PDA

Επιστροφή στο Forum : 9105 & χρήση routing



bill
28-05-06, 10:38
Γεια σας.
Είμαι κάτοχος ενός 9105 και έχω να αντιμετωπίσω το εξής πρόβλημα.
Είμαι συνδεδέμενος ταυτόχρονα με το internet και σε ένα άλλο δύκτιο (awmn) το οποίο χρησιμοποιεί συγκεκρίμενη δέσμη IPs (10.χχ.χχ.χχ). Στο awmn δύκτιο είναι συνδεδεμένος ένας εκ των υπολογιστών. Το δύκτιο αυτό έχει δικούς του DNS κλπ.
Σκοπός μου είναι να μπορέσω να κάνω και τους άλλους υπολογιστές να βλέπουν το awmn δύκτιο. Αυτό που διάβασα σαν μια καλή λύση είναι το εξής:
Βάζω σαν 1ο dns στους υπολογιστές τον DNS του awmn δυκτίου (10.χχ.χχ.χχ), και σαν 2ο το DNS του provider στο internet.
Κατόπιν ορίζω στο router όταν ζητήτε διεύθυνση που ανήκει στο 10.χχ.χχ.χχ να δρομολογείτε προς το δύκτιο awmn μέσω του υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος σε αυτό. Πως μπορώ να το επιτύχω; Από ότι είδα μέσω του web interface δεν μπορώ αν και έχει κάποιες επιλογές για routing... Ίσως γίνετε μέσω κονσόλας;

Ξέρει κάποιος πως μπορεί να γίνει και να με βοηθήσει;

ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Βασίλης

aesir
28-05-06, 10:47
Aν έχεις winXP/w2k3, πήγαινε στο control panel>network connections, κάνε highlight τις δυο κάρτες δικτύου, και μετά στο tools>advanced και κάνε bridge connections. Θα ενώσει τα δύο δίκτυα χωρίς να χρειαστεί κάτι άλλο εκ μέρους σου.

bill
28-05-06, 16:54
οκ, ευχαριστώ αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό παίζει σωστά υπό την προϋπόθεση ότι ρούτερ και awmn ανήκουν στο ίδιο IP range.. οπότε ίσως θα έπρεπε να πω ότι επίσης θέλω στον ρούτερ να κρατήσω τις δικές του IP (192.168.1.χχ) και να μην του αποδώσω IP του awmn δυκτίου, το ίδιο και στους άλλους υπολογιστές του δυκτίου...

bill
08-06-06, 08:39
Μήπως αυτό θα μπορούσε να γίνει με bridge στον router; Ο ρούτερ έχει δυνατότητα να έχει 2 IPs. Επίσης είδα στο http://www.usr.com/support/9105/9105-files/cli_reference.html ότι έχει κάποιες εντολές σχετικές με bridge στο "wan config", αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.