PDA

Επιστροφή στο Forum : θα ξεχασω και αυτα που ηξερα port forward στο bautec



Dsltech
06-06-10, 22:29
λοιπον παιδια πριν μια βδομαδα μιας και ειχα καποια προβληματα με την HOL ειπα να γυρισω στον ΟΤΕ. Μετα απο 10 περιπου μερες απο την αιτηση εχασα το internet απο τη HOL γυρισε το τηλεφωνο σε ΟΤΕ και εκανα αιτηση για conn-x. Η αιτηση εγινε δευτερα μεσημερι και περιεργος τριτη 19:00 που γυρισα σπιτι το λαμπακι του dsl ειχε αναψει.
Μεχρι την Παρασκευη που ηρθε το modem δουλευα με το netfaster της hol, μου εκανε καθε 3 και λιγο disconnect και τετοια αλλα ειπα να περιμενο το bautec. Αφου λοιπον το εβαλα πανω ειδα οτι ειχα πραγματικα προβλημα και ετσι εδωσα βλαβη στο 121, μετα απο λιγο ειδα οτι η γραμμη απο fastpath εγινε interleave και τα disconnect αν και υπαρχουν ειναι υποφερτα καθε 5-6 ωρες περιπου

Αυτα σαν ιστορικο φυσικα αυριο θα ξαναπαρω τηλεφωνο στο 121 αλλα αυτην τη στιγμη με τρωει κατι αλλο που δεν το χωραει ο νους μου. Λοιπον ακουστε προβλημα.
Σημερα εστεισα ενα virtualbox με ενα debian server για ftp/web/ssh και τετοια και ειπα να κανω port forward τις πορτες 21,22,23,80 στην ip του server. Τα τελευταια χρονια εχουν πεσει στα χερια μου 7-8 διαφορετικα μοδεμ και δεν ειχα ποτε προβλημα στο στησιμο λοιπον το Bautec με τρελανε.
Λοιπον βρισκω το tutorial που εχει στο adslgr how to και οπως λεει κλεινω το SPI και βαζω τις πορτες που θελω στο virtual server και τις οδηγω στην ip του server μου που ειναι 192.168.178.90 ας πουμε λοιπον οτι το domain μου ειναι mydomain.dyndns.org
οταν λοιπον χτυπαω το http://mydomain.dyndns.org απο firefox περνω το web interface του router(bautec) ακομα οταν κανω ftp,telnet στο mydomain.dyndns.org παλι στο router με βαζει. Απο οτι φαινεται δεν γινετε κανενα forwarding. Ειχε κανεις αντιστοιχο προβλημα και αν ναι πως το ελυσε???
Επισεις οταν βαλω πανω το παλιο router(netfaster) ολα δουλευουν κανονικα.

ΥΓ: sorry αν σας ζαλισα αλλα εχω φαει τρελες ωρες και δεν βγαζω ακρη.

DSLaManiaC
06-06-10, 22:39
Λοιπόν:

1) Login: http://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csAuth.jsp
2) Στο "OTENET OnDSL Home Sx ΑΟΡΙΣΤΟΥ" πατάμε "Επιλογή".
3) Στο 1ο πάνω πάνω που είναι η σύνδεση λογικά, πατάμε "Αλλαγή".
4) Πατάμε το "Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας".
5) "Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες "επιθέσεις" το βάζεις "ΟΧΙ" πατάς επιβεβαίωση και κάνεις reconnect στο Internet.

Αυτό πρέπει να γίνει έτσι ώστε να κάνεις forward ports κάτω του 1024.

Επίσης, να το δοκιμάσεις εκτός του Lan σου, γιατί μπορεί να κάνει loop..

boliziner
06-06-10, 22:42
Αν δεν γινοταν forwarding λογικά δεν θα σου έβγαζε τίποτα όταν θα χτυπούσες την εξωτερική ip σου. Μήπως Το dyndns.org έχει πάρει το 192.168.1.1 και όχι την εξωτερική σου ip ? και στο firefox βαλε proxy αν είναι από ιδιο pc.

Dsltech
06-06-10, 23:18
απο οτι φαινεται τις πορτες που εχω ανοιξει πανω απο το 10000 τις χτυπαω κανονικα μεσω proxy αρα απλα δεν μπορω να παιξω απο το local δικτυο τωρα για τις 21,22,23 απλα θα απενεργοποιησω την ασφαλεια και νομιζω μια χαρα θα πανε και αυτες. Γιατι αραγε εχει αυτην την ιδιαιτερότητα το bautec με τις local διευθυνσης δεν το εχω συναντηση καπου αλλου, δεν υπαρχει τροπος να το απενεργοποιησουμε??

@ ADSLgr.com All rights reserved.