PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχή: Χρεώσεις μετά από διακοπή σύνδεσης και παροχών.



ndragon
08-06-10, 21:16
Από το Δεκέμβριο 2009 έχω ζητήσει διακοπή από την HOL. Η διακοπή έγινε από 10 12/2009 ( τηλέφωνο & ιντερνέτ) αλλά οι χρεώσεις συνεχίζουν να έρχονται (5ος 2010).:whistle:
Ο τεχνικός του OTE που ήλθε για να μου συνδέσει νέα γραμμή (8/1/2010) εντόπισε ότι δεν υπήρχε σήμα στη γραμμή (στον ΟΤΕ που πήρα και αντίγραφο από την έκθεση του τεχνικού μου είπαν ότι η γραμμή πάει στον πάροχο HOL και αυτός μπορεί να την κόψει). Αποφάσισα να μοιραστώ το πρόβλημα μου για να μου φύγει το βάρος και με την ελπίδα να μου υποδείξει κάποιος, τρόπο διαφυγής από τις χρεώσεις της HOL.
Οποιαδήποτε συμβουλή ή παρόμοια εμπειρία είναι καλοδεχούμενη.:rolleyes:

terko
10-06-10, 01:12
Αναφέρεις ότι έβαλες νέα γραμμή με τον ΟΤΕ, δηλαδή νέο αριθμό τηλεφώνου ή έκανες φορητότητα από την HOL στον ΟΤΕ;

Πότε ακριβώς έκανες την αίτηση διακοπής ή φορητότητας, πότε την έλαβαν (είχες ενημέρωση από τη HOL) και πως διαπίστωσες ότι αυτή η διακοπή έγινε στις 10-12-09;



(8/1/2010) εντόπισε ότι δεν υπήρχε σήμα στη γραμμή (στον ΟΤΕ που πήρα και αντίγραφο από την έκθεση του τεχνικού μου είπαν ότι η γραμμή πάει στον πάροχο HOL και αυτός μπορεί να την κόψει).

Με το bold στην παραπάνω πρότασή σου, αντιλαμβάνομαι ότι η γραμμή σου με την Hol δεν είχε διακοπεί τότε που έγινε αυτή σου η επικοινωνία με τον ΟΤΕ, επίσης τι εννοείς στη φράση με το μπλε; εξήγησε ολόκληρη την παραπάνω πρόταση στην παρένθεση.

ndragon
22-06-10, 17:13
Συγγνώμη για την καθυστέρηση , αλλά τρέχω και με αρκετά άλλα θέματα , αυτό το διάστημα
Δεν έγινε διακοπή φορητότητας γιατί η HOL δεν αποδέσμευε το βρόγχο.
Λόγο του ότι δεν είχα τηλέφωνο ζήτησα νέα γραμμή από τον ΟΤΕ. Όταν ήρθαν οι τεχνικοί για να συνδέσουν το νέο τηλέφωνο ( νέο νούμερο) με ενημέρωσαν ότι δεν υπήρχε σήμα στη γραμμή – είναι κομμένη, μου είπαν. Ρωτώντας στον ΟΤΕ όταν πήρα τη βεβαίωση ότι οι τεχνικοί βρήκαν τη γραμμή κομμένη μου είπαν ότι η HOL έχει κάποια κουτιά στον ΟΤΕ και μπορεί να κόβει τη γραμμή όταν το επιθυμεί ( αλλά εγώ ρωτώ , πως συνεχίζει να στέλνει χρεώσεις και μετά την διακοπή !!!!!!!!!!!!)

trd64
22-06-10, 17:26
Εγώ έπαθα το ίδιο όταν έκανα φορητότητα στην ΟΝ. Η HOL συνέχισε να μου στέλνει λογαριασμούς. Σε τηλ επικοινωνία μου είπαν να τους ζητήσω διακοπή. Σκέφτηκα ότι θα μπλέξω και ενημέρωσα την ΕΕΤΤ και ανέλαβε αυτή τώρα.

Η ΕΕΤΤ μου είπε ότι κάτι δεν πήγε καλά στα υποσυστήματα της HOL.

Τώρα περιμένω έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό. Θα δούμε...

ndragon
22-06-10, 20:31
Μπορείς να μου στείλεις ένα τηλέφωνο σου να σε καλέσω για να με ενημερώσεις για το σωστό τρόπο προσέγγισης της ΕΕΤΤ, γιατί η απάντηση τους ήταν ότι δεν εμπλέκονται σε θέματα που έχουν να κάνουν με χρεώσεις !!!!!. :whistle:
e-mail ndrags@yahoo.com

nick_f
13-07-10, 09:20
Βρίσκομαι και εγώ στη ίδια περίπου κατάσταση από χθες ,και ενώ τους είχα ζήτηση το Φεβρουάριο και Μάρτιο του 2008 διακοπή με φαξ όπως μου είχαν πει λόγο μετακόμισης το Δεκέμβριο του 2007 μου κόψανε χθες το πρωί την παροχή που διατηρώ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και σε άλλο άσχετο χώρο εντελώς ξαφνικά και με το έτσι 8ελω,μου είπαν κάνε καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ την όποια και έκανα . Ευτυχώς έχω σύνδεση backup σε Οτε και αν δεν λυθεί το πρόβλημα μάλλον δεν πρόκειται να ξαναπάρουν φράγκο από εδω και πέρα ,μιας και μου είπαν ότι ούτε διακοπή μπορεί να γίνει αλλά ούτε μπορώ να έχω τις υπηρεσίες τους. Μπορώ να το φτάσω και ποιο πέρα ?πως αλλιώς μπορώ να κινηθώ?

trd64
13-07-10, 11:00
Ενημερώνεται την ΕΕΤΤ για την αλλαγή παρόχου που κάνατε. Η ΕΕΤΤ έχει την δυνατότητα να δει πότε έγινε πραγματικά η αλλαγή και κατ`επέκταση έως πότε πρέπει να πληρώσουμε.

Εχθές μου ήρθε νέος λογαριασμός από την HOL που φαίνεται ότι το πήραν απόφαση ότι έφυγα :) αλλά μου έχουν ένα μήνα παραπάνω (έχουν συνδρομή από 1-6-2010 έως 14-6-2010 αλλά εγώ έφυγα 15-5-2010) .

Θα περιμένω την απάντησή τους στην καταγγελία που έκανα στην ΕΕΤΤ και εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Μου είχαν φάει και άλλους μήνες παλιά με κάτι αλλαγές αλλά τώρα δεν θα πάρουν ούτε 0,1€.

Georgevtr
13-07-10, 12:14
Η ΕΕΤΤ μου είπε ότι κάτι δεν πήγε καλά στα υποσυστήματα της HOL.



Καλά θα κάνει η αγαπητή ΕΕΤΤ να σταματήσει να χαιδεύει αυτό το καφενείο και να δώσει λύση στα προβλήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.