PDA

Επιστροφή στο Forum : 1.793 kb / sec!!!!



alwaysalone
28-05-06, 18:32
Ονειρο ήταν και παει!! Εκει που κατεβαζα τη μουσικουλα μου απο το limewire, σε καποια φαση βλεπω 1.793 ΚΒ /sec! :worthy: :lol:

Ωραιο ηταν, αλλα κράτησε πολυ λιγα δευτερόλεπτα.... :down:
Τι λετε να ήταν? Σφαλμα? :hmm:

Παντως και μονο που ειδα αυτην την ταχυτητα, μπορω να πω τα ματακια μου ενιωσαν μια ικανοποιηση! :p :p :p

(Και για να μην ανοιγω άλλο θεμα, να κανω μια ερωτηση? Εχω γραμμη ΟΤΕ 384, και συνδρομη Οτενετ 384.

1) Αν παρω συνδρομη 512 ή 1024, θα δω διαφορα στην ταχύτητα ή πρεπει να αλλαξω και την γραμμη στον ΟΤΕ?

2)Και το αντιστροφο: Αν αλλαξω τη γραμμη του ΟΤΕ σε 512, χωρις να αλλαξω τη συνδρομη θα δω διαφορα στην ταχυτητα?

Κοινως για να δουμε διαφορα στην ταχυτητα πρεπει να κανουμε αναβαθμιση και στη γραμμη και στη συνδρομη ή μπορουμε να γλυτώσουμε και κατι απο τα δυο? )

1.793 rulez!!! :rofl:

stavpal
28-05-06, 18:41
η ταχύτητα που είδες ήταν πλασματική (περίπου το ίδιο με το όταν κατεβάζει κανείς ένα αρχείο (http) και αφήσεις λίγα sec να περάσουν πριν πατήσεις το οκ - κατεβάζει αλλά το μετράει από τη στιγμή που πατήσεις οκ μόνο)
πάνω από 40-42 δεν πάς ούτε με σφαίρες

orestis7
28-05-06, 18:50
Αν πάρεις συνδομή παραπάνω απο τη γραμμή σου δεν εχεις κανένα κέρδος με το αντίθετο κατι γίνεται...
Η ταχύτητα που έβλεπες ηταν εικονική.τσάμπα χάρηκες :p

manoulamou
28-05-06, 19:19
Αν οντως εχεις προβληματικη γραμμη
καλο θα ειναι να κανεις μονο αναβαθμιση της ταχυτητας της γραμμης σε 512 ή 1024,
οποτε θα εξαντλεις το ανωτατο οριο της συνδρομης σου 384 ή 512...
Το αναποδο δεν ισχυει!
Για να δεις αν πραγματικα εχεις χαμηλες ταχυτητες κοιτα αυτο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=627600&postcount=10) και μετα κανονιζεις.

alwaysalone
28-05-06, 19:26
Αν οντως εχεις προβληματικη γραμμη
καλο θα ειναι να κανεις μονο αναβαθμιση της ταχυτητας της γραμμης σε 512 ή 1024,
οποτε θα εξαντλεις το ανωτατο οριο της συνδρομης σου 384 ή 512...
Το αναποδο δεν ισχυει!
Για να δεις αν οντως εχεις προβλημα στην ταχυτητα κοιτα αυτο (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=627600&postcount=10) και μετα κανονιζεις.

Μanoulamou ευχαριστω! :clap:

gallahant
28-05-06, 19:28
Να πω και γω σε αυτο το νημα, οτι μια μερα κατεβαζα για αρκετα λεπτα στο Limewire με 83kb/sec (γραμμη και συνδρομη 512) και φαινοτανε και απο τον χρονο που υπολειποτανε για να ολοκληρωθει το κατεβασμα. Ειναι αυτο δυνατον? Πως ειναι δυνατον να εχω ξεπερασει το μαξιμουμ της γραμμης μου?

AddictedToChaos
28-05-06, 19:33
Αυτο οφειλεται σε μουφεξ συνηθως αρχεια. Γι'αυτο αν δεις ποτε σε μεγαλο αρχειο που κατεβαζεις, ξαφνικα να πηγαινει με τετοια ταχυτητα, καλυτερα να αλλαζεις χρηστη (αν μπορεις να κανεις κατι τετοιο στο limewire) γιατι θα σου καταστρεψει μερος του αρχειου. Θα περιεχει κατεστραμμενα δεδομενα οποτε τζαμπα παει ολο. Το 'χω παθει με ενα μεγαλο βιντεακι σε αλλο p2p και μετα ολη την ωρα ημουν :angryr:

Πχ ενα αλλο που μου ειχε συμβει. Κατεβαζα απο το DC++ ενα ποδοσφαιρακι 4giga, και αρχισε με 2.5MB!!! Σε 10-15 λεπτα ειχε κατεβει, αλλα τι κριμα, δεν επαιζε :p

Patentman
28-05-06, 20:21
Εχετε πεσει μαλλον σε παγιδα και ατοπηματα.

Αλλο KB και αλλο Kb. Στην μια περιπτωση ειναι Kilobytes και στην αλλη Kilobits, οπου αν θυμαμαι καλα 1byte=8bits. Αρα τσαμπα χαρηκατε! Με κιλομπιτς κατεβαζατε= σερνοτανε.

Επισης αλλο 1.793 και αλλο 1,793. Στην μια περιπτωση εισαι στα ταπεινα κατω των 2KB στην αλλη πετας στα 1800. Υποδιαστολη και διαχωριστικο.


Κατεβαζα απο το DC++ ενα ποδοσφαιρακι 4giga, και αρχισε με 2.5MB!!! Σε 10-15 λεπτα ειχε κατεβει
Μου εχει συμβει και μενα, ειναι fake αρχειο που δεσμευει χωρο χωρις να ειναι τοσα τα (πραγματικα) δεδομενα του.
Συνηθως ειναι προσωρινα αρχεια απο avi που ειναι ημιτελη στον αλλο χρηστη και δεν τα συνεχισε αλλά τα κρατησε ετσι αφου τα εβγαλε απο τον προσωρινο φακελο και τα εβαλε στα εισερχομενα. Μερικα προγραμματα ανταλλαγης αρχειων το κανουν αυτο.

alwaysalone
28-05-06, 20:37
Ωχ! Μη μου λετε περι fake αρχειων!! :(
Εδω και ωρες κατεβαζω καποια επεισοδια απο το παρα - πεντε, που ειναι της μορφης avi..
Ειναι περιπου 350MB το καθενα... Τζαμπα λετε τα κατεβαζω?

Σχετικα με το kb και το ΚΒ, ΚΒ εννοούσα... Αλλα κρατησε μονο λιγο secs και σε καμια περιπτωση δεν αυταπαταμαι οτι κατεβαζα με τετοια ταχυτητα! (Αλλωστε δεν αλλαξε κατι στα αρχεια που κατεβαζα εκεινη τη στιγμη).

Τι εννοειτε οτι προσπαθει εκεινη την ωρα καποιος χρηστης να αλλοιωσει το αρχειο που κατεβαζω? :hmm:

(Η ταχυτητα μου ειναι 384, οταν βλεπω να κατεβαζω με 22-27 ειμαι καταχαρουμενη!:) :) )

Patentman
28-05-06, 20:48
Δεν ξερω για το limewire αλλά πολλα προγραμματα-πελατες (client) ανταλλαγης αρχειων εχουν δυνατοτητα προεσκοπισης. Την καλυτερη προεσκοπιση την εχει το shareaza (παλι διαφημιση κανω :redface: ).

Ανοιξε ενα νημα στην εννοτητα Software & Hardware>P2P (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=8) και ρωτα πως θα κανεις προεσκοπιση των αρχειων βιντεο (και ηχου) στο limewire.

alwaysalone
28-05-06, 20:57
Δεν ξερω για το limewire αλλά πολλα προγραμματα-πελατες (client) ανταλλαγης αρχειων εχουν δυνατοτητα προεσκοπισης. Την καλυτερη προεσκοπιση την εχει το shareaza (παλι διαφημιση κανω :redface: ).

Ανοιξε ενα νημα στην εννοτητα Software & Hardware>P2P (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=8) και ρωτα πως θα κανεις προεσκοπιση των αρχειων βιντεο (και ηχου) στο limewire.

Υπαρχει αυτη η επιλογή της πρεπισκόπισης κατω κατω στο προγραμματακι limewire,

αλλά,

ποτε δε την εχω χρησιμοποιήσει γιατι μεεεεεεεεεχρι να ανοιξει το windows media player, θα κανει 300 ωρες και θα κολλησει..

(εχω βαλει και την επιλογη application control, οποτε καθε φορα που ανοιγω ενα οποιοδηποτε προγραμμα, ακομα και το word, ενω ειμαι online, μου εμφανιζεται παραθυρο και με ρωτα αν επιθυμω να τρεξει το προγραμμα ή οχι).

Ετσι, μεχρι να ανοιξουν ολα αυτα τα παραθυρα bye bye η μνημη και κολλαει!!!

Βεβαια δεν ειναι καλη λυση να κατεβαζω στα τυφλα.. :cool:
Ουτε βεβαια το limewire ειναι η καλυτερη λυση, αλλα anyway! :rolleyes:

AddictedToChaos
28-05-06, 21:43
Τελικα φιλε Πατεντμαν, την καλυτερη προεπισκοπηση ever, την εχει ο VLC Player. Τα διαβαζει ολα μιλαμε. Τιποτα δεν αφηνει απαικτο.

Αν κατεβαζεις ελληνικο σιριαλ μην ανησυχεις. Πρεπει να ειναι πολυ μλκς καποιος να κανεις fake ελληνικο σιριαλ. Στα ματια μου τουλαχιστον.

Τετοιες παγαποντιες κανουν συνηθως σε καινουριες ταινιες που παιζονται ακομη στο cinema, σε νεα επεισοδια αμερικανικων σειρων κλπ.
Σε αρχεια δηλαδη που ειναι περιζητητα ;)

orestis7
28-05-06, 21:55
Πρεπει να ειναι πολυ μλκς καποιος να κανεις fake ελληνικο σιριαλ
Και ομως στο dc είχε κυκλοφορήσει ένα επεισόδιο του παρά πεντέ που ήταν fake και το είχαν όλοι και δεν το διαγραφαν.:down:
Γενικός αμα βλέπουμε ταχύτητες παραπάνω απο ότι σηκώνει η γραμμή μας να το κοβουμε κατευθειαν το κατέβασμα;)

nnn
29-05-06, 00:18
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16293&highlight=fake+%E1%F1%F7%E5%E9%E1
Έχει ξανασυζητηθεί.

Και επειδή το τι κατεβάζει ο καθένας καλό είναι να μην το αναφέρει δημόσια το παρών.
:lock:


Απαγορεύονται αυστηρά τα μηνύματα σχετικά με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού (Crack, Serial, Key Generator) καθώς και συνδέσμους (links) για ιστοσελίδες με τέτοιο περιεχόμενο, καθώς και μηνύματα που περιγράφουν μη νόμιμες πράξεις ή προτρέπουν σε αυτές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.