Μετα την ενεργοποιηση εχει κοστος

MANTHES
05-06-10, 13:14
Εχει ηδη ενεργοποιηθει και την δευτερα συμπληρωνει 10 ημερες για αυτο ρωταω

beeftech
18-06-10, 17:30
δεν ξέρω παιδιά...

έκανα αίτηση 30 μαρτίου.

μου ενεργοποίησαν την γραμμή αρχές μαΐου (πριν είχα forthnet, μόνο τηλ)

μου ενεργοποίησαν την dsl 8 μαΐου

η dsl δεν δούλευε (σύνδεση για 10", αποσύνδεση)

κάπου 20κάτι μαΐου ενημέρωσα ότι δεν δουλεύει (έλειπα από το σπίτι)

στις 7 ήρθαν στο σπίτι να πάρουν μετρήσεις. Βρήκαν βραχυκύκλωμα στα 300 μέτρα από το σπίτι μου

ακόμα τίποτα.

από χθες, μάλιστα, σταμάτησε να δουλεύει και το τηλέφωνο (η dsl το βιολί της, σύνδεση αποσύνδεση)

έχω βαρεθεί να περιμένω, κοντεύει μήνας και μου έχουν έρθει ήδη 2 λογαριασμοί. συν το ότι σταμάτησε να δουλεύει το τηλέφωνο. θα παίρνω από το κινητό να χρεώνομαι να περιμένω στη γραμμή;;;

να τι σκέφτομαι να τους στείλω:

"κλείσαμε μήνα να φτιάχνετε την dsl.

έχουν έρθει 2 (δύο) λογαριασμοί ( €3,80 + €3,34 )

χθες, σταμάτησε να δουλεύει και η τηλεφωνική. η dsl συνεχίζει με την ίδια συμπεριφορά όπως πάντα (σύνδεση για μερικά δευτερόλεπτα, αποσύνδεση, και πάλι από την αρχή).

Ενημερώνω ότι δεν θα περιμένω άλλο. Έτσι, αν: τη Δευτέρα, 21 ιουνίου (σημ: η αίτηση έγινε 30 ΑΠΡΙΛΗ) στις 12 το μεσημέρι, η dsl δεν έχει αξιόλογη σταθερότητα και ταχύτητα (1) θα διακόψω το συμβόλαιο και, εκτός των ποσών που αναγράφονται στους λογαριασμούς που ήδη έχω (τα οποία θα εξοφλήσω), δεν θα δεχθώ άλλη χρέωση για το "κόστος αποσύνδεσης", για τον απλούστατο λόγο ότι ακόμα η dsl δεν έχει δουλέψει καθόλου, ποτέ, και από χθες (δηλ. Πέμπτη 18 ιουνίου 2010) δεν έχω ούτε τηλέφωνο.

(1): τουλάχιστο το μισό αυτού που διαφημίζετε, γιατί νοιώθω κορόιδο να πληρώνω για 24 ενώ τελικά έχω 10, αν είχατε κλιμακωτή χρέωση δεν θα πείραζε"

akkiiss55
19-06-10, 10:46
δεν ξέρω παιδιά...

έκανα αίτηση 30 μαρτίου.

μου ενεργοποίησαν την γραμμή αρχές μαΐου (πριν είχα forthnet, μόνο τηλ)

μου ενεργοποίησαν την dsl 8 μαΐου

η dsl δεν δούλευε (σύνδεση για 10", αποσύνδεση)

κάπου 20κάτι μαΐου ενημέρωσα ότι δεν δουλεύει (έλειπα από το σπίτι)

στις 7 ήρθαν στο σπίτι να πάρουν μετρήσεις. Βρήκαν βραχυκύκλωμα στα 300 μέτρα από το σπίτι μου

ακόμα τίποτα.

από χθες, μάλιστα, σταμάτησε να δουλεύει και το τηλέφωνο (η dsl το βιολί της, σύνδεση αποσύνδεση)

έχω βαρεθεί να περιμένω, κοντεύει μήνας και μου έχουν έρθει ήδη 2 λογαριασμοί. συν το ότι σταμάτησε να δουλεύει το τηλέφωνο. θα παίρνω από το κινητό να χρεώνομαι να περιμένω στη γραμμή;;;

να τι σκέφτομαι να τους στείλω:

"κλείσαμε μήνα να φτιάχνετε την dsl.

έχουν έρθει 2 (δύο) λογαριασμοί ( €3,80 + €3,34 )

χθες, σταμάτησε να δουλεύει και η τηλεφωνική. η dsl συνεχίζει με την ίδια συμπεριφορά όπως πάντα (σύνδεση για μερικά δευτερόλεπτα, αποσύνδεση, και πάλι από την αρχή).

Ενημερώνω ότι δεν θα περιμένω άλλο. Έτσι, αν: τη Δευτέρα, 21 ιουνίου (σημ: η αίτηση έγινε 30 ΑΠΡΙΛΗ) στις 12 το μεσημέρι, η dsl δεν έχει αξιόλογη σταθερότητα και ταχύτητα (1) θα διακόψω το συμβόλαιο και, εκτός των ποσών που αναγράφονται στους λογαριασμούς που ήδη έχω (τα οποία θα εξοφλήσω), δεν θα δεχθώ άλλη χρέωση για το "κόστος αποσύνδεσης", για τον απλούστατο λόγο ότι ακόμα η dsl δεν έχει δουλέψει καθόλου, ποτέ, και από χθες (δηλ. Πέμπτη 18 ιουνίου 2010) δεν έχω ούτε τηλέφωνο.

(1): τουλάχιστο το μισό αυτού που διαφημίζετε, γιατί νοιώθω κορόιδο να πληρώνω για 24 ενώ τελικά έχω 10, αν είχατε κλιμακωτή χρέωση δεν θα πείραζε"

βασικα πληρωνεις ΜΕΧΡΙ 24 οχι για 24

beeftech
19-06-10, 16:36
βασικα πληρωνεις ΜΕΧΡΙ 24 οχι για 24

ΒΑΣΙΚΑ διαφημίζουν ΜΕΧΡΙ 24, αλλά πληρώνεις ΓΙΑ 24.

Sovjohn
19-06-10, 17:00
ΒΑΣΙΚΑ διαφημίζουν ΜΕΧΡΙ 24, αλλά πληρώνεις ΓΙΑ 24.

Λάθος. Αν ήταν τα 20-25 Ε που πληρώνεις να σου έδιναν 24 Mbps... Ωραία θα ήταν, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα. Σε επίπεδο "μισθωμένης", ούτε 1 Mbps δεν θα έπαιρνες με 20-25 Ε...

sdikr
19-06-10, 17:08
To χρονικο διαστημα ειναι 10 ημερολογιακες ημερες ή 10 εργασιμες οπως γνωριζω οτι ισχυει για αλλες εταιριες ; Εκανε ενας φιλος μου αιτηση και ειναι στο οριο κυριολεκτικα

Αν έκανε την αίτηση τηλεφωνικά υπάρχει η δυνατότητα υπαναχώρησης μέσα σε 14 μέρες
αν την έκανε στον μαγαζί δύσκολα

beeftech
19-06-10, 17:54
Λάθος. Αν ήταν τα 20-25 Ε που πληρώνεις να σου έδιναν 24 Mbps... Ωραία θα ήταν, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα. Σε επίπεδο "μισθωμένης", ούτε 1 Mbps δεν θα έπαιρνες με 20-25 Ε...

δεν κάνω σε τίποτα λάθος.

διαφημίζουν "μέχρι 24Μb" αυτό είναι αδιάψευστο: παράθεση από το site (http://www.wind.com.gr/Left-Menu/Fixed---Internet/For-Individual/Tellas-Double-Play/Tellas-Double-Play-No-Limit.aspx): "Απεριόριστο ADSL Internet έως 24 Mbps/1Mbps. "

αλλά δεν έχουν διακύμανση της χρέωσης ανάλογα με το τι γραμμή θα πετύχεις λαχείο.

από τη μεριά της εταιρίας τώρα... τη συμφέρει να σε χρεώσει για 12 ενώ πιάνεις 24? όχι. τη συμφέρει να σε χρεώσει για 24 ενω πιάνεις 12? ναι και αυτό κάνει. νομίζεις ότι η χρέωση που σου κάνουν... είναι για το μέσο όρο της σύνδεσης που πιάνουν οι συνδρομητές τους; :rofl:

sdikr
19-06-10, 17:57
δεν κάνω σε τίποτα λάθος.

διαφημίζουν "μέχρι 24Μb" αυτό είναι αδιάψευστο: παράθεση από το site (http://www.wind.com.gr/Left-Menu/Fixed---Internet/For-Individual/Tellas-Double-Play/Tellas-Double-Play-No-Limit.aspx): "Απεριόριστο ADSL Internet έως 24 Mbps/1Mbps. "

αλλά δεν έχουν διακύμανση της χρέωσης ανάλογα με το τι γραμμή θα πετύχεις λαχείο.

από τη μεριά της εταιρίας τώρα... τη συμφέρει να σε χρεώσει για 12 ενώ πιάνεις 24? όχι. τη συμφέρει να σε χρεώσει για 24 ενω πιάνεις 12? ναι και αυτό κάνει. νομίζεις ότι η χρέωση που σου κάνουν... είναι για το μέσο όρο της σύνδεσης που πιάνουν οι συνδρομητές τους; :rofl:

Μπορείς τότε να πας σε εταιρία που να παρέχει διαφορετικά προγράμματα ανάλογα με το τι συγχρονισμό θέλεις

beeftech
19-06-10, 18:21
επίσης μπορώ να μην βάλω ίντερνετ.

τί λογική είναι αυτή;

akkiiss55
19-06-10, 19:03
ΒΑΣΙΚΑ διαφημίζουν ΜΕΧΡΙ 24, αλλά πληρώνεις ΓΙΑ 24.

βασικα ειναι επιλογη σ να πληρωνεις ΓΙΑ 24 απο τη στιγμη π ξερεις οτι δν πληρεις τις προυποθεσεις για να τα εχεις

........Auto merged post: akkiiss55 πρόσθεσε 1 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δεν κάνω σε τίποτα λάθος.


από τη μεριά της εταιρίας τώρα... τη συμφέρει να σε χρεώσει για 12 ενώ πιάνεις 24? όχι. τη συμφέρει να σε χρεώσει για 24 ενω πιάνεις 12? ναι και αυτό κάνει. νομίζεις ότι η χρέωση που σου κάνουν... είναι για το μέσο όρο της σύνδεσης που πιάνουν οι συνδρομητές τους; :rofl:

απο τη μερια της εταριας τωρα.τι συμφερει να μην παρεχει σωστες υπηρεσιες και να φευγει ο κοσμος?δε νομιζω....

emeliss
19-06-10, 19:05
τί λογική είναι αυτή;
Μια χαρά λογική είναι. Τόσες επιλογές υπάρχουν στην αγορά.

sdikr
19-06-10, 19:19
επίσης μπορώ να μην βάλω ίντερνετ.

τί λογική είναι αυτή;

τότε μπορείς να διαβάσεις το συμβόλαιο - σύμβαση που υπογράφεις, το τι σου παρέχει και τι όχι, είναι υποχρέωση σου να το διαβάσεις

MANTHES
19-06-10, 20:22
Αν έκανε την αίτηση τηλεφωνικά υπάρχει η δυνατότητα υπαναχώρησης μέσα σε 14 μέρες
αν την έκανε στον μαγαζί δύσκολα
Ευχαριστω αν και το θεμα εχει τελειωσει εδω και καιρο. Αν θελετε να παραμεινει ανοιχτο ωστε να κουβεντιαζονται αναλογες περιπτωσεις οκ αλλιως απο την μερια μου εχετε το ελευθερο να το κλειδωσετε:p

beeftech
20-06-10, 00:28
Μια χαρά λογική είναι. Τόσες επιλογές υπάρχουν στην αγορά.

στην περιοχή μου μόνο forthnet και wind, τουλάχιστο όταν επέλεξα

forthnet προσπάθησα, πέρναγε ο καιρός, τίποτα. ακύρωσα τη σύμβαση. (δεν δέχτηκα να πληρώσω τίποτα, γιατί δεν δούλεψε η dsl ποτέ)

τώρα τα ίδια με τη wind.

λες και μένω σε κανά βουνό

5 μέρες να βάλουν καλώδια; νομίζω με δουλεύουν.

δηλαδή θα δοκιμάζω μία μία τις εταιρίες μέχρι να μου κάτσει κάτι; έλεος ρε παιδιά, έπρεπε να είναι υπεύθυνοι και εξυπηρετικοί όχι να τραβάει η υπόθεση

δηλαδή άμα αγοράσεις αμάξι και σου βγει πατάτα, τί θα πεις; ας πρόσεχες; ας επέλεγες άλλο; είναι λογικό να περιμένεις ένα μίνιμουμ ποιότητας. :rtfm:

psylos
20-06-10, 04:04
Το minimum ποιοτητας καθοριζεται απο την αποσταση που εχεις απο το DSLAM και την ποιοτητα του χαλκου... Αν βρηκαν βραχυκυκλωμα στα 300m αυτο λογικα σημαινει οτι ειναι μεσα στο δικτυο του ΟΤΕ κ οτι το εστειλαν για ελεγχο στον OTE... Παρε ενα τηλεφωνο στην τελλας κ μαθε τι γινεται... Αν λειτουργει το σταθερο σου τοτε νομιζω ειναι κ χωρις χρεωση το τηλεφωνο... Δες για σιγουρα πισω απο το λογαριασμο.. Εκει γραφει λεπτομερειες για τα τηλεφωνα εξυπηρετησης κ τις αντιστοιχες χρεωσεις τους...

Παντως αν οντως ειναι προβλημα στο κομματι του ΟΤΕ σε λυπαμαι γιατι ο ΟΤΕ δεν ειναι ακριβως και η εταιρεια που θα τρεξει να διορθωσει προβλημα σε πελατη που δεν ειναι δικος του ασχετα αν επισημα λεει οτι διορθωνει απευθειας τα προβληματα...
Παντως παρε σιγουρα ενα τηλεφωνο για να δεις τι συμβαινει... Και πως παει η εξελιξη της επισκευης της γραμμης σου...

emeliss
20-06-10, 11:12
Μπερδεύεις την ποιότητα των υπηρεσιών με την απόσταση από το κέντρο. 10Mbps πιάνεις και νομίζοντας ότι πληρώνεις για 24 θεωρείς πως σε κοροϊδεύουν. Δεν είναι έτσι όμως.

Υπάρχουν πάροχοι που χρεώνουν λιγότερα για μικρότερα πακέτα. Πχ ο ΟΤΕ και η HOL. Πας σε ένα πάροχο που έχει ένα πακέτο, το ξέρεις, υπογράφεις το συμβόλαιο, αποδέχεσαι την υπηρεσία και τους όρους της και τώρα θέλεις να αλλάξουν αυτοί την εμπορική πολιτική τους σε κλιμακωτή χρέωση. Την πολιτική τους την ήξερες πολύ καλά πριν υπογράψεις.

Δηλαδή απλά κουβέντα να γίνεται.

Για την βλάβη και για τις συνολικές υπηρεσίες των παρόχων, αυτή είναι μία άλλη συζήτηση και έχει γίνει εκατοντάδες φορές.

beeftech
20-06-10, 15:41
εεε όσα είπα τα είπα στο πλαίσιο της συζήτησης για το αίτημα υπαναχώρησης.

δηλαδή, όπως είναι η κατάσταση και όπως βλέπουμε την αντιμετώπιση της εταιρίας, είναι δίκαιο να υπαναχωρήσεις χωρίς να πληρώσεις το κόστος απενεργοποίησης (δηλαδή αέρας κοπανιστός). αυτό.

sdikr
20-06-10, 18:12
εεε όσα είπα τα είπα στο πλαίσιο της συζήτησης για το αίτημα υπαναχώρησης.

δηλαδή, όπως είναι η κατάσταση και όπως βλέπουμε την αντιμετώπιση της εταιρίας, είναι δίκαιο να υπαναχωρήσεις χωρίς να πληρώσεις το κόστος απενεργοποίησης (δηλαδή αέρας κοπανιστός). αυτό.

Και για αυτό υπάρχει όρος στο συμβόλαιο, έχεις την δυνατότητα να αποδεχτείς την σύνδεση ή όχι. απο την στιγμή που δεν λές κάτι είναι σαν να την αποδέχεσαι

το να γλυτώσεις το κόστος απενεργοποίησης δύσκολο

beeftech
20-06-10, 22:42
το να γλυτώσεις το κόστος απενεργοποίησης δύσκολο

εγώ, μια φορά που τους είπα ότι δεν πληρώνω το κόστος απενεργοποίησης, το δέχθηκαν:hmm:. κ μάλιστα προφορικά.

τους είπα αν θέλουν να τους δώσω πίσω και το ρούτερ, δεν το θέλανε.

OxAp0d0
21-06-10, 10:19
Εχει ηδη ενεργοποιηθει και την δευτερα συμπληρωνει 10 ημερες για αυτο ρωταω

Ξέθαψα το συμβόλαιό μου και αναφέρει πως αν δεν είσαι ικανοποιημένος τις πρώτες 10 μέρες φεύγεις χωρίς να πληρώσεις ρήτρα. Βέβαια το δικό μου συμβόλαιο γράφει Tellas επάνω. Κοίτα λίγο το δικό σου μήπως έχουν αλλάξει τίποτα.

beeftech
21-06-10, 15:52
όποτε θες φεύγεις χωρίς να πληρώσεις κερατιάτικα, ΑΡΚΕΙ να έχεις ισχυρά επιχειρήματα ότι δεν φταις εσύ (αλλά η εταιρία)που αποφασίζεις να φύγεις.

π.χ. περάσανε 4 μήνες και σύνδεση δεν έχεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.