PDA

Επιστροφή στο Forum : OnDSLKit - Remοτε - Packets



bliblikos
29-05-06, 04:06
Καλημερίζω και ζητώ ταυτόχρονα την κατανόησή σας σε περίπτωση που το ζήτημα είναι πολυσυζητημένο...αν κι έκανα μια σχετική έρευνα προηγουμένως, ομολογώ πως το εύρος των πληροφοριών και ταυτόχρονα η διαφορετικότητα της κάθε περίστασης, με ώθησαν να ανοίξω καινούριο thread...το θέμα λοιπόν:

Εδώ και 2-3 μήνες σερφάρω με μια OnDSLKIt 384Kbps (4μηνης σύμβασης για να την τσεκάρω), έχοντας στο μεταξύ αλλάξει το Sagem USB modem με ένα Speedtouch 536 router, χωρίς να δω και τίποτα συγκλονιστικές αλλαγές ομολογώ (αλλά αυτό δεν αφορά το παρόν thread). Γενικώς δεν μπορώ να δηλώσω ικανοποιημένος, μια και ο μέσος όρος μου κυμαίνεται γύρω στα 20-25KB/sec κι ελάχιστες φορές αγγίζω το αστρονομικό 38ΚΒ/sec περί της 4 το πρωί. Ανήκω στους δυστυχείς φαντάζομαι που παίζουν με το DSLAM του Αγίου Γεωργίου στο Κερατσίνι. Εικάζω πως φταίει αυτό για την ταχύτητα μια και το router είναι γενικής αποδοχής κι η γραμμή μου είναι πεντακάθαρη, όπως μου δήλωσε τεχνικός του ΟΤΕ που την έλεγξε από το σπίτι μου. Όποιος έχει κάποια εμπειρία από το συγκεκριμένο DSLAM ας την καταθέσει παρακαλώ, για να τσεκάρω αν ευθύνεται ο provider ή κάτι άλλο.

Στο ζητούμενο όμως...προσπαθώ να διαχειρίζομαι εξ αποστάσεως τον υπολογιστή του αδελφού μου (ίδιο πακέτο κι αυτός και ίδιο DSLAM), μέσω του Remote Administrator v2.2. Όλα καλά σε επίπεδο ρυθμίσεων, σχετικά όμως απογοητευτηκά όσον αφορά την ταχύτητα. Τα ερωτήματα λοιπόν:

1) Έχει να κάνει με το γνωστό πρόβλημα του κοψίματος των packets από ΟΤΕ ή άδικα τους υποψιάζομαι; Χρησιμοποιώντας το ADSL packet tester που βρήκα εδώ μέσα, μόλις πριν λίγο τα πακέτα ήταν της τάξεως ενός 40 με 55 για το sport.gr. Να ανησυχώ;

2) Σε περίπτωση που είναι ζήτημα packets (ομολογώ πως VoIP δεν έχω δοκιμάσει καν) τι περνάει από το χέρι μου να κάνω; Υπάρχει λύση ή θα αρχίσω κυνήγι μαγισσών;

3) Αν δε φταίνε τα packets, υπάρχει κάποια ταχύτερη πρόταση για remote διαχείριση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ Κάτι έσχατο βρε παιδιά, για να μην σας πρήζω κι αλλού...σε 1.5 περίπου μήνα λήγει το πακέτο. Αν θεωρήσουμε πως θέλω να φύγω από Otenet και να πάω σε Forthnet πχ, πότε πρέπει να τους ειδοποιήσω σχετικά; Χάνω τη θύρα και περιμένω ή μιλάμε για απλή και γρήγορη μεταβίβαση σε άλλο provider χωρίς μέρες αναμονής; Αν είναι ζήτημα DSLAM, φαντάζομαι πως δεν υπάρχει λόγος να τρέχω σε άλλο provider για να βρω τη χαμένη μου ταχύτητα, οπότε μήπως θα ήταν σκοπιμότερο να το αφήσω να περάσει σε αορίστου χρόνου, με την ελπίδα μάλιστα το Φθινόπωρο να αναβαθμιστεί όπως μάλιστα ακούγεται; Γενικώς θα με ενδιέφερε η οπτική σας...

Και πάλι ευχαριστώ.

pantakos
29-05-06, 21:59
40-55 ??? μια χαρά σε βλέπω!

:respekt:

teo_L20
30-05-06, 09:38
Ναι.
Ονομαστικά δεν πιάνεις 48 kilobytes πάντα!

bliblikos
30-05-06, 15:32
Αυτονόητο πως δε θα έπιανα 48KB/sec...εδώ όμως μιλάμε για τη μισή ταχύτητα κατά το μεγαλύτερο μέρος της μέρας, οπότε φαντάζομαι είναι λογικές οι ενστάσεις και τα παράπονά μου.

Αν υπάρχει κάποια πιο λεπτομερής γνωμοδότηση στο σύνολο των αποριών/ερωτήσεων, παρακαλώ ας δώσει κάποιος τα φώτα του.

bliblikos
01-06-06, 03:01
Χμμ...τι έγινε βρε παιδιά!?

3 μέρες μετά κι ακόμα τίποτα που να δίνει κάποιες επεξηγήσεις;

Τελικά μάλλον δεν έχει πολύ πέραση η ενότητα...

luxuriousgr
12-04-07, 13:01
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΑΠΟ ΒΟΛΟ ΝΑ ΕΠΟΙΚΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΜΕ ΤΑ ΕΞΗΣ ΤΜΗΜΑΤΑ ΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ Κα ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ADSL ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ .ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΝΕ .ΚΟΙΝΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΠΙ.

ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ

Τέρμα στα συμβόλαια ελάχιστης διάρκειας και στις αυθαίρετες αυξήσεις από τις εταιρείας κινητής τηλεφωνίας
ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΕΙΟ ΠΑΓΟ:ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΕΚΠΟΙΖΩ
Μία τεράστιας σημασίας απόφαση για την προστασία των καταναλωτών στον τομέα παροχής υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας εξέδωσε το ανώτατο δικαστήριο της χώρας, ο Αρειος Πάγος. Με την υπ’ αριθ. 296/2001 απόφαση του Δ’ Τμήματος του Αρείου Πάγου που εκδίκασε σε τρίτο βαθμό τη συλλογική αγωγή της Ε.Κ.ΠΟΙ.ΖΩ. κατά της εταιρίας STET HELLAS το Δικαστήριο έκρινε καταχρηστικούς τους γενικούς όρους που στερούν τη δυνατότητα από το συνδρομητή να καταγγείλει τη σύμβαση κινητής τηλεφωνία, όποτε το επιθυμεί, χωρίς δυσμενείς γι’ αυτόν συνέπειες, καθώς και τους γενικούς όρους που επιτρέπουν τη μονομερή αναπροσαρμογή του τιμοκαταλόγου και την επιβολή πρόσθετης εγγύησης.
Το Δικαστήριο έκρινε αναλυτικότερα ως καταχρηστικούς:
1. Τον γενικό όρο που προβλέπει το δικαίωμα της εταιρίας για αναπροσαρμογή του τιμοκαταλόγου. Ο όρος αυτός κρίθηκε καταχρηστικός γιατί δεν προβλέπονται στη σύμβαση κριτήρια με βάση τα οποία θα προσδιορίζεται και θα ελέγχεται ενδεχόμενη αύξηση του τιμοκαταλόγου.
2. Τους όρους που περιορίζουν το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης για τον συνδρομητή, προβλέποντας ελάχιστη διάρκεια για τη σύμβαση ή σε περίπτωση πρόωρης καταγγελίας την υποχρέωση καταβολής των υπολειπομένων παγίων ή την καθυστέρηση επέλευσης των αποτελεσμάτων της καταγγελίας.
3. Τον γενικό όρο που ορίζει ότι κατά τη διάρκεια της σύμβασης η εταιρία δικαιούται να επιβάλει περαιτέρω εγγύηση. Ο όρος αυτός κρίθηκε καταχρηστικός γιατί, χωρίς να αναφέρονται οι σπουδαίοι λόγοι και εύλογα κριτήρια με βάση τα οποία να προσδιορίζεται τυχόν περαιτέρω εγγύηση, ενέχει τον κίνδυνο αυθαιρεσίας και επιβολής υπέρμετρων εγγυήσεων.
Η επιτυχής έκβαση των αγωγών αυτών:
• Θα θέσει φραγμούς στην αυθαίρετη και μονομερή διαμόρφωση των τιμολογίων των υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας.
• Θα αποκαταστήσει σε ένα σημαντικό βαθμό την ισορροπία δικαιωμάτων και υποχρεώσεων ανάμεσα στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και τους καταναλωτές, και
• Θα αποτελέσει τη βάση για την αποκατάσταση των αδικιών που έχουν γίνει μέχρι σήμερα.
ΕΚΠΟΙΖΩ καλεί το Υπουργείο Ανάπτυξης και την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών με έρεισμα πλέον και την παραπάνω απόφαση, να συμβάλλουν με τις αρμοδιότητες και υποχρεώσεις που προβλέπονται από τη νομοθεσία, στην ταχύτερη και αποτελεσματικότερη προστασία των καταναλωτών στο σύνολο της κινητής τηλεφωνίας.
Αθήνα, 20 Φεβρουαρίου 2001

luxuriousgr
12-04-07, 13:05
ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ

@ ADSLgr.com All rights reserved.