PDA

Επιστροφή στο Forum : Φτάνει πια με την κοροιδία του οτε! Πληρώνω 1024 και δεν έχω καν 786!



polakis
27-05-06, 19:20
Ντροπή και αίσχος πια.Είχα 512 Vivodi μέσω ΟΤΕ, αλλά επειδή παίζω xbox live και με 512 είχα πολύ lag, αποφάσισα να βάλω conne-x 1024.
Ξεκίνησα από την Δευτέα αλλά μαύρο χάλι.
Πληρώνω 47,5 ευρώ τον μήνα για να κατεβάζω με 85 μέγιστη ταχύτητα?Έλεος πια
Πήρα ΟΤΕ και τί μου είπαν?Μέχρι 70 είναι ανεκτό για 1024!
Απίστευτο!Τί να κάνω.Βοήθεια σε έναν απελπισμένο.
Υπάρχει καμιά ρύθμιση για να βελτιώσω λίγο?

Xguru
27-05-06, 19:48
Δε μπορείς να κάνεις και πολλά, οι ταχύτητες δεν είναι εγγυήμενες άλλωστε (δε λέω ότι είναι σωστό λέω ότι αυτοί είναι νομικά καλυμμένοι). Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δεσμεύεσαι με βραχυχρόνια συμβόλαια για να ξεφεύγεις εύκολα από τέτοιες δυσάρρεστες καταστάσεις και να πληρώνεις όσο το δυνατόν πιο value for money συνδέσεις.

FODaki
27-05-06, 19:55
μπορεις να ελεγξεις και τον εξοπλισμο αλλα το πιο πιθανο ειναι να ειναι λογω γραμμης // πιγμενου dslam etc... :down: μπορεις να τους ζητησεις να σου αλλαξουν θυρα ... αλλα θα μεινεις καιρο χωρις ιντερνετ!!!
το broadband στο Ελλαντα ειναι χαλια και το αποδεικνυει καθημερινα .... κατι μου ελεγε ενας φιλος για επιδοτηση του οτε απο την ΕΕ.. να κανει ολες τις ταχυτητες διπλασιες με ιδιες τιμες γιατι σαν χωρα εχουμε μεινει πολυ πισω στο θεμα συνδεσεων αλλα... δεν ξερω παραπανω!!

Stelios
27-05-06, 20:16
Εγω δεν κατεβαζω ουτε με 70 ... στα 40-50 εχει κολλησει εδω και ενα μηνα ... Και δεν κατεβαζω και ογκο πλεον . Κανα 500ΜΒ ανα 2 εβδομαδες ... Και το surf ειναι προβληματικο αρκετες φορες ...

nrg_polini
27-05-06, 20:23
Αν τα 85 τα πιανεις με το modem του connx και απο κακους servers ή p2p τοτε εισαι πολυ καλα. Αν εχεις καλο modem, κατεβαζεις απο ftp ή καλους σερβερ εξωτερικου ,οπως nvidia, και εισαι μαξιμουμ 85 τοτε οντως δεν εισαι καλα αλλα ουτε τραγικα.

FODaki
27-05-06, 20:41
ε δεν νομιζω να λεει για p2p... εγω με vivodi 512 .. απο ftp.ntua κατεβαζω με 62 και με p2p με 12....χαχαχαχααχχααχ:rofl:

SfH
27-05-06, 23:08
Καλα εισαι, εγω πριν φυγω, τις πρωινες/μεσημεριανες ωρες ουτε καν 384 δεν ειχα...
Οπως και να εχει τα 85 δεν ειναι ιδιαιτερα ασχημα, ειδικα αν εισαι σε intracom dslam. Δυστυχως δεν υπαρχει κατι που μπορεις να κανεις εκτως απο υπομονη η να πας σε LLU αλλου παροχεα αν εχει καλυψη η περιοχη σου (δε θα προτεινα vivodi μεχρι να φτιαξει το υπερβολικα αυξημενο latency με εξωτερικο, κοιτα μηπως σε καλυπτει η tellas).

MoSKY-7-
28-05-06, 00:00
Εγω δεν κατεβαζω ουτε με 70 ... στα 40-50 εχει κολλησει εδω και ενα μηνα ... Και δεν κατεβαζω και ογκο πλεον . Κανα 500ΜΒ ανα 2 εβδομαδες ... Και το surf ειναι προβληματικο αρκετες φορες ...
πάρε τηλέφωνο στον ΟΤΕ να δηλώσεις ΒΛΑΒΗ! σίγουρα κάποια βλάβη θα παίζει, για αυτό μην το καθυστερείς..

Madness
28-05-06, 10:18
Εγώ την τελευταία βδομάδα είχα τρελό πρόβ λημα direct το μεσημέρι με 40 και το βραδυ με 55-60 ακόμα και σήμερα που είναι Κυριακή.

manoulamou
28-05-06, 11:40
Χαμηλή ταχύτητα σε ADSL, τι φταίει; Τι θα πρέπει να κάνετε πριν την κλήση στον isp/ote! (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33809)
Πόσα επιτέλους kbps πρέπει να παίρνω καθαρά από το ADSL? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14986)
Πώς κάνουμε αξιόπιστη μέτρηση της ταχύτητας DSL? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796)
Μετρησεις απο site του εξωτερικου με πολυ χρησιμες πληροφοριες (http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp)

teo_L20
28-05-06, 12:54
Μπραβο! Το κάλυψες το θεμα manoulamou;)

Stelios
28-05-06, 21:17
πάρε τηλέφωνο στον ΟΤΕ να δηλώσεις ΒΛΑΒΗ! σίγουρα κάποια βλάβη θα παίζει, για αυτό μην το καθυστερείς..
Και που εδωσα βλαβη στον ΟΤΕ .. δεν ειδα τιποτα . Πρεπει καθε 2-3 μερες να παιρνεις να τους ενοχλεις μου φαινεται . Θα παρω και στη forthnet για να κλεισει το καρε ! :D

Ειναι γενικο το κακο δυστυχως . Η μεγαλη πλειοψηφια σερνεται ...

gallahant
29-05-06, 08:14
Εμ, κοιτα, ριχνουν τις τιμες στα πακετα και στα παιρνουν απ τα τηλεφωνα που τους κανεις καθε τρεις και λιγο:twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.