PDA

Επιστροφή στο Forum : fritzbox 7140 και usb printer



redcom7
08-06-10, 19:14
τι μπορω να κανω??\

το fritzbox βλεπει κανονικα τον printer αλλα δεν μπορω να εκτυπωσω....

http://img59.imageshack.us/img59/3223/usbprinter.png


μηπως φταει οτι εχω το 7140 μονο για τον printer και δεν εχει internet??? :hmm::hmm:

alt10alt10
08-06-10, 21:03
τι εννοεις δεν μπορεις να εκτυπωσεις? εχεις περασει τον εκτυπωτη με την ip του στα windows?

redcom7
08-06-10, 21:09
τι εννοεις δεν μπορεις να εκτυπωσεις? εχεις περασει τον εκτυπωτη με την ip του στα windows?


βαζω την IP του router..

εχει IP και ο printer????
εαν ναι που την βλεπω??

alt10alt10
08-06-10, 22:37
την βλεπεις απο το interface του fritz , αλλα εκτος αυτο πρπεπει να περασεις και τον εκτυπωτη στον υπολογιστη . διαφορετικα πως περιμενεις να λειτουργησει. Απο την προσθηκη υλικου.

redcom7
09-06-10, 14:29
την βλεπεις απο το interface του fritz , αλλα εκτος αυτο πρπεπει να περασεις και τον εκτυπωτη στον υπολογιστη . διαφορετικα πως περιμενεις να λειτουργησει. Απο την προσθηκη υλικου.



φιλε δεν μπορω να βρω την ip του printer πουθενα......:(:(:(

εχει κανεις καμια ιδεα???
:hmm:

alt10alt10
09-06-10, 15:24
δεν δινει απαραιτητα ip. το ολο θεμα ειναι να κανεις setup τον εκτυπωτη στον υπολογιστη σου. ειναι πολυ απλο.

djnick
09-06-10, 15:33
Μπορείς να εγκαταστήσεις τον εκτυπωτή σου στα Windows με 2 τρόπους που περιγράφονται στο site της avm:
1ος τρόπος:
http://www.avm.de/en/service/FAQs/FAQ_Sammlung/14350.php3
2ος τρόπος:
http://www.avm.de/en/service/FAQs/FAQ_Sammlung/14361.php3

Είναι πολύ εύκολο αρκεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες ;)

redcom7
11-06-10, 17:27
ειναι ευκολο αλλα εγω τελικα δεν τα εχω καταφερει ... μου εχουν σπασει τα νευρα
..:(:(:(:(:(

djnick
11-06-10, 19:13
Που είναι ακριβώς το πρόβλημά σου;

redcom7
11-06-10, 21:14
Που είναι ακριβώς το πρόβλημά σου;


το προβλημα ειναι οτι ενω ειναι οκ και το βλεπει στα usb

δεν βγαζει στους printer αυτο που βλεπει απο μονο του και οταν τον βαλω εγω και κανω εκτυπωση μου βγαζει error και τελος....


:(

djnick
11-06-10, 21:38
Έχεις κάνει αρχικά την εγκατάσταση του εκτυπωτή στο pc συνδέοντας τον στην usb θύρα;

runner70
08-09-10, 11:52
Είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα και ενώ ειχα ακολουθησει την διαδικασια που περιγραφεται στο site

http://www.avm.de/en/service/FAQs/FAQ_Sammlung/14350.php3

ωστόσο μου εβγαζε error οτι δεν μπορουσε να συνδεθεί και να εκτυπώσει. To προβλημα λύθηκε πηγαίνοντας στα properties του εκτυπωτη (από το control panel)

properties-->ports-->επιλογή της πορτας fritz.box που ειχα ονομάσει και configure port και έβαλα εκεί που λέει printer name or ip address την ιp του router δηλ. 192.168.178.1 αντί του fritz.box που γράφει στον οδηγό. Έτσι τώρα μπορώ να εκτυπώσω κανονικά. Πρέπει να επιτρέψεις την εκτύπωση και στο firewall του pc (αν έχεις) σε περίπτωση που σου βγάλει σχετικό παραθυράκι

Για κάποιο λόγο,δεν ξέρω απο πότε το κάνει αυτό ενδεχομένως και μετά την αναβάθμιση του τελευταίου firmware, το router δεν ακούει στο fritz.box όταν το πληκτρολογήσω στον browser και μπαίνει μόνο με την ip του

-----------------
Για πιο σύντομα απο τον οδηγό του site

Start menu-->control panel-->printers and faxes-->add a printer-->local printer attached to this computer (ατσεκαριστο το automatically detect and install…) -->create a new port-->standard TCP/IP port-->

Printer Name or ip Address: 192.168.178.1

Port Name: ή fritz.box ή οτι μας βγαλει απο την ip ή ότι όνομα θέλουμε

Στο επομενο παραθυρο στο device type επιλεγουμε custom-->settings και ελεγχουμε να δουμε αν το protocol ειναι RAW και το port number 9100

Προχωραει στην εγκατασταση των drivers του εκτυπωτη στον υπολογιστη και τελειωσαμε

-----------------

αν έχουμε φτιάξει προηγουμένως πορτα με όνομα fritz.box μπορούμε να ονομάσουμε διαφορετικά την νέα ή να διαγράψουμε προηγουμένως την παλιά ή ακόμα και να μην δημιουργήσουμε νεα αλλά να επιλέξουμε την παλιά και να κάνουμε τη διόρθωση στο printer name or ip address

redcom7
09-09-10, 08:43
εμενα παντως εδω αρνείται να εκτυπωση .. τα κανω ολα καλα και ενω βρισκει τον εκτυπωτη κανονικα μου δειχνει οτι εκτυπωνη και δεν κανει τιποτα .... :sorry:

Untouchable
09-09-10, 11:57
Τα ιδια εκανε και σε εμενα, μεχρι που εκανα ξανα τοτε καθαρη εγκατασταση xp pro, και εβαλα το δικο τους προγραμμα που τρεχει στην taskbar.
Aπο τοτε, αρκει ενα διπλο κλικ στο εικονιδιο FRITZBOX USB REMOTE, για να παρει το pc τον εκτυπωτη, και τελος. Απλα το σπαστικο ειναι οτι αν εχεις αρκετα pc στο δικτιο, πρεπει και τα αλλα να εχουν το προγραμμα, και καθε φορα που τελειωνεις εσυ την εκτυπωση να αποδεσμευεις τον εκτυπωτη για να τον παρει το αλλο pc και παει λεγοντας.

Με τον πρωτο τροπο (ip) τουλαχιστον σε εμενα ΔΕΝ ηθελε να συνεργαστει με τιποτα σε κανενα pc....
Mαλλον θα ειχανε προηγουμενα!!!

runner70
09-09-10, 13:46
εμενα παντως εδω αρνείται να εκτυπωση .. τα κανω ολα καλα και ενω βρισκει τον εκτυπωτη κανονικα μου δειχνει οτι εκτυπωνη και δεν κανει τιποτα .... :sorry:

δεν δοκιμαζεις να κλεισεις πρωτα το firewall, να το αφησεις για λιγο και μετα να εκτυπωσεις; Ειχα προβλημα με το firewall μου σε αλλη εφαρμογη και παρολο που την επέτρεπα, ωστόσο αυτή δεν λειτουργούσε και έπρεπε να προσθέσω χειροκίνητα "κανόνα" (δίνει τέτοια επιλογή το συγκεκριμένο firewall που έχω).

redcom7
09-09-10, 15:57
firewall εχω μονο αυτο των windows 7 και παλι μολις το εκλεισα δεν εκτυπωσε...





μου εχει σπασει τα νευρα η μ@κακ1@

rdesypris
02-10-10, 11:34
Κι εγώ το είχα με USB remote Connection. Σήμερα το "γύρισα" σε network printer για να μην έχουμε "κλείσε / άνοιξε".
Με παίδεψε λίγο και μάλιστα πήγα να το παρατήσω σε κάποια στιγμή.:hmm:

Αλλά ο επιμένων νικά (με τη βοήθεια και του Google) από το ubuntu forums http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=996989 για να δουλέψει ίσως βοηθήσει ένα "reset" - δηλαδή να ενεργοποιήσεις και μετά απενεργοποιήσεις το USB remote connection στο fritz.
Σε εμένα είχε αποτέλεσμα. Πριν το κάνω αυτό έστελνα εκτύπωση από το PC (W7) to Fritz έδειχνε printing... και τζίφος
Τώρα όλα καλά! :smile:

panxan
19-10-11, 15:41
Ύστερα από πολύ καιρό αποφάσισα να βάλω και εγώ έναν εκτυπωτή HP 5610 OfficeJet all In One και αφού περιπλανήθηκα αρκετά έκανα το αυτονόητο.
Εγκατάσταση του εκτυπωτή από το CD
Σύνδεση (όταν ζητήθηκε) με την USB στον υπολογιστή.
Μετά πήγα στις ιδιότητες του εκτυπωτή και στην καρτέλλα "Θύρες" επέλεξα "Προσθήκη θύρας...".
Επέλεξα "Standard TCP/IP port" και "Νέα θύρα..."
Πάτησα "Επόμενο" στο menu που έβγαλε και μετά έβαλα την ΙΡ του Fritz στο κουτάκι που λέει "Όνομα εκτυπωτή ή διεύθυνση ΙΡ".
Πάτησα επόμενο και επέλεξα Τύπο συσκευής "Προσαρμοσμένη"
Πάτησα επόμενο και τέλος.
Works perfectly!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.