PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρησιμοποίηση εναλλακτικού Ρούτερ;



VirusSnake
09-06-10, 12:00
Απο την hol μου ειπαν πως το netfaster που παρελαβα εχει προπερασμενους τους κωδικους username & password... τι γινεται στην περιπτωση που θελω να βαλω αλλο ρουτερ;

που βρισκω τους κωδικους; το netfaster ειναι καλο τελικα;

ευχαριστω

zoug100
09-06-10, 12:04
VPI=8
VCI=35
Encapsulation: PPPoE/LLC
Username: guest@adsl.gr
Password: guest

Δοκιμασε με αυτα και μπηκες.δεν χρειαζεται κωδικος στην HOL

Vitruvian78
09-06-10, 12:41
Αν η τηλεφωνία σου δεν είναι Voip μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιο ρούτερ θέλεις με τις παραπάνω ρυθμίσεις που σου έδωσε ο zoug100. Γενικά όμως ο εξοπλισμός που δίνει η hellas online είναι πολύ καλός, ιδιαίτερα σε προβληματικές γραμμές.

Apollyon
10-06-10, 14:58
Μπορεις να χρησιμοποιησεις οτι θελεις να ξερεις ομως οτι αν χρειαστεις οποιαδηποτε βοηθεια απο το τεχνικο τμημα της HOL θα στην αρνηθουν εαν δεν εχεις το netfaster πανω στην γραμμη σου.

Vitruvian78
10-06-10, 15:22
Μπορεις να χρησιμοποιησεις οτι θελεις να ξερεις ομως οτι αν χρειαστεις οποιαδηποτε βοηθεια απο το τεχνικο τμημα της HOL θα στην αρνηθουν εαν δεν εχεις το netfaster πανω στην γραμμη σου.
Αυτό που ισχυριζεσαι δεν ισχύει καθόλου. Φυσικά και θα σε βοηθήσουν!! Εισαι πελάτης τους και έχεις δικαίωμα αν δεν σε εξυπηρετεί ο εξοπλισμός τους να χρησιμοποιήσεις άλλον. Το οτι σου δίνουνε όλοι εξοπλισμό δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλον. Απλά είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν εξοπλισμό!

matelas
10-06-10, 15:42
Αν δεν έχεις το netfaster στη γραμμή και έχεις ένα δικό σου δεν σου παρέχουν υποστήριξη, σου προτείνουν να βάλεις το δικό τους για να σε βοηθήσουν.

jkoukos
10-06-10, 15:52
Αν δεν έχεις το netfaster στη γραμμή και έχεις ένα δικό σου δεν σου παρέχουν υποστήριξη, σου προτείνουν να βάλεις το δικό τους για να σε βοηθήσουν.
Όπως έγραψε και ο @Vitruvian78, αυτό ισχύει μόνο αν έχεις voip τηλεφωνία, σε διαφορετική περίπτωση βάζεις όποιο modem/router θέλεις και έχεις κανονικά υποστήριξη.

matelas
10-06-10, 15:57
Συνήθως δεν λέω ότι μου κατέβει, όταν είχα βάλει hol το router τους έκανε να έρθει 2 μήνες περίπου, στις πρώτες μέρες είχα προβλήματα και τους πήρα τηλέφωνο, μου είχα προτείνει να περιμένω να έρθει το δικό τους router καθώς με το δικό μου δεν μπορούσαν να μου παρέχουν υποστήριξη. Θυμάμαι τον τεχνικό να λέει "δεν παρέχουμε υποστήριξη σε routers του εμπορίου". Συνεπώς το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι να περιμένω το router τους και μετά να δηλώσω ξανά βλάβη...

Να σημειώσω πως έχω Pots και οχι Voip

Φιλικά πάντα. :)

Vitruvian78
10-06-10, 22:10
Απλά έτυχες σε περίπτωση τεχνικού που δεν είχε διάθεση να σε εξυπηρετήσει, γιατί κι εμεις δεν λέμε ο,τι μας κατέβει, αλλά μας έχει τύχει κι εχουμε εξυπηρετηθεί κανονικά!
Φιλικά πάντα κι εμεις!;)

matelas
10-06-10, 22:29
Τι άλλο να πω, στην δική μου περίπτωση αυτό είπαν, όχι μόνο ένας αλλά περισσότεροι...

zoug100
10-06-10, 23:05
Εγω πριν 2 εβδομαδες περιπου ειχα το εξης προβλημα.
Συγχρονιζε το ρουτερ αλλα δεν επαιρνε ip.Πηρα τηλεφωνο την τεχνικη υποστηριξη και μιλησα με εναν τεχνικο ο οποιος δεχτηκε το παιδι να δοκιμασω πανω στην γραμμη αλλα δυο ρουτερ εκτος απο το jetspeed 520 που μου εχει δωσει η hol για να σιγουρευτει πως δεν εφταιγε το ρουτερ.
Συγκεκριμενα δοκιμασα με ενα philips και με ενα siemens και τοτε ο ανθρωπος βεβαιωθηκε πως οντως δεν φταιει το ρουτερ αλλα καποιο προβλημα ειχε η γραμμη μου και το δηλωσε βλαβη και την αλλη μερα ειχε αποκατασταθει.

Vitruvian78
10-06-10, 23:07
το jetspeed 520 τί λέει σαν ρούτερ;;

zoug100
10-06-10, 23:28
το jetspeed 520 τί λέει σαν ρούτερ;;

κοιτα.ειναι το μονο που κλειδωνει καταρχας στα 1024 Kbps στο upload.αλλα αν ομως πας να ανοιξεις τορεντ τοτε δεν μπορω να κανεις καθολου σερφαρισμα στο ιντερνετ γιατι κολλαει εντελως το browsing.οποτε διαλεγεις και παιρνεις.ελπιζω το Netfaster 2 να ειναι καλυτερο

Vitruvian78
11-06-10, 08:19
κοιτα.ειναι το μονο που κλειδωνει καταρχας στα 1024 Kbps στο upload.αλλα αν ομως πας να ανοιξεις τορεντ τοτε δεν μπορω να κανεις καθολου σερφαρισμα στο ιντερνετ γιατι κολλαει εντελως το browsing.οποτε διαλεγεις και παιρνεις.ελπιζω το Netfaster 2 να ειναι καλυτερο

Ναι, τέτοιο θέμα δεν έχει το Netfaster. Το Netfaster 2 δεν το έχω δουλέψει ιδιαίτερα και δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι οτι κι αυτό δεν θα έχει τέτοιο θεμα.

VirusSnake
11-06-10, 08:57
τελικα ποιο ειναι καλυτερο;

το speedtouch 585v7 η το netfaster 2?

antonis556
11-06-10, 13:54
Speedtouch ftw :oneup:

MissMegadeth
11-06-10, 14:10
καλύτερο είναι το netfaster2.
Συγχρονίζει πάντα παραπάνω από τα υπόλοιπα.
η διαφορά του με το 1 είναι στο κουτί και στο ότι έχει μεγαλύτερη μνήμη.
Επίσης είναι πολύ καλύτερο από το fritz που δίνανε παλιά.
Τέλος, ο οποιοσδήποτε πάροχος δεν είναι υποχρεωμένος να υποστηρίζει οποιοδήποτε router, αλλά μόνο τα δικά του.
Δηλαδή αν κάποιος αγοράσει ένα cisco, θα πρέπει ο κάθε υπάλληλος να γνωρίζει να το υποστηρίζει;

jkoukos
11-06-10, 14:52
Έχει αναφερθεί πολλάκις ότι το Netfaster είναι πολύ καλό για προβληματικές γραμμές.

Αν η γραμμή είναι καλή, όποιο modem/router βάλεις θα δουλέψει εξίσου, αν όχι καλύτερα. Π.χ. στη δικιά μου γραμμή που είναι καλή, όλα τα Fritz (εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2584353&postcount=9) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2768046&postcount=109)) συμπεριφέρονται καλύτερα (εκτός του Upload).

Όσον αφορά την υποστήριξη, αρκεί να διαβάσουμε τι ισχύει στους όρους του συμβολαίου (http://www.hol.gr/files/%CE%91%CE%99%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3/hol_double-play_and_telephony_appl_form_gr.pdf). Υποχρέωση του παρόχου είναι η πλήρης υποστήριξη υπηρεσιών και εξοπλισμού (αν χρησιμοποιούμε τον εξοπλισμό του) και η υποστήριξη μόνο των υπηρεσιών αν έχουμε δικό μας εξοπλισμό.
Με απλά λόγια, μπορούμε σύμφωνα με τη σύμβαση, να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε εξοπλισμό επιθυμούμε, αλλά η υποστήριξη περιορίζεται μόνο στις υπηρεσίες και την γραμμή (για την ακρίβεια τον έλεγχό της).

Vitruvian78
11-06-10, 15:05
Να συμπληρώσω ένα ακόμη θετικό του Νετφάστερ 1 που δεν ξέρω αν το κάνει και το Νετφαστερ 2 είναι οτι το 1 όταν κολλήσει ή αποσυγχρονήσει κάνει επανακίνηση απο μόνο του, μια λειτουργία άκρως σημαντική σε περιπτώσεις Voip τηλεφωνίας. Με αλλα λόγια δεν χρειάζεται να κοιτάς αν το ρούτερ είναι συγχρονισμένο για να είσαι σίγουρος οτι εχεις και τηλεφωνο.

VirusSnake
12-06-10, 01:22
ε καλα οταν μιλαμε για ''καλα'' ρουτερ αυτο ειναι αυτονοητο :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.