PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα netmod - συνακρόαση



Neoklis7
06-06-10, 11:04
Πριν δύο μέρες κάλεσα το 121 και δήλωσα βλάβη συνακρόασης για το netmod.
H υπάλληλος που με εξυπηρέτησε μου είπε πως κάποιος τεχνικός θα με καλούσε για να κλείσω ραντεβού.
Πριν μία ώρα χτύπησε το κουδούνι και στην πόρτα ήταν ένας τεχνικός του ΟΤΕ με κρεμασμένα κάτι καλώδια γύρω από το λαιμό του.
"Περνούσα από την γειτονιά" μας είπε και αποφάσισε να έρθει να κοιτάξει το πρόβλημα.
Ήρθε χωρίς να προηγηθεί τηλεφώνημα.

Ανέβηκε πάνω και έκανε έλεγχο στο netmod και διαπίστωσε ότι έχει πρόβλημα.
Μου το άλλαξε με ένα παλιό, βρώμικο και ελαιοχρωματισμένο μοντέλο.
Τον ρώτησα γιατί δεν μου το αλλάζει με ένα καινούργιο μοντέλο (αφού μου έιπε ότι δεν παρέχουν πια το netmod που είχα γιατί βγήκαν ελλατωματικά). Μου απάντησε πως αυτό που σου δίνω είναι χιλιοτεσταρισμένο και δουλεύει χωρίς προβλήματα και ότι τα νέα μοντέλα τα δίνουν μόνο σε καινούργιο αριθμό.

Ήρθε ότι ώρα του καύλωσε, μου φόρτωσε την παλιατζούρα του και έφυγε.
Έχω άδικο που ζήτησα καινούργια συσκευή netmod;
Δεν θα 'πρεπε να μου αντικαταστήσουν το netmod μου με ένα καινούργιο μοντέλο και όχι με ένα παλιό, βρώμικο κουτί που είναι σαν να μην πω τι;
Τόσα χρήματα δίνω στον ΟΤΕ.
Σκέφτομαι να στείλω με fax φόρμα παραπόνου.

orck
06-06-10, 11:10
To Netmod δεν ειναι δικο σου, ειναι του ΟΤΕ. Στο παραχωρει για οσο καιρο εχει την υπηρεσια ISDN. Ο ΟΤΕ αποφασιζει με τι θα σου το αντικαταστησει, καινουργιο η μεταχειρισμενο ειναι δικο του προβλημα (και φυσικα δικο του το κοστος) εσενα αυτο που σε νοιαζει ειναι να εχεις το ISDN για το οποιο πληρωνεις τον λογαριασμο σου. Απο οσο ξερω τα επισκευαζουν/ελεγχουν και τα ξαναδιαθετουν στους πελατες.

tsorbi
06-06-10, 11:13
Συνακρόαση μπορείς να γίνεις πιο σαφής.

Neoklis7
06-06-10, 11:22
Συνακρόαση μπορείς να γίνεις πιο σαφής.

Έχω ISDN με 2 γραμμές τηλεφώνου (με τον ίδιο αριθμό). Όταν χρησιμοποιούνταν και οι 2 γραμμές μπορούσες να ακούσεις τον άλλο που μιλούσε στην δεύτερη γραμμή.

emeliss
06-06-10, 11:27
Έχω άδικο που ζήτησα καινούργια συσκευή netmod;
Ναι, έχεις.

tsorbi
06-06-10, 11:41
Αρα έφταιγε το NetMod υποθέτω ab1 & ab2 είχαν επαφή μεταξύ τους.
Συνακρόαση είναι όταν ακούς άλλους η σε ακούν άλλοι όταν μιλάς στο τηλέφωνο (άγνωστοι-γείτονες κ.λ.π.)
Συνακρόαση σε ISDN γραμμή πολύ κουφό μου φαίνεται.

Neoklis7
06-06-10, 11:48
Ήταν ανάγκη να ήταν βρώμικο;
Μου φαίνεται θα γυρίσω πίσω σε PSTN.

emeliss
06-06-10, 11:55
Χρησιμοποιείς τις δυνατότητες που έχει σαν isdn modem; Αν όχι ίσως μπορούν να στο αλλάξουν με το santis.

Neoklis7
06-06-10, 12:16
Την ISDN υπηρεσία την είχα βάλει προ-DSL εποχής λόγω της ταχύτητας και της δυνατότητας να έχω 2 γραμμές με τον ίδιο αριθμό. Νομίζω δίνω τσάμπα λεφτά τώρα...θα πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ να μου το γυρίσει σε PSTN.
To Linksys WAG160Ν που έχω τώρα θα δουλεύει στην PSTN γραμμή 'H πρέπει να πάρω άλλο;

emeliss
06-06-10, 12:46
Αν δεν χρειάζεσαι τις 2 γραμμές φυσικά και να την αλλάξεις. Απλά δύο υπενθυμίσεις. Στην pstn η αναγνώριση χρεώνεται με 1,21 ευρώ το μήνα. Υπάρχει χρέωση για την αλλαγή. Από το 13888 θα σου πουν το κόστος.

Για το ρούτερ ρώτα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=57) αν μπορεί να γίνει η μετατροπή με αλλαγή firmware.

Rempetis
06-06-10, 13:10
@Neoklis7 κουλάρισε λιγάκι.
Τέτοιοι χαρακτηρισμοί δεν αρμόζουν εδώ,σε βλέπω για ban.
Πάρε το 121 και δώστο βλάβη.

emeliss
06-06-10, 13:13
Ίσως να είναι ρυθμισμένα παλιά msn. Δοκίμασε το παρακάτω.

Αναλογικές συσκευές φαντάζομαι πως έχεις.
Σηκώνεις το τηλέφωνο και πληκτρολογείς **91*# κλείνεις το ακουστικό. Το ξανακάνεις αλλά αντί για 91 βάζεις 92 και τρίτη φορά με 93.

Τα νεύρα κάνουν κακό.

Neoklis7
06-06-10, 15:04
Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Το έκανα αυτό που είπες αλλά δεν έγινε τπτ.

Με συγχωρείτε για την οξυθυμία μου. Δεν θα επαναληφθεί.

........Auto merged post: Neoklis7 πρόσθεσε 6 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ίσως να είναι ρυθμισμένα παλιά msn. Δοκίμασε το παρακάτω.

Αναλογικές συσκευές φαντάζομαι πως έχεις.
Σηκώνεις το τηλέφωνο και πληκτρολογείς **91*# κλείνεις το ακουστικό. Το ξανακάνεις αλλά αντί για 91 βάζεις 92 και τρίτη φορά με 93.

Τα νεύρα κάνουν κακό.

Δούλεψε τελικά...αλλά χτυπάει μόνο η μία γραμμη.

emeliss
06-06-10, 15:15
Δούλεψε τελικά...αλλά χτυπάει μόνο η μία γραμμη.

Βάλε το τηλέφωνο στην άλλη θύρα ab και επανέλαβε την διαδικασία.

Neoklis7
06-06-10, 16:40
Έφτιαξε! Ευχαριστώ πολύ!

Συγνώμη και πάλι για τα νεύρα που είχα πριν αλλά ο πατέρας μου έκανε εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς και χρειαζόμουν το σταθερό τηλέφωνο για να έχω άμεση επικοινωνία με το γιατρό.

emeliss
06-06-10, 22:01
Παρακαλώ. Μην αγχώνεσαι, όλοι ξεφεύγουμε που και που.

v5net
06-06-10, 23:22
αν τους πιασεις με το καλο σου δίνουν καινούργιο,εγω εχω αλλάξει 4 netmod

θέλει πολιτική ομως...

Neoklis7
11-06-10, 19:40
Στην αναγνώριση κλήσης βγαίνει πάντα ένα μηδέν μπροστά από τον αριθμό.
Είναι νορμάλ αυτό;

tsorbi
11-06-10, 19:48
Όχι.
Έχεις παλιό Firmware.
http://www.intracom-telecom.com/helpdesks/netmod/firmware_updates/firmware_versions/greece_gr_sw.htm
http://www.intracom-telecom.com/helpdesks/netmod/firmware_updates/gr_conf-man.htm

@ ADSLgr.com All rights reserved.