PDA

Επιστροφή στο Forum : Line Troubleshooting



sotirisko
06-06-10, 11:56
Γεια σας παιδιά,
είμαι ένα ακόμα "περήφανος" συνδρομητής της HOL. Αυτή τη στιγμή έχω το Double-play Lite στα 6Mbps διότι στο Double-play 24 Mbps συγχρόνιζα έως τα 10Mbps και πλήρωνα τσάμπα τα 24.
Αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι να σας παραθέσω αναλυτικά τα στοιχεία της γραμμής μου ώστε να μου υποδείξετε που, και αν υπάρχει, κάποιο πρόβλημα.

Επισυνάπτω τα στοιχεία

Ευχαριστώ προκαταβολικά

mondeo
06-06-10, 14:36
Δεν βλέπω κάτι στη γραμμή σου.
Θεωρητικά βέβαια σύμφωνα με το Line Attenuation θα μπορούσες να πιάσεις μέχρι 17Mbps.Όνειρο απατηλό βέβαια γιά όλους μας καθώς με τα χάλια που έχει ο χαλκός στην Ελλάδα βράστα.......
Ποιό είναι το πρόβλημά σου;

sotirisko
06-06-10, 15:34
Δεν βλέπω κάτι στη γραμμή σου.
Θεωρητικά βέβαια σύμφωνα με το Line Attenuation θα μπορούσες να πιάσεις μέχρι 17Mbps.Όνειρο απατηλό βέβαια γιά όλους μας καθώς με τα χάλια που έχει ο χαλκός στην Ελλάδα βράστα.......
Ποιό είναι το πρόβλημά σου;

Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν είχα "ΕΩΣ 24 Mbps" εγώ συγχρόνιζα έως τα 10 άντε και 11 Mbps, που μου φαίνεται λίγο μπροστά σε κάτι 16Mbps ή 21Mbps που βλέπω ότι πιάνουν μερικοί άλλοι από εδώ.

dleyteris
06-06-10, 15:53
Για κανε μια δοκιμη με linksys wag 220g αν εχεις η και το netfdaster 2 που δινει η hol.. !!
σιγουρα θα πετυχεις υψηλοτερες τιμες απο το fritz το οποιο κοβει τουλαχιστον 3 mbps
Επισης λογω δοκιμης να αποσυνδεσεις οποιαδηποτε τηλεφωνικη συσκευη ετσι ωστε να χρησιμοποιηται μονο το router.
Να κανεις επισης δοκιμη με φιλτρα/ splitter και καλωδια που δινει η hol

sotirisko
06-06-10, 15:56
Για κανε μια δοκιμη με linksys wag 220g αν εχεις η και το netfdaster 2 που δινει η hol.. !!
σιγουρα θα πετυχεις υψηλοτερες τιμες απο το fritz το οποιο κοβει τουλαχιστον 3 mbps
Επισης λογω δοκιμης να αποσυνδεσεις οποιαδηποτε τηλεφωνικη συσκευη ετσι ωστε να χρησιμοποιηται μονο το router.
Να κανεις επισης δοκιμη με φιλτρα/ splitter και καλωδια που δινει η hol

Δυστυχώς δεν έχω κανένα από τα παραπάνω router, αλλά με ένα Netgear που έχω συνδέομαι στην ίδια περίπου ταχύτητα (10-11). Όλα τα παραπάνω που προτείνεις τα έχω δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα.

mondeo
06-06-10, 16:16
Το Fritz σίγουρα συγχρονίζει χαμηλότερα από το Netfaster.Μπορεί να χάσεις και 3Mbps.
Όσο γιά την ταχύτητα κι εσύ φαίνεται όπως όλοι μας άλλωστε να ταλαιπωρείσαι από το crosstalking,γιά το οποίο πολύ δύσκολα θα γίνει κάτι.

sotirisko
06-06-10, 17:10
Το crosstalking οφείλεται στην γραμμή ή στον πάροχο. Αν δηλαδή αλλάξω πάροχο και πάω στον ΟΤΕ το πρόβλημα θα παραμείνει;

mondeo
06-06-10, 17:41
Το φαινόμενο του crosstalking παρουσιάζεται όταν σε ένα κεντρικό καλώδιο περνούν πολλά ADSL σήματα τα οποία αλληλοπαρεμβάλονται με αποτέλεσμα να πέφτει η ταχύτητα συγχρονισμού και είναι ανεξάρτητο παρόχου.Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό με την εξάπλωση του ADSL το φαινόμενο γίνεται όλο και πιό έντονο.
Είναι ένα από τα μειονεκτήματα της ADSL τεχνολογίας.

Apollyon
10-06-10, 14:59
Δεν λυνεται το crosstalking με αλλαγη παροχου.Οσο ανεβαινουν τα καλωδια μεγαλωνει το cross.

MaFiOzOs_GR
14-06-10, 15:32
Γεια σας παιδιά,
είμαι ένα ακόμα "περήφανος" συνδρομητής της HOL. Αυτή τη στιγμή έχω το Double-play Lite στα 6Mbps διότι στο Double-play 24 Mbps συγχρόνιζα έως τα 10Mbps και πλήρωνα τσάμπα τα 24.
Αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι να σας παραθέσω αναλυτικά τα στοιχεία της γραμμής μου ώστε να μου υποδείξετε που, και αν υπάρχει, κάποιο πρόβλημα.

Επισυνάπτω τα στοιχεία

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φίλε μου εγώ με το ίδιο router και την ίδια εξασθένιση, όταν είχα ενεργοποιηθεί πριν 2+ χρόνια κλείδωνα 15-16Mbps....

Ήμουν ο μοναδικός στην πολυκατοικία που είχα adsl και είχα ελάχιστο crosstalk.Με τον καιρό βέβαια άρχισα να πέφτω και πλέον κυμαίνομαι γύρω στα 13Mbps....

Δες και τα αντίστοιχα tabs για να συγκρίνεις.

73807 73808 73809 73810

Εμένα μου φαίνεται ότι μπορεί να έχεις κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα από crosstalking.
Τα γραφήματα θα έπρεπε να μοιάζουν πολύ (δεδομένου και του ίδιου attenuation) αλλά εσένα είναι πολύ χειρότερα...

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο την TY να το δηλώσεις την γραμμή σου για έλεγχο;

sotirisko
14-06-10, 18:49
Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο την TY να το δηλώσεις την γραμμή σου για έλεγχο;

Πιστεψέ με, από την Hol την έχουν "ελέγξει" πολλές φορές σε πολλά τηλέφωνα που τους έπαιρνα παλιότερα, αλλά ποτέ δεν μου είπαν ότι βρήκαν κάποιο πρόβλημα...:hmm:

Fragkiskos.K
17-06-10, 05:56
Το SNR και το Attenuation υπόσχονται καλές ταχύτητες αλλά στο spectrum βλέπω ένα "θεματάκι" στα Carriers 352 μέχρι 448. Εκεί μπορεί να βρίσκεται η χαμένη σου ταχύτητα :p Ίσως κάποιο θέμα στην καλωδίωση σου (αν και λες οτι έχεις κάνει δοκιμές) είτε απλά "έτσι είναι η γραμμή σου". :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.