PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση και... προβλήματα



alexat
09-06-10, 01:37
Γεια σας,

είμαι "νέος" και οδηγήθηκα εδώ ψάχνοντας για λύσεις.
Πριν μια εβδομάδα αναβάθμισα τη σύνδεσή μου στα 24 (από τα 2). Από τότε έχω συνεχείς αποσυνδέσεις. Μίλησα με το 1242, μου είπαν να συνδέσω το router κατ' ευθείαν στη πριζα τοίχου δοκιμαστικά να δω μήπως λυθεί το πρόβλημα. το έκανα... τίποτα. Μίλησα με το 121 όπου μου απάντησαν πως έκαναν ένα ψηφιακό έλεγχο στη γραμμή και "αλλάξαμε λίγο τις ρυθμίσεις" -χωρίς άλλες πληροφορίες. Πράγματι έγινε κάτι. Αντι να αποσυνδέομαι κάθε 5 λεπτά, αποσυνδέομαι κάθε 2 ώρες.
Έστειλα mail στη Dlink, περιμένω απάντηση. Διαβάζω και το forum μήπως βρω κάτι και μάλλον καταλαβαίνω ότι είναι χαμηλό το SNR Margin που έχω. Τα στατιστικά μου τώρα είναι:

ADSL status shows the ADSL physical layer status.

ADSL Firmware Version: 6.00.01.00 - 6.00.01.00 - 6.00.04.00 Annex B - 01.07.2b - 0.54
ADSL Software Version: V3.00B01T02.EU.20060830
Line State Connected
Modulation Multi-mode
Annex Mode ANNEX_B
Max Tx Power -38 dBm/Hz

Item Downstream Upstream Unit
SNR Margin 4 10 dB
Line Attenuation 42 24 dB
Data Rate 7263 835 kbps


Επίσης στο log βλέπω κάτι τέτοιο:
Jan 2 17:26:45> LCP: timeout sending Config-Requests
Jan 2 17:26:45> Connection terminated.
αλλά και
"Jan 2 14:35:37> PAP authentication failed
Jan 2 14:35:37> Connection terminated."

Μένω στα Μελίσσια και δεν έχω ιδέα που είναι το DSLAM μου, απ' ότι διάβασα εδώ πρέπει να είναι στη Πεντέλη, αλλά δε το βρίσκω στο χάρτη του forum.

Καμμιά ιδέα - βοήθεια κανείς?

Ευχαριστώ πολύ!
Αλέξης

alexat
09-06-10, 09:27
Εν τω μεταξύ ήρθε και η απάντηση από τη Dlink που με έμπλεξε περισσότερο...

We would like to inform you that you are getting an error with regards to incorrect username and password details.

We would like to siggest you to kindly contact your ISP and get the username and password details.

Should you require further assistance with your D-Link products, please reply to this message, or call toll free at 877-453-5465.

Thank you for networking with D-Link.

Πως γίνεται να είναι το πρόβλημα στο Username και password? Τότε δε θα είχα ποτέ σύνδεση...

Βοήθειαααααααα παιδιάααααα plsssssss

wesker
09-06-10, 13:24
Mε κάποιο άλλο πιο σοβαρό ρουτερ δοκίμασες;

alex24
09-06-10, 13:29
Δειχνει οτι εισαι περιπου στα 3km απο το κεντρο και εχεις θαρυβο στην γραμμη σου
SNR Margin 4 10 dB που σημαινει οτι υπαρχει καποιο προβλημα στην γραμμη σου

alexat
09-06-10, 20:17
Δειχνει οτι εισαι περιπου στα 3km απο το κεντρο και εχεις θαρυβο στην γραμμη σου
SNR Margin 4 10 dB που σημαινει οτι υπαρχει καποιο προβλημα στην γραμμη σου

Ty.
Είναι κάτι που διορθώνεται αυτό ή κάτι με το οποίο πρέπει να ζήσω μαζί του όσο μένω εδώ?
Εν τω μεταξύ ο ΟΤΕ μου έχει ρίξει την ταχύτητα στα 8 αλλά το SNR παραμένει 4-5.

Όχι δε δοκίμασα πιο σοβαρό ρούτερ, κυρίως επειδή δεν είχα κάποιο θέμα μέχρι τώρα αλλά και γιατί δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα φτιάξει το πρόβλημα. Αν π.χ. το πρόβλημα είναι το χαμηλό SNR Margin, διορθώνεται με αλλαγή router? Ή απλά ένα καλύτερο router διαχειρίζεται σωστότερα το χαμηλο SNRM?

wesker
11-06-10, 12:13
Δοκίμασα με ένα ρουτερ του ΟΤΕ και με το Netgear2000. Mε DMT Tools έριξα το SNR στα 4. Με το Sagem του ΟΤΕ με πέταγε κάθε λίγο και λιγάκι ενώ με το Netgear μετράω τώρα 2 μέρες uptime χωρίς αποσύνδεση....

@ ADSLgr.com All rights reserved.