PDA

Επιστροφή στο Forum : Server error: 550 5.7.1



billymos
07-06-10, 19:28
Καλησπερα σε ολους τους συμπασχοντες forthnet....
Ημουν απο τους πιο φανατικους υποστηρικτες της εν λογω εταιρειας, αλλα εδω και μερικους μηνες τα πραγματα δεν πανε και τοσο καλα... Αν εξαιρεσουμε το downloading που πραγματικα πεταει, καμια φορα αργει να ανοιξει τις ιστοσελιδες, πραγμα αδικαιολογητο για τετοια γραμμη. Βασικα, ειναι ενα προβλημα που δε με πολυασχολουσαι.
Τελευταια, βεβαια, προστεθηκε και το προβλημα με το youtube και ο,τι εχει σχεση με videostreaming που πρακτικα δε γινεται να δεις, παρα μονο αν περιμενεις να γεμισει η μπαρα πατωντας pause.
Και το γλυκο εδεσε, που λενε και στο χωριο μου, αφου, το να στειλω email μεσω outlook ειναι αδυνατο... το μηνυμα που μου βγαζει, ειναι Server error: '550 5.7.1 . Οι 'ειδικοι' της εταιρειας λενε οτι φταινε οι ρυθμισεις μου, ομως εγω δε πειραξα τιποτα και το προβλημα εμφανιστηκε εντελως ξαφνικα. Μεσω webmail μπορω να στειλω, αλλα δε με βολευει....
Εχετε τιποτα υπ'οψιν σας? γιατι οι τεχνικοι, σε οποιο προβλημα και να αναφερθηκα οσον αφορα τη γραμμη, μου ελεγαν διαφορα που πιστευω, ουτε οι ιδιοι τα πιστευαν....

Ευχαριστω....

Billy

Georgevtr
07-06-10, 19:33
1) Go to: start > settings > control panel > Administrative Tools > Internet Information Services
2) Expand the " (local computer)" node
3) Right click on your SMTP server > go to "Properties"
4) Click "Access" tab
5) Under Relay Restrictions, click the "Relay" button
6) Click "Add"
7) Select "Single Computer" and enter IP address 127.0.0.1
8) Hit OK, OK, OK (until the properties dialog is closed)

hedgehog
07-06-10, 19:42
Αν δεν κάνω λάθος το 550 είναι relaying error...

δοκίμασε με τον smtp-auth.forthnet.gr (απαιτεί authentication, οπότε θα πρέπει να ρυθμίσεις τον client σου ανάλογα) να δεις αν έτσι επιτρέπεται...

υποθέτω πως το πρόβλημα το παρουσιάζει όταν στέλνεις από mail διαφορετικό από αυτό που σου παρέχει η forthnet. πέφτω έξω;;;

billymos
07-06-10, 20:27
Αν δεν κάνω λάθος το 550 είναι relaying error...

δοκίμασε με τον smtp-auth.forthnet.gr (απαιτεί authentication, οπότε θα πρέπει να ρυθμίσεις τον client σου ανάλογα) να δεις αν έτσι επιτρέπεται...

υποθέτω πως το πρόβλημα το παρουσιάζει όταν στέλνεις από mail διαφορετικό από αυτό που σου παρέχει η forthnet. πέφτω έξω;;;

Οχι, δυστυχως το κανει και με της forthnet... θα δοκιμασω τις ρυθμισεις που μου εστειλε ο roumanos21r και σας ενημερωνω..............

........Auto merged post: billymos πρόσθεσε 12 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


1) Go to: start > settings > control panel > Administrative Tools > Internet Information Services
2) Expand the " (local computer)" node
3) Right click on your SMTP server > go to "Properties"
4) Click "Access" tab
5) Under Relay Restrictions, click the "Relay" button
6) Click "Add"
7) Select "Single Computer" and enter IP address 127.0.0.1
8) Hit OK, OK, OK (until the properties dialog is closed)


Δυστυχως, στα 7 που χρησιμοποιω, δεν εχω στο Administrative Tools το Internet Information Services, δε το βρισκω....

vaggospat13
07-06-10, 20:44
http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10009838
κοιτα αυτο μπας και σε βοηθησει

Georgevtr
07-06-10, 21:29
AVG έχεις?

Eπίσης βεβαιώσου ότι έχεις τσεκαρισμένο το authentication.

Tools, Accounts, select that account, Properties, Servers

Το κουτάκι My server requires authentication,πρέπει να είναι τσεκαρισμένο.

billymos
07-06-10, 23:01
AVG έχεις?

Eπίσης βεβαιώσου ότι έχεις τσεκαρισμένο το authentication.

Tools, Accounts, select that account, Properties, Servers

Το κουτάκι My server requires authentication,πρέπει να είναι τσεκαρισμένο.

AVG εχω, το εχω απενεργοποιησει και παλι κανει τα ιδια.
Οι οδηγιες που μου αναφερεις, ειναι για το outlook, ετσι? Αν ειναι ετσι, εκανα ο,τι μου ειπες και το αποτελεσμα ειναι το εξης:Send test e-mail message: None of the authentication methods supported by this client are supported by your server.

........Auto merged post: billymos πρόσθεσε 5 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=10009838
κοιτα αυτο μπας και σε βοηθησει
Vago,
αν βαλω τις ρυθμισεις που μου λεει για pop, μου γραφει παλι: Send test e-mail message: None of the authentication methods supported by this client are supported by your server.
Αν επιλεξω να μην εχω authentication στο smtp, μου βγαζει το γνωστο error......

Georgevtr
07-06-10, 23:02
AVG εχω, το εχω απενεργοποιησει και παλι κανει τα ιδια.
Οι οδηγιες που μου αναφερεις, ειναι για το outlook, ετσι? Αν ειναι ετσι, εκανα ο,τι μου ειπες και το αποτελεσμα ειναι το εξης:Send test e-mail message: None of the authentication methods supported by this client are supported by your server.

ΑVG ξήλωμα(ιδίως το free).
Σίγουρα έχεις τσεκαρισμένο το κουτάκι authentication?

Edit:Τώρα το είδα ότι το έχεις λογικά.
Για ξήλωσε το αντιιωτικό της πλάκας και κάνε restart.Μήπως δια μαγείας στρώσει:p

billymos
08-06-10, 01:47
ΑVG ξήλωμα(ιδίως το free).
Σίγουρα έχεις τσεκαρισμένο το κουτάκι authentication?

Edit:Τώρα το είδα ότι το έχεις λογικά.
Για ξήλωσε το αντιιωτικό της πλάκας και κάνε restart.Μήπως δια μαγείας στρώσει:p
Οκ, θα το δοκιμασω αυριο.... Αλλα αν φταιει αυτο, πως θα προστατευομαι μετα απο ιους..?
Εντωμεταξυ, το error message εχει αλλαξει σε : Send test e-mail message: None of the authentication methods supported by this client are supported by your server.

Lagman
08-06-10, 08:28
Οκ, θα το δοκιμασω αυριο.... Αλλα αν φταιει αυτο, πως θα προστατευομαι μετα απο ιους..?
Εντωμεταξυ, το error message εχει αλλαξει σε : Send test e-mail message: None of the authentication methods supported by this client are supported by your server.

Οι 'ειδικοι' της εταιρειας λενε οτι φταινε οι ρυθμισεις μου.

Μάλλον φταίνε οι ρυθμίσεις σου .

lacacitos
08-06-10, 09:03
δες στις ρυθμισεις του smtp μήπως έχει ενεργοποιηθεί κάτι σαν require secure authentication, μπορεί να προσπαθεί το outlook να ενεργοποιήσει κάποια μέθοδο sasl

anon
08-06-10, 09:18
http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=141225

Εχετε τις ρυθμίσεις ακριβώς όπως αναφέρετε στον οδηγό;

billymos
08-06-10, 18:47
http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?p=141225

Εχετε τις ρυθμίσεις ακριβώς όπως αναφέρετε στον οδηγό;

Ακριβως ετσι, αν και εχω αλλο outlook.... και μου βγαζει το ιδιο error...
Αν ενεργοποιησω και το smtp requires authentication, τοτε το error γινεται : None of the authentication methods supported by this client are supported by your server.

Τι να πω.....

billymos
09-06-10, 22:28
Τελικα απεγκατεστησα το AVG, αλλα παλι μου γραφει error: None of the authentication methods supported by this client are supported by your server.

DSLaManiaC
10-06-10, 00:42
Τελικα απεγκατεστησα το AVG, αλλα παλι μου γραφει error: None of the authentication methods supported by this client are supported by your server.

Μπας κι έχεις ενεργοποιήσει TLS/SSL ή τίποτα τέτοιο στις ρυθμίσεις του SMTP?

hellasyoda
10-06-10, 00:52
Υπάρχει κάποιος άλλος υπολογιστής με outlook να δοκιμάσεις το account σου με την ίδια γραμμή - το ίδιο router?

billymos
10-06-10, 17:43
Μπας κι έχεις ενεργοποιήσει TLS/SSL ή τίποτα τέτοιο στις ρυθμίσεις του SMTP?

Aν εννοεις type of encrypted connection, ειναι ssl, μα το ζηταει και στις ρυθμισεις η 4νετ..

DSLaManiaC
10-06-10, 17:46
Aν εννοεις type of encrypted connection, ειναι ssl, μα το ζηταει και στις ρυθμισεις η 4νετ..

Για βγάλτο και βάλε port 25.

billymos
10-06-10, 18:10
Για βγάλτο και βάλε port 25.

Ετσι ηταν απο την αρχη.... το ξαναδοκιμασα, αλλα τιποτα

DSLaManiaC
10-06-10, 18:22
Να κάνουμε μια δοκιμή ακόμα..

Δοκίμασες με Thunderbird?

billymos
10-06-10, 20:10
Να κάνουμε μια δοκιμή ακόμα..

Δοκίμασες με Thunderbird?

Οχι, ποτέ...ας το δοκιμασουμε και αυτο...

cmaniac
10-06-10, 20:17
Να σας κουφανω? Καπως ετσ ξεκινησε κι αυτο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=382259)..

παει να φερει ποπ-corn και αναψυκτικα για ολους...

billymos
10-06-10, 20:26
Οχι, ποτέ...ας το δοκιμασουμε και αυτο...

Λοιπον, το εγκατεστησα και μου γραφει τα εξης: An error occurred while sending mail. The mail server responded: 5.7.1 <..............>... Relaying denied. Proper authentication required.. Please check the message recipient ................... and try again.

vaggospat13
10-06-10, 20:51
Λοιπον, το εγκατεστησα και μου γραφει τα εξης: An error occurred while sending mail. The mail server responded: 5.7.1 <..............>... Relaying denied. Proper authentication required.. Please check the message recipient ................... and try again.

το upload παιζει κανονικα, προσπαθησε να ανεβασεις ενα αρχειο στο rapidshare...

billymos
10-06-10, 21:21
το upload παιζει κανονικα, προσπαθησε να ανεβασεις ενα αρχειο στο rapidshare...

το οτι κανω upload κανονικα με το utorrent δεν ειναι το ιδιο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.