PDA

Επιστροφή στο Forum : NAT και Speedtouch Pro



nefthy
30-01-04, 01:23
Χαίρεστε,
ψάχνοντας για το πως και το τι με το ΝΑΤ του "πειραγμένου" μου speedtouch home σκόνταψα πάνω σ' αυτό: http://www.nzdsl.co.nz/howtos/Alcatel/alcatelpinholing.html. Αν βαριέστε το ζουμί είναι το εξής: από το nat κομμάτι του cli δίνετε defserver addr XXX.XXX.XXX.XXX και έπειτα απαραιτήτως save. Έπειτα απ' αυτό υποτίθεται ότι οτιδήποτε άγνωστο πακέτο έρχεται εκεί που πρέπει. Στην πράξη, είχα ανοικτό τον Shadow BitTorrent client ο οποίος από τα αναιμικά 3-7kb/s και κίτρινο το δείκτη της σύνδεσης (δεν δεχόταν incoming) πρασίνησε και το downrate βρέθηκε αμέσως στα 30kb/s, οπότε υποθέτω ότι δουλεύει. Σημειωτέον ότι είχα ανοίξει τις σχετικές θύρες για το eDonkey με τον τρόπο που έχει στο howto αλλά ήταν ζόρι για το BitTorrent γιατί δεν δέχεται ranges (6881-6999). Δοκιμάστε και μοιραστείτε τ' αποτελέσματα. Cheers

Υ.Γ: Όλα τα παραπάνω δοκιμάστηκαν σε ένα speetouch home->pro με GSV7AA3.270 (917431) firmware και ΟΤΕnet 384/128

XTCgr
30-01-04, 03:50
συγνώμη αλλά γιατι δεν δοκιμάζεις να το κάνεις 510? εγώ το είχα Pro για μερικές ώρες ώσπου αποφάσισα να το κάνω 510 - το γραφικό περιβάλλον δεν συγκρίνεται με το CLI!

nefthy
30-01-04, 09:25
Γιατί το πρώτο speedtouch που πέρασε απ' τα χέρια μου παρέδωσε το πνεύμα μέσα σε μια βδομάδα (μιλάμε για ιούλιο) και έκτοτε το πήρα από φόβο! (εννοείται ότι το "βοήθησα" :wink:). Πριν από λίγο καιρό (ξανά)αποφάσισα να το σκαλίσω...

Dazed_and_confused
03-02-04, 15:38
Έχω κι έγω rooter το speedtouch home -> pro. Έχω lan 2 pc, αν κάνω αυτό με το defserv, θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Ερώτηση λίγο άσχετη: Θέλω να κάνω fserv στο irc, αλλά δεν μπορώ να στείλω dcc, καποιός που έχει λύσει το πρόβλημα? είναι θέμα port forwarding? nat? και των δυό? άσχετα? πείτε :)

thanx εκ των προτέρων

@ ADSLgr.com All rights reserved.