PDA

Επιστροφή στο Forum : Μακριά από HOL. Απαράδεκτη εξυπηρέτηση.



vivia
08-06-10, 15:56
Να σας κάνω πρώτα copy-paste ένα e-mail που έστειλα στις 4 Ιουνίου:

=================

Είμαι συνδρομήτρια της Hellas On Line μέσω του προγράμματος ΔΙΟΔΟΣ και
στις 19/4 έκανα τηλεφωνική αίτηση για μετάβαση σε Double Play στον
αριθμό 2310XXXXXX. Βλέποντας ότι η προσφορά για τρεις μήνες δωρεάν
ισχύει μόνο για online αιτήσεις, την ακύρωσα αυθημερόν και έκανα
δεύτερη αίτηση online, στέλνοντας και τα δικαιολογητικά. Τα
δικαιολογητικά για κάποιο λόγο δεν παρελήφθησαν, και τα ξαναέστειλα
στις 11/5, οπότε και έγιναν δεκτά. Έλαβα SMS στο κινητό μου,
69XXXXXXXX, το οποίο έλεγε ότι θα ενημερωθώ σύντομα για την
αναμενόμενη ημερομηνία ενεργοποίησης.

Πριν περίπου δύο εβδομάδες, δηλαδή στις 20 Μαΐου περίπου, διακόπηκε
η σύνδεσή μου χωρίς καμία προειδοποίηση. Μετά από δικό μου τηλεφώνημα,
ενημερώθηκα ότι ήταν λόγω της μετάβασης σε Double Play. Την περασμένη
εβδομάδα, χωρίς να υπάρχει κάποια πρόοδος, μου είπαν ότι η
ενεργοποίηση θα γινόταν μάλλον αυτήν την εβδομάδα.

Χτες, 2 Ιουνίου, επειδή κοντεύουν να περάσουν οι 20 εργάσιμες από τότε
που κατέθεσα τα δικαιολογητικά χωρίς να έχω ενημερωθεί για ημερομηνία
ενεργοποίησης, τηλεφώνησα στο 13844. Μου είπαν ότι όντως υπάρχει
κάποιο πρόβλημα και άφησα τον αριθμό του κινητού μου τηλεφώνου, για να
επικοινωνήσουν μαζί μου από το αρμόδιο τμήμα. Σήμερα, χωρίς να έχω
λάβει κάποια κλήση, τηλεφώνησα εκ νέου στις 12:30 περίπου και μου
είπαν ότι είδαν στην καρτέλα μου ότι τηλεφώνησαν από το αρμόδιο τμήμα
"για κάποιες διευκρινίσεις", αλλά δε με βρήκαν. Δεν έχω λάβει κάποια
κλήση στο τηλέφωνό μου, οπότε, αφότου επιβεβαίωσαν τον αριθμό, είπαν
ότι θα τους αφήσουν μήνυμα να με ξανακαλέσουν. Ζήτησα να συνδεθώ η
ίδια με το αρμόδιο τμήμα, αλλά μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν είναι
δυνατό.

Όπως καταλαβαίνετε, πέρασε και η σημερινή μέρα, χωρίς να έχω λάβει
κάποια κλήση στο κινητό μου. Στο μεταξύ, έχει περάσει σχεδόν ενάμισης
μήνας από τότε που κατέθεσα την αίτηση και είμαι ήδη χωρίς Internet
στο σπίτι εδώ και δύο βδομάδες. Κατόπιν των παραπάνω, απαιτώ μία άμεση
απάντηση.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία σας,

=================

Εννοείται ότι δεν απάντησαν.

Σήμερα 8/6 τους ξαναπήραμε τηλέφωνο και μας είπαν ότι "προχωράει κανονικά", αλλά αυτό πλέον δε μας αρκούσε. Μετά από πολλή πίεση, είπαν ότι υπήρχε πρόβλημα, το οποίο και λύθηκε. Προσπάθησαν, βέβαια, να πουν ότι δήθεν με πήραν τηλέφωνο στο κινητό και δεν απαντούσα, αλλά δεν είχα κλήση καμία από τις δύο ημέρες που είπαν ότι θα καλούσαν (πόσα πια προβλήματα να έχει το δίκτυο???), ούτε SMS για ειδοποίηση κλήσης πήρα (άραγε για εντελώς ηλίθιους μας περνάνε?). Βέβαια, θεωρητικά θα έπρεπε να με ενημερώσουν οι ίδιοι για το πρόβλημα, και όχι να το αντιληφθώ μετά από αλλεπάλληλα δικά μου τηλεφωνήματα και να παρακαλάω να μάθω τι πρόβλημα υπάρχει.

Μετά από ακόμα περισσότερη πίεση, είπαν ότι η αίτηση θα ενεργοποιηθεί σε 20 εργάσιμες από ..... ΠΡΟΧΤΕΣ... ενώ μετράμε ήδη 3 βδομάδες χωρίς internet, 20 εργάσιμες ήδη από τότε που έγιναν δεκτά τα δικαιολογητικά, και 1.5 μήνα από τότε που έγινε η αίτηση.

Δε θα σχολιάσω περισσότερα.

treli@ris
08-06-10, 16:01
Συμβαινουν κι αυτα. Μπορει να εγινε μπερδεμα μεταξυ ΔΙΟΔΟΣ και μεταφορας γραμμης σε DP. Αφου προχωραει κανονικα παλι καλα.

vivia
08-06-10, 16:03
Ναι δε λέω, προβλήματα συμβαίνουν. Με την εξυπηρέτησή τους έχω θυμώσει. Ιδίως με το "δεν απαντούσατε στο κινητό τηλέφωνο" ενώ δεν είχαν καν δοκιμάσει να καλέσουν... αλλιώς, τη μία από τις δύο ημέρες, θα είχα λάβει ειδοποίηση κλήσης.

Επίσης, να το πιστέψω ότι προχωράει κανονικά; Εδώ μου διέκοψαν τη σύνδεση πριν 3 εβδομάδες και τελικά ΔΕΝ προχωρούσε κανονικά, αλλά υπήρχε πρόβλημα.

tdc
08-06-10, 16:03
Συμβαινουν κι αυτα. Μπορει να εγινε μπερδεμα μεταξυ ΔΙΟΔΟΣ και μεταφορας γραμμης σε DP. Αφου προχωραει κανονικα παλι καλα.

Συμφωνω.. Ολοι τα εχουμε περασει.. :sorry:

BigBlack
08-06-10, 16:10
Διακόπηκε τελείως η σύνδεσή σου, δηλαδή δεν συγχρονίζει το ρούτερ σου καθόλου; Ή μήπως συγχρονίζει το ρούτερ αλλά δεν παίρνεις IP για να συνδεθείς;

rc31
08-06-10, 16:19
Προσωπικά δεν είχα ποτε πρόβλημα . Τυχαίο ?

treli@ris
08-06-10, 16:21
Επίσης, να το πιστέψω ότι προχωράει κανονικά; Εδώ μου διέκοψαν τη σύνδεση πριν 3 εβδομάδες και τελικά ΔΕΝ προχωρούσε κανονικά, αλλά υπήρχε πρόβλημα.

Βαλε το τηλεφωνο σου στη φορμα που γραφει " Σε τι σταδιο βρισκεται η αιτηση μου;" στην κεντρικη σελιδα της HOL και δες εκει τι σου γραφει.

vivia
08-06-10, 16:25
Συγχρονίζει, αλλά δεν κάνει login, βγάζει μήνυμα "Access denied" στο event log.

Στο μεταξύ, φοβάμαι μήπως παρουσιαστεί και κάποιο άλλο πρόβλημα, για το οποίο εννοείται ότι και πάλι δε θα μας ενημερώσουν, και, αφότου λυθεί, "α, συγγνώμη, έχουν φύγει όλοι διακοπές", και γίνει η σύνδεση του χρόνου.

........Auto merged post: vivia πρόσθεσε 2 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Βαλε το τηλεφωνο σου στη φορμα που γραφει " Σε τι σταδιο βρισκεται η αιτηση μου;" στην κεντρικη σελιδα της HOL και δες εκει τι σου γραφει.

"Έχει αποσταλεί αίτημα υλοποίησης στον ΟΤΕ. Αναμονή για έγκριση αιτήματος."

Το ίδιο έλεγε και την περασμένη εβδομάδα, όπου με είχαν ενημερώσει τηλεφωνικώς ότι υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι άραγε με τον ΟΤΕ, ή συμβαίνει κάτι άλλο και δεν ενημερώνουν τη σελίδα;

BigBlack
08-06-10, 16:31
Συγχρονίζει, αλλά δεν κάνει login, βγάζει μήνυμα "Access denied" στο event log.

Άρα η γραμμή σου κουμπώνει σε κάποιο dslam και κατά συνέπεια μπορείς να πιέσεις τη HOL να βρει ένα τρόπο να σου δώσει feed (ένα προσωρινό έστω user name/pass από ΕΔΕΤ) για το διάστημα που θα χρειαστεί μέχρι να συνδεθείς κανονικά.

leatherstrip
08-06-10, 16:36
Έχεις παραλάβει ρούτερ; Αν ναι βάλε σαν username k password τα στοιχεια της διόδου και θα συνδεθείς...

vivia
08-06-10, 16:39
@leatherstrip: Ρούτερ δεν έχω παραλάβει. Σύμφωνα με όσα μου είπαν, κάποια στιγμή θα λάβω SMS με την αναμενόμενη ημ/νία ενεργοποίησης (το οποίο δεν έχω λάβει), και λίγες μέρες πριν την ημ/νία ενεργοποίησης θα μου αποσταλεί ο εξοπλισμός με κούριερ.

@BigBlack: Λογικό μου ακούγεται και τεχνικά εφικτό, αλλά θα καταφέρω άραγε τίποτε; Εδώ δεν κατάφερα να ενημερωθώ για το πρόβλημα που είχε η γραμμή μου, κάτι που είχα δικαίωμα να μάθω, και πιστεύω ότι και αυτοί είχαν υποχρέωση να μου πουν!

leatherstrip
08-06-10, 16:43
αν συγχρονιζεις σιγουρέψου οτι protocol-encapsulation ειναι σε pppoe k llc μέσα στο ρουτερ που ηδη έχεις κ δοκίμασε με τα στοιχεία συνδρομής σου οπως είναι σαν δίοδος αλλα και με τη μορφη user@hol.gr

BigBlack
08-06-10, 16:47
αν συγχρονιζεις σιγουρέψου οτι protocol-encapsulation ειναι σε pppoe k llc μέσα στο ρουτερ που ηδη έχεις κ δοκίμασε με τα στοιχεία συνδρομής σου οπως είναι σαν δίοδος αλλα και με τη μορφη user@hol.gr

Η φίλη έχει κάνει αίτηση για HOL double play, αλλά πρέπει να είναι κουμπωμένη ακόμα σε ΕΔΕΤ.

leatherstrip
08-06-10, 16:52
απο τη στιγμη που δεν περναει απο radius κατι την κοβει στο authentication..
πιστεύω-ίσως κ να κάνω λάθος- ότι έχει ήδη συνδεθεί σε hol και γιαυτό κ δεν ''περνάει'' το session της, αν πριν συνδεόταν με ppoa/vcmux με μια αλλαγη σε ppoe/llc θα πάρει πρόσβαση

BigBlack
08-06-10, 17:00
Μακάρι. Τότε θα μπορούσε να συνδεθεί με αλλαγή σε ρυθμίσεις.

Αλλά τότε γιατί δεν της δίνει η HOL credentials να συνδεθεί κανονικά;

mondeo
08-06-10, 18:32
@ vivia:

Δοκίμασε τις παρακάτω ρυθμίσεις στο ήδη υπάρχον ρούτερ:

VPI=8
VCI=35
Encapsulation: PPPoE/LLC
Username: guest@adsl.gr
Password: guest

Αν έχεις συνδεθεί σε DSLAM της HOL με τις παραπάνω ρυθμίσεις θα πάρεις ΙΡ και θα έχεις ίντερνετ κανονικά.

valen_gr
08-06-10, 21:26
Aπλα επρεπε καποιος να ενημερωσει οτι θα επρεπε απο την αρχη να αφαιρεσει τα στοιχεια της ΔΙΟΔΟΥ απο το ρουτερ, αλλιως δεν θα επαιρνε προσβαση.
Ναι μεν αργει η υλοποιηση μεταβασης σε πληρη βροχο λογω ΟΤΕ για το τηλεφωνο, συστεμικα ομως η αλλαγη σε HOL internet απο ΔΙΟΔΟΣ γινεται αμεσα..

BigBlack
08-06-10, 21:35
Αν είναι έτσι τότε είναι άχρηστοι στη hol και την αφήνουν χωρίς πρόσβαση για το τίποτα. Είναι δυνατόν όμως να είναι τόσο άχρηστοι;

vivia
08-06-10, 23:33
@BigBlack: Και όμως είναι. Εδώ προσπάθησαν να με πείσουν ΔΥΟ φορές ότι με πήραν τηλέφωνο στο κινητό και δεν απάντησα.

Προς τους υπόλοιπους: Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Έχω όμως ήδη στείλει αίτημα διακοπής και δε θέλω να χρεωθώ άλλο. Υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ αν συνδεθώ ως guest, ή να βρω κανέναν μπελά;

BigBlack
09-06-10, 02:57
Δοκίμασε αυτά που σου λένε τα παιδιά, δεν έχεις τίποτα να χάσεις, ούτε θα μπλέξεις. Γι'αυτό σε ρώτησα κι εγώ αν συγχρονίζει το ρούτερ, να δούμε μήπως μπορείς να βολευτείς κάπως. Αν συνδέεσαι με το guest, ενημέρωσέ τους να σου δώσουν κανονικούς κωδικούς.

Aias
10-06-10, 00:41
username.institute@hol.edudsl.gr για διοδος.guest@adsl.gr για κυκλωμα hol.otenet@otenet.gr για ΑΡΥΣ.

Κανεις Reset το router και μετα δοκιμαζεις.

Οπως και να εχει ομως ειναι απαραδεκτο να μιλας με την βλαβοληψια και να μην βγαινει κληση στο τεχνικο τμημα.

Παρε αλλη μια φορα και ζητα να σημειωσουν στην βλαβη μεσα ενα αλλο κινητο τηλεφωνο και πες να σε καλεσουν μονο σε αυτο.

Apollyon
10-06-10, 14:57
Η βλαβοληψια με το τεχνικο τμημα δεν εχουν καμμια σχεση σαν τμηματα ουτε το τμημα back office.Απο κει και περα το ΔΙΟΔΟΣ ειναι ενα ανεξαρτητο προγραμμα συνδεσης και οχι της Hol μονο.To εχουν ολες οι εταιρειες.Προφανως δεν εχει κλεισει η παλια σου καρτελα.Δοκιμασε να μιλησεις με το Customer Care δινοντας τον αριθμο πελατη που αναγραφει ο λογαριασμος του ΔΙΟΔΟΣ πανω.Το πιθανοτερο ειναι να ειναι ενεργοποιημενο.
Μια διευκρινηση.Ποσο καιρο εχεις στο ΔΙΟΔΟΣ ?

vivia
10-06-10, 16:11
Στο μεταξύ είδα την προσφορά της On Telecoms, διάβασα εδώ κάποιους που έμειναν ευχαριστημένοι από τη μετάβαση από HOL σε ΟΝ, και αποφάσισα να φύγω για εκεί.

Τις αλλαγές στο ρούτερ δεν τις έκανα ακόμα, γιατί τον αποσυνέδεσα από το LAN μου (προσωρινά βολεύομαι με μια άλλη σύνδεση) και βαριέμαι να τον ξαναπριζώνω, να του αλλάζω ΙΡ, κτλ. Στο μεταξύ έχει προκύψει άλλο ζήτημα.

Για να φύγω στην ΟΝ, μου είπαν ότι πρώτα πρέπει να ακυρώσω τους δύο επιπλέον αριθμούς MSN μέσω ΟΤΕ, για να μην τους χρεώνομαι. Λογικό μου ακούγεται.

Για να τους ακυρώσω, πρέπει πρώτα ο ΟΤΕ να ενημερωθεί από τη HOL ότι τελικά η διακοπή δε θα γίνει. Λογικό κι αυτό, ως εδώ.

Και μπαίνω στο site της HOL σήμερα, αφότου έχω στείλει την υπογεγραμμένη αίτηση διακοπής, και βλέπω "Η αίτησή σας βρίσκεται σε εξέλιξη. Προβλεπόμενη ημ/νία ενεργοποίησης 22/06". Μέχρι πριν καναδυό μέρες έλεγε "Αναμονή έγκρισης από τον ΟΤΕ".

... Βρε, λέτε να μείνω ΚΑΙ χωρίς τηλέφωνο τελικά?????

arial
10-06-10, 16:13
vivia μην κανεις βεβιασμενες κινησεις, απο την μια εταιρια στην αλλη, γιατι σε βλεπω να εισαι αναμεσα σε 3 ενεργοποιημενες συνδεσεις στο τελος και αντε να ξεμπλεξεις μετα... :p

BigBlack
10-06-10, 16:14
E, με αυτές τις ακροβασίες που προσπαθείς να κάνεις, θα μείνεις και χωρίς τηλέφωνο στο τέλος.

vivia
10-06-10, 16:16
Δεν πρόκειται να κάνω βιαστικά αίτηση στην ΟΝ (ή σε οποιαδήποτε άλλη εταιρεία), πριν ξεκαθαρίσει το τοπίο. Απλά η διαδικασία είναι απίστευτα περίπλοκη τελικά, και όχι τίποτα, μη μείνω και χωρίς τηλέφωνο και ψάχνομαι!!

BigBlack
10-06-10, 16:20
Αν ενεργοποιηθείς στη HOL, για να φύγεις θα πρέπει να πληρώσεις και τέλος αποσύνδεσης. Υπολόγισε κι αυτό στα κόστη σου.

vivia
10-06-10, 16:27
Με πρόλαβες επάνω στο edit.

Ναι, γι'αυτό και έκανα την αίτηση όσο γίνεται πιο σύντομα. Είχα και την προσφορά των 3 δωρεάν μηνών, οπότε, εκτός από το τέλος αποσύνδεσης, θα έπρεπε να επιστρέψω και μέρος της προσφοράς (έχω την εντύπωση).

Εφόσον θελω ΟΤΕ και όχι HOL, το πιο σωστό ήταν να στείλω την αίτηση ακύρωσης το συντομότερο - και έχει φύγει ήδη. Μέχρι να με καλέσουν από το τμήμα αποσύνδεσης, να στείλω το πρώτο φαξ, να επιβεβαιώσω ότι το πήραν, να ξανακαλέσουν, να στείλω το δεύτερο φαξ και να επιβεβαιώσω ότι πήραν και το δεύτερο, η αίτηση για 2play προχώρησε, ενώ δεν προχωρούσε τόσους μήνες... Γι'αυτό τρελαίνομαι...

BigBlack
10-06-10, 16:36
Πάντως αν σου ζητήσουν τέλη αποσύνδεσης, να επικαλεστείς την καθυστέρηση ενεργοποίησης, και να επιμείνεις. Εφόσον δεν συνδέθηκες ποτέ, γιατί όμως να επιστρέψεις μέρος της προσφοράς; Σου έκαναν κάποιο δώρο άλλο εκτός από τα πάγια του τριμήνου από τα οποία δεν επωφελήθηκες, αφού δεν συνδέθηκες;

vivia
10-06-10, 16:39
Εννοείται ότι θα το κάνω, αλλά μακάρι να μη βρεθώ στη θέση να μείνω χωρίς τηλέφωνο, να χάσω ενδεχομένως τον αριθμό του σταθερού, και να κυνηγάω τη HOL να μου επιστρέψει χρήματα!

vivia
14-07-10, 16:45
Σήμερα 14/7 μου ήρθε λογαριασμός για φοιτητικό internet από 18/6 μέχρι 17/7. Το αίτημα διακοπής το είχαμε στείλει σίγουρα πριν τις 10/6. Δεν έχω αποσυνδέσει μεν το ρούτερ (είναι το Fritzbox και θέλει ταρζανιές με τα τηλεφωνικά καλώδια και αλλαγή βυσμάτων για να δουλέψει το τηλέφωνο), αλλά από τις 15/6 περίπου δεν έχει συγχρονίσει. Στο μεταξύ, την Παρασκευή ενεργοποιείται η σύνδεση της On Telecoms.

Ακόμα και να είχαμε σύνδεση όμως, που δεν είχαμε, το φοιτητικό internet το προπληρώναμε ανά χρόνο, οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να μας επιστρέψουν χρήματα!!

fan_doros
18-07-10, 05:42
Αν το κυνηγήσεις μπορείς να διεκδικήσεις και να πάρεις τα λεφτά σου. Βέβαια μπλέκεις στο κλουβί με τις τρελές. Να είσαι προετοιμαζμένος:p:p

anta_n
19-07-10, 06:56
Πάντως έχω ακούσει διάφορα για πληρωμές και κυνήγια με τη χολ για επιστροφές χρημάτων και λογαριασμούς... δε φαίνεται να βγήκε άκρη από πολλούς... μάλλον πλήρωσε τα και πήγαινε σε κανένα άλλο πάροχο, μη χαλάς και τη ζαχαρένια σου. :-)

@ ADSLgr.com All rights reserved.