PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη στη γραμμή πριν από λίγο



kadronarxis
12-06-10, 16:38
Μόλις τελείωσε ο αγώνας της εθνικής με την κορέα,κόπηκε το adsl και στο τηλέφωνο ακούγεται ένας θόρυβος, ένα βουητό μαζί με τον ήχο τον χαρακτηριστικό του τηλεφώνου.
Όχι ρε γαμώτο και θέλω να κάνω δουλειά το σαββατοκύριακο.

Σαββατιάτικα πειράζουν τις γραμμές, το κερατό μου μέσα;

ΥΓ: πληρώνω double play, connxtv, και 24mbit και μου χαλάνε τη γραμμή σαββατιάτικα;

emeliss
12-06-10, 18:21
Είναι που έχασε η εθνική και χάλασαν όλες τις γραμμές της Τούμπας από τα νεύρα τους...

Ζέστη ε;

kadronarxis
12-06-10, 20:08
4η φορά συμβαίνει μέσα σε 8 μήνες.
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Κατέβηκα στην πολυκατοικία, στον κατανεμητή, δεν βρήκα κάποιον να πειράζει. Είδα στο καφάο, κανείς και εκεί.Άρα, dslam.

Το ίδιο σκηνικό 4 φορές, σημαίνει ότι κάποιος τεχνικός βλέπει το πρόβλημα και σε γράφει κανονικά.
Τα συναισθήματα όμως είναι αμοιβαία.
Και θα φανεί μετά το 12-μηνο.

emeliss
12-06-10, 20:17
Αυτό είναι δικό σου θέμα. Όμως πως σε γράφουν και η βλάβη φτιάχνει; Και δεν είχε και μουντιάλ πριν 8 μήνες...

kadronarxis
12-06-10, 20:33
emeliss..... λες το μουντιάλ να φταίει; :p

τέταρτη φορά το ίδιο πρόβλημα, με τσάκισε σου λέω, μπέσα.
Τέσπα, ελπίζω να φτιαχτεί,όχι προσωρινά....

emeliss
12-06-10, 20:38
Τώρα σοβαρά. Φαίνεται ότι σε έχει πειράξει. Όμως δεν πείραξαν κάτι. Έγινε. Δήλωσες βλάβη; Είπες ότι πρόκειται για επαναλαμβανόμενο πρόβλημα;

Και μία διάγνωση εκ αποστάσεως και στην τύχη δώρο. Παίζει να είναι το σπλίτερ στο κέντρο.

kadronarxis
12-06-10, 20:48
Με έχει πειράξει ρε παίκτη γιατί κράτησα την οικογένεια μέσα (θα ήμουν δίπλα στην παραλία) για να πειράξω 2 ιστοσελίδες και το χρειαζόμουν το ίντερνετ(τώρα παίρνω wifi από τον γείτονα αλλά κόβεται συνέχεια).

Πήρα τηλέφωνο αλλά όταν τελείωσε το μάτς της εθνικής (χαχαχα) ήταν ήδη 16:30(όλα κλειστά).

Δες λίγο και τα γραφήματα:
πριν το πρόβλημα και μετά(το ίντερνετ κόβεται και έρχεται περίπου κάθε 2 λεπτά,τηλέφωνο δεν μπορώ να πάρω-βουίζει):

73753

73754

ΥΓ: δε μασάμε όμως.

άντε γερά.

emeliss
12-06-10, 21:06
Μην ψάχνεις γραφήματα. Όταν λυθεί το πρόβλημα της τηλεφωνίας θα φτιάξει και το adsl. Υποθέτω πάντα πως έχεις δοκιμάσει εσύ στο σπίτι να βάλεις το router μόνο του στην πρίζα χωρίς τηλέφωνα, φίλτρα, σπλίτερ κλπ, έχεις αλλάξει σπλίτερ, έχεις βάλει πάνω το τηλέφωνο μόνο του να πάρεις το 121...

dimfarma
12-06-10, 21:24
το δοκίμασες να κάνεις reset στο ρούτερ ίσως δεν μπορούσε να πάρει ip

anger
12-06-10, 21:40
Δοκίμασε να βγάλεις τελείως το router απο τη γραμμή και όλα τα φίλτρα σου να δείς άν φτιάξει το τηλ ,φύγει δλδ το βουητό,άν ναι ασ'το εκτός το router για κανα τεταρτάκι μήπως και στρώσει η γραμή γιατί και απο τα διαγράμματα σου φαίνεται να ανέβηκε λίγο το att,μηπως και κανα φιλτρο σου ε΄χει πρόβλημα και βραχυκυκλώνει.Δέ λεω οτί είναι αυτό αλλα δέν είναι κακό να δοκιμάσεις.
Υ.Γ Μπορεί να φταίει και ο τεχνικός του ΟΤΕ,να ήταν μπροστα απο κανα dslam και βλέπωντας τον αγώνα με της Εθνικής να τα πήρε κρανίο και να ριξε κανα σουτ στο rack με τα dslam και τα κανε π.!$#@#$@%!!!!:p

kadronarxis
12-06-10, 22:56
Απίστευτο!ΈΦτιαξε!
Βγήκα μια βόλτα οικογενειακώς και μόλις επέστρεψα έφτιαξε!χωρίς να ακουμπήσω τίποτα!
Τι να πω, υπάρχουν τεχνικοί τώρα στα dslams?
Και γιατί το λέω αυτό; τις προηγούμενες φορές έπρεπε να δηλώσω βλάβη για να το φτιάξουν....και μου έλεγε ο ΟΤΕ ότι το πρόβλημα είναι από τη δική τους πλευρά.
Να στε καλά παιδιά για τη συμπαράσταση και βοήθεια.

άντε γερά!

ΥΓ: όταν κατάλαβα τη βλάβη έβγαλα ρούτερ, έβαλα άλλο, άφησα 5 λεπτά τη γραμμή χωρίς καλώδιο, ριστάρτ υπολογιστές,μόνο το ρούτερ στη γραμμή, τα πάντα.

Xadiaris
13-06-10, 16:25
Και στη Ρόδο έχω αυτό το πρόβλημα 7 μέρες περνώ κάθε μέρα 121 (από του γείτονα το τηλεφωνώ) και με λένε είναι γενικό το πρόβλημα και το κοιτάνε. Άπλα Έλεος δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

kadronarxis
07-08-10, 20:55
Την τελευταία βδομάδα με έχει ψοφήσει.
3 φορές έχω καλέσει το 121.
Μεσημέρι συνήθως γίνεται η ζημιά.
Το απόγευμα στρώνει.

Το πρωί με καλεί ο οτετζής, με ρωτάει ποιο πρόβλημα υπάρχει, τι να του πω;
Κάτι προκαλεί παρεμβολές στη γραμμή. Σαν 50Hz ρεύμα ακούγεται στο τηλέφωνο.

Απο Δευτέρα έρχεται συνεργεία να αλλάξει ρεκλέτες, καφάο, splitters τα πάντα.

άντε γερά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.