PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση WRT54GL Wireless-G



kyr13
07-06-10, 23:06
Καλησπέρα.
Έχω σύνδεση ADSL 2play Forthnet.
Προσπαθώ να εγκασταστήσω σε desktop με Win XP Home Edition ένα WRT54GL Wireless-G. Πριν είχα το router που έδινε η forthnet με τη σύνδεση (όχι ασύρματο).

Για να συνδέομαι με το νέο router έβαλα μια θύρα USB Lan (TPLink).
Ενώ συνδέεται το PC με το ασύρματο δίκτυο, δεν μπορώ να ανοίξω σελίδες σε browser.
Θα γράψω κάπου τους κωδικούς της forthnet? Δλδ αυτούς που έβαζα για να συνδέομαι και με το παλιό router?

Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να προσέξω? Αρκεί το ασύρματο router για να συνδεόμαι ή χρειάζεται και modem?

Ax0R7aG0z
09-06-10, 00:35
Το WRT54GL είναι MONO router, χρειάζεσαι ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ ένα modem-router.
Αν δε το χρειάζεσαι/θες το WRT54GL θα με ενδιέφερε να σε ξαλαφρώσω από την παρουσία του...

kyr13
09-06-10, 15:07
Συνεπώς, διατηρώ το παλιό router.
Έχω συνδέσει με το καλώδιο ethernet το παλιό ρουτερ με το WRT54GL και έχω internet στο desktop PC.
Όμως ακόμη δεν μπορώ να συνδεθώ μέσω άλλης συσκευής (πχ PPC ή notebook) μέσω WIFI με το WRT54GL.

Τι μπορεί να φταίει?
(ευχαριστώ φίλε Ax0R7aG0z αλλά λέω να το κρατήσω, γιατί θέλω ασύρματη πρόσβαση οπωσδήποτε...)

Ax0R7aG0z
09-06-10, 18:22
Πρέπει να ρυθμίσεις το ασύρματο router έτσι ώστε να συνδεθεί με το modem-router, και μετά να
ρυθμίσεις σωστά το ασύρματο κομμάτι του netgear. Το ανταλλάσσεις με ένα netfaster 2 ή ένα Philips
(του οτε είναι, δε θυμάμαι μοντέλο); Και τα 2 είναι ασύρματα Modem-Routers.

@ ADSLgr.com All rights reserved.