PDA

Επιστροφή στο Forum : emulators για Xbox 360 και PS3??



mpirarxos
09-06-10, 16:39
Βασικα ότι λεει ο τίτλος..Υπάρχουν emulators για αυτές τις 2 κονσόλες???

Andreekos93
09-06-10, 21:35
Χα χα χα χα χα χα !!
Ωραία αστεία λές >> αυτή την στιγμή υπάρχει δυσκολεία για full emulating του ps2 και του Gamecube!
Τώρα για xbox360 και ps3 ΠΟλυυυυ δύσκολο το βρίσκω!
Σε 10 χρόνια απο σήμερα ίσος θα υπάρχουν...
(Να φανταστείς οτι για να γίνει emulating πρέπει ο υπολογιστής να είναι 10 φορές καλύτερος απο τήν κονσόλα) φάντασου κατι 10 φορες καλύτερο απο τa cpu του ps3 και μετα βλέπουμε!
Πάντα φιλικά! χεχε

artshadows
09-06-10, 21:50
δηλαδη το xbox360 δεν εχει ξεπεραστει σε θεμα cpu-gpu-ram ?και αν οχι ενας phenom 6core black η ενας ι7 κλοκαρισμενος η μια 5870 η και παραπανω ,ποσες φορες πιο γρηγορα ειναι?

chat1978
10-06-10, 00:15
Εγώ θυμάμαι πάντως ότι όταν είχαμε τους emulators του ps οι υπολογιστές δεν ήταν και τόσο πιο δυνατοί!
Απλά κάπου το πράγμα τελμάτωσε ύστερα από ένα τρελό χαμό που είχα ακολουθήσει

uncharted
10-06-10, 00:41
ενδεικτικα: ο Cell βγαζει 200 gflops, ο i7 βγαζει 100 gflops

πιο πιθανο το κοβω να τον κανει emulate μια Fermi3 GPU...

α και για να μην χαιρεστε αδικα, το ps3 δεν εχει σπασει, so no piracy yet :)

artshadows
10-06-10, 00:47
του χβοχ?flops?

uncharted
10-06-10, 00:54
του χβοχ?flops?
γυρω στα 100 gflops (tri-core)

psolord
10-06-10, 01:38
Η αλήθεια είναι, οτι το μεγαλύτερο πρόβλημα στο emulation των ΧΒΟΧ 360 και PS3 είναι οι επεξεργαστές τους. Ειδικά για το PS3, το Cell θα είναι δύσκολο καρύδι. Τα γραφικά είναι το λιγότερο. Απο τη στιμγή που θα μεταφραστεί η τριγωνομετρία, και μία 9600GT θα είναι αρκετή για να τα τρέξει.

Τώρα emulation στην GPU που είπε ο Uncharted, ακούγεται ενδιαφέρον, αλλά εδω που τα λέμε, δεν έχουμε δει ακόμα gpu video encoder της προκοπής. Emulation θα περιμένουμε? Όχι Fermi3, ούτε Larabee 17!

Ποιο γρήγορα θα δούμε Cloud streaming παιχνίδια των PS3 και XBOX 360, παρά οτιδήποτε άλλο.;)

uncharted
10-06-10, 11:50
Τώρα emulation στην GPU που είπε ο Uncharted, ακούγεται ενδιαφέρον, αλλά εδω που τα λέμε, δεν έχουμε δει ακόμα gpu video encoder της προκοπής. Emulation θα περιμένουμε? Όχι Fermi3, ούτε Larabee 17!
επειδη ο Cell εχει heavy-SIMD φιλοσοφια (SPEs (http://en.wikipedia.org/wiki/Cell_%28microprocessor%29#Synergistic_Processing_Elements_.28SPE.29)), μονο μια GPU (με unified shaders αρχιτεκτονικη) μπορει να τον κανει emulate επαρκως

GPGPU εφαρμογες υπαρχουν ηδη... απο folding μεχρι cracking

ps: τι εννοεις cloud streaming?

kongeo
10-06-10, 15:42
α και για να μην χαιρεστε αδικα, το ps3 δεν εχει σπασει, so no piracy yet :)

βασικα υπαρχει chip για να "σπασεις" το ps3 αλλα καταστρεφει το bluray για αυτο δεν το chip-αρει κανεις και ολοι αγοραζουν το xbox360...

psolord
10-06-10, 18:32
επειδη ο Cell εχει heavy-SIMD φιλοσοφια (SPEs (http://en.wikipedia.org/wiki/Cell_%28microprocessor%29#Synergistic_Processing_Elements_.28SPE.29)), μονο μια GPU (με unified shaders αρχιτεκτονικη) μπορει να τον κανει emulate επαρκως

GPGPU εφαρμογες υπαρχουν ηδη... απο folding μεχρι cracking

ps: τι εννοεις cloud streaming?

Cloud gaming είναι η υπηρεσία που θα προσφέρει το Onlive (http://www.onlive.com/service.html).:) (καμία σχέση με On Telecoms :p)

Με λίγα λόγια, αντί να τρέχει το παιχνίδι τοπικά στον υπολογιστή σου, τρέχει σε ένα cloud network και σου streamάρει το Video. Είναι όμως interactive και ελέγχεις το παιχνίδι απο τον υπολογιστή σου! Επειδή είσαι σκεφτόμενο άτομο, με τη μια θα αρχίσεις να αναρωτιέσαι πως θα ξεπεραστούν το πρώτα εμφανή προβλήματα σε μία τέτοια λύση, πχ ping, image quality, framerate κλπ. Θα το δούμε σύντομα (απο τα reviews τουλάχιστον) μιας και το launch θα γίνει σε λίγες μέρες!;)

JediMasterMANIAC
11-06-10, 10:31
βασικα υπαρχει chip για να "σπασεις" το ps3 αλλα καταστρεφει το bluray για αυτο δεν το chip-αρει κανεις και ολοι αγοραζουν το xbox360...
Εγώ πρώτη φορά το ακοόυω αυτό. Νομίζω δεν ισχύει αυτό που λες απλά είναι μία φήμη που κυκλοφορούσε κ για το PS2 που τελικά δεν ίσχυε .

Όσον αφορά το PS3 + "copies" δεν γίνεται διότι το κάθε game απαιτεί firmware update (κ ναι αν δες έχεις ιντερνετ πας κ το κατεβάζεις σε ένα φλασάκι για τα το περάσεις :P)

Και όσον αφορά το emulation χωρίς να είμαι σχετικός στα περί emu + hardware κονσόλας φαντάζομαι λόγω κυρίως του παραπάνω καθώς πρέπει να γίνεται emulate ΚΑΙ το firmware update κάθε φόρα (κ είναι πολλά πάντα :P )

uncharted
11-06-10, 14:18
Cloud gaming είναι η υπηρεσία που θα προσφέρει το Onlive (http://www.onlive.com/service.html).:) (καμία σχέση με On Telecoms :p)

Με λίγα λόγια, αντί να τρέχει το παιχνίδι τοπικά στον υπολογιστή σου, τρέχει σε ένα cloud network και σου streamάρει το Video. Είναι όμως interactive και ελέγχεις το παιχνίδι απο τον υπολογιστή σου! Επειδή είσαι σκεφτόμενο άτομο, με τη μια θα αρχίσεις να αναρωτιέσαι πως θα ξεπεραστούν το πρώτα εμφανή προβλήματα σε μία τέτοια λύση, πχ ping, image quality, framerate κλπ. Θα το δούμε σύντομα (απο τα reviews τουλάχιστον) μιας και το launch θα γίνει σε λίγες μέρες!;)
για απλα παιχνιδακια ισως δουλεψει, για crysis graphics δεν νομιζω


Εγώ πρώτη φορά το ακοόυω αυτό. Νομίζω δεν ισχύει αυτό που λες απλά είναι μία φήμη που κυκλοφορούσε κ για το PS2 που τελικά δεν ίσχυε .

Όσον αφορά το PS3 + "copies" δεν γίνεται διότι το κάθε game απαιτεί firmware update (κ ναι αν δες έχεις ιντερνετ πας κ το κατεβάζεις σε ένα φλασάκι για τα το περάσεις :P)

Και όσον αφορά το emulation χωρίς να είμαι σχετικός στα περί emu + hardware κονσόλας φαντάζομαι λόγω κυρίως του παραπάνω καθώς πρέπει να γίνεται emulate ΚΑΙ το firmware update κάθε φόρα (κ είναι πολλά πάντα :P )
χωρια οτι στα online/multiplayer, γινεται και επιπλεον authentication... εχουν κανει πολυ καλη δουλεια, μονο με κβαντικο υπολογιστη θα σπασει (μαλλον)

kongeo
13-06-10, 21:46
Εγώ πρώτη φορά το ακοόυω αυτό. Νομίζω δεν ισχύει αυτό που λες απλά είναι μία φήμη που κυκλοφορούσε κ για το PS2 που τελικά δεν ίσχυε .

Όσον αφορά το PS3 + "copies" δεν γίνεται διότι το κάθε game απαιτεί firmware update (κ ναι αν δες έχεις ιντερνετ πας κ το κατεβάζεις σε ένα φλασάκι για τα το περάσεις :P)

Και όσον αφορά το emulation χωρίς να είμαι σχετικός στα περί emu + hardware κονσόλας φαντάζομαι λόγω κυρίως του παραπάνω καθώς πρέπει να γίνεται emulate ΚΑΙ το firmware update κάθε φόρα (κ είναι πολλά πάντα :P )


για απλα παιχνιδακια ισως δουλεψει, για crysis graphics δεν νομιζω


χωρια οτι στα online/multiplayer, γινεται και επιπλεον authentication... εχουν κανει πολυ καλη δουλεια, μονο με κβαντικο υπολογιστη θα σπασει (μαλλον)

για να το λετε ετσι θα ειναι...
απλα το ειχαμε ψαξει με εναν φιλο μου που ηταν μεταξυ xbox360 + ps3 και για αυτο τον λογο πηρε το xbox360

JediMasterMANIAC
14-06-10, 11:04
Πήρα το PS3 πάντως κ δεν το μετάνιωσα καθόλου :P( για τις αποκλειστικότητες πιο πολύ )

kongeo
15-06-10, 01:01
Πήρα το PS3 πάντως κ δεν το μετάνιωσα καθόλου :P( για τις αποκλειστικότητες πιο πολύ )

βρε ειναι τρομερη κονσολα αλλα πολλα λεφτα για τα games!:down:

OrderlordTank
15-06-10, 02:18
Οχι αν περιμενεις τις προσφορες η τα platinums.Εχω αγορασει 9 ολοκαινουργια παιχνιδια σε 1,5 χρονο (εκτος του αρχικου πακετου αγορας) και μου κοστισαν 25-35 ευρω εκαστο πλην ενος που απλα δεν μπορουσα να περιμενω... :P
Αν κι αυτο σου φαινεται ακριβο μπορεις και να τα νοικαζεις απο videoclub τα single player και να τα τερματιζεις.Σε αντι8εση με τα cd-dvd τα blue ray χαλανε πολυ δυσκολα απο γρατζουνιες.Ενας φιλος μου πιτσιρικας εχει τερματισει πανω απο 100 τιτλους απο 3 γειτονικα μαγαζια σε 4 χρονια και δεν επεστρεψε ποτε κανεναν γιατι δεν του δουλεψε.

JediMasterMANIAC
15-06-10, 10:14
Μπα τα φέρνω απ έξω που είναι πολύ φθηνότερα.... βλ. πχ. amazon Κ δεν είναι θέμα να βάλω τις αποδείξεις στην εφορία αλλά ότι έχω πάρει πολλά περισσότερα παιχνίδια σε σχέση με το να τ'αγόραζα ένα από Ελλάδα
(edit ερώτηση: Έχει αγοράσει κανείς το Buzz απέξω ; :p
Έχει localization languages (ελληνικά εννοείται) ή θα είναι το μόνο που θα πρέπει να αγοράσω από Ελλάδα ; :p

kongeo
15-06-10, 15:39
(edit ερώτηση: Έχει αγοράσει κανείς το Buzz απέξω ; :p
Έχει localization languages (ελληνικά εννοείται) ή θα είναι το μόνο που θα πρέπει να αγοράσω από Ελλάδα ; :p

το εφερε μια κοπελα για εναν φιλο μου απο την ισπανια..νομιζω οτι εχει ελληνικα αλλα ρωτησω και θα σου πω...μην σε παρω στον λαιμο μου!

@ ADSLgr.com All rights reserved.