PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαραδεχτες Τηλ.Ενοχλήσεις της HellasOnline



kport
10-06-10, 17:17
Θα πρέπει να καταλάβουν τα ξεφτέρια της HellasOnline οτι όταν τούς λέει κάποιος
οτι δεν ενδιαφέρεται για σύνδεση να σταματούν να ενοχλούν γιατί ακριβώς
αποκλείουν κάθε περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο !...

blackjack
10-06-10, 18:56
Τι να πω και εγω που εχω HoL ηδη και με πρηζουν ακομα για να βαλω!!!
Αλλα για να ξερεις δεν ειναι της HoL αυτοι που παιρνουν αλλα απο εταιρειες που παιρνουν εργολαβια να στα πρηζουν και παιρνουν προμηθεια για καθε νεα συνδεση που κανουν οποτε μην περιμενεις να σταματησουν...

Aias
10-06-10, 22:11
Τι να πω και εγω που εχω HoL ηδη και με πρηζουν ακομα για να βαλω!!!
Αλλα για να ξερεις δεν ειναι της HoL αυτοι που παιρνουν αλλα απο εταιρειες που παιρνουν εργολαβια να στα πρηζουν και παιρνουν προμηθεια για καθε νεα συνδεση που κανουν οποτε μην περιμενεις να σταματησουν...


Και να συμπληρωσω τον φιλο blackjack να μην πιστευετε οτι λενε οι μεταπωλητες.Εχω ακουσει οτι σε καποιον ειπαν για να υπογραψει οτι θα ειναι τελειως τσαμπα και θα πληρωνει μονο μερικες κλησεις.

Dark-Side
10-06-10, 22:25
Και να συμπληρωσω τον φιλο blackjack να μην πιστευετε οτι λενε οι μεταπωλητες.Εχω ακουσει οτι σε καποιον ειπαν για να υπογραψει οτι θα ειναι τελειως τσαμπα και θα πληρωνει μονο μερικες κλησεις.

Εμένα με παίρνει συνέχεια ένας πολύ φιλικός πωλητής, πάντα ο ίδιος, και με εννημέρωσε αρχικά για το hol dp, το οποίο και δεχτήκαμε, και μετά για τα συμβόλαια vodafone το οποίο του είπα πως δεν με συμφέρει...Αυτός απάντησε πως δεν πειράζει και ότι αν βγει κάποια άλλη καλύτερη προσφορά θα με ενημερώσει. Πολύ φιλικός, δεν ξανατηλεφώνησε.

MissMegadeth
11-06-10, 13:55
Μην τους πιστεύετε τους πωλητές.Εμένα μου λέγανε ότι θα πιάνω 24mbps στο εξοχικό μου που είναι περίπου 7km από το αστικό κέντρο, και ότι θα μου περάσουνε και οπτικές ίνες μέχρι το σπίτι μου.
και γενικά λένε και άλλα διάφορα!

euklidis
11-06-10, 14:00
Εμενα παλι με θυμηθηκε η HOL μετα απο 5 χρονια για ενα λογαριασμο λενε του DIODOS που ειχαν σαν φοιτητης το οποιο δεν εχο πληρωσει, ενω θυμαμαι οτι τα ειχα εξοφλησει ολα. Μαλιστα βαλαν και δικηγορο να με παρει. Του ειπα απλα να με πανε δικαστηριο γιατι 5 χρονια μετα περιμενουν να εχω αποδειξη πληρωμης; Εκ τοτε δεν με εχουν ξαναπαρει :P Τωρα για τα τηλεφωνα για να παω στην HOL ολους μας περνουν, ειναι ελεος οι τυποι...

nm96027
11-06-10, 14:04
Όταν σας παίρνει πωλητής της hellas online και αντιλαμβάνεστε πως σας λέει ψέμματα κάντε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Το έχουμε θέσει το θέμα στην ΕΕΤΤ και η απάντηση ήταν πως οι σχετικές καταγγελίες ηταν πολύ λίγες. Όταν λοιπόν δέχεστε παραπλανητικά τηλεφωνήματα, καταγράψτε όσα στοιχεία μπορείτε και προχωρήστε σε καταγγελία. Εύκολο είναι.

alekos_ep91
15-06-10, 13:01
και μενα με παιρνουν πολλες φορες για να με ενημερωσουν και επιμενουν στο να κανω συνδεση hol.
μολις τους λεω οτι ηδη εχω double play hol,τους κοβεται η μιλια και λενε το κλασσικο "με συγχωρητε,γεια σας".
οπως λετε και πιο πανω,υπαρχουν εταιριες που παιρνουν εργολαβια και σε παιρνουν και σε ζαλιζουν...
αλλα λεω ρε γμτ,λιστες ενημερωμενες δεν μπορουν να παρουν απο τον καθε παροχο? γιατι πρεπει να με ζαλιζουν ενω ειμαι ηδη συνδρομητης τους?

andrewn
07-07-10, 23:29
Απ' όσο ξέρω αυτή η ιστορία με τους εξωτερικούς συμβαίνει καιρό τώρα και απ' ότι καταλαβαίνω συνήθως (έως συνέχεια) προωθούν πακέτα της HOL (έχετε ακούσει κάτι ανάλογο από τους άλλους παρόχους;).
Είναι αρκετά ενοχλητικό και πιστεύω πως το πιο ανησυχητικό είναι ότι δε ξέρουμε από που βρίσκουν τα τηλέφωνα μας (και ξέρουν ότι δεν είμαστε συνδρομητές της HOL). Αν δε δίνει κάποιος τα στοιχεία μας, τι μπορεί να κάνει η ΕΕΤΤ; Μάλλον οι εταιρείες που το κάνουν πρέπει να δείξουν την ανάλογη υπευθυνότητα και να μην ακολουθούν τέτοιες τακτικές.

vasileios13
07-07-10, 23:54
Μην τους πιστεύετε τους πωλητές.Εμένα μου λέγανε ότι θα πιάνω 24mbps στο εξοχικό μου που είναι περίπου 7km από το αστικό κέντρο, και ότι θα μου περάσουνε και οπτικές ίνες μέχρι το σπίτι μου.
και γενικά λένε και άλλα διάφορα!

Oπτικές ίνες μέχρι το σπίτι σου...; Χαχαχα..καλό!

Georgevtr
08-07-10, 02:00
Oπτικές ίνες μέχρι το σπίτι σου...; Χαχαχα..καλό!

Και συγκεκριμένα στην κουζίνα:p

Ψηστήρι on line απο την Hellas Off Line.

christhenis
09-07-10, 21:35
Επ.. Δεν την λες και Hellas Off Line..!! Ιnternet έχεις απλα λόγω ping times-> Ηellas On Lag:p

treli@ris
09-07-10, 21:41
Μια χαρα ειναι και τα pings. Αλλος εχει προβλημα :whistle:

christhenis
09-07-10, 21:48
Φίλος πάντως με 2mbps HOL(?) είχε αρκετές φορές ping times. Disconnects δεν έτρωγε ποτέ και τώρα με ΟΤΕ που έχει πιάνει τα 20mbps.

tasanas
11-07-10, 16:58
Δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο για τις τηλεφωνικές διαφημίσης. Γιατί πρακτικά περί διαφήμισης πρόκειται.

africa_twin
16-07-10, 19:11
Ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης αυτών των τηλεφωνημάτων είναι αυτός (http://www.youtube.com/watch?v=Yxl33zKM1fU&feature=related) :rofl:

Dark-Side
16-07-10, 19:15
Ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης αυτών των τηλεφωνημάτων είναι αυτός (http://www.youtube.com/watch?v=Yxl33zKM1fU&feature=related) :rofl:

Τι έκανε ο Τόλης πάλι ρε γμτ:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

yanageo
18-07-10, 05:32
Θεός ο άνθρωπος, τα ισοπέδωσε όλα...

DaveMurray
18-07-10, 12:35
τώρα γίνονται ενοχλητικοί ακόμα και σε ήδη πελάτες τους.... Μέ έχουν πάρει πάνω από 7 ΦΟΡΕΣ, για να μου πουλήσουν προγράμματα σχετικά με την Vodafone + HOL, και τις 7 ΦΟΡΕΣ τους έχω πει τα ίδια, ακριβώς τα ίδια, και εκείνοι το ΒΙΟΛΙ ΤΟΥΣ..... Ε γίνονται ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟΙ, σε σημείο του να σε φτάσουν να γίνεις έξαλλος και να βρίζεις....

gtklocker
18-07-10, 12:43
Και ForthNet εδώ, και HOL, και HOLE και Golden Hall, απλά τους λέω για τα κυκλώματα τους.

Μια φορά την είχα κάνει τρελά σε έναν Forthnet-ατζη:


- Καλησπέρα σας, από την Forthnet καλούμε.
- Και τί θέλετε;
- Να σας πούμε για τα νέα προγράμματα internet και τηλεφωνίας.
- Και πώς θα κάνω εγώ internet κύριέ μου;
- Σας παρέχουμε 24MB/s, χωρίς πάγιο οτέ, με κλήσεις υπεραστικές (μπλα-μπλα).
- Αν γίνω εγώ συνδρομητής, μαγικά δεν θα πέφτουν τα Tiscali-level1-2-3-κλπ.;
- Τι είναι αυτά; Εμείς προσφέρουμε άμεσες και αξιόπιστες υπηρεσίες.
- Μπείτε στο adslgr.com κύριε να μορφωθείτε και μετά πάρτε με να μου... διαφημίσετε.
- Εντάξει, γεια σας.

euklidis
18-07-10, 12:44
Dave κανε και εσυ οτι εκανε ο αποστολης στο βιντεο παραπανω... Θα σε βαλουν σε black list :P

Aν το κανεις παντως περιμενουμε ηχογραφηση...

DaveMurray
18-07-10, 13:16
αμε.... ηχογράφηση με βρισίδια που θα πέφτουν σύνεφο :p :p :p

μα σου τα σπάνε να πούμε οι τύποι....

(αν ήξερα πως θα το ηχογραφήσω, θα το έκανα όπως την ελληνοφρένεια :p)

enakos
24-07-10, 12:08
Δεν παίρνει τηλέφωνο η HOL αναθέτει σε ιδιωτικές εταιρείες την δουλειά αυτή όπως κάνουν και άλλοι τράπεζες για κάρτες, ασφαλιστικές εταιρείες... κλπ .Εχω μια τέτοια εταιρεία κοντά μου παλιότερα δουλευε για hol τώρα δουλεύει για άλλο παροχο χρησιμοποιώντας προφανώς το ίδιο κατάλογο

talidipa
27-07-10, 21:48
Υπάρχουν άλλοι τρόποι λιγότερο ενοχλητικοί για να κάνεις μαρκετινγκ. Εϊναι αρκετά επιθετικό να σε παίρνουν τηλ για να σου πουλήσουν. Ακόμα χειρότερα να δίνουν τα στοιχεια επικοινωνίας σου σε άλλη εταιρία? Δεν έδωσα εγώ το δικαίωμα να δίνεται το τηλ μου σε άλλη εταιρία για να με παίρνει τηλ να μου κάνει διαφήμιση. Δυστυχώς δεν υπάρχει spam filter για τη φωνή! χεχε!

tasanas
28-07-10, 17:55
Ακριβώς αυτό είναι πολύ χειρότερο. Το να δίνουν δηλαδή τα στοιχεία των πελατών τους σε τρίτους. Υπάρχει σχετικός όρος στο συμβόλαιο που να τους καλύπτει... Δε νομίζω

enakos
28-07-10, 21:39
Δεν ενοχλουν οι εταιρειες οι ιδιες.
Τηλεφωνικες εταιρειες αναλαμβανουν αυτη τη δουλεια

emeliss
28-07-10, 21:48
Δεν ενοχλουν οι εταιρειες οι ιδιες.
Τηλεφωνικες εταιρειες αναλαμβανουν αυτη τη δουλεια
Και τι με αυτό; Την ευθύνη την έχει η HOL και η κάθε HOL.

Teslacoil666
29-07-10, 08:39
να κανετε το τηλεφωνο σας απορρητο.

talidipa
30-07-10, 20:59
Και απόρρητο να το ειχα, στην αίτηση σύνδεσης σε κάθε παροχο δίνεις και το κιν για να σε ενημερώνουν με μηνυματα για την πορεία της αίτησης σου. Δεν μας λένε όμως ότι θα το χρησιμοποιήσουν και για προώθηση προιόντων άλλων! Επιμένω πως είναι θέμα "προσωπικών δεδομένων" κι εμένα προσωπικά με ενοχλεί πολύ. Δεν έχει δηλαδή άλλους τρόπους να προωθήσει προιόντα? απαράδεκτη πολιτική μάρκετινγκ.

vasileios13
31-07-10, 00:22
να κανετε το τηλεφωνο σας απορρητο.

Δεν είναι λύση αυτή φίλε....:cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.