PDA

Επιστροφή στο Forum : Ικανοποιητικα πινγκ στο εξωτερικο,χαος στο εσωτερικο..



giorgos500
29-01-04, 17:30
Ρε παιδια αυτο που διαπιστωνω ειναι το εξης.
Ενω στο εξωτερικο βλεπω πινκγς πολυ καλυτερα απο τους αλλους providers( 50 ιταλια , 70 γερμανια κλπ ) , και αρκετα σταθερα σε ολη την διαρκεια του 24ωρου ( ειδικα το βραδυ ειναι καταπληκτικα ! ), οταν ειναι να παιξεις καποιο παιχνιδι εντος συνορων , εκει επικρατει το απολυτο χαος !! Το πινγκ κυμαινεται απο 60 ως 200 , με αποτελεσμα να μην ειναι δυνατον το να παιξεις.Δηλαδη πρεπει να περιμενει κανεις μεχρι τισ 5 το πρωι για να μπορεσει να παιξει με ΣΧΕΤΙΚΑ σταθερο πινγκ ? αυτο ειναι αδυνατον...
Και ρωτω , ειναι δυνατον ενασ provider με ευοιωνες βλεψεις προς το μελλον να μην εχει διαθεσιμο bandwidth για το εσωτερικο και να εχει για το εξωτερικο ?
Πραγματικα ειναι κριμα , γιατι το gaming communty τεινει προς τελλας , λογω των ασυνηθιστα χαμηλων για τα ελληνικα δεδομενα πινγκ στο εξωτερικο , παρολα αυτα , βλεποντας κανεις την κατασταση στην Ελλαδα , της παιρνει .. την μπουκια απο το στομα ..
Τελος παντων δεν ειμαι ο ειδημων αλλα μηπως χρειαζεται αναβαθμιση το dslam μου ? Η το bandwidth της τελλας οσον αφορα το εσωτερικο ?
Περιμενω τις γνωμες σας!

Kerl
29-01-04, 19:36
Εγώ παίζω τακτικά counterstrike με ελληνικούς server (gamecity , theweb , gnet ) χωρίς να παρατηρώ αυτό που λες , αλλά συνήθως από τις 11 και μετά. Το ping κυμένεται από 30-100 ανάλογα με τον server . Τώρα επειδή οι πιο πολλοί game servers είναι σε netcafes , ή σε data centers που δίνουνε δίκτυο σε netcafes , τις ώρες αιχμής (μέρα) που οι διάφοροι μυστήριοι πελάτες κατεβάζουνε ότι βρούνε , τα πινγ εκτοξευόνται , μιας και λίγοι εφαρμόζουνε κάποιο ΣΩΣΤΟ Quality of Service .

Αν ήτανε θέμα dslam σου θα είχες πρόβλημα και με τον εξωτερικό .

psyxakias
29-01-04, 19:39
giorgos500,

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις να κάνεις traceroute μήπως σε βοηθήσει να βρεις τι φταίει.

AcidArrow
29-01-04, 21:10
Για την περίπτωση της Vivodi ξέρω ότι κάνει routing μέσω Αγγλίας, και γιαυτό στην, Ελλάδα, χάλια pings. Για την Tellas, ένας φίλος μου (μένει ηράκλειο), έχει παρα πολύ καλα Ping με το εσωτερικό, οπότε δε ξέρω τι φταίει.

Κάνε ενα traceroute να δεις απο που περνάει.

Σε περίπτωση που δε ξέρεις πως (και δε το λέω για να σε προσβάλω):

Ανοίγεις ένας MsDos Prompt και γράφεις:

tracert (IP Που θες χωρίς την παρενθεση)

και μετά κοιτάς στα hops που θα κάνει για το που περνάει...

kadronarxis
29-01-04, 21:14
Έχω έναν φίλο που δουλεύει στην panafonet. Χτες και ειδικά σήμερα όλοι οι providers είχαν πρόβλημα με τους routers τους, λόγω αυτού του καταραμένου καινούργιου ιού που χτύπάει μέσω mail. Αυτά με είπε αυτά σας λέω.

αντε γερά!!!

elgriego
30-01-04, 12:43
Ρε παιδια αυτο που διαπιστωνω ειναι το εξης.
Ενω στο εξωτερικο βλεπω πινκγς πολυ καλυτερα απο τους αλλους providers( 50 ιταλια , 70 γερμανια κλπ ) , και αρκετα σταθερα σε ολη την διαρκεια του 24ωρου ( ειδικα το βραδυ ειναι καταπληκτικα ! ), οταν ειναι να παιξεις καποιο παιχνιδι εντος συνορων , εκει επικρατει το απολυτο χαος !! Το πινγκ κυμαινεται απο 60 ως 200 , με αποτελεσμα να μην ειναι δυνατον το να παιξεις.Δηλαδη πρεπει να περιμενει κανεις μεχρι τισ 5 το πρωι για να μπορεσει να παιξει με ΣΧΕΤΙΚΑ σταθερο πινγκ ? αυτο ειναι αδυνατον...
Και ρωτω , ειναι δυνατον ενασ provider με ευοιωνες βλεψεις προς το μελλον να μην εχει διαθεσιμο bandwidth για το εσωτερικο και να εχει για το εξωτερικο ?
Πραγματικα ειναι κριμα , γιατι το gaming communty τεινει προς τελλας , λογω των ασυνηθιστα χαμηλων για τα ελληνικα δεδομενα πινγκ στο εξωτερικο , παρολα αυτα , βλεποντας κανεις την κατασταση στην Ελλαδα , της παιρνει .. την μπουκια απο το στομα ..
Τελος παντων δεν ειμαι ο ειδημων αλλα μηπως χρειαζεται αναβαθμιση το dslam μου ? Η το bandwidth της τελλας οσον αφορα το εσωτερικο ?
Περιμενω τις γνωμες σας!


Αυτό που λές το έχω παρατηρήσει εδώ και μερικές μέρες. Τους πήρα λοιπόν τηλεφωνο για να τους ρωτήσω γιατι τα ping στο εσωτερικό ειναι τόσο ασταθείς με αποτελεσμα να επηρεαζετε και το σερφινγκ και πήρα απάντηση ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και κανείς αλλος δεν εχει παραπονεθει.

Οποιος λοιπόν παρατηρει προβλημα καλο ειναι να τους κανει ενα τηλεφωνο στο 13800 και να τους ενημερώνει.

Ο λόγος που δημιουργείται το προβλημα ειναι οτι για συνδεση με AIX που ειναι και ο κομβος συνδεσεις της Tellas με τους αλλους Ελληνικους providers γεμίζει(η αποψη της κοπέλας του 13800) ή υπάρχει καποιο προβλημα με την συνδεση της Τελλας. Με το εξωτερικο εχουν δικια τους συνδεση με οπτικη ίνα οποτε εκει και τα pings ειναι πολυ σταθερα και μικρα.

giorgos500
30-01-04, 20:24
Οκ ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα το θεμα ειναι οτι ολοι οσοι γνωριζω που εχουν τελλας αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα.ακομα και σε σερβερ του ντυα εχω το ιδιο προβλημα , που ειναι πανω σε τεραστιες γραμμες.
Προτεινω ολοι οι χρηστες τελλας να αρχισουμε να κανουμε οτι μας προτεινε ο παραπανω φιλος , δηλαδη να παιρνουμε και να διαμαρτυρομαστε για το συγκεκριμενο προβλημα.
Αντε γερα!!

giorgos500
30-01-04, 20:27
Εν τω μεταξυ ξεχασα να αναφερω πως το προβλημα παυει να ισχυει μετα απο καποια ωρα , αργα το βραδυ φυσικα , και επανερχεται τις πρωτες πρωινες ωρες!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.