PDA

Επιστροφή στο Forum : Thomson 585v7 help !!



Desperad0
10-06-10, 17:29
Καλισπερα, ελπιζω αυτη τη φορα να το εκανα στο σωστο μερος το ποστ ! Παμε λοιπον !

Καταρχας το pc εχει win xp sp3, dual core intel pentium D 830 στα 3GHz, motherboard Intel Sandusky D945PSN, με 2gb Kingston ram και video adapter Ati Radeon X700

Εχω το thomson 585v7 το οποιο προμηθευτηκα απο την forthnet ! Συνδεω το modem στο pc με ethernet αλλα δεν φαινεται να υπαρχει επικονωνια μεταξυ modem kai pc !

Οταν ομως το συνδεω στο λαπτοπ, επικοινωνει κανονικοτατα και με wireless και με ethernet.

Το προβλημα αρα ειναι στο pc ! Εχω τσεκαρει ολους τους drivers γιατι τους κατεβασα εναν εναν, τους εχω κανει uninstall και ξανα install, παλι τιποτα ! Αλλαξα καλωδιο ethernet, παλι τιποτα ! Reset-Restart, ολα τα εχω κανει απο καμια 50αρια φορες, παλι τιποτα !

Για καλη μου τυχη, ειχα το cd απο το modem και λεω θα κανω το setup !
Βαζω το cd, το τρεχω, κανω το setup ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΤΟ MODEM, συνεχιζω με το setup μεχρι να τελειωσει, βαζω, usernames passwords κτλπ κτλπ, και οταν τελειωνω, και παω να συνδεθω στην σελιδα του modem, ΤΙΠΟΤΑ ! Παλι δεν υπαρχει καμια επικοινωνια

Η τελευταια λυση ειναι format και ξανα ολα με τη σειρα..


Υ.Γ
Διαθετω και το everest, οποτε οπιος θελει report ας με πει !

gio5aMG
10-06-10, 18:01
Εφόσον από το setup εντοπίζει το ρούτερ σου, η επικοινωνία είναι όπως πρέπει και δεν υπάρχει θέμα με την κάρτα δικτύου σου. Κάνε την παραμετροποίηση από το λάπτοπ σου και απλά συνέδεσε το καλώδιο στο σταθερό σου. Κατέβασε το τοίχος προστασίας σου και δοκίμασε με άλλο browser. Επόμενο βήμα αν δε βλέπεις σελίδες, πέρασε τους dns της forthnet στις ιδιότητες του πρωτοκόλλου tcp/ip της τοπικής σου σύνδεσης. Αν δε γίνει τίποτα έτσι, εδώ είμαστε.

Τι είναι το everest?

mirtiano
10-06-10, 18:56
Ωραια λοιπον.
Πινακας ελεγχου/συνδεσεις δικτυου και ιντερνετ/συνδεσεις δικτυου /και στην ενσυρματη συνδεση και στην ασυρματη δεξι κλικ πανω τους/ιδιοτητες/αριστερο κλικ και στο πρωτοκ.ιντερνετ ν4 και στο ν6/ιδιοτητες/αποδοση ip στο αυτοματο.

Προσοχη,πιθανον να κανω καποιο λαθος στην διαδρομη,λογω του οτι δεν τα θυμαμαι καλα τα xp,αν τα βρεις διαφορετικα προσαρμωσου...

Το everest ειναι προγραμμα αναφορας θερμοκρασιων,συνθεσης υλικου,κλπ.

Desperad0
10-06-10, 21:40
Εχω δοκιμασει να αλλαξω τους dns και ειτε το βαζω manual οbtain ip και συμπληρωνω τις ip ειτε automaticaly παλι τζιφος. Επισης δεν εχω κανενα antivirus εγκατεστημενο και το τοιχος προστασιας ειναι απενεργοποιημενο !

Στα xp εχει μονο Πρωτοκολο TCP/IP, δεν εχει ipv4 και ipv6

Το everest ειναι ενα μαματο προγραμματακι το οποιο σου λεει τα παντα για το pc σου !

tsorbi
10-06-10, 21:54
Δοκίμασε το WinsockxpFix
http://www.softpedia.com/progDownload/WinSock-XP-Fix-Download-7144.html

mirtiano
10-06-10, 21:56
ta εχω ξεχασει...
παντως ασε το πρωτ.αυτο να περνει αυτοματα τις ip και δοκιμασε να απεγκαταστησεις απο τον πινακα ελεγχου/αφαιρεση προγραμματων ολους τους drivers του ασυρματου ανταπτορα σου.
μετα δοκιμασε να πετυχεις,χωρις να πειραξεις τις συνδεσεις να συνδεθεις με το ρουτερ με εθερνετ καλωδιο.Να σιγουρευτουμε οτι δουλευει σωστα η καρτα δικτυου σου.
Αν το καταφερεις αυτο παμε παραπερα για το ασυρματο...

hellasyoda
10-06-10, 22:03
Καλισπερα, ελπιζω αυτη τη φορα να το εκανα στο σωστο μερος το ποστ ! Παμε λοιπον !

Καταρχας το pc εχει win xp sp3, dual core intel pentium D 830 στα 3GHz, motherboard Intel Sandusky D945PSN, με 2gb Kingston ram και video adapter Ati Radeon X700

Εχω το thomson 585v7 το οποιο προμηθευτηκα απο την forthnet ! Συνδεω το modem στο pc με ethernet αλλα δεν φαινεται να υπαρχει επικονωνια μεταξυ modem kai pc !

Οταν ομως το συνδεω στο λαπτοπ, επικοινωνει κανονικοτατα και με wireless και με ethernet.

Το προβλημα αρα ειναι στο pc ! Εχω τσεκαρει ολους τους drivers γιατι τους κατεβασα εναν εναν, τους εχω κανει uninstall και ξανα install, παλι τιποτα ! Αλλαξα καλωδιο ethernet, παλι τιποτα ! Reset-Restart, ολα τα εχω κανει απο καμια 50αρια φορες, παλι τιποτα !

Για καλη μου τυχη, ειχα το cd απο το modem και λεω θα κανω το setup !
Βαζω το cd, το τρεχω, κανω το setup ΕΝΤΟΠΙΖΕΙ ΤΟ MODEM, συνεχιζω με το setup μεχρι να τελειωσει, βαζω, usernames passwords κτλπ κτλπ, και οταν τελειωνω, και παω να συνδεθω στην σελιδα του modem, ΤΙΠΟΤΑ ! Παλι δεν υπαρχει καμια επικοινωνια

Η τελευταια λυση ειναι format και ξανα ολα με τη σειρα..



Υ.Γ
Διαθετω και το everest, οποτε οπιος θελει report ας με πει !

Όταν λες φαίνεται ότι δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ τους?
Παίρνει ip και δε μπορείς να μπεις σε σελίδες?
Αν μπορείς να δώσεις λίγο παραπάνω λεπτομέρειες.
Δε παίρνει ip καθόλου?

gio5aMG
11-06-10, 00:02
Για να δούμε ακριβώς τι γίνεται, συνέδεσε το καλώδιο, μπες στο command prompt και κάνε ping στο ρούτερ (ping 192.168.1.254) να δούμε αν απαντάει... Αν δεις ότι είναι οκ, δοκίμασε να κάνεις ping σε μια σελίδα, π.χ. στο www.google.com με τον ίδιο τρόπο και μετά πόσταρε τα στατιστικά στοιχεία που σου δίνει.

Η διαδρομή έχει ως εξής: έναρξη>εκτέλεση>cmd>ping (κενό) διεύθυνση.

Desperad0
11-06-10, 05:57
ta εχω ξεχασει...
παντως ασε το πρωτ.αυτο να περνει αυτοματα τις ip και δοκιμασε να απεγκαταστησεις απο τον πινακα ελεγχου/αφαιρεση προγραμματων ολους τους drivers του ασυρματου ανταπτορα σου.
μετα δοκιμασε να πετυχεις,χωρις να πειραξεις τις συνδεσεις να συνδεθεις με το ρουτερ με εθερνετ καλωδιο.Να σιγουρευτουμε οτι δουλευει σωστα η καρτα δικτυου σου.
Αν το καταφερεις αυτο παμε παραπερα για το ασυρματο...


Το δοκιμασα και αυτο εκανα uninstall τους drivers και τους ξαναεκανα install ουδεμια αλλαγη ! Το pc δεν εχει ασυρματο adaptora !



Όταν λες φαίνεται ότι δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ τους?
Παίρνει ip και δε μπορείς να μπεις σε σελίδες?
Αν μπορείς να δώσεις λίγο παραπάνω λεπτομέρειες.
Δε παίρνει ip καθόλου?

Εννοω αυτο ακριβως που γραφει απο κατω το παλικαρι, οταν κανω ping στην ip του modem, βγαζει :


Pinging 192.168.1.254 with 32 bytes of data:


Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.
Request timed out.


Ping statistics for 192.168.1.254:
Packets: Sent = 4, Reseived = 0, Lost = 4 (100% loss).

Το δοκιμασα και οταν εβαλα manualy obtained τις ip's και μου εβγαλε τα ιδια αποτελεσματα

mirtiano
11-06-10, 07:55
εκει που κανεις ping δωσε ipgonfig /all και τσεκαρε αν στην προεπιλεγμενη πυλη εχει την ip 192.168.1.254 ή μηπως εχει καποια αλλη αντιστοιχισει στο ρουτερ.Εαν την εχει την ιδια, κατι δεν παει καλα με την ενσυρματη καρτα δικτυου που φοραει το pc,ή εχεις πειραξει ή διαγραψει την τοπικη συνδεση.
Απο ενα αλλο pc πηγαινε στο μενου ασυρματων ρυθμισεων του ρουτερ και κοιτα αν στην δευτερη γραμμη του security γραφει το Allow New Devices: New stations are allowed (automatically)

Ακυρο το τελευταιο ξεχασα οτι δεν εχει ασυρματη καρτα...

Desperad0
11-06-10, 14:31
Windows IP Configuration

Host name . . . . . . . . . . :despe
primary dns suffix . . . . . :
node type. . . . . . . . . . :Unknown
ip routing enabled. . . . . . :No
wins proxy enabled. . . . . . :No
Dns suffix search list. . . . :lan

Ethernet adapter local connection:

Connetion-specific DNS suffix :lan
Descrtiption. . . . . . . . . :Intel(R) PRO/100 PM Network Connection
Physical Adress. . . . . . . :00-00-00-00-00-00
Dhcp Enabled. . . . . . . . . :Yes
Autoconfiguration Enabled. . .:Yes
IP adress. . . . . . . . . . :192.168.1.65
Subnet mask. . . . . . . . . .:255.255.255.0
Default Gateway. . . . . . . .:192.168.1.254
DHCP Server. . . . . . . . . .:192.168.1.254
DNS Servers. . . . . . . . . .:192.168.1.254


Εντομεταξυ, το λαμπακι του ethernet ειναι πρασινο.. δεν μπορω να καταλαβω που γινεται η κωλιλα...

mirtiano
11-06-10, 14:48
ρουτερ ....254
pc............65

κανονικα ειναι...

jkoukos
11-06-10, 15:58
Δοκίμασε στις ιδιότητες της κάρτας να ρίξεις την ταχύτητα σε 10Mb/s. Αν παίξει μάλλον πας για format.

Πριν 1 χρόνο είχε φάει κόλλημα η μητρική γνωστού μου και έκανε τα ίδια με τη δικιά σου. Επίσης δοκιμάζοντας άλλες κάρτες δικτύου άλλες δεν τις αναγνώριζε (DLink) κι άλλες (Intel) είχαν παρόμοια συμπεριφορά με αυτή της μητρικής. Με format όλα επανήλθαν κανονικά, αλλά ποτέ δεν βρήκαμε/καταλάβαμε τι έφταιγε.

Desperad0
11-06-10, 16:59
Λοιπον δοκιμασα αυτο που ειπες το εβαλα, σε ολες τις επιλογες, half duplex-full duplex αλλα τζιφος, οταν ομως μπηκα στις ιδιοτητες της καρτας ετρεξα το diagnostics

Στο connection τεστ, μου εβαλε αυτα !


Connection test failed.

Test details

This connection obtained an IP adress from DHCP server.
No WINS server is availabe for this connection
Ping Gateway 192.168.1.254: Failed
Ping DHCP 192.168.1.254:Failed
Ping DNS 192.168.1.254:Failed
Link Speed: 100Mbps. The link Partner is not capable of higher speeds.

Μαλλον θα το κανω ενα format για να τελειωνω...

Μπορει κανεις να μου πει, με πια σειρα πρεπει να κανω install τους drivers ? Γιατι αμα γινει κατι και μετα το format θα το σπασω..

Ευχαριστω !

@ ADSLgr.com All rights reserved.