PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυγχρονισμοί λόγω αντάπτορα "Υ"



Haros
06-06-10, 03:28
Καλησπέρα,
έχω ένα αρκετά περίεργο πρόβλημα.

Η συνδεσμολογία της adsl μου (over pstn) είναι η εξής:

πάνω στην τηλεφωνική πρίζα έχω ένα pstn splitter. Πάνω στο splitter στην modem θύρα το modem και στην phone έχω βάλει το κλασικό ανταπτοράκι που από 1 rj11 βγάζει σε 2 και έχω συνδέσει 2 τηλέφωνα... (τα χρειάζομαι γιατί στέλνω τη μια γραμμή από το σαλόνι στο δωμάτιο μου).

Σπάζοντας το κεφάλι μου να δω τι συμβαίνει, κατάλαβα ότι για κάτι αποσυγχρονισμούς που είχα φταίει αυτός ο αντάπτορας. Όποτε τον βγάζω όλα ΟΚ. Όποτε τον αφήνω κάθε 1-2 ώρες αποσυγχρονίζει.

Τα ερωτήματα μου είνα:
Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο; :biggrin:
Θα δοκιμάσω βέβαια και κάναν άλλο "Y" αντάπτορα, αλλά τι στο καλό μπορεί να έχει ο συγκεκριμένος που μου αποσυγχρονίζει ολόκληρη γραμμή;
Τέλος, πιστεύετε ότι μπαρεί να μη φταίει το ανταπτοράκι αλλά το ένα τηλέφωνο που συνδέω πάνω στον αντάπτορα; Έχω δοκιμάσει ήδη τη μια συσκευή μόνη της και θα δοκιμάσω τώρα και τη δεύτερη αλλά δεν πιστεύω ότι θα βρω εκεί το πρόβλημα...
"ναι και θα το βρείς στο "Y" ανταπτοράκι;" θα μου πείτε.... και θα 'χετε και δίκιο... :biggrin: όμως πραγματικά το όλο σκηνικό μου φαίνεται περίεργο και δεν ξέρω τι να σκεφτώ... :rainy:

iq200
07-06-10, 17:35
Για σκέψου λίγο και το splitter...

Και εγώ παρόμοιες ανάγκες έχω, αλλά τι αντιμετωπίζω χωρίς κανένα πρόβλημα με λίγο διαφορετική συνδεσμολογία: το router απευθείας στη γραμμή του ΟΤΕ και οι δύο συσκευές μέσω δύο διαφορετικών φίλτρων.

Αν θες, δοκίμασέ το.

Haros
07-06-10, 21:16
Βασικά αυτές τις μέρες πάω να τρελαθώ γιατί δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.

Λοιπόν. Όταν αποσυνδέω πάνω από το "Τ" τη δεύτερη γραμμή που πηγαίνει στο δωμάτιο μου όλα παίζουν κανονικά (δηλαδή έχω πάνω στο "Τ" μόνο 1 τηλέφωνο στο σαλόνι).

Δοκιμάζω να βγάλω το τηλέφωνο που είναι συνδεδεμένο πάνω στη γραμμή του δωματίου (δηλαδή έχω απλά πάνω στο "T" ένα τηλέφωνο στο σαλόνι και ένα καλώδιο που πάει στο δωμάτιο αλλά χωρίς συσκευή στην άκρη του) και πάλι μου κάνει το ίδιο πρόβλημα.

Άρα λογικά φταίει κάτι στο καλώδιο. Όμως τι στο καλό φταίει δεν μπορώ να καταλάβω. Έχω αλλάξει τα καλώδια περνώντας άλλα και μου κάνει το ίδιο. Τι γίνεται η απόσταση το χαλάει; UTP είναι το καλώδιο και από την αρχή να το είχε το σπίτι πάλι UTP θα περνούσε μέσα από τον τοίχο...

Εσύ iq200 έχεις πάνω στην κεντρική γραμμή το "T" και από εκεί δίνεις μια στο modem και την άλλη μετά πάλι με "Τ" και 2 φίλτρα στα τηλέφωνα;
Άμα είναι δηλαδή να δοκιμάσω και με 2 φίλτρα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.