PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο DVD media για SONY DVD Recorder DRU500???



pajoee
29-01-04, 14:36
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα Sony DVD Recorder (DRU500) και τον τελευταίο καιρό έχω βαρεθεί να πετάω δισκάκια. Πιο συγκεκριμένα έπαιρνα παλιότερα δισκάκια sentinel 1x από το πλαίσιο τα οποία γράφονταν χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα σε 2Χ ταχύτητα. Από τα χριστούγεννα και μετά το πλαίσιο φέρνει μόνο 2πλης (1,25 ευρω) και 4πλης (1,5 ευρω) ταχύτητας τα οποία μου δημιουργούνε πρόβλημα. Τουλάχιστον τα μισά δεν γράφονται (ακόμα και το simulation κάνει fail.) Δοκίμασα τα mirror 4x (1.8 ευρώ) από την Κασσετεμπορική αλλά το αποτέλεσμα είναι ακόμα χειρότερο. Δοκίμασα και τα 4Χ princo (1,4 ευρώ) από ένα μαγαζάκι στην αρχή της Ακαδημίας αλλά και πάλι έχω πρόβλημα. Το Recorder έχει το τελευταίο firmware (H) και χρησιμοποιώ το Nero 6.3.0.2. Επίσης με τα RW δισκάκια της SONY που έχω το recorder πάει αέρα... (που σημαίνει ότι δουλεύει). Εννοείται ότι όταν γράφω DVD δεν κάνω τίποτα άλλο στον υπολογιστή. Για να είμαι σίγουρος έκανα και ένα φορματ... Θα παρακαλούσα πολύ όποιον έχει καλύτερα αποτελέσματα με άλλα δισκάκια να κάνει ένα post με μάρκα, μαγαζί και τιμή και φυσικά οποιαδήποτε άλλη συμβουλή. Ευχαριστώ

xlntstay
29-01-04, 16:33
Λοιπον το ιδιο προβλημα παρουσιαστηκε και σε ενα φιλο μου με το συνγκεκριμενο drive :( .Εχοντας αγορασει και εγω το ιδιο μοντελο (αλλα στην bulk εκδοση του - U10),και μην εχοντας παρομοια προβληματα :) (εγραφε και γραφει ακομα οτι κυκλοφορει στην αγορα - απο τα χειροτερα δισκακια μεχρι τα καλυτερα και στα δυο format),του συνεστησα να κανει μια αναβαθμιση στο firmware :!: .Δυστυχως ουτε αυτο ελυσε το προβλημα :? (μαλιστα παρατηρηθηκε και προβλημα και σε καποιες ενγραφες CD ξαφνικα,πραγμα που δεν ειχε παρατηρηθει παλαιοτερα τοσο εντονα ωστε να αποτελει προβλημα) :x .Μετα απο πολυ ψαξημο και πολλα format του ζητησα να μου το δωσει να το βαλω στο δικο μου συστημα στη θεση του δικου μου :!: .Ε λοιπον σε μενα το drive πετουσε :o .Εγραφε τα παντα αψογα χωρις κανενα προβλημα :shock: .Ακομα και δισκακια 4πλης που στο δικο μου γραφονταν σε 2πλης τα εγραφε σε Χ4 :? (αυτο υποθετω ηταν αποτελεσμα της αναβαθμισης του firmware).Eπομενως καταληξαμε οτι κατι κανει conflict με το drive :roll: .Ομως οτι και να αλλαξαμε και να βγαλαμε (εκτος βεβαια απο την καρτα γραφικων) δεν διορθωθηκε :cry: οποτε το μονο που εμενε ειναι οτι υπαρχει καποιο προβλημα με το chipset 845ΡΕ της Intel σε μερικες υλοποιησεις Μ/Β(οχι με ολες - στην συγκεκριμενη με ενα της GIGABYTE) :?: .Δεν γνωριζω τι Μ/Β και τι chipset φοραει το Μ/Β σου αλλα αμα μπορεις να δοκισεις το drive σε καποιο γνωστο σου με διαφορετικη συνθεση(κυριως στο Μ/Β και chipset),τοτε μπορει κατι να βρεις :wink: .
Υ.Γ.Το δικο μου συστημα ειναι ενας Ρ4 2,6 800 FSB σε Μ/Β ASUS P4P800 με το 865.

xlntstay
29-01-04, 16:40
Βεβαια υπαρχει και η λυση (εφοσον το drive ειναι ΟΚ και σε αλλον Η/Υ λειτουργει σωστα),να το πουλησεις να αγορασεις καποιο αλλο(Pioneer και TEAC ειναι φθηνα , δοκιμασμενα και γραφουν τα παντα παντου και σε ολα τα Μ/Β-και σε 845- χωρις προβληματα - προσοχη οχι NEC) και να λυσεις το προβλημα σου αμεσως. :wink:

xlntstay
29-01-04, 16:42
Δοκιμασε και τα THAT'S (+ & -) X2 και χ4 καθως και τα αντιστιχα MITSUI. :wink:
τηλ 2109404079 "Disc Impex"

pajoee
30-01-04, 11:45
xlntstay. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Πραγματικά αυτό με την συμβατότητα με το motherboard δεν το είχα σκεφτεί. Το δικό μου είναι ένα ABIT KT7A RAID με ATHLON@1400. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει ούτε ένα ελεύθερο slot μέσα αλλά αυτό συμβαίνει εδώ και πολύ καιρό και όπως είπα στο προηγούμενο post μου δεν είχα αντιμετωπίσει προβλήματα στο παρελθόν. Κάποιος φίλος μου συνέστησε τα Bulpaq. Βρήκα χτες ένα μαγαζάκι (media center λέγεται για όποιον ενδιαφέρεται) στο στενό που είναι απέναντι, κάθετα στο πλαίσιο της Στουρνάρα. Από εκεί πήρα 5 Bulpaq (1,25 το ένα). Είχε επίσης και THAT`S και MITSUI αλλά ήταν πιο ακριβά. Ένα δισκάκι δοκίμασα χτες και γράφτηκε μια χαρά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (έβαλα και simulation για καλό και για κακό..). Θα δω πως θα πάει η εγγραφή και από τα υπόλοιπα δισκάκια και θα σου πω. :lol: :lol: 8) :D

cosmos
30-01-04, 12:02
pajoee, δες αν θες και εδώ τι συμβατότητα έχει παρατηρηθεί με συγκεκριμένα δισκάκια και το Sony σου: http://www.dvdrhelp.com/dvdwriters.php?DVDnameid=51&Search=Search&list=2#comments

pajoee
02-02-04, 12:06
Cosmos, σε ευχαριστώ για το link. Τελικά από τα 5 bulpaq το ένα το πέταξα (το πέρίεργο είναι ότι το simulation ήταν επιτυχημένο αλλά το δισκάκι κατάφερε και πήγε για πέταμα...). 2 έχουν γραφτεί μια χαρά... μένουν άλλα δύο. Θα δούμε.
Για καλό και για καλό απεγκατέστησα και ξαναεγκατέστησα το nero... Εαν τα υπόλοιπα δισκάκια αποτύχουν, σειρά έχουν τα THAT’S και τα MITSUI... Αν πάλι γραφτούν σωστά.. βλέπουμε... :| :roll:

Greg
09-02-04, 02:09
pajoee, έχω το 500Α με win2000pro και nero 6302. Προβλήματα είχα όταν τα αρχεία (ταινίες) βρίσκονταν σε άλλον υπολογιστή στο δίκτυο. Τα sentinel 4x (-R) είχαν πρόβλημα... δεν ξέρω γιατί. Ισως έφταιγε και η φουρνιά των sentinel. Τώρα παίρνω τα 4x +R και δεν έχω πρόβλημα. Επίσης τα sentinel 4x+RW είναι χάλια. Χαλάνε εύκολα και κολλάνε στο DVD.
Ενα βίτσιο του DVDR ήταν το να γράφει το 80% ενός DVD με ταχύτητα 4x και το υπόλοιπο με 1χ με συνολικό χρόνο 30λεπτά!! Σαν να ήταν 2χ. Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι το DVDR δεν τα πάει καλά με μερικά φτηνά δισκάκια. Και τα sentinel έρχονται από διαφορετικούς κατασκευαστές κάθε φουρνιά.
Τώρα πάντως στρώσαν τα πράγματα... τελευταίο firmware, nero 6302 και όλα τα updates των windows... τελευταία άλλαξα το drive σε Η/Υ με winxp pro και το ίδιο nero , αλλά δεν πρόλαβα να το τεστάρω καλά.
Εν κατακλείδι, τα +R μου φαίνονται καλύτερα... τα sentinel παρόλο φτηνά, κάνουν την δουλειά τους... να αποφύγεις τα sentinel +RW... άκουσα ότι τα καλύτερα είναι τα TDK για το συγκεκριμένο DVDR.

xenbast_
09-02-04, 09:55
sony για το sony!

pajoee
24-02-04, 13:45
Greg, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Το να ξεκινήσω να δοκιμάζω να γράφω σε +R δεν είναι άσχημη ιδέα.. Άλλωστε τι το πήραμε το dual drive???. Τα bulpack που ανέφερα στο προηγούμενο post μου βρήκαν μάλλον μέτρια. 1 από τα 5 το πέταξα. Τα άλλα 4 γράφτηκαν αφού πρώτα πέρασαν το simulation. 2 από τα 4 γράφτηκαν σε χ2 ταχύτητα (το nero έλεγε 4χ αλλά έκαναν 30 λεπτά... οπότε πέφτουμε στο 2χ. Μου κάνει εντύπωση πάντως που η SONY δεν έχει βγάλει ένα firmware της προκοπής. Δεν είναι δυνατόν άλλα drives να γράφουν ακόμα και στο πιο φτηνό δισκάκι και το sony να κολλάει με το παραμικρό. Anyway, το επόμενο test θα γίνει με τα ritek τα οποία άκουσα ότι είναι τα καλύτερα για το συγκεκριμένο drive. Τα TDK όντως τα γράφει μια χαρά αλλά δεν είναι δυνατόν να δίνεις 3 ευρώ για ένα DVD. Xenblast, τα SONY είναι σίγουρα τα καλύτερα! 2 RW έχω και έχω γράψει άπειρες φορές χωρίς ούτε ένα fail. Απλά έχουν το πρόβλημα των TDK: είναι ακριβά. :( Άντε να δούμε... Όποιος άλλος έχει καμιά ιδέα ας κάνει ένα post.
Thanks! :wink:

pajoee
26-02-04, 10:48
Καλημέρα σε όλους.
Συνεχίζοντας το ψάξιμο για να βρω λύση στο πρόβλημα των Media βρήκα τα εξής ενδιαφέροντα πράγματα τα οποία σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να τα μοιραστώ και εδώ.
Καταρχήν σίγουρα όλοι έχετε παρατηρήσει ότι όταν γράφετε με το nero σας δείχνει μια σταθερή ταχύτητα εγγραφής. Η πραγματικότητα λέει ότι ή ταχύτητα μεταβάλεται κατά την διάρκεια εγγραφής ενός cd ή dvd. Με τον παρακάτω τρόπο μπορείτε να κάνετε το nero να δείχνει την πραγματική ταχύτητα εγγραφής κάθε στιγμή. Εγώ το δοκίμασα και δουλεύει μια χαρα.
Ανοίγετε έναν text editor και κάνετε paste τα παρακάτω:
REGEDIT4

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Ahead\Nero - Burning Rom\Recorder]
"ShowSingleRecorderSpeed"=dword:00000001

Κάνετε save as και δίνετε όνομα: showspeed.reg
Τέλος, τρέχετε το αρχειάκι που μόλις φτιάξατε.
Ένα άλλο που βρήκα χτες είναι ότι μπορείτε να μετατρέψετε το sony DRU500 recorder σας σε... LITE-ON !!! Βρήκα hacked updater που περνάει το firmware του LITE-ON. Πολλοί χρήστες που είχαν πρόβλημα συμβατότητας με δισκάκια το έλυσαν. Εδώ που τα λέμε τα firmware της SONY δεν είναι και ότι καλύτερο. :cry: Για να μην τα πολυλογώ έκανα και αυτό το firmware update και το recorder δούλέψε μια χαρά σαν... LITE-ON αλλά και πάλι τα παλιά δισκάκια μου δεν πέρασαν το simulation οπότε το ξαναέκανα SONY... Αν κάποιος ενδιαφέρεται για οποιονδήποτε λόγο για τα firmware μπορώ να του τα στείλω.
Σε συνέχεια του ψαξίματος για το ιδανικό media πήγα και πήρα 4 ritek 4x (πορτοκαλί). Το 1 που δοκίμασα γράφτηκε άψογα. :D Τέλος για όποιον ενδιαφέρεται για DVD Drive έχει το Πλαίσιο προσφορά TOSHIBA DVD Recorder 4χ4χ16χ με 81 ευρώ τελική !!! Δεν έχω ιδέα όμως αν έχουν καθόλου stok. :shock: :?:

Takis_Kal
26-02-04, 11:06
Το Plextor δεν εχει καψει κανενα δισκακι ανεξαρτητα φιρμας

trinity
26-02-04, 11:22
Pioneer και TEAC ειναι φθηνα , δοκιμασμενα και γραφουν τα παντα παντου και σε ολα τα Μ/Β-και σε 845- χωρις προβληματα - προσοχη οχι NEC)


Αντε να πω και εγω τα δικα μου----τα καλα
Εχω ενα NEC 2500.Ολοι μιλουν για διαφορα προβληματα
Οτι του βαζω το γραφει(εχω δοκιμασει 13 διφορετικα)τα δε Thats DVD+R X4 τα φραφει χωρις προβλημα Χ8--και παιζουν :o :o :o :D :D :D
Η δικη μου γνωμη (οχι ειδικου) .Απο chip 855 και μετα το προβληματα ελαχιστα εως μηδενικα

trinity
26-02-04, 11:30
Το Plextor δεν εχει καψει κανενα δισκακι ανεξαρτητα φιρμας

Αυτα τα μηχανακια ειναι σε αλλη κλαση

xenbast_
26-02-04, 18:10
να γράφαν και -ρ 8χ καλά θα ταν

mindtrapper
01-03-04, 07:43
Με NEC-1300A εγω και δισκακια τα Ritek G04 Grade A ειμαι μια χαρα... Ουτε ενα write error....

@ ADSLgr.com All rights reserved.